בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
סוף עונת הפטריות 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) קלילה ולא מתגרדת   
בריאות האישה |
 
איה הוד

לא משנה כמה משחות תמרחו, בכמה נרות תתנסו, לעיתים הפטרייה מתעקשת לחזור. אם לא תגלו סבלנות ותעקרו אותה מהיסוד היא תמשיך לצוץ, לגרד, לעקצץ ולשבש את חיי המין שלכם. אמרו שלום לפטרייה הוגינאלית ועקרו אותה מן היסוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמעט כל אישה מכירה את התופעה הצורבת, המגרדת, המציקה ולעיתים גם הכואבת, בנרתיק.
אתן מורחות את המשחה וזה נעלם בדיוק עד לפעם הבאה. זה לא באמת עוזב, ואתן מתחילות לחשוב שאולי זה ילווה אתכן לכל החיים. מעגל ללא מוצא של משחות, כדורים ושטיפות וגינאליות ואילו הבעיה, מסרבת להרפות. אם הגעתן לשלב בו התחלתן לחפש פתרונות אחרים או אם אתן מלכתחילה מבינות שמשחות וכדורים אנטי פטרייתיים, הגיע הזמן לבחון כם את הפתרונות הטבעיים.
 

הכירי את הפטרייה

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) נשים רבות מדווחות על פגיעה במיניות
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) נשים רבות מדווחות על פגיעה במיניות   
פטרייה וגינאלית היא רק ביטוי, סימפטום של בעיה פנימית עמוקה יותר. הוכח מדעית שלא תתכן פטרייה בנרתיק ללא שתמצא גם במערכת העיכול באופן מפושט ולא נורמאלי. כלומר, במקרים רבים, כאשר מופיעה פטרייה וגינאלית, זה כבר סימן מאוחר לפטרייה מפושטת במערכת העיכול, לכן שימוש במשחות וכדורים רק מדחיקים את הבעיה באופן זמני עד לפעם הבאה ולעיתים אף מעצימים אותה. ככל שהבעיה חוזרת לעיתים קרובות יותר סביר להניח שהמשחות והכדורים הם לא הפתרון. הגורם השכיח ביותר הוא הקנדידה ובעיקר קנדידה מסוג אלביקנס (יש לקנדידה סוגים רבים).

הפטרייה קיימת בגוף באופן טבעי אצל כולנו, היא נמצאת במערכת העיכול, בפה, על העור ואצל נשים גם בנרתיק. כשהגוף מאוזן כמות החיידקים ה"ידידותיים" משתלטת על הפטרייה והיא לא גורמת שום נזק. היא מזיקה לנו רק כאשר האיזון מופר והיא מתרבה מעבר לרמה הסבירה ומתפשטת. נשים רבות אינן מודעות לכך, שפטרייה וגינאלית אינה בהכרח קשורה לקיום יחסי מין ולא נוטה לעבור בזמן מגע מיני. לכן בדרך כלל אין צורך במתן טיפול לבן הזוג, אלא אם מדובר במצב עקשן במיוחד שמרבה לחזור.
 

נמאס לך לגרד?

 
כאמור, פטרייה וגינאלית עלולה להצביע על מצב מפושט. לכן, מעבר לביטויים המקומיים יכולים להיות ביטויים כמעט בכל מערכת בגוף. הפטרייה גורמת לדלקת, והביטוי המקומי הוא של צריבה, גרד בנרתיק ובאזור איבר המין. כאשר הדלקת מחמירה, הגירוד יכול להופיע אף באזור פי הטבעת, יכולים להופיע אודם, נפיחות מקומית וכאב. הזיהום הפטרייתי יכול אף להתפשט על פני העור למפשעה, לירכיים ולעכוז.

סימפטום אופייני הוא הפרשות בצבע צהוב או לבן המזכירות במרקם גבינת קוטג' ולעיתים ניתן למצוא אף עור סדוק (מעין קרעים בעור - באזור שבין הנרתיק לפי הטבעת). נשים רבות מספרות לא רק על קושי ואי נוחות פיזית, אלא גם על קושי נפשי כאשר מדובר בנושא רגיש כמו יחסי מין וזוגיות.

