בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
הפלה בוששת 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) חוויה שאת יכולה לא להרגיש ואפילו לפספס   
בריאות האישה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

ד"ר טל פלג שולמן, מביאה את סיפורה האישי של ע' שעברה הפלה מלאכותית מהריון לא מתוכנן שהפסיק להתפתח, ויש בליבה הסבר מלא תקווה, שגם מצליח לנטרל את אי הנעימות האיומה שמתפרשת ממשמעות הגרדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לעיתים הצפייה כל כך גדולה
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לעיתים הצפייה כל כך גדולה   
כ- 15-20% מההריונות מסתיימים בהפלה בשליש הראשון, בדרך כלל על רקע התפתחות כרומוזומלית בלתי תקינה של העובר. מצב כזה מחייב ביצוע הפלה מלאכותית, או גרידה, כפי שהפעולה מכונה בטעות. על "חוויית" הגרידה, מזוית אישית.

הפחד מהלא ידוע מסוגל לדחוק כל חלקת הגיון בריא. כאשר ע', בשנות השלושים, נשואה ואם לשניים, גילתה כי היא נושאת ברחמה הריון שחדל להתפתח, מעבר לרצון ודחף בלתי נשלטים להיפטר 'מזה', היא נתקפה פחד נוראי וחשש לגבי 'מה שיקרה לה, מה יהיה איתה'.
ההריון לא היה מתוכנן, אך גם לא בלתי רצוי. "כשגיליתי שאני בהריון, ברגע ששכח השוק וההלם מהמצב החדש והמחשבות על עוד תינוק, כשבבית עדיין יש בעצם תינוק, סך הכל קיבלתי את המצב. אם הכל היה הולך כשורה, ברור שלא הייתי עושה כלום כדי להיפטר מההריון", היא אומרת. אך השמחה היתה קצרה, ועד מהרה התברר שההריון אינו מתפתח כראוי, ועד לשבוע העשירי, כבר לא נצפה דופק. "כנראה שהגוף יודע טוב יותר מאיתנו מה צריך לקרות", אומרת ע' ומוסיפה שמרגע זה ועד לאחר הגרידה, או ההפלה המלאכותית, כפי שהיא מוגדרת מבחינה רפואית, התחושה העיקרית שליוותה אותה, היתה של חרדה עמוקה, ופחד מהלא ידוע. "בפעם הראשונה בחיי, הייתי צריכה לעבור טיפול רפואי תחת הרדמה כללית, וזה, למען האמת, היה המקור העיקרי לחששותי. אז נכון שהרופא בו בחרתי לטיפול הבטיח כי מדובר בהרדמה קלה וקצרה, אך איכשהו, היה לי קשה להשתכנע".
 

הפלה מלאכותית

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) הכל אצלך תקין, זהו פגם כרומוזומלי אצל העובר
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) הכל אצלך תקין, זהו פגם כרומוזומלי אצל העובר   
למען הסדר הטוב, נסביר כי המצב אליו נקלעה ע' נקרא בעגה הרפואית הפלה בוששת, או missed abortion. במקרה זה, העובר ברחם הפסיק להתפתח ומת, אולם השליה עדיין המשיכה לייצר את הורמוני ההריון, ולכן לא הופיע כלל דימום, ו-ע' בעצם לא היתה ערה כלל למצבה. מצב של הפלה בוששת ניתן לאבחן אך ורק באמצעות בדיקת אולטרא סאונד. במקרים אלו, יש צורך בגרידה לצורך ריקון הרחם משאריות ההריון. באופן כללי, כ- 15-20% מההריונות מסתיימים בהפלה (כאחד מתוך 5-6 הריונות). בשליש הראשון להריון, מקורן של רוב ההפלות בהתפתחות בלתי תקינה של ההריון על רקע כרומוזומלי של העובר. לאחר הפלה אחת, לא נוהגים לערוך ברור נוסף, אלא רק לאחר שלוש הפלות רצופות.
 

