בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
התפתחות התינוק 
משחקי התפתחות - ביקורת  
 
 משחקים אותה בדרך לגימנסיה     צילום: יח``צ    
התפתחות התינוק |
 
חגית מוסקוביץ ישעיהו

לחצנו, ניערנו, שיקשקנו, הקשבנו ובעיקר נגענו בלי סוף. סקירה של צעצועי ההתפתחות החדשים בשוק, בתוספת ביקורת משתמשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שוק צעצועי התינוקות עשיר במגוון עצום של צעצועים, רובם צבעוניים, אטרקטיביים ובעיקר עולים הרבה מאד כסף. כיצד נדע איזה משחק לבחור לעולל הקטן? אורי לוין, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת "סגל מוצרי תינוקות", משווקת מותג צעצועי ההתפתחות לתינוקות Taf Toys, מעניק מספר נקודות מבט שיקלו על בחירת הצעצוע:

התאימו את הצעצוע לגיל התינוק (חוסר התאמה עלול לגרור תסכול מצד התינוק). הקפידו על תקני בטיחות CE ו-ASTM ואישור מכון התקנים הישראלי (התקנים רשומים על גבי האריזה). הרחיקו מהישג ידם חפצים קטנים העלולים להגיע לפיהם. בחרו צעצועים שיפתחו את חושיו של התינוק, בעלי צבעים מנוגדים, מרקמים שונים וצלילים נעימים. כשהתינוק שכוב על בטנו, הניחו לפניו חפצים וצעצועים שיגרו אותו לפעולה. בזמן שכיבה על הגב, הניחו מעליו חפצים תלויים אליהם יוכל להושיט את ידו. מגיל חצי שנה עד שנה, בחרו צעצועים אותם יוכל להפעיל בעצמו, כאלו שייגרו את הקואורדינציה של הפעוט.
 

חלילית מים מתוך סדרת כלי נגינה לאמבט –


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? חליל צבעוני עשוי פלסטיק מבית Alex Toys , חברה בינלאומית שהשיקה בקיץ האחרון סדרת מוצרים גם בישראל. החליל מיועד למשחק באמבט ומשנה את צליליו, לפי כמות המים הממלאים אותו. מקנה בהחלט קטליזטור להיכנס לאמבטיה לילדים המתקשים בכל פעם מחדש להתגבר על הסוגיה המימית. לאחר ניסיון שני, הצלחתי להשמיע את יהונתן הקטן לבתי הקטנה, אך משום מה קריאות התלהבות לא נשמעו מן הצד השני. המסקנה – תנו להם להתנסות בעצמם, העונג כולו שלהם.

יתרונות וחסרונות - דרך ביטוי מצויינת לילדים, משחק שמצליח להשמיע צלילים אמיתיים ובה בעת להעלות את רמת המוטיבציה והצחוק בחווית האמבט המשותפת. דרך נפלאה לקבל חיזוק עצמי עם השמעת צליל אחד או שניים מהחליל.

מתאים לגילאי: מגיל שנה ועד 99.
להשיג ב: רשתות המשחקים הגדולות.
מחיר: 99 שח'. אין ספק שהמחיר אינו מאיר פנים במיוחד.
 

טרקטור חווה עם עגלה –

 
כיצד משחקים? רשת "טויס אר אס" מציעה משחק טרקטור חווה מוסיקלי, המשלב קולות וצלילים. העגלה הצהובה הנושאת ארבע חיות, רתומה לטרקטור ירקרק הנהוג בידי חוואי חביב. בעת לחיצה, כל חיה משמיעה את הקול האופייני לה (סוס, כבשה, פרה ועגלה), בנוסף לשלל מנגינות המושמעות בלחיצות חוזרות. לחיצה על מפלט הטרקטור משמיעה קולות של טרקטור ולחיצה על החוואי משמיעה מנגינות נוספות.