חשוב לדעת שלא כל הפרשה מצביעה בהכרח על בעיה. קיימות הפרשות רגילות מהנרתיק הנוצרות מתסיסת סוכרים על-ידי חיידקי לקטובצילוס, קיימות הפרשות מבלוטות חלב וזיעה המצויות בחלק החיצוני של הנרתיק, קיימות הפרשות של ריר צוואר הרחם והפרשות של חומר סיכוך מבלוטות הפעילות בעיקר בזמן קיום יחסי מין. להפרשות מסוג זה אין בדרך כלל צבע וריח לא נעים. והן לא מלוות בגרד וצריבה.

הביטויים המערכתיים לקנדידה הם רבים ויכולים לבוא לידי ביטוי במערכת העיכול, המערכת ההורמונלית, במערכת החיסונית, מערכת הנשימה, מערכת העור ובמערכת העצבים:
עייפות כרונית, חולשה, חוסר אנרגיה, כאבי ראש, סחרחורת, איבוד שיווי משקל, כאבי שרירים, ירידה בחשק המיני, שינויים במצב הרוח, דיכאון, רגזנות, "פתיל קצר", צורך בלתי נשלט לאכילת מתוק ופחמימות, זיהומים חוזרים בדרכי השתן, דחיפות ותכיפות במתן שתן, שריפה בזמן מתן שתן, תסמונת קדם וסתית – PMS , מחזור לא סדיר, בעיות עיכול, כאבי בטן, גזים, צרבות, גרפסים, ריח רע מהפה, נפיחות, שלשול, עצירות (שלא היו קודם), תסמונת המעי הרגיז, דיכאון, קושי בריכוז, בלבול ושכחנות. אלרגיות, נטייה לזיהומים חוזרים, דלקות אוזניים וגרון חוזרות, קוצר נשימה, נזלות, שיעול, פריחות על העור, אקזמות - בעיקר בין האצבעות, בית שחי ובקפלים.
 
 

למה היא חוזרת?

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם את מאוזנת וגינאלית?
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם את מאוזנת וגינאלית?   
שלוש מתוך ארבע נשים סובלות ממנה לפחות פעם אחת בחייהן – זה אומר לפחות 75% מהנשים.
השכיחות עולה בסוכרת, במצבים בהם נעשה שימוש בתרופות כגון סטרואידים, קורטיזון, אנטיביוטיקה, כימותרפיה ובאופן כללי, כאשר יש חולשה של מערכת החיסון.

הגורמים המעודדים את התפתחות הפטרייה, מפרים את האיזון או מגדילים את הסיכון לכך, יכולים להיות שימוש באנטיביוטיקה, לחץ ומצב רוח רע, ירידה בפעילות מערכות ההגנה, אלרגיה, שינוי ברמת החומציות בנרתיק, נשים עם סוכרת נמצאות בסיכון גבוה עקב שינוי בחומציות הנרתיק ומערכת חיסון ירודה, שימוש בגלולות למניעת הריון, תרופות כגון סטרואידים, שינויים הורמונליים כמו בהריון מגדילים את הסיכון, בגדים צמודים מידי המשמרים לחות באזור, חוסר אנזימי עיכול הגורם לתסיסת מזון לא מעוכל היטב במערכת העיכול וכמובן תזונה. למה שאנו מכניסים לפה יש השפעה קריטית ביותר על התפתחות הפטרייה. תזונה לא בריאה, מתועשת ומעובדת, עם חומרי שימור, טעם וצבע, סוכרים ושמרים תורמת ישירות להתפתחות פטרייה בנרתיק.
 

זיהוי פלילי

מי שהתנסתה יותר מפעם בתופעה לא נעימה זו, יודעת כבר לזהות מתי זה עומד להגיע. בשלב זה רצוי להתחיל לטפל ולא לחכות שהפטרייה תעלם מעצמה, כי היא לא. כבר ברגע שמרגישים את העקצוץ, הצריבה, הגירוי הראשוני ואי נוחות מסוימת רצוי להתחיל טיפול. האבחנה נקבעת על סמך ההפרשה האופיינית והגרד באזור החיצוני של הנרתיק. במקרים פחות מובהקים ניתן להיעזר בבדיקת תרבית או בבדיקה מיקרוסקופית לפטריות. כיום קיימות ערכות לבדיקה עצמית שניתן להיעזר בהן לאבחון קנדידה וגינאלית.
 

