בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונה ודיאטה 
גדול עלי, לרדת 
 
 מוטי: ``איך התכערתי כל כך?``   
תזונה ודיאטה |
 
לימור גריף

הקסם המנצנץ של מוטי, היורד בגדול מהעונה הראשונה, שבה את כולנו, ועכשיו הוא שוב מרגש, הפעם מזווית אחרת. נראה כי העלייה המהירה במשקל השאירה את כולנו פעורי פיות. סגרו את הפה, לתזונאיות ולפסיכולוגים יש הסבר


 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוטי מפזז על הבמה של לרדת בגדול 2, ומשוויץ, אולי בצורה בוטה מדי בגופו הדקיק ובמשקל נוצץ של 60 קילו. שנה וחצי אחרי, עם 115 קילו נוספים, הוא מתוודה בלב שבור: "איך התכערתי כל כך מהר?", אך לא הכיעור הוא העניין, שכן מדובר במשהו פנימי, אישי ואולי אפילו כמוס ומאוד כואב, בעיקר בשל האכזבה העצומה. את מי מאכזב מוטי מלבד עצמו? לא נשכח את המשפחה שעומדת מאחוריו, מאמן כושר, חברים לתחרות שקינאו וכיבדו אותו על מאמציו הרבים, ובעיקר המוני צופים תמימי דעים יותר או פחות, שלא מצליחים להפנים איך נפל גיבור.
 

תוכנית דיאטות

 
שוק הדיאטות בישראל מגלגל מיליונים בכל שנה, מאות דיאטות מסוגים שונים נמכרים, וכולן מנסות לקבוע: הרזייה בהתאמה אישית. מחקר חדש שפורסם לאחרונה, מנפץ את המיתוס שמוכרים לנו כבר שנים – לא משנה מה תאכלו, בין אם מדובר בדיאטה על בסיס שומנים, חלבונים או פחמימות, הדבר שיקבע הוא מספר הקלוריות שתאכלו וכמובן ההתמדה. מומחים טוענים: כל אחד יכול למצוא את הדיאטה שמתאימה לו, האם דיאטת האינסטנט שהפכה לנחלת הציבור, של היורד בגדול, לא ממש התאימה? בוודאי שהיא התאימה, מסביר דורי לוי, פסיכולוג קליני ומטפל משפחתי, מומחה לטיפול בהפרעות אכילה. אין אדם שלא יכול להרזות הוא אומר. ובכל זאת, אנו מרימים גבה. כולנו ראינו את הפרומו הצעקני שהכניס ולו חרדה קטנה גם אל בין הרזים שבינינו. האם החרדה נבעה מן העובדה הממשית שאכן אפשר למות מהשומן המצטבר, מהמסה הענקית, מהמזון הלא בריא, מאיכות החיים הלא כשרה? או שמא היינו כולנו בתדהמה – כיצד ייתכן שהבחור הצעיר, הרזה והחטוב שקיפץ על המסך רק לפני שנה וחצי, והתגאה במרכולתו המשובחת, הוסיף לעצמו 115 קילו, ביניהם המון פחד ואימה. אבל תעזבו את הבושה, מאחוריה עומדת מציאות אחרת – מוטי, מסתבר, נאבק על חייו.

גם דנה רזניק, דיאטנית קלינית, יועצת תזונתית של חברת הרדוף, לא ממש מופתעת מהעלייה הגדולה במשקל. לטענתה עוד לפני הכניסה לתכנית צרכו המתמודדים כמות גדולה של קלוריות, בתהליך עצמו הורידו באופן דרסטי את כמות הקלוריות, לצד פעילות גופנית אינטנסיבית שלא ריאלית לאפשר את המשכיותה, כי בחיי השגרה קשה לצפות מאדם שיעסוק בה באותה התדירות. בסיום התוכנית, היא מסבירה, חל מצב שבו הוכנסה לגוף כמות קלורית מעבר לכמות שהוכנסה בתוכנית, הגוף פירש זאת כעודף קלורי מאוד גדול. "בתהליכי הרזייה שהם לא אינסטנט לטלוויזיה אנו משלבים גם ירידה הדרגתית בצריכה הקלורית וגם פעילות גופנית, ברמה שהמטופל יוכל להתמיד בה לאורך זמן".

אבל 115 קילו? ירידה במשקל, טוענת אולגה רז, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה המרכז הרפואי איכילוב, ראש המחלקה לתזונה במרכז האונ' אריאל - היא משימה שנוגדת את הגוף, מבחינה פיזיולוגית הגוף לא אוהב לרדת במשקל, לעומת זאת הוא מאוד אוהב לעלות. "זה גורם להאטה מסוימת של חילוף החומרים. ברגע שהפעילות הגופנית מופסקת (הגורם שמזרז את חילוף החומרים) האדם מוצא את עצמו מול מצב שקצב פעילות החומרים שלו איטית ממה שהיה קודם, ולכן כל קלוריה שהוא מוסיף לעצמו מעלה אותו במשקל הרבה יותר מאשר אדם שלא ירד במשקל". עוד מוסיפה אולגה כי אדם שיורד במשקל 60 קילו מקבל זהות אחרת, אחת מהמטרות העיקריות היא להישאר במקום זה, אך הגוף באופן טבעי מוביל אותו לעלות במשקל. "נותר תסכול מאוד משמעותי בין אי יכולת לשמור על המשקל והרצון להישאר במשקל נמוך. הרבה פעמים אנשים שרואים שעלייה במשקל הולכת ומתגברת הם פשוט נשברים, מרימים ידיים ומתחילים להתפרע באוכל".
 