תהליך הגרידה

 
ובכן, מהי אותה גרידה, או הפלה מלאכותית? מדובר בהפסקת הריון כירורגית שניתן לבצע בשליש הראשון להריון, בין השבוע ה-6 ל-11 להריון, ובכל מקרה לא יאוחר מהשבוע ה-13. במהלך ההליך המבוצע בהרדמה כללית, תוכן הרחם נשאב אל מחוץ לגוף המטופלת, וכך בעצם נפסק ההריון. גרידה מבוצעת במהלך אשפוז יום (בדרך כלל שהות של כשעתיים בבית החולים לאחר תום ההליך). הספרות הרפואית מצביעה על שיעורי הצלחה של כ- 99%. לאחר ההרדמה, המבוצעת על ידי הוספת חומר ההרדמה אל שקית אינפוזיה תוך ורידית, מרחיב הרופא המנתח את צוואר הרחם כדי לאפשר גישה נוחה. המנתח מחדיר אל נרתיק האישה מזרק מיוחד אליו מחוברת צינורית פלסטיק דקה, שבאמצעותה מרוקן תוכן הרחם, שנשאב אל מחוץ לגוף. באופן זה נפסק ההריון. במקרה של הריון בוגר יותר (8 שבועות ומעלה) בנוסף על פעולת השאיבה, תבוצע גם ביקורת של דפנות הרחם, באמצעות כפית גרידה קהה - כדי לוודא שלא נותרו ברחם כל שרידים לשק ההריון. מכאן, אגב, שמה השגוי של הפעולה, המכונה 'גרידה', ולא הפלה מלאכותית. לבסוף, יבצע הרופא בדיקת אולטרא סאונד, כדי לערוך וידוא סופי כי הרחם רוקן, ולא נותרו בו כל שאריות.

מבחינה טכנית, מציינת ע', "הכל היה ברור ופשוט. חשוב שאישה תכיר את התהליך עוד לפני ביצוע ההליך, מה שיכול להקל על חששותיה. ההרדמה היתה קצרצרה, ללא שום תופעות לוואי, וסך הכל, הסיפור נמשך כשמונה דקות בלבד. נרדמתי, התעוררתי, וזהו. אפילו הדימום לאחר מכן היה קל יותר מאשר דימום של מחזור חודשי רגיל".
 
 

התמודדות רגשית

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) רוב הסיכויים שתוכלי להיכנס מיד להיריון נוסף
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) רוב הסיכויים שתוכלי להיכנס מיד להיריון נוסף   
בנוגע להתמודדותה הרשית, מספר ע' כי לא חוותה קשיים רגשיים יתרים בהקשר להריון עצמו, ויכול שזה גם מה שהקל על ההתמודדות, וההתאוששות הפיזית. "אין לי ספק שאם היה מדובר בהריון רצוי, ובפרט בהריון שמחכים לו הרבה זמן, בהיריון ראשון או חלילה בהריון לא רצוי של בחורה צעירה או לא נשואה, הקושי להתאושש, להתמודד ולהחלים, היה ככל הנראה קשה יותר. במצבים כמו שלי, בהם ההתמודדות וההתאוששות הן פיזיות לחלוטין, באמת שהסיפור הרבה פחות קשה ונורא ממה שחושבים. וחשוב ליידע ולהרגיע".

הפלה היא גורם מלחיץ, לא נעים שמותיר לא מעט נשים עם תחושה כי גופן בגד בהן, כי הן רוצות כבר "לסיים עם ההליך", או "להיפטר מהעניין", הן מתהלכות עם התחושה כי משהו בגופן אינו תקין, ואכן התחושה מקבילה להליך, רק יש לזכור כי מדובר בהיריון לא תקין שאינו התפתח כשורה ואילו גופן, תקין בכל המידות האפשריות ואף יכול להיכנס שוב להיריון במהירות האור. הנתונים מראים כי אישה שעברה הפלה אחת, סיכוייה ללדת תינוק חי בהריון הבא זהים לסיכוייה של כל אישה אחרת. גם לאחר שלוש הפלות רצופות, הסיכוי ללדת תינוק חי הוא כ- 75%. ולכן, חרף הקושי הפיזי והרגשי לעתים, הפלה מלאכותית אינה בהכרח בעלת השלכות מעשיות על ההריון הבא. אם מדובר בהריון רצוי, או אפילו כדרך להתמודד עם האובדן, כדאי לנסות להרות שוב בהקדם. יחד עם זאת, מומלץ להמתין משך מחזור אחד לאחר ההפלה, לפני כניסה להריון נוסף, כדי לוודא כי אכן הרחם חזר לאיתנו, וכי לא נותרו בו שיירים מההריון שכשל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by