טפלו בה בסבלנות

נשים נוטות להפסיק טיפול ברגע שהסימפטומים נעלמים – זאת אחת הסיבות שהפטרייה תמשיך לחזור. כמו בוידוי הריגה, יש להתמיד בטיפול חודשים לאחר היעלמות הסימפטומים. פטרייה היא דבר עקשן ויש להתייחס אליה בהתאם. לכל מי שחושבת שמדובר בטיפול קצר וחד פעמי – זה אפשרי רק מבחינה סימפטומיטית, אך טיפול קצר לא יכול להבטיח אי הישנות של התופעה.
 

הטיפול הקונבנציונלי:

נרות להחדרה נרתיקית, משחה למריחה חיצונית, אנטיביוטיקה וכדורים אנטי פטרייתיים (הקנדידה לסוגיה פיתחה עמידות לתרופות הקונבנציונליות כמו אנטיביוטיקה).
 

הטיפול הנטורופתי:

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) חסלו אותה מן היסוד
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) חסלו אותה מן היסוד   
שאלתן את עצמכן מדוע לאישה אחת יש נטייה גדולה יותר לסבול מפטרייה וגינאלית מאשר לאישה אחרת? יש לכך קשר לאורח החיים, הרגלי התזונה, מצב מערכת העיכול, מצב מערכת החיסון ועוד. דרך הטיפול הנטורופתי, יש לשלב שינוי תזונתי, צמחי מרפא בהתאמה אישית עם נגיעה גם בצמחים ותבלינים קוטלי פטריות חזקים ומחזקי מערכת חיסון עוצמתיים. באם נמצא לנכון, יש להתאים פורמולה הומוטוקסיקולוגית ומנתבת גם לניקוי רעלנים מהגוף.
הטיפול הנטורופתי השלם משלב הקלה חיצונית סימפטומטית עם טיפול פנימי בשורש הבעיה על מנת למנוע את הישנותה. היום כבר ידוע מעבר לכל ספק, שתזונה לקויה מחלישה את מערכות הגוף, מפרה את האיזון בפלורת המעי ומחלישה את מערכת החיסון. לכן, שינוי תזונתי הוא הכרחי, יש להוציא מהתפריט מזונות המהווים קרקע פורייה להתפתחות הפטרייה, או מזונות המחלישים את מערכת החיסון.

הטיפול הנטורופתי לוקח בחשבון שלא מספיק רק לקטול את הפטרייה, אלא חשוב לעזור לתוצרי הפירוק שלה לצאת החוצה מהגוף - כאשר הפטרייה מתפרקת, היא משחררת חומרים רעילים לזרם הדם. חומרים אלו עלולים לגרום לתופעות לוואי לא נעימות. בנוסף, העלמת הפטרייה אינה טיפול מלא, אם לא נטפל בגורם לה היא תמשיך לחזור. לדוגמא, אם הגורם הוא מחלת הסוכרת יש להפנות את הכיוון הטיפולי גם לשם, אם הבעייה היא רמת חומציות נמוכה בנרתיק חשוב לקחת את זה בחשבון, אם הגורם הוא נטילת אנטיביוטיקה, גלולות וכדומה – יש להתייחס בהתאם.

מרבית הנשים שמתחילות טיפול נגד פטרייה, חשות הקלה מהירה, וזמן קצר לאחר מכן, מפסיקות את הטיפול, מתוך הנחה שהן לא חשות גרד יותר, והן חשות בטוב. חשוב להבין שהטיפול בפטריות בכלל ופטרייה וגינאלית בפרט, הוא תהליך מתמשך הדורש התמדה וסבלנות. פטרייה יכולה להיות עקשנית מאוד. עצם היעלמות הגרד ואי הנוחות לא אומר שהטיפול הסתיים. ככל שהבעיה חוזרת על עצמה יותר, כך משך הטיפול מתארך. צריך הרבה סבלנות, כוח רצון ונחישות. אני לא אומרת שזה קל, אך הטיפול בוודאות משתלם.

איה הוד -איה הוד נטורופתית מוסמכת R.na. מתמחה בטיפול בבעיות במערכת העיכול על ידי תזונה, צמחי מרפא ודמיון מודרך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by