יתרונות וחסרונות – כל אחת מן החיות ממוקמת במקום הייעודי לה, ולכן התאמת החיה למיקומה דומה מאד להכנסת צורה למגרעת. כמו כן, תוכלו לגלות עם ילדכם את הקולות אותם הן משמיעות, לשוחח על צבעים מתוך שלל הצבעים המופיעים על הטרקטור, כמו גם ביתם של בעלי החיים, אמהות וגוריהן, להסיע את הטרקטור, ולמי שלא יכול להתאפק, אף לשיר את ה'דוד משה היתה חווה'.

ניתן להשיג ב: רשת "טויס אר אס".
מתאים לגילאי: חצי שנה ויותר. (החלקים גדולים מספיק ואין חשש לבליעתם)
מחיר: 119.99 שח'.
 
 

קשת פעלולים לתינוק המחותל -


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? פטנט ייחודי לחברת gittabags, המשווקת תיקי אמהות, ילדים ואבות. קשת הפעלולים מתחברת בכפתורי טיק טק אל משטח ההחתלה, שנפרס מתוך תא אחסון בתיק האם וכוללת מראה קטנה וארבעה רגלי בד צבעוניים ונעימים למגע התינוק.

יתרונות וחסרונות - פטנט חביב המעסיק את התינוק בזמן שאימו עסוקה בהחלפת החיתול, ודומה מאד לאוניברסיטה, רק כזה המאפשר ניידות אל מחוץ לכותלי הבית. התינוק יכול להביט בעצמו במראה הקטנה ולגלות את עצמו ואת איבריו השונים, לגלות תחושתיות עם המגע בארבעת הרגליים הצבעוניות התלויות מעליו וקשר עין יד והכל בזמן ההחתלה. הקשת שמתקפלת בקלות רבה, מתלווה לתיק מעוצב ונוח מאד, שיכול להתחבר לעגלת תינוק בעלת שתי ידיות אחיזה או ידית אחת וכן לנשיאה על הגב. הקשת היא חלק בלתי נפרד מהתיק האופנתי, ששומר בהחלט על טווח מחירים גבוה מאד.

ניתן להשיג ב: לרשימת הסניפים הקרובה לביתך:1-700-707-166
מתאים לגילאי: אפס עד שישה חודשים.
מחיר הקשת בלבד: 150 שח'
 

מובייל מוזיקלי – אווז:


 צילום: יח"צ  
 
מובייל מוזיקלי המשווק ע"י חברת "פופיק", מציע להורים הטריים פטנט ייחודי ע"י הפעלה אוטומטית באמצעות חיישן קול. החיישן מזהה את בכיו של התינוק ומתחיל לפעול. האופציות למוסיקה שקטה עם הנעת האווז או מוסיקה קצבית, נקבעות מראש ע"י ההורים, בנוסף לאפשרות לתזמן את פעילותו של המובייל ל-3,5 או 10 דקות הפעלה.

יתרונות וחסרונות - המובייל המעוצב להפליא בצורת אווז וכולל חלונית בה ישנים בשלווה זוג אפרוחים על ענן בשמים, כולל אופציות רבות למוסיקה ולתאורה המרגיעים את התינוק. הבובות האווזיות אמנם נחמדות למראה, אך נקשרות באופן עצמאי בחוט פשוט למדי למובייל. יש לקחת בחשבון שהמובייל דובר אנגלית בלבד ונראה מעט מאיים בגלל גודלו והמסיביות שלו. כמו כל מובייל אחר וגדול הקיים בשוק, גם המובייל הזה מצריך הרכבת סוללות גדולות, שנוטות להיגמר במהירות הבזק, בגלל שימוש חוזר ונשנה, ומדובר בהוצאה חוזרת של מזומנים. הפטנט הייחודי שמופעל בעת בכיו של התינוק, עשוי להיות חביב מאד על הורים מסויימים, בעוד אחרים יסברו כי כשהתינוק בוכה באמצע הלילה, המובייל עשוי דווא לעשות את הפעולה ההפוכה ולהעירו, ולכן מדובר בעניין סובייקטיבי לחלוטין.

