בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הנפש 
2,3, הקשב 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מה יכול להוציא אתכם משלוותכם?   
בריאות הנפש |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

כ-60-70% מהילדים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז מדווחים על אותם הסימפטומים, גם כעבור 15 שנים. היום אתם עצבניים יותר מתמיד, מתקשים להתרכז בישיבות בעבודה, מתעייפים מלקרוא מאמר קצר? לא הגיע הזמן שתתמודדו עם הפרעת קשב וריכוז בחייכם הבוגרים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) ריכוז עצמי גבוה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) ריכוז עצמי גבוה   
קשה לכם להתרכז בעבודה? מתקשים לנהל מערכת יחסים זוגית? אומרים לכם שאתם כל הזמן מאחרים לפגישות ונוטים להתרגז בקלות? אולי אתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז? למרות מה שחשבו בעבר, הפרעת קשב וריכוז היא לא נחלתם הבלעדית של הילדים וגם מבוגרים יכולים לסבול ממנה. אז נכון שאין נתונים מדויקים לגבי שכיחות ההפרעה במבוגרים, אבל הערכות שונות מציעות כי בין 3%-10% מהילדים ובין 4%-8% מהמבוגרים סובלים ממנה. כך מספרת דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית מומחית באבחון וטיפול בילדים ונוער. עוד היא מספרת כי בעבר, נטו לחשוב שההפרעה מופיעה בילדות - לפני גיל שבע, והיא מתמתנת בגיל ההתבגרות ונעלמת בבגרות. כתוצאה מכך, האבחון והמחקר של מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז לקה בחסר. רק בשנים האחרונות החלו להתפרסם מחקרים שהתמקדו באוכלוסיות של מבוגרים וניתן להסיק בצורה מדויקת יותר לגבי השכיחות. במחקרים אלה נמצא כי 60%-70% מהילדים אשר אובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז מדווחים על סימפטומים כאלה (של חוסר קשב ו/או אימפולסיביות ו/או היפראקטיביות) גם כעבור 15 שנים, דהיינו, כמבוגרים.

בהמשך, קיימת ירידה מסוימת בדיווחים על סימפטומים בקרב מבוגרים. כלומר, כיום ידוע כי ההפרעה ממשיכה גם בבגרות, כאשר חלק מהסימפטומים שלה נותרים כפי שהם וחלקם מתמתנים או משתנים. עוד מציינת אלוני, כי היחס בין גברים לנשים עם הפרעת קשב וריכוז דומה ליחס שבין בנים לבנות ועומד על 2:1 או אפילו 3:1 -יותר גברים מאשר נשים.
 

הפרעה מבוגרת

 
איך מתבטאת הפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר? על פי אלוני, בקרב מבוגרים ניתן למצוא שתי קבוצות עיקריות: מבוגרים שאובחנו כבר בילדותם כבעלי הפרעת קשב וריכוז וכאלה שלא אובחנו בילדותם ומגלים לראשונה את ההפרעה רק בגיל מבוגר. לדבריה, מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז שפונים לאבחון, מדווחים בדרך כלל על אותם סימפטומים שאנו מוצאים בקרב ילדים. סימפטומים שניתן לראות אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז שמתפקדים בסביבה לימודית, ניתן למצוא אצל מבוגרים שמתפקדים בסביבת עבודתם. אם זה למשל, קושי להתרכז, אימפולסיביות, קושי לעכב תגובות או לווסת את עצמם. בפועל, מבוגרים בדרך כלל מדווחים על קושי להתרכז בהרצאות, ישיבות, או בקריאת חומר מקצועי, קושי בהבנת הנקרא, נטייה להשתעמם בביצוע מטלות, קשיים בהתארגנות או נטייה לאחר לעבודה/לפגישות, קשיים במעקב אחר הוראות או בעבודה ללא פיקוח צמוד, החלפות תדירות של מקומות עבודה, פיטורים חוזרים ועוד. בנוסף, מבוגרים בדרך כלל מדווחים גם על קשיים ביצירת קשרים חברתיים ובמערכות יחסים כמו בזוגיות, נטייה להתרגז בקלות, נטייה להיתפס על ידי הסביבה כמרוכזים בעצמם וילדותיים, תחושות של תסכול, דכדוך, חוסר ביטחון, דאגה, לחץ כרוני ונטייה להתנהגות אנטי-חברתית (כמו למשל, גניבות או שקרים) וקושי כללי לממש את היכולות שלהם.

