בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורות וקריירה  
לעבוד מהבית ולהרוויח בגדול  
 
 הקרב על תשומת הלב    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורות וקריירה  |
 
רביד פלג

הגיע הזמן להפיק מעצמך את המירב וגם להישאר נאמנה לאמהות שלך. כיצד לעבוד מהבית, להישאר עם הילדים וגם להביא הכנסה לא קטנה לכלכלת הבית? טיפים ורשימת עבודות מומלצות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המשק במצב קשה, מטחי המאבק פוגעים בכל, כשעיקר הנפגעים נמנים על האוכלוסיות החלשות. חלוקת התפקידים המסורתית, על רצונה, ייעודה ושליחותה של האישה בתפקיד האימהי, הופכות אותה לחלק בלתי נפרד מאותן אוכלוסיות חלשות, כשאת עיקר הקושי חוות האמהות היחידניות. עם תום חופשת הלידה, אוחזות האמהות בחרב פיפיות, עתידות להיפגע עם כל בחירה: עליהן לעבוד כדי להתפרנס, אך כדי לעשות כן, עליהן להרוויח די כסף על מנת לשלוח את ילדיהן למוסדות חינוך. פעמים רבות חלקים ניכרים מן המשכורת מופנים לאותן מסגרות, כששאלת הכדאיות של היציאה לעבודה זוקפת ראשה ומפרה את השלווה. מהן הדרכים העומדות בפני אמהות שתסייענה להגדיל את השתכרותן באופן משמעותי? כיצד תוכל כל אחת למקסם את יכולותיה כדי להרוויח משכורת גבוהה? אילו עבודות תוכל לבצע מביתה שלה?
 

מי אני?

פעמים רבות זה נראה כך
 פעמים רבות זה נראה כך 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ישנן אמהות שיוצאות לעבוד כדי להתפרנס, ישנן שיוצאות לעבוד בתחושת שליחות, לממש את ייעודן, ויש את המחזיקות בקריירה מפוארת, בכוונה אמיתית להעפיל כמה שיותר גבוה. "ראשית, חשוב שכל אם תדע לזהות מהו שמניע אותה לצאת ולעבוד", מסבירה יעל יבין, מאמנת אישית, המתמחה באימון אמהות ונשים לאחר לידה. "כל אחת מחזיקה בערכים שונים שעל פיהם היא מתנהלת, ובתפיסה שונה של מושג העבודה. מי שמעוניינת להיות מוערכת על ידי הסביבה, תתקשה פעמים רבות להשיג זאת בהיותה אם במשרה מלאה, ולכן סביר כי נכון יהיה שתצא לעבוד. ברגע שהאם תזהה את הערכים שחשובים לה, תמצא ותדע מי היא, כך תוכל להתאים ולערוך את הבחירות שלה שיביאו אותה להגשמה ומקסום היכולות".

בדק בית

מה אני יכולה לעשות? מה מתאים לי לעשות? מה עליי לזהות בתוך עצמי? "כדי לבחור דרך חדשה, נדרשת עבודה פנימית. על האם לשאול את עצמה 'במה אני הכי טובה' תוך שהיא עורכת רשימה של אותם דברים בהם היא טובה. נגזרת של הרשימה הזו תהיה רשימה שתבחר מתוך היכולות, את הדברים אותם היא אוהבת לעשות. כשמעורבת בהחלטה 'בחירה', הלב שלם יותר, הסיפוק הוא רב יותר וקיימת היכולת להגיע למקסימום מיצוי. חלק מהעבודה הפנימית תהיה להלחם במחשבות שעוצרות אותה מלפעול, לעבוד על ההערכה העצמית, על האמונה בעצמה וכדומה".
 

סיבוב חוצות

 
"במקביל לעבודה הפנימית, נדרשת גם עבודה חיצונית, שכוללת את בדיקת השוק, כדי להבין אם היכולת הטובה של האם, עשויה גם להניב משכורת גבוהה, שכן זו המטרה שהיא הציבה לעצמה. כבכל חברה ועסק, יש להכין תוכנית פעולה מסודרת ומפורטת, לערוך מחקר ופיתוח: איך זה הולך, אם זה כדאי מבחינה כלכלית, איך משווקים את העסק, כמה תעלה הקמת העסק, כמה זמן תוכל לפתח את העסק גם מבלי שתהיה בו הכנסה, אם זה בכלל אפשרי עבורה, האם היא מסוגלת לעשות את עבודת השיווק שדרושה או שתזדקק לאדם חיצוני לשם כך. הבדיקה החיצונית, נערכת במקביל לבדיקה הפנימית, כשחשוב שתהיה התאמה בין השתיים".