ניתן להשיג ב: רשתות ובחנויות למוצרי תינוקות ברחבי הארץ.
מתאים לגילאי: אפס עד שנה.
מחיר: 299 שח'.
 

אתר בניה צף –


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? אתר הבניה הצף מבית Alex Toys, מורכב מלוח צף העשוי חומר ספוגי, מוצק ונעים למגע, מספר כלי רכב כבדים המסייעים במלאת העבודה: משאית, מערבל בטון, טרקטור עם כף, פרוייקטור האחראי על המשימה וגדר תוחמת, הניתנת להרכבה כמו פאזל.

יתרונות וחסרונות - מדובר במשחק אמפיבי לחלוטין. ניתן לשחק בו על היבשה וכמו כן מתאים במיוחד למשחק באמבטיה. משטח העבודה צף על המים, כמו שאר האלמנטים במשחק, וניתן להדבקה על אריחי האמבט. ניתנת אופציה מצויינת להפעלת הדמיון עם כלי הרכב ואיש העבודה תוך בניית סיפור מכל מרכיבי המשחק, והפעלת מוטוריקה עדינה עם הרכבת הגדר התוחמת.

מתאים לגילאי: כבר מגיל חצי שנה אין סיבה לא לתת לילד לשחק עם המשחק, החלקים גדולים מספיק ואין חשש כי הילד יבלע אותם במידה ויכניס אותם לפה.
ניתן להשיג ב: רשתות המשחקים הגדולות.
מחיר: 119 שח'.
 

פסנתר צלילים של בראון –


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? פסנתר צלילים המשלב מספר אלמנטים יחדיו: הך בפטיש, התאמת צבע לצבע ופסנתר.

יתרונות וחסרונות - בעזרת פטיש פלסטיק תוכלו להכניס שלושה כדורים בשלושה צבעים שונים למיקומם, עפ"י הצבע. נפילתם של הכדורים משמיעה צליל, עניין שמגביר את הקשר בין פעולה ותוצאה. כל תו בפסנתר צבוע גם הוא בצבע אחר, כך שניתן לשלב הוראות נגינה עפ"י צבעים. מבחן "יהונתן הקטן' גילה כי התו 'פה' מזייף וחבל.

ניתן להשיג ב: רשת "טויס אר אס"
מתאים לגילאי: חצי שנה ומעלה או מרגע שהתינוק יכול להחזיק עצמו ולהשתמש ביד אחת לצורך בדיקה ומישוש.
מחיר:139.99.
 

הליכון צעד ראשון –


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? הליכון צעד ראשון מבית "פופיק", משלב מספר רב של אלמנטים משחקיים: פסנתר צלילים, צבעים ומספרים צבעוני, שמש המשמיעה מנגינה בעת לחיצה, טלפון לקטנטנים שאוהבים לשוחח כבר מגיל צעיר, גלגלי שיניים המניעים אחד את השני ומשמיעים מנגינה, פרה הגועה בלחיצה, גלגלים צבעוניים, שלוש צורות בשלושה צבעים שונים, המורכבות במקומן בדיוק כמו התאם צורה למגרעת ומשמיעות מנגינה, ופונקציה נוספת ,המאפשרת לנתק את לוח המשחק מההליכון ולהשכיבו על הרצפה.

יתרונות וחסרונות - למידת סיבה ותוצאה עם לחיצה על הכפתורים והצורות, הגורמת להבהוב אורות והשמעת מנגינות. פסנתר שבעזרת שינוי הלחצנים העליונים מלמד מספרים, תווים, צורות וצבעים. עוד מלמד המשחק מוטוריקה עדינה וגסה, פיתוח הדמיון בערת הטלפון המעודד משחק תפקידים, ואילו היכולת לנתק את לוח המשחק מההליכון, מאפשרת גם לתינוקות קטנים יותר לחוות את המשחק על מזרן הפעילות. גם כאן מדובר במשחק דובר אנגלית בלבד וחסרונו הנוסף והיחיד נעוץ כנראה במחירו הגבוה.

