בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נלחמות בסרטן 
אנטי פפילומה 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) שומרת על מצב מיניות סדיר   
נלחמות בסרטן |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

נגיף הפפילומה יכול לגרום ליבלות באברי המין ואף לסרטן צוואר הרחם. בשני המקרים היכולת לקיים יחסי מין נפגעת, לאו דווקא בשל מהצב הבריאותי, אלא בשל חרדה נפשית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וירוס הפפילומה האנושי גורם הן למחלת המין קונדילומה, והן לסרטן צואר הרחם. בשני המקרים, מדובר ב"צרה צרורה", הגורמת לפגיעה קשה באיכות חיי החולים. דיכאון, אובדן החשק המיני, ואפילו התנזרות ממין נלווים להתמודדות עם המחלה. אך האם יש כלל צורך בהתנזרות? או שמא הכל בראש? וכיצד ניתן למנוע ולהתחסן מראש?
 

שלום לקריירה המינית

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שלום לחרדה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שלום לחרדה   
הטיפולים המוצעים כיום כנגד סרטן צוואר הרחם עצמו כוללים ניתוחים שונים לכריתת הנגע הסרטני. למעט בתקופה שלאחר הניתוח, בה מומלץ להמנע מקיום יחסי מין במשך חודש כדי למנוע דימום, אין כלל צורך להמנע ממגע מיני. הטיפול בסרטן צוואר הרחם, מדגיש ד"ר אפרים סיגלר, יושב ראש החברה הישראלית לקולפוסקופיה ומחלות צוואר הרחם, אינו פוגע בחיי המין של המטופלים. ואולם, פגיעה בחיי המין היא תופעת הלוואי הבעיתית ביותר בטיפול. הדבר נובע מהחרדה והפחד הנלווים אל הטיפול עצמו. ההסתייגות ממגע מיני וקיום יחסים בקרב המטופלות נובעים מחרדות רציונליים, וכאלו שאינם רציונליים, ומכאן הפגיעה המהותית באיכות החיים.
 

למה לי יבלת עכשיו?

 
בקרב מרבית הנדבקים, הזיהום יחלוף מאליו תוך כשנתיים ללא השארת סימנים, ורק ב-4% - 1% עלול לגרום ליבלות. הקושי במחלה זו היא הפגיעה באיכות חיי החולים. ד"ר סיגלרמסביר כי היבלות באברי המין גורמות לפגיעה עצומה. אנשים שנדבקו בקונדילומה עשויים לסבול מדיכאון, מחוסר חשק מתמשך, מפחד מהדבקה חוזרת (או הדבקה של בני זוג), ואפילו מדחייה מבני זוגם, בעקבות הופעות היבלות. זוהי "צרה צרורה", אומר ד"ר סיגלר, המהווה מכה קשה לסובלים ממנה. במקרים מסוימים, חולים במחלה יפסיקו לקיים יחסי מין במשך חודשים, בעקבות הופעת היבלות.

בכ- 5% מהנשים שנדבקו, הנגיף עלול לפגוע בצוואר הרחם, אם כי מרבית הפגיעות, כאמור, יחלפו מאליהן במשך השנים. מדי שנה בישראל, כ- 2000 נשים מאובחנות כסובלות מנגעים טרום סרטניים בדרגה 2-3, וכ- 190 נשים מאובחנות מדי שנה עם סרטן צוואר הרחם. גורמי סיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם כוללים קיום יחסי מין עם בני זוג רבים, מחלות מין, עישון, נטילת גלולות במשך למעלה מ- 10 לשנים, אי ביצוע משטח פאפ, המסייע באבחון השינויים הטרום-סרטניים ברקמת צואר הרחם.
 
 

מדוע קוראים לו נגיף אנושי?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)  
 צילום: 190 נשים בישראל מאובחנות מדי שנה 
 
סרטן צוואר הרחם נגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV). וירוס זה גורם למחלת המין השכיחה קונדילומה. כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית, ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי. בניגוד להדבקה במחלות מין רבות אחרות, ובכלל זה איידס, קונדום לא בהכרח ימנע הדבקה. קונדילומה מתבטאת ביבלות ונגעים טרום-סרטניים באברי המין. הבעיה האמיתית טמונה בכך שזנים מסוימים של הוירוס, ובעיקר זנים מספר 16, ו-18, עלולים לגרום לסרטן בריריות הגוף, וגורמים לכ- 70% ממקרי סרטן צואר הרחם.

כ- 190 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל עם סרטן צוואר הרחם, ששכיחותו בארץ היא מהנמוכות בעולם. יחד עם זאת, התמותה בישראל דומה לתמותה בעולם המערבי, וכ- 290,000 נשים בעולם מתות מדי שנה בעקבות סרטן צוואר הרחם. כמו כן, שכיחות נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם, הנגרמים אף הם על ידי נגיף הפפילומה, גבוהה בישראל, ודומה לשכיחות באירופה.
 

