בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אבא  
אבא בדיכאון  
 
 הגברים בוכים בלילה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
אבא  |
 
רויטל קיבק ארמה

גם גברים יכולים לסבול מדיכאון אחרי לידה ואף להשפיע בכך על התא המשפחתי המתרחב. כיצד יוכלו לטפל בו ובמה הוא שונה מהדיכאון הנשי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכל הגברים באשר הם - למי מכם שמחובר לצד הנשי שבו וגם למי שפחות, הגיע הזמן לחשוף את בשורת הגבר המדוכא לאחר לידה. מסתבר, שגם אתם, הגברים, בוכים בלילה - אפילו כשהתינוק ישן. למה זה מגיע לכם? בעיקר, כי מזוג יונים הפכנו למשולש יחסים מורכב, שדורש מכם לזוז טיפה הצידה מחיינו – נו טוב, לפחות בהתחלה.
 

האם מדובר בקנאה?

 
לדברי ד"ר ליאת הולר-הררי, פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית, תינוק חדש במשפחה משנה את סדרי החיים, ומהווה גורם משברי לשני בני הזוג. גברים כידוע גם הם יכולים לסבול מדיכאון, ואירוע כמו תינוק חדש יכול להוות גורם מאיץ, טריגר, להתפתחות ההפרעה. "דיכאון פורץ הרבה פעמים בעקבות גורם דחק כלשהו", היא אומרת. "למרות שלידה של ילד וכניסתו למשפחה היא מאורע משמח, עדיין מדובר במצב שמחייב שינוי מהותי בהתארגנות המשפחתית, וכן שינוי ברמה הפנימית. כפי שהאם החדשה צריכה לבנות את הזהות החדשה שלה כאם, גם הגבר הופך לאב, מה שדורש עבודה פנימית. בנוסף, יש שינוי בזוגיות. הזוג הפך לשלישיה. השינוי הזה יכול להוות מקור למתחים, רגשות של קינאה ותחרות, רגשות של קיפוח ועלבון. לרוב, שני בני הזוג צולחים את המשבר, ונבנה שווי משקל חדש. לפעמים, בדרך, מופיעים קשיים".
 

גברים לעומת נשים

קשיים תפקודיים
 קשיים תפקודיים 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
אז איך גבר מבטא את הדיכאון שיש לו לאחר לידה לעומת אישה, אם בכלל? "חלק מהמאמרים מדברים על כך, שגברים ידברו פחות על הרגשות שלהם. אבל, הרגשות קיימים, ויבואו לידי ביטוי - לעיתים בהסתגרות, התכנסות פנימה, ולעיתים דווקא באי שקט, חרדה ונטייה לעצבנות. אדם שסובל מדיכאון תפקודו נפגע. הפגיעה יכולה להיות בתחום מערכת היחסים הזוגית, עם המשפחה, בעבודה, ולפעמים גם בכל תחומי החיים, תלוי בחומרת הדיכאון".

דיכאון משותף

לדברי הולר-הררי, כ- 10% מן הגברים עלולים לסבול מדיכאון אחרי לידה. אבל מה לגבי הסיכוי ששני בני הזוג גם יחד יסבלו מדיכאון? "נמצא קשר בין התפתחות דיכאון אצל אימהות לבין התפתחות דיכאון אצל האבות. כלומר, בני זוג של נשים שלקו בדיכאון הם בסיכון גבוה יותר לפתח דיכאון בעצמם. חלק מהמחקרים מדברים על 25- 50% מבין גברים אלו שיפתחו דיכאון".

נתון מעניין נוסף הוא, שמערכת היחסים של האב עם האם קשורה למצב הרוח אחרי הלידה. לגבי אבות, נמצא שהקשר עם האם גם הוא משפיע, וכן הקשר עם האב. "כמו כן, גם אצל אימהות, וגם אצל אבות, הפרעה במצב הרוח בזמן ההריון היא גורם סיכון להתפתחות דיכאון אחרי הלידה".

כמה זמן עלול הדיכאון להימשך?

"דיכאון לא מטופל יכול להימשך מספר חודשים, לעיתים קרוב לשנה. יש מקרים שהדיכאון הופך מתון יותר, אך מתמשך על פני תקופות אפילו ארוכות יותר. מכאן החשיבות של הטיפול. צריך לזכור שהדיכאון, מעבר לסבל הנגרם לאדם המדוכא, גורם גם נזק ממשי לחיי אותו אדם, ולסובבים אותו. החל מנזק נראה לעין, כמו נזק כלכלי, עד נזק פחות נראה לעין, שמתבטא במערכת היחסים של אותו אדם. אם אנחנו מדברים על דיכאון בגבר שהפך לאב, הרי שהאבהות שלו תושפע מהדיכאון. ובמילים אחרות - הוא לא יהיה אותו אבא שהיה יכול להיות לולא היה בדיכאון".
 
 

נזק משפחתי

בת זוגך בדיכאון? סיכוייך גדלים
 בת זוגך בדיכאון? סיכוייך גדלים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"במאמר שפורסם לפני מספר חודשים, נבדקה השפעת דיכאון באבות על הילדים שלהם. אנחנו יודעים שילדים לאימהות שסבלו מדיכאון אחרי לידה יכולים להיפגע. נמצא, למשל, איחור בהתפתחות הפסיכו-מוטורית, פגיעה בהתקשרות לאם וקשיים חברתיים. כל אלה נמשכו גם אחרי שהאם כבר החלימה מהדיכאון. במחקר נבדקו ילדיהם של כעשרת אלפים גברים שסבלו מדיכאון בתקופה שלאחר לידתם. הילדים נבדקו 7 שנים אחרי, כלומר בגיל 7. נמצאה שכיחות גבוהה יותר באופן מובהק של בעיות פסיכיאטריות באותם ילדים, לעומת האוכלוסייה הכללית".

למרות שאין מסגרת טיפולית ייחודית 'לגברים בלבד', יש אל מי לפנות - ויפה שעה אחת קודם. "חשוב להגיע למסגרת טיפולית בהקדם", אומרת ד"ר הולר-הררי. "הפנייה היא לפסיכיאטרים בשרות הציבורי או הפרטי, למשל תחנות לבריאות הנפש דרך קופות החולים. צריך לדעת שבמקרה חרום ניתן להגיע לחדר מיון של בית חולים ולקבל התייחסות מתאימה".

תמיכה כוללת

"הטיפול הוא הטיפול המקובל לדיכאון-תרופתי, שיחתי, או- אם זה מתאים, שילוב של שניהם. כאמור, הדיכאון משפיע לא רק על מי שסובל מהדיכאון, ולכן דרושה גם התערבות ברמה המשפחתית. הטוב ביותר הוא להזמין את בני הזוג, לעיתים יחד עם התינוק, לפגישות הראשונות. משפחה חדשה בה אחד מבני הזוג סובל מדיכאון צריכה לפעמים עזרה בדברים הכי בסיסיים: איך להתארגן מבחינת הזמן והמטלות סביב הטיפול בתינוק. האם החדשה, שזקוקה לבן הזוג ולא תוכל לקבל את תמיכתו, צריכה גם היא הנחיה ותמיכה בתקופה זו. המטרה היא לעזור למשפחה לעבור את התקופה הקשה בכמה שפחות נזקים, ולעמוד על הרגליים כמה שיותר מהר".

עוד במדור - דיכאון אחרי לידה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by