בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
הפרעה גברית 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מה הקשר בין הפרעת אכילה לזהות מינית?   
בריאות המשפחה |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

גם אם קשה לכם להאמין, גם גברים סובלים מהפרעות אכילה, שלא שונות בכלל מאלו של נשים. השוני הדומיננטי הוא הזהות המינית, שאצל הגברים נוטה להומוסקסואליות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) שכיחות הגברים הסובלים מבולימיה גבוהה יותר
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) שכיחות הגברים הסובלים מבולימיה גבוהה יותר   
התעסקות בפיתוח שרירים, הטפת החברה לרזון ונטיות מיניות הן שמובילות, בין היתר, גם את המין הגברי לסבול מהפרעות אכילה. מי מהגברים מועד לסבול מהפרעות אלה? והאם התבטאות ההפרעה והטיפול בה שונים מזה הניתן לנשים?

כן. זה קורה גם לגברים. הפרעות אכילה הן כבר לא נחלתן הבלעדית של המין היפה. אולי שמעתם על מקרים רבים יותר אצל נשים, אבל גם גברים סובלים מהפרעות אכילה. ואם נדבר במספרים, אז על כל עשר נשים שסובלות מאנורקסיה, נמצא גבר אחד שסובל מהמחלה, ואם בבולימיה עסקינן, אז על כל עשר נשים שסובלות מבולימיה נמצא שני גברים שסובלים מהמחלה, ואפילו ידוע כיום כי שכיחות הגברים הסובלים מבולימיה גבוהה יותר, אך הם אינם פונים לטיפול. ובהסתכלות כוללת, שכיחות האנורקסיה באוכלוסיה היא כ- 0.5-1%, ושכיחות הבולימיה היא כ-2-2.5%. כך מספרת פרופ' יעל לצר, מרצה בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה ומנהלת המרפאה להפרעות אכילה, רמב"ם. אז אולי אצל הגברים יש סיבה נוספת שבגינה הם סובלים מהמחלה וכן קיים מעט שוני בהתבטאותה בקרבם, אבל אל המרפאות שמטפלות בהפרעות אכילה מגיע לטיפול גם המין הגברי.
 

בלבול זהויות

 
פרופ' לצר מסבירה שהפרעת אכילה הינה דחף פתולוגי לרזון, המלווה בהתעסקות כפייתית באוכל, משקל, צורה וגוף, כאשר ברקע דימוי עצמי, דימוי גוף וביטחון עצמי ירודים. ובכל הנוגע לגברים, אומרת פרופ' לצר, כי במרבית הקריטריונים הפרעת האכילה בגברים דומה להפרעת האכילה בנשים. כאשר את אחד ההבדלים הבולטים ביניהם אפשר לראות בהתבטאות האנורקסיה. בעוד שבנשים קיים דחף פתולוגי לרזון ולירידה במשקל, אצל הגברים קיים דחף פתולוגי לפיתוח שרירים והתעסקות יתר סביב נושא פיתוח הגוף ועיצובו. בנוגע לבולימיה הסימפטומים דומים בקרב גברים ונשים.

הבדל בולט נוסף בין המינים בא לידי ביטוי כאשר אצל מרבית הגברים הסובלים מהפרעות אכילה, קיימת בעיית זהות מינית בולטת. למעשה, המחקרים מדווחים על קרוב ל-50% הומוסקסואליות. כמו כן, מדווח בספרות על קשר אמביוולנטי מאוד עם האבא וקשר הדוק מאוד עם האמא (מעניין מה לאדיפוס היה להגיד על זה). בנוסף, אנורקסיה אצל בנים בגיל ההתבגרות "סוערת" יותר ומלווה בתחלואה נלווית כגון התנהגות כפייתית קשה, חרדה ודיכאון. "במרבית המקרים נדרש אשפוז בשלבים הראשונים של המחלה". בנוגע להתפרצות המחלה הן אצל גברים והן אצל נשים - היא מתחרשת ב-85% מהמקרים בטווח הגילאים של 13-18 בממוצע. השאר מתחלקים באופן שווה מתחת לגיל 13 ומעל גיל 18.
 