עוד מוסיפה אלוני, כי בעוד שילדים עם הפרעת קשב מאופיינים בדרך כלל באימפולסיביות התנהגותית, כמו למשל, הנטייה לבעוט בחפצים או ילדים הנקרים בדרך או לקפוץ בפתאומיות לכביש, לקום מהכיסא באמצע שיעור ולצאת החוצה, מצאו כי אצל מבוגרים קיים מאפיין בולט של אימפולסיביות מילולית, כלומר, הנטייה לומר דברים בלי לחשוב תחילה, להעיר הערות לאחרים בצורה לא מבוקרת ולא מנומסת או שימוש באלימות מילולית.
 

גנטיקה מופרעת?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כדאי שתטפלו בעצמכם עוד לפני הילדים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כדאי שתטפלו בעצמכם עוד לפני הילדים   
"השאלה מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז הטרידה, ועדין מטרידה, חוקרים רבים בתחום", אומרת אלוני ומזכירה מחקרים שנערכו בקרב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז ומשפחותיהם ובקרב תאומים זהים ולא זהים, שגדלו עם הוריהם או עם משפחות מאמצות. המחקרים מצאו כי במשפחות שבהן יש ילד אחד שאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז, קיימת שכיחות גבוהה שיש עוד אח (או אחים) או שאחד ההורים (לרוב האב), שהם גם בעלי הפרעת קשב וריכוז. בנוסף, מחקרים על מבנה המוח מצאו שוני מבני נוירולוגי בקרב ילדים ומבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז. מכאן, שהפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה תורשתית. לא ידוע בדיוק כיצד היא מועברת, אך מדובר בשוני מבני או כימי במוח. כך שמדובר בהפרעה שהייתה קיימת בילדות, ואולי לא זוהתה ואובחנה כבר אז.

בדרך כלל להפרעת קשב וריכוז נלווים קשיי למידה והתנהגות. "לא פעם, הורים שבאים לאבחון עם ילדם מבינים בתהליך החזר התוצאות שגם להם יש הפרעת קשב. פתאום הם נזכרים בתקופת הלימודים שלהם ומספרים כיצד היו מבריזים משיעורים, מנהלים שיחות משמעת בחדר המנהל/ת, עוברים בין מספר בתי ספר עקב בעיות התנהגות, מתקשים להתרכז בשיעור או ללמוד לבגרויות ולעיתים אף נושרים מהלימודים או עוברים תקופות של דיכאון. הרבה פעמים גם שומעים הורים כאלה נזכרים שהיו מכנים אותם 'עצלנים'". מספרת אלוני ומציינת כי מחקרים מצאו שקיימים גורמים נוספים להפרעת קשב וריכוז כמו למשל, הרעלת עופרת (חומר שעשוי להימצא בצבעים, המשמשים לצביעת עריסות ומיטות ילדים) או תוספי מזון.
 
 

אבחון בגיל מבוגר

אלוני מסבירה שבכדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז יש לבחון האם קיימים שישה או יותר סימפטומים המעידים על חוסר קשב, או האם קיימים שישה או יותר סימפטומים המעידים על אימפולסיביות או היפראקטיביות. כל אלה, כמובן, צריכים להימשך יותר משישה חודשים. כמו כן, חשוב לוודא כי אין גורמים אחרים, שכלפי חוץ עשויים להיראות כמו חוסר קשב, היפראקטיביות או מוסחות ולמעשה, נובעים מהפרעות אחרות.