ניתן להשיג ב: ברשתות מוצצים, שילב Toy's R Us ובחנויות למוצרי תינוקות ברחבי הארץ.
מתאים לגילאי: שישה חודשים עד שלושים חודשים.
מחיר: 329 שח'.
 

ספר צביעה רך -


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? ספר צביעה רך מבית Alex Toys, הוא ללא ספק אחד הצעצועים החביבים עלי. מדובר בחוברת עשויה בד נעים מאד למגע ומגיעה בשלוש אופציות שונות: איור של סוסי פוני, דובים או בובות, בלוויית ארבעה צבעים, שמקומם שמור בתוך חלונית פלסטיק שקופה על גבי הכריכה. הילד יכול לצייר כאוות נפשו, וכשסיים את המלאכה, ניתן לכבסה ולחזור שוב על פעולת הצביעה.

יתרונות וחסרונות – החוברת מפתחת יכולות של מוטוריקה עדינה, הפעלת הדמיון ופיתוח היצירתיות. כמו כן, ניתן ללמד את הילד את הבסיס לעקרונות המיחזור, תוך שאנחנו מכבסים את החוברת ויכולים להשתמש בה שוב ושוב. הילד יכול לספר בעצמו את הסיפור לאחר שסיים לצבוע או לעשות זאת כחוויה של קריאה משותפת עם ההורים. עוד מוצגים בספר פעולות כמו רחצה באמבט, צחצוח שיניים, סידור הצעצועים למקומם ושינה נעימה, פעולות שבדרך כלל נתקלות בהתנגדות מצד הילדים וכאן נפתחת אפשרות לדבר עליהן תוך כדי משחק. כמו כן, ניתן לשאת את הספר לכל מקום, הוא אינו תופס מקום ומתאים גם לנסיעה ברכב.

מתאים לגילאי: מגיל שנה - שנה וחצי ואילך.
ניתן להשיג ב – רשתות המשחקים הגדולות.
מחיר: 59 שח'. אכן שווה כל שקל.
 

שק קוביות עץ להרכבה –

נכון, אין מדובר בקוביות עץ כמו אלו הצרובות לנו בהארד דיסק הנוסטלגי מגן הילדים, אך בהחלט מדובר בחוויית בניה עם קוביות עשויות ספוג קשיח דמוי עץ, נעים מאד למגע, בעלות צורות רבות, אותן ניתן לשלב אחת בתוך השניה או אחת על גבי השניה וליצור שלל מבנים. כמו כן, הקוביות נתגלו כאמפיביות, ניתן להכניס אותן לאמבטיה, הן צפות ואף נדבקות זו לזו.

יתרונות וחסרונות - משפרות את יכולת המוטוריקה הגסה, מפעילות את הדמיון ביצירת מבנים וצורות שונות. החלקים קלים מאד ולכן נדרשת תשומת לב יתרה, הנרכשת בגילאים המבוגרים יותר, למנוע את נפילתן של קוביות עם עשיית מגדל גבוה.

ניתן להשיג ב: רשת "טויס אר אס"
מתאים לגילאי: מרגע שהתינוק מסוגל לשבת בכוחות עצמו.
מחיר: 149.99.
 

כדור תנועה אינטראקטיבי –


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? כדור תנועה של חברת vetch, המשווקת ע"י חברת "פופיק", משמיע שלל מנגינות, נע בכוחות עצמו לכיוונים שונים וכולל לחצנים של חיות המשמיעות קולות ומספרים.