חברה מטיפה לרזון

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) ההפרעה קשה יותר בתחילת גיל ההתבגרות
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) ההפרעה קשה יותר בתחילת גיל ההתבגרות   
על פי פרופ' לצר, ידוע כי השכיחות של הפרעות אכילה עלתה בצורה דרמתית בחמשת העשורים האחרונים בקרוב ל-500%. יחד עם זאת, בעשור האחרון מסתמנת התייצבות בעליה בשכיחות. אלא שלגבי הגברים – השכיחות נמצאת עדיין בתהליך של עליה ובהתייחס למקרים שפרופ' לצר פוגשת בעבודתה במרפאה להפרעות אכילה, בשנים האחרונות מסתמנת עליה דרמתית באחוז הפניות. "אם לפי עשור מספר הפניות היה פחות מאחוז אחד, בשנה האחרונה עלה אחוז הפניות ל-10%. נתונים אשר מתאימים לדיווחים בעולם המערבי. על פי התרשמותי הסיבה לעליה בשכיחות הפניות של גברים בשנים האחרונות נובעת ממודעות גבוהה יותר, פחות בושה ומבוכה, ויותר לגיטימציה חברתית לקבלת טיפול".

הסיבה להתפרצות הפרעת אכילה בקרב גברים, לדבריי פרופ' לצר, דומה לסיבות בגינן פורצות הפרעות האכילה אצל נשים. משמע, מדובר ברב-סיבתיות הכוללת פרה דיס-פוזיציה גנטית, נטיות אישיותיות מסוימות, והשפעה חברתית ערכית המטיפה לרזון. כאמור, בגברים כנראה נמצאת ברקע גם בעיית זהות מינית לא פתורה.
 
 

מסגרת מיוחדת לגברים

אז איך מטפלים? פרופ' לצר משיבה כי הטיפול באנורקסיה דומה כאשר מטפלים בנשים ובגברים, וכי המודל של טיפול משפחתי נמצא כיעיל ביותר עם אחוזי החלמה גבוהים. כאשר מדובר בבולימיה, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי המשלב טיפול תרופתי נמצא כיעיל ביותר עם אחוזי החלמה גבוהים. "אין הבדל בין גברים ונשים בסוגי הטיפול, אך כאמור, כפי שכבר ציינתי, המחלה אצל נערים פורצת בעוצמות חזקות יותר, ולכן במרבית המקרים לא ניתן לטפל במסגרת אמבולטורית בשלבים הראשונים של הטיפול". עוד מדגישה פרופ' לצר, כי המודל הרב-מקצועי הינו המודל הטיפולי המקובל בארץ ובעולם לטיפול בהפרעות אכילה, כאשר 85% מהמטופלים מפיקים תועלת מטיפול מרפאתי ורק 15% נזקקים לאשפוז.
 

כיצד תעודדו גבר שסובל מהפרעות אכילה לגשת לטיפול?

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם יש צורך במסגרת נפרדת לגברים?
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם יש צורך במסגרת נפרדת לגברים?   
פרופ' לצר משיבה שלדאבוננו הרב, כאשר מדובר במתבגרים הן אצל נערים והן אצל נערות קיימת התנגדות גדולה לשתף פעולה בטיפול. ההורים זקוקים להדרכה כיצד לנקוט בנחישות והרגישות הנדרשת להביאם לטיפול. בבולימיה, בעיקר אצל בוגרים, כיום יש נטייה גבוהה יותר לפנות לטיפול בכוחות עצמם. "אצל גברים, עדיין, אחוזי הפניה נמוכים ואינם משקפים את אחוז הסובלים בפועל. לדעתי, יש מקום לבנות מסגרת מיוחדת לגברים שתקל עליהם את המבוכה לפנות לטיפול בגין מחלה שנחשבת לכאורה מחלת נשים בלבד".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by