למה אתן מתעלמות מן הפאפ?

כאמור, הדרך הטובה ביותר למניעת סרטן צואר הרחם היא גילוי מוקדם, באמצעות משטח פאפ, בו בודקים תאים מצוואר הרחם הנלקחים בזמן בדיקה גינקולוגית. זוהי שיטת הסקר היעילה ביותר בעולם לגילוי סרטן, ובמדינות בהן יש סקר מאורגן ורוב האוכלוסייה נבדקת, כמו באירופה, חלה ירידה של 90% בשכיחות סרטן צוואר הרחם. בארה"ב, למרות שאין סקר ארצי, המודעות של הנשים לבדיקה גבוהה מאד, וכ- 90-84% מהנשים מבצעות את הבדיקה. לכן, גם בארצות הברית קיימת ירידה בשכיחות סרטן צוואר הרחם. בישראל, בשל השכיחות הנמוכה של המחלה, המודעות של נשים לחשיבות בדיקת הפאפ נמוכה. באזור המרכז והשפלה, כ- 30-40% מהנשים מבצעות את הבדיקה, ואילו בדרום וצפון הארץ, רק כ- 15-20% מהנשים בצעו משטח פאפ בשלוש השנים האחרונות. נתונים אלו מתבטאים בתמותה הגבוהה מהמחלה בארץ. כ- 50% מהנשים המאובחנות ימותו מהמחלה בתוך 5 שנים. זהו המקום להדגיש שוב, כי גילוי מוקדם מבטיח ריפוי כמעט מלא.

מאחר ולמשטח הפאפ יש מגבלות רבות, לאחרונה נכנסה לשימוש שיטה חדשה לזיהוי זני נגיף הפפילומה בצוואר הרחם (HPV Typing). מטופלות בהן נמצא הנגיף זקוקות להמשך בירור ובדיקות רפואיות נוספות. הבדיקה החדשה מבוצעת במספר בתי חולים ומעבדות בארץ. במרכז הרפואי כרמל בחיפה, אומר ד"ר סיגלר, הבדיקה מבוצעת לנשים בעלות סיבה רפואית, או בתשלום לנשים המעוניינות בביצוע הבדיקה.
 

אל תשכחו להתחסן

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החיסון יעיל ב - 90% לפחות
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החיסון יעיל ב - 90% לפחות   
כיום, קיימים בשוק בישראל ובעולם שני חיסונים חדשים כנגד וירוס הפפילומה האנושי. את החיסונים הללו מגדיר ד"ר סיגלר "כפריצת דרך מדהימה." חיסון ה-GARDASIL יעיל נגד 4 זנים של ווירוס הפפילומה, הגורמים לכ- 90% מהיבלות בדרכי המין, ולכ- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. עבודות מחקר בכ- 50,000 נשים ברחבי העולם גילו שהחיסון הניתן לנערות ונשים בגיל 15-26 יעיל ב- 99% מהנשים במניעת נגעים טרום סרטניים בדרגה גבוהה בצוואר הרחם, וכן נגד יבלות באיברי המין.

מחקרים שבוצעו בקרב נשים בגילאי 26-45 מצאו כי יעילות החיסון מגיעה ל- 90% במניעת נגעים הנגרמים על ידי הזנים המצויים בחיסון, וכי קיימת הגנה פחותה גם נגד זנים אחרים של נגיף הפפילומה.

החיסון השני הוא ה- CERVARIX, שנמצא יעיל נגד 2 זנים של נגיף הפפילומה. יעילותו במניעת סרטן צוואר הרחם היא קרובה ל- 99%, והוא רשום בישראל עבור נשים עד גיל 45 שנים. מחקרים מצביעים על כך שההגנה אותה מספק החיסון ממושכת יותר, וכי הוא יעיל גם נגד זנים נוספים של נגיף הפפילומה. כיום החיסונים כלולים בביטוחים המשלימים של כל קופות החולים, במחיר מסובסד. בהתאם לתוכניות משרד הבריאות, החיסון נגד נגיף הפפילומה יכנס לשגרת החיסון הלאומית בשנת 2010.

ולכן, על אף שבישראל סרטן צוואר הרחם נדיר יחסית, התמותה ממנו בכל זאת גבוהה, ושכיחות הנגעים הטרום סרטניים הנגרמים מוירוס הפפילומה, אף היא גבוהה יחסית. הדרך הטובה ביותר כיום למניעת סרטן צוואר הרחם היא באמצעות חיסון של נערות צעירות למניעת הדבקה בנגיף, וביצוע משטחי פאפ לאמהותיהן ולכל שאר הנשים, ובכלל זה אלו שחוסנו, לשם גילוי מוקדם של נגעים טרום סרטניים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by