"כמו גם בילדים, אבחון של הפרעת קשב במבוגרים מתבסס על מספר כלים, ולא רק על כלי אחד", אומרת אלוני ומסבירה כי חשוב להתחיל במספר שיחות אישיות, הכוללות סקירה של ציוני הדרך ההתפתחותיים של האדם ותפקודו בתחומי החיים השונים. הוא מתבקש לסקור בצורה רטרוספקטיבית ולהיזכר איך היה כילד וכנער, למשל, מבחינה לימודית- איך הוא תפקד כתלמיד, איך למד בתיכון ועבר את הבגרויות, מה עשה בשירות הצבאי. מבחינה אישית- חשוב לשאול על הנהיגה, מתי קיבל רישיון, האם היה מעורב בתאונות דרכים, האם צבר הרבה עבירות תנועה, כיצד הוא מסתדר בעבודה. ומבחינה חברתית, כדאי לקבל תמונה לגבי הקשרים הבין אישיים, האם היו לו בעבר קשיים חברתיים, האם בן או בת הזוג העירו לו/לה על התנהגויות כמו אימפולסיביות, מוסחות, חוסר שקט ועוד. במקרה של אדם מבוגר חשוב לשאול גם על הניסיון בעבודה, כיצד בחר את עבודותיו, במה הצליח יותר ובאילו התקשה ומדוע. במידת האפשר, כדאי לשמוע מאנשים קרובים לו כיצד הם תופסים אותו והאם שמו לב לאחד מהסימפטומים המאפיינים הפרעת קשב וריכוז. בהמשך, קיימים שאלונים מובנים, בהם אדם מדווח על עצמו, על דפוסי ההתנהגות שלו, החשיבה ויכולת הריכוז. כמו כן, חשוב לעבור מבדק ממוחשב להערכת קשב וריכוז.

אלוני מדגישה כי בין אם מדובר בילדים ובין אם מדובר במבוגרים שלב האבחון מאד משמעותי משתי סיבות עיקריות. ראשית, ברגע שמאבחנים ילד או מבוגר כבעל הפרעת קשב וריכוז ניתן לבנות תוכנית טיפולית מתאימה בהווה ושנית, האבחון והטיפול מסייעים למנוע בעיות נוספות בעתיד, כמו בעיות רגשיות או נפשיות.
 

טיפול בגיל מבוגר

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שנו את הרגלי החיים מהיסוד
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שנו את הרגלי החיים מהיסוד   
"כמו גם בילדים, הטיפול במבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז אינו אחיד ואינו מתבסס רק על מרכיב אחד", קובעת אלוני ומסבירה כי טיפול תרופתי בלבד אינו נותן מענה לקשיים בריכוז ולחוסר התפקוד בתחומי החיים השונים, וכי הטיפול היעיל ביותר הינו שילוב של טיפול תרופתי מאוזן וטיפול פסיכולוגי, באוריינטציה פסיכו-חינוכית או קוגניטיבית-התנהגותית, שנועד לברר את המקורות לקשיים ובמקביל, מכוון לשינוי בהרגלי החיים, ויסות עצמי, הדרכה והכוונה בתחומים ספציפיים שרלוונטיים לאדם. עוד היא מסבירה, כי בדרך כלל הטיפול האינדיבידואלי מתחיל בהכרת ההפרעה על מאפייניה וביטוייה בחיי יום-יום, כמו למשל, באילו זמנים ומצבים בחייו, האדם מרגיש את הקושי להתרכז, האימפולסיביות, המוסחות, ועוד. בהמשך, מציבים יעדים ברורים הנוגעים לשליטה באימפולסיביות ובעיבוד המידע, עיכוב תגובות, קביעת סדרי עדיפויות, קבלת החלטות, ניהול זמן, מעקב אחר ביצוע מטלות, כמו גם התאמת הסביבה לאדם לצורך שיפור התפקוד. כמו כן, יש התייחסות לצד הרגשי, לתחושות התסכול ולהתמודדות עם עומס ומצבי משבר. לבסוף מציינת אלוני,ישנם טיפולים נוספים שעשויים לסייע כמו ביופידבק וטיפול זוגי או משפחתי, במקביל לטיפול אינדיבידואלי. "אלה עוזרים בוויסות העצמי ובשיפור הקשר הבין-אישי והזוגי והיחסים במשפחה".
 