מאבק פסיכולוגי

 
דורי לוי, מחזיר אותנו קצת אחורה. רגע לפני שתרוצו לבחור דיאטה חלומית שתכניס לעיניכם סיסמת רצח ותשיל מעליכם כל קילוגרם מכשולי מיותר, חשוב לו להבהיר כי כל דיאטנית עם קצת אחריות הייתה אומרת לכם שההשמנה (לא רק של מוטי) אחרי דיאטת אימים, בהחלט צפויה. "אין בעיה לרדת במשקל – מי שרוצה יורד, כמו שאין בעיה להפסיק לעשן סיגריות. הבעיה היא לא לחזור חזרה להרגלי החיים הקודמים שכללו מיעוט בתזונה נבונה וכושר". במקרה של היורד בגדול, מבהיר לוי, מבלי חלילה לשפוט את המקרה: זה קרה גם לו, אך בצורה יותר חמורה. "אנו צריכים להפנים כי קיימים בכל אחד מאיתנו אלמנטים נפשיים שגורמים להשמנה, לא הכל הוא ביולוגי, אנו נוטים לטפל בעצמנו דרך האוכל, לנחם את עצמנו דרך מתוקים או מלוחים, וזה נהפך למין טבע שני שלנו. הרבה אנשים נפטרים מכעסים ותסכולים על ידי אוכל".
 
 

השמנה חוזרת

 
אם כן, כל מרזה בקטן או בגדול צפוי לחזור לסורה של ההשמנה, במינונים שונים כמובן, מדוע זה קורה? "ייתכן שאותם אלמנטים פסיכולוגיים שגורמים לאדם להשמין מלכתחילה, נשארו שם ודחפו אותו. במקרה של באז טלוויזיוני, מתחוללת התגייסות תקשורתית, ישנה התאהבות, כולם רואים אותנו, מכירים אותנו, מלווים אותנו, אנחנו על אדרנלין ואנו מסוגלים להרזות. אבל בחיים הנורמאלים מתחילים לעלות רגשות קשים, אין מספיק תהילה ממכרת ומשכרת, וחיי היום יום מתחילים לקבל שוב, את הגוון האפור. אצל אנשים שנלחמים בדיאטה – רוב הסיכויים שהם ישוב לאכול הרבה ולא יוכלו לשלוט בזה".

אם כן, מהי ההמלצה? לוי ממליץ שהדיאטה תהיה מלווה בתהליך נפשי, שימו לב – לא כל דיאטה. "מדובר בדיאטות של אנשים מאוד שמנים שהזניחו את עצמם במשך שנים, ולא בדיאטה של אנשים מלאים שרוצים לשפר את המראה שלהם. אלו אנשים שמסיבה זו או אחרת עלו הרבה מאוד במשקל, שצברו תחושות של חוסר ערך, עלבון ומשקעים. מאוד חשוב שהם יהיו מלווים באיזשהו סוג של תמיכה וטיפול. גם אם יש דיאטנית טובה שמלווה אותם, הכוחות הפסיכולוגיים הרבה יותר חזקים מהכוחות הגופנים, והם יחכו להם בפינה".
 

מטוטלת חיינו

לוי מסביר כי הרבה פעמים שאנשים עושים קפיצת מדרגה בחייהם הם נתקלים בפחד. "הלא מוכר מפחיד, הם לא רגילים לזהות החדשה שלהם. לפעמים אנשים לא יודעים להתמודד עם הרגשות החיוביים. אני שומע אצלי בקליניקה מטופלים שאומרים: זה יותר מדי בשבילי, זה טוב מדי בשבילי. מטרת העבודה הנפשית היא לעזור להם לקבל את הזהות החדשה – לקבל את השפע, מה שלעיתים כלל לא פשוט. לא תמיד יש לנו את הכלים הנפשיים לקבל את הטוב".

ומה בנוגע לחשיפה התקשורתית, האם שוב נוכל להאשים אותה כמזיקה ומעוותת?
החשיפה, מסביר לוי, גורמת לאדם לחוש שרוצים אותו, מתעניינים בו, מלווים אותו. האהדה היא טובה, אך לעיתים גם מציפה. לא תמיד אנו יודעים כיצד להכיל אותה, בעיקר את הטוב שנפל בחלקנו. "מצד אחד החשיפה מעניקה תמריץ ומן הצד השני היא יכולה לעורר חרדות מאוד קשות. אני רואה זאת בטיפול בבנות שיוצאות מבולימיה או אנורקסיה. הן מתחילות לחיות חיים יותר טובים, הן מתחילות להיות מחוזרות על ידי הסביבה (משהו שהן תמיד חלמו עליו), אך לא כולן עומדות בזה – אם אין ליווי נפשי מתאים הן חוזרות חזרה לסורן, אל המקום המוכר".

אז איך יוצאים מזה? "מדובר במטוטלת שיוצאים וחוזרים אליה, אלא אם נמצאים בליווי ותמיכה נפשית. זוהי רגרסיה שמופיעה כתוצאה מהחרדה שעולה דווקא מהמצב החיובי שלא יודעים כיצד להתמודד איתו". לוי מבהיר שאנשים שנמצאים בטיפול לא יחזרו אחורה כל כך חזק. מי שלא בטיפול כן יחזור אחורה, עם תחושת כישלון מאוד חזקה.

הסרט "המאבק לחיים של מוטי" - ישודר היום, 5/3/09, בערוץ 10 בשעה 21:00
צביקה הילף - היורד הגדול מהעונה השנייה, מספר על המשקל שנעלם והפחד שנשאר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by