עצמאמא

"כדי לפתוח בקריירה עצמאית, על האם לבדוק האם עבודה עצמאית מתאימה לה: לבחון מה זה אומר להיות עצמאית, האם זה באמת משהו שהיא תהיה טובה בו, ושיהיה טוב עבורה. לשם עצמאות דרושה התמודדות שונה מזו שבעבודה כשכירה. נדרשת משמעת עצמית, יכולת להפריד בין עבודה לבית, הכנה של הסביבה (בן הזוג, משפחה, חברים וילדים), התמודדות עם בדידות, עם העובדה שהיא לא יוצאת מהבית לעיתים תכופות ועם העובדה שהעבודה פולשת הביתה. פעמים רבות אנשים לא מודעים לכלל ההיבטים של העבודה העצמאית והעבודה מהבית, לכן יש לערוך בדיקה מקיפה ולראות אם זה מתאים או לא. יחד עם זאת, אני מאמינה כי כשיש את התשוקה לשינוי, הרצון הגדול לעסוק בדבר מה שאת אוהבת ונהנית ממנו, ישנו סיכוי טוב גם להצלחה".
 
 

חזרה להתחלה

היינו רוצות שזה יראה כך
 היינו רוצות שזה יראה כך  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"עם תום הבדיקות, הפנימיות והחיצוניות, חשוב מאד לחזור לנקודת ההתחלה, לסיבה והמטרה לשמה החל כל התהליך ולראות האם נשארתי נאמנה למטרה שלי. אם אותה אם ביקשה לעצמה להגדיל את ההכנסה שלה, אבל לא לעבוד מאד קשה, היא צריכה לבדוק האם הבחירה שלה, לאחר הבדיקות של מה זה מצריך ממנה, עדיין עומדת מול התנאי הראשוני אותו הציבה. תמיד יש צורך לחזור לערכים הראשוניים, שמניעים אותנו, שעל פיהם אנחנו רוצים לחיות, ולבדוק אם הבחירה מתיישבת ומושגת עימם".

שכירה מהבית

העבודה מן הבית לא חייבת להיות מעמדה עצמאית. המצב הכלכלי המורכב השורר בארץ ובעולם מאפשר משא ומתן עם מעסיקים, אודות העסקת עובדים מהבית, כך שמבחינת המעסיק, נחסכים עלויות של משרד, הוצאות נסיעות וכדומה. אם הינך עובדת שכירה, במשרה אותה תוכלי לבצע גם מביתך, תוכלי לפנות למעסיק לשם בדיקת האפשרות. לדוגמא, משרות שכרוכות בעולם האינטרנט מאפשרות פעמים רבות עבודה מן הבית, גם בעמדה של שכירה.
 

מימוש אופציות

לשם מקסום רווחים, קיימת גם האפשרות לעסוק בכמה תחומים בעת ובעונה אחת. עירית גולני, מאמנת אישית לחיים, העוסקת בתחום המודעות וההתפתחות האישית ומתמחה בין השאר בהתחלות חדשות, מציעה לחדול מן הפחד שבשילוב מספר משרות ותחומי תעסוקה. "אנחנו רבי פנים, לכל אחד מאיתנו יש כמה תחומים מהם הוא נהנה, בהם הוא אוהב לעסוק ומהם יוכל להפיק רווח. כשבן אדם עוסק בדבר מה שעושה לו טוב, הוא מתרחב גם מבחינה אנרגטית ופעמים רבות גם זוכה להצלחה. האמהוּת, על השינויים שבה, נותנת הזדמנות להתחבר לנשמה, לעשות שינוי, אם הוא מתבקש, ולזכות בהצלחה כתוצאה מהאושר ונקודות החוזק של אותה אם-אישה. כדי להתחיל בתהליך שכזה ולמצוא את הדרכים למקסם את היכולות האישיות, יש לבודד מחד את הפעולות ותחומים מהם מפיקים הנאה, ומאידך את אותם אלה שמצמצמים ומכווצים את האנרגיה. לדוגמא, אישה יודעת שכשהיא לבד לא טוב לה, וכשהיא בסביבת אנשים היא פורחת. שלגהץ היא מאד אוהבת ולתייק היא שונאת. כשהיא ליד מחשב היא סובלת וכשהיא יוצרת היא מתמלאת. כאשר מבודדים את התחומים, קל יותר לזהות באיזה תחום אפשר להתפתח".