יתרונות וחסרונות - הכדור שנע בכוחות עצמו ברחבי הבית מעודד את התינוק הקטן לתנועה, ובהחלט עשוי להיות קטליזטור מוצלח לתינוקות שזה עתה החלו דרכם בשלבי הזחילה. לפעוטות, הכדור יכול ללמד קולות ומספרים, מפתח את המוטוריקה העדינה עם המגע בכפתורי הלחיצה, אך קחו בחשבון שהכדור דובר אנגלית בלבד. הפטנט החבוי בתוך הכדור, זה שגורם לו לנוע בכוחות עצמו, הופך את הכדור לכבד מאד, ומשום כך עשוי להיות מעט בעייתי במשחק משותף עם ילדים כשמתחשק לפתע להשליכו באוויר, אולי במקרה לכיוונו של ילד אחר.

ניתן להשיג ב: רשתות ובחנויות למוצרי תינוקות ברחבי הארץ.
מתאים לגילאי: שישה חודשים ומעלה.
מחיר: 159 שח'.
 

התאם צורה מוסיקלי Sorter


 צילום: יח"צ  
 
כיצד משחקים? מוצר חדש מבית TAF TOYS, גרסה מעודכנת של המוצר הוותיק, התאם צורה. שילוב בין קופסאת בד רכה וצבעונית למכסה התאמת צורה מנגן. לקופסא שתי דוגמאות – עיגולים צבעוניים או איורי חיות שמחים. הקופסה מכילה 15 חלקים ב-5 צבעים שונים בצורת – קיבוע, עיגול, משולש, כוכב ומטבע. כאשר הפעוט מכניס צורה למקומה המתאים, נשמע צליל משעשע וייחודי לאותה הצורה. לאחר הכנסת כל הצורות למגרעת, יכול הפעוט להוציאן דרך דלת בד.

יתרונות וחסרונות - המשחק עשוי בד נעים מאד למגע שובה לב עם צבעוניותו הבולטת לעין. ניתן ללמד את הילד באמצעותו על צורות וצבעים, סיבה ותוצאה עם הפעלת הכפתור המשמיע מוסיקה, עוזר בפיתוח קשר עין- יד, מלמד את הילד כי מה שחבוי אינו בהכרח לא קיים ומתרגל מוטוריקה עדינה.

מתאים לגילאי: תשעה חודשים ומעלה. ניתן לשחק גם עם ילדים שיכולים לשבת בגילאים הצעירים יותר, אך לא מומלץ להתחיל במשחק המצריך יכולות התפתחותיות מורכבות יותר העלולות לעורר אכזבה בגילאים, שההתפתחות הפיזית אינה תואמת את ההתפתחות הקוגניטיבית.
ניתן להשיג ב: חנויות המשחקים המובחרות ברחבי הארץ
מחיר: 149 שח'.
 

מובייל פעמוני רוח -


 צילום: יח"צ  
 
חדש מבית TAF TOYS, מובייל פעמוני רוח תלת מימדי נייד, בעל אטב גדול המסייע להרכבה מיידית על עגלות, לולים ושאר חפצים. המובייל מחולק לחמישה תאים צבעוניים ונעימים למגע, מראה וחמישה אלמנטים מגרים: לב המשמיע מנגינה, טבעות לאחיזה, פרח בד נעים, חישוק המתפקד בתור נשכן וסהר.

יתרונות וחסרונות: המובייל מגרה את התינוק למגע ותנועה, אם כי המנגינה האמורה להרגיע את התינוק מעט צורמת לאוזן. לעומת מוביילים חדשים הנמכרים בשוק, ובדרך כלל נוטים להיות כבדים מאד, המובייל קל מאד וידידותי למשתמש הקטנטן וגם להורה, שאינו חושש שמא יפול במהלך נסיעה ברכב או בעגלה.

להשיג ב: רשת חנויות "טויס אר אס" ובחנויות המתמחות ברחבי הארץ.
מתאים לגילאי: אפס עד שנה.
מחיר: 89 שח'.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by