בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה  
עידן הקיסרות  
 
 על כף המאזניים     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הריון ולידה  |
 
RED

יותר ויותר יולדות מזמינות מראש לידה בניתוח קיסרי. מהם יתרונותיו וחסרונותיו של ההליך?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניתוח קיסרי הפך להיות כלי לידה מקובל, אפשרי שאותו יכולה היולדת להזמין מראש. האם יתרונותיו עולים על חסרונותיו?
 

נתוני פתיחה טובים

 
הנתונים המצדדים בקיומו של ניתוח קיסרי קובעים כי בעזרתו ניתן לקבוע תמותה עוברית נמוכה יותר, פחות פגיעה מוחית לעובר בשל בעיית חמצון בזמן הלידה, פחות תמותת עובר ברחם אחרי שבוע 39 ופחות טראומה עבור העובר בלידה הכוללת שברים בגולגולת, דימום מוחי או פגיעה בעצב היד. עוד ידוע, כי ניתוח קיסרי נתפס כאפקט מגן לרצפת האגן. עבור מי שחוותה לידה קיסרית ראשונה, קיימת פחות דליפת שתן במאמץ שנובע מלידה רגילה, יש פחות צניחה של אברי האגן: שלפוחית השתן או הרקטום ופחות פגיעה בתפקוד המיני, על אף שבנוגע לכך, לא הצליחו המומחים להעריך את מידת הפגיעה, אם היא נגרמת בשל ההריון או דווקא בגלל הלידה עצמה. הנתונים מוכחים כי 24% מהנשים אחרי לידה רגילה יסבלו מדליפת שתן במאמץ, בעוד 5% אחרי לידה קיסרית.
 

טיעוני נגד

חותכים בבשר החי
 חותכים בבשר החי 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
נתחיל מן הגרוע מכל – תמותה אימהית. בלידה רגילה ייתכנו 11 מקרי מוות לכל 100,000 לידות, בעוד בניתוח קיסרי ייתכנו 22 מקרי מוות לכל 100,000 לידות. מלבד הסיבוך הקיים בכל ניתוח: פגיעה באיברים השונים (כמו מעי או שלפוחית) או סיבוכי הרדמה, ייתכנו זיהומים בימים הראשונים שלאחר הניתוח, העשויים להתבטא בחום, מורסות בחלל הבטן וזיהומים בצלקת הרחמית ובצלקת החיצונית שעל העור.

הנתונים מצביעים על כך שבלידה רגילה יש 0.4% סיכויים לזיהומים, בעוד בלידה קיסרית יש 3% סיכוי לזיהומים, בעיקר זיהום בחלל הרחם הנקרא אנדומטריטיס (זיהום של רירית הרחם). כמו כן, במהלך הניתוח הקיסרי, עלול להיווצר תרומבוזיס (פקקת כלי דם), קרישים שנוצרים בתוך כלי הדם ונפוצים יותר בוורידים. הופעת הקרישים נפוצה בניתוח, דווקא בשל ריתוקן של נשים למיטה וחוסר הניידות, שעשוי ליצור קריש שעלול גם הוא להיסחף ולהגיע חלילה לריאות.

עידן הקיסרות

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים בוחרות ללדת בניתוח קיסרי. עד לפני 10 שנים 20 אחוז מהלידות היו מסתיימות בניתוח. היום שיעורי הניתוחים הקיסריים עומדים על 25 אחוז.

לידה קיסרית מבחירה- הסיבות:
הסיבה המוכרת והנגישה ביותר היא כמובן הסיבה הרפואית - שעליה אמון הרופא. היא נשקלת בשל מצוקתו של העובר, עובר בתנוחת עכוז, שליית פתח וכמובן הריון רב-עוברי.

עוד קיימות סיבות אישיות של נשים שחוששות מפני לידה רגילה. נשים שכבר חוו לידה ראשונה טראומטית ואינן מוכנות לעבור שוב את אותו המסע, וכמובן מיתוס הדוגמניות - שלידה קיסרית אינה מרחיבה את עצמות האגן, אך אותו עוד ננפץ.
 
 

טובת התינוק

האם יש יתרון ממשי עבור היילוד עצם ניתוח קיסרי שנקבע מראש? מסתבר כי לידה מהירה וקיסרית אכן חוסכת מן התינוק את הסיכון להיכנס למצב של מצוקה עוברית, שמתעוררת לרוב תוך כדי לידה רגילה. המשקל המומלץ לניתוח קיסרי נמדד סביב 4.5 קילוגרמים בהתאם לגודל ומשקל האם. מחקרים הוכיחו כי אכן נגרם פחות נזק לעצב הפנים של העובר בניתוח קיסרי, וקיימים פחות נזקים בקומפלקסים העצביים של התינוק. עצם לידה רגילה עובר התינוק תהליך של "סחיטה" ובכך נמנעות פחות בעיות נשימתיות המופיעות לרוב בסיומה של לידה קיסרית.
 

האם ניתוח קיסרי ראשון מחייב לידות נוספות בניתוחים?

סיכון יתר לאם
 סיכון יתר לאם 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
נראה כי ניתוח קיסרי ראשון עלול ליצור בלידה הבאה השתרשות שלייה, דהיינו, הימשכותה של השלייה דווקא למקום שבו נמצאת הצלקת הרחמית וליצור מצב שנקרא שלייה נעוצה. במצב הגרוע, השלייה יכולה להיכנס אל תוך שריר הרחם, להשתרש אל איברים חיצוניים כמו שלפוחית השתן או במקרה הנדיר אל הרקטום. במצב זה, קשה מאוד להפריד את השלייה מדופן הרחם, מה שיכול לעיתים רבות להסתיים באובדן הרחם ובסיכון משמעותי לחיי האם.

כמו כן, קיים ניסיון מצד הרופאים בבתי היולדות, לעודד יולדת שחוותה ניתוח קיסרי ראשון, דווקא ללדת את הלידה השנייה כרגיל, בכדי להימנע ממספר רב של ניתוחים קיסריים בעתיד. אישה שחוותה לידה ראשונה קיסרית יכולה ללדת בלידה רגילה, בהתאם לחתך שבוצע על הרחם. ואילו אישה שחוותה יותר מניתוח קיסרי אחד, לא תוכל ללדת לידה רגילה. החשש הוא, שאזור הצלקת ברחם ייפתח.

מיתוס הדוגמניות

לידה רגילה אינה מרחיבה את עצמות האגן, אותן עצמות שאכן מגיעות למימדים עצומים, נבנות ומגבשות את זהותן וצורתן כבר במהלך ההריון עצמו. אין צורך לבכות על כל דוגמנית שחוזרת למסלול חודש וחצי אחרי לידה, זה לא בהכרח בגלל שילדה בלידה קיסרית (מרבית הדוגמניות הישראליות יולדות בלידה רגילה), היא עושה את עבודתה ואנחנו את שלנו.

עוד בערוץ -
תאומים ושלישיות - הריון, לידה וגידול
עוד במדור הריון ולידה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by