לצאת מהקופסא

"היציאה מהקופסא היא המטרה של החיים", מסבירה גולני. "עלינו להתפתח. לכן, כל פעילות שמסבה הנאה ומעניקה ידע, יכולה להפוך גם לתחום של עיסוק, למקצוע. מלבד התחומים שממלאים ומרחיבים, צריך לעמוד על נקודות החוזק, עליהן נמנות יכולות כגון: אנליטיות, אמונה עצמית, אחריות, הגינות, הישגיות, התמקדות, כריזמה, יכולת ארגון והפעלה, יכולת פיתוח, משמעת, סקרנות, תקשורתיות ויצירתיות. כשרותמים את החוזקות יחד עם הפעולות שמסבות הנאה ועניין, ניתן בקלות לייצר מקצוע ותחום עיסוק חדש, שלימים גם יהווה הכנסה".
 

במה תוכלי לעסוק מהבית:

זה בהחלט עשוי לעבוד
 זה בהחלט עשוי לעבוד  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
עירית גולני מציעה רשימת תחומי תעסוקה מהבית:

• עריכת וידאו – סרטי משפחה, אירועים במשפחה.
• עריכת מצגות לאנשים פרטיים, אנשי מקצוע, אקדמאים.
• סידור אלבומים של אחרים – פעמים רבות מלאי גדול של תמונות איננו זוכה לסידור, משרה ביתית יכולה להציע לאנשים לסדר עבורם את התמונות באלבומים.
• תרגום – אנשים שבידם שפה נוספת ברמת שפת אם יכולים לבצע עבודות תרגום לאנשים פרטיים ואף לחברות. לעיתים קרובות גם באמצעי התקשורת השונים יש צורך בעבודות תרגום.
• כתיבה – עבודות סמינריוניות, כתיבה שיווקית, קורות חיים, ברכות לימי הולדת ואירועים.
• גרפיקה, הכנה לדפוס, עיצוב גרפי, שרטוט.
• יצירה – תכשיטנות , כרטיסי ברכה, אריזת מתנות, עבודות יד למיניהן. ניתן לבצע גם חוגים, סדנאות, פעילויות לקבוצות של אנשים בתחום היצירה.
• טאץ' אישי – מי שיש לה טעם טוב והבנה באופנה יכולה להיות מלבישה, מייעצת בתחום, סטייליסטית.
• קונת מתנות – לכל אותם אנשים ששונאים לקנות מתנות, ניתן לקנות עבורם, במיוחד בתקופות החגים.
• הפקת אירועים – מכירת רעיונות לימי הולדת , אירועים משפחתיים, הפקות ימי הולדת כמו פעם בעלויות נמוכות, זה מה שמחפשים היום ברב המקרים.
• סיוע בקניות שבועיות – לאנשים שעסוקים, לזקנים, מוגבלים וכד', שזקוקים לקניות של מצרכים.
• מכירה יד שנייה – איסוף של מוצרים יד שנייה ועריכת מכירות אחת לתקופה, אפילו בבית.
• ירידים של מכירת מוצרים שחברות ומכרות מכינות.
• מסחר בבורסה – כמובן לאחר הכשרה מתאימה, זו עבודה שניתן לבצע מהבית.
• שיווק ומכירה של מוצרים של עצמאיים אחרים.
• מכירות ב-ebay. – יש מי שהופך את זה לעסק לכל דבר, כולל רווחים.
• גיהוץ עבור אנשים אחרים, בבית הלקוח או בביתה שלה.
• שיעורים פרטיים – יש צורך הולך וגובר בתחומים רבים.

"אם בעבר שילוב של משרות היה לצורך הגדלת הכנסה, הרי שכיום הצורך הוא בגיוון ומילוי הצרכים של העצמי. כשאדם מפתח מגוון רב של יכולות הוא מתמלא, וזהו כנראה השינוי שטומן לנו העתיד. יש אין סוף אפשרויות, צריך רק להתמקד, לשים לב להזדמנויות כשהן מגיעות ולא לפספס אותן. ואולי החשוב מכל, לא לפחד".

עוד במדור - הורות וקריירה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by