אבחון מוקדם בילדות

"למרות שכיום כבר קיימת מודעות לכך שיש מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז, המחקר הרבה יותר מצומצם מאחר וילדים מופנים לאבחון על ידי ההורים או המורים, ואילו מבוגרים אמורים לאבחן את עצמם, לזהות חוסר תפקוד בחייהם, ואז לפנות מרצונם לאבחון. כמובן, הרבה יותר קשה לאבחן את עצמנו", מסבירה אלוני ומוסיפה כי לעיתים מבוגרים כאלה מגיעים במהלך לימודיהם באוניברסיטה, בנקודה זו הם מבחינים שעדיין יש להם קשיים לימודיים והם חווים כישלונות ותסכול שמפריע להם להתקדם ולסיים את התואר. לעיתים מבוגרים פונים לאחר שמישהו קרוב אליהם הפנה את תשומת ליבם לקשיים בתפקודם בעבודה או בניהול זוגיות, או שהם מגיעים לטיפול פסיכולוגי עקב קושי לתפקד ובמהלך הטיפול נעשים ההקשרים וממשיכים לאבחון של הפרעת קשב וריכוז.
 

קחו אחריות

כששואלים את אלוני האם יש יתרון בטיפול בילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז על פני הטיפול במבוגרים הסובלים מההפרעה, היא שמחה על השאלה, ומשיבה שראשית, ממצאי מחקרים מראים בבירור שאבחון הפרעת הקשב וריכוז בגיל צעיר והטיפול בה, מאוד מסייעים לילדים ולמשפחותיהם להתמודד עם ההשלכות, גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. לגבי יעילות הטיפול, בכל גיל יש יתרונות וחסרונות. מחד, בקרב ילדים המאובחנים המודעות נרכשת כבר בגיל צעיר, כאשר לומדים לראות גם את הצדדים החיוביים של הפרעת הקשב ומקבלים כלים להתמודד עימה. כמו כן, בקרב ילדים שמטופלים רואים את התוצאות והשינויים מהר מאוד בשטח. החסרונות הם שבהנחה שההורים מכירים בהפרעה ומעוניינים לטפל, בדרך כלל מדובר בטיפול משולב הדורש הרבה משאבי אנרגיה, זמן וכסף. לרוב, במציאות, לא ניתן לקבל את כל הטיפולים עקב מגבלה של משאבים. שנית, הטיפול אינו תלוי רק בילד עצמו, אלא חלק נכבד מהטיפול תלוי בסביבה הלימודית ובדמויות המשמעותיות לו, שהם ההורים והמורים. עד כמה הן נכונות לסייע, לבצע שינויים, ולהתמיד באופן עקבי בטיפולים השונים.

לגבי מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז, אומרת אלוני, כי אם מדובר במבוגרים שאובחנו בילדותם, יש סיכוי גבוה שהם כבר מודעים לבעיה, ההתייחסות יותר מאוזנת ותהיה להם מוטיבציה גבוהה לטיפול. כמו כן, למבוגר יש את היכולת לקחת אחריות על הטיפול שלו ולהביא לשינוי. מאידך, יש מבוגרים שמכחישים את ההפרעה או מתקשים לעשות שינויים, ולכן מתנגדים לטיפול. "יתרה מזאת, קיימת קבוצה של מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז שמפתחת הפרעות נלוות, כמו למשל, דיכאון או חרדה ואז הטיפול הרבה יותר מורכב".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by