בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מיכל מייעצת  
כולם למען כולם  
 
 אצלנו בחצר..    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
מיכל מייעצת  |
 
מיכל סבן

כיצד נוכל להעביר לילדים את המסר החשוב של אחדות המשפחה, שלמרות הריבים השטותיים, כולם אוהבים את כולם וצריכים לתמוך האחד בשני? מיכל מייעצת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המוסקטרים התפרסמו במשפט "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד", איזה מסר מצוין כשאנו חושבים על משפחתנו. כולנו מקווים שהמשפחה תהיה מאוחדת, שהילדים יסייעו זה לזה בשעת הצורך וכל אחד יעמוד לצד בני המשפחה האחרים כשאלו יזדקקו לכך. אם כך, מה עלינו לעשות בכדי להגביר את תחושת האחדות המשפחתית? מה ניתן לעשות בכדי לחזק את המסר החשוב של המוסקטרים?
 

למרות הכל

מעבירים חוויות על השמיכה
 מעבירים חוויות על השמיכה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
אנו חוזרים ואומרים לילדנו עד כמה חשוב לנו שהקשר ביניהם יהיה טוב, שאנחנו נשמח אם הם יריבו פחות וידאגו זה לזה יותר ושהמשפחה תהיה מאוחדת, אך לחזור ולומר זה לא מספיק. לכן, אני רוצה להציע מספר פעולות שבאפשרותנו לנקוט בכדי לחדד את המסר ולחזק אותו.

כל מי שגדל במשפחה שבה היו ילדים נוספים יודע, שהקשר בין אחים הוא קשר מורכב מאד: אהבה לצד יריבות, קרבה עם ריחוק והיסטוריה משותפת מהרגע הראשון. לכן, כשאנו משוחחים על הנושא עם ילדנו, אנו צריכים להתחבר קצת להיסטוריה שלנו ולקשיים שאנו חווינו, ולזכור שיחסים טובים בין אחים הם לא דבר מובן מאליו. אנו יכולים להבין את היריבות, הכעס והתסכול של ילדנו, אך עם זאת, אנו עדיין מעונינים לחזק את הקשרים בתוך המשפחה. "אני יודע שזה קשה להסתדר עם אחיך באותו חדר, אך לא כדאי לוותר על זה, כי יש גם הרבה רגעים שאתם משחקים ביחד בחדר ונהנים."

שולחן לחמישה

הקשר בין בני המשפחה צריך להיות קשר שנהנים ממנו, על כן אני ממליצה לזמן סיטואציות שייצרו חוויות חיוביות משותפות כמו: משחק משותף, ארוחות משפחתיות, בילויים, טיולים וכל פעילות אחרת שבני המשפחה נהנים לעשות יחד. ההורים יכולים להמריץ ולעודד את הילדים לקחת חלק בפעילות הזו, לפרגן להם במהלכה ולשוחח שוב על החוויות הטובות לאחר הפעילות. במשפחתי כשאנו חוזרים מטיול או ארוחה משפחתית אנו משוחחים עם הילדים על החוויה. איך הרגשנו? ממה נהנינו? ומה בהתנהגות הילדים היה לנו נעים במיוחד? ככל שנייצר יותר חוויות טובות, ניצור מצב שבו הילדים מחכים לבילוי המשותף, מתקרבים לאחיהם ואף דורשים שנקיים יותר בילויים כאלה. חשוב לי להדגיש, שלא מדובר רק בסיטואציות מיוחדות ונדירות, אלא אף בפעולות פשוטות שניתן לבצע ביומיום כמו: בניית פאזל ביחד, בילוי בגן השעשועים, משחק בכדור, מחבואים, ארוחת ערב ועוד.
 
 

שרים סולו

פעמים רבות אנו מעדיפים לצאת לטיול או חופשה עם משפחה נוספת כדי שלילדים יהיו חברים נוספים לשחק איתם. בעיני חשוב למצוא גם הזדמנויות בהן משפחתנו מבלה לבד, דבר שיגרום לנו להתקרב, להכיר טוב יותר, לצבור חוויות משותפות ויחייב את בני המשפחה להיות קשובים יותר זה לזה. מניסיוני, טיול משפחתי ממושך (בן מספר ימים או שבועות), הוא חוויה מלכדת ומאחדת. תחושת האחדות תגבר ככל שהילדים ירגישו שהקשר ביניהם משמעותי, שיש להם שפה משותפת והם עושים דברים ביחד. אנו יכולים לשחק עם הילדים משחקים משותפים, להדריך ולהנחות, ובשלב מאוחר יותר לצאת מן התמונה ולתת להם לשחק בינם לבין עצמם. לעודד אחים גדולים ללמד את הקטנים ועל ידי כך יהיה להם שותף למשחק "אם תלמד את אחיך הקטן לבעוט בכדור, תוכלו לשחק יחד כדורגל", "אחיך כבר מזהה את המספרים, אתה יכול ללמד אותו לשחק 'מלחמה', אני בטוחה ששניכם תיהנו מאוד."
 

עזר כנגדו

אפשרות נוספת היא לשתף את האח או האחות כיועצים, כפי שקרה במקרה של רוני בן ה- 8, שהגיע נסער מבית הספר, בגלל שרב עם שני חבריו הטובים והיה מודאג מכך שמחר בהפסקה יהיה לו מאוד משעמם. אמו שיתפה את אחיו הגדול דן בן ה- 10 בשיחה ושאלה לדעתו, "מה כדאי לרוני לעשות?" דן מצדו ענה, "אולי עד מחר החברים כבר יירגעו וכדאי לרוני לנסות ולשוחח איתם בבוקר. אבל אם זה לא יעזור, אני מזמין אותו להצטרף אלי ואל חבריי בהפסקה. אנחנו בדרך כלל משחקים תופסת ליד העץ והם ישמחו לשתף את רוני." האם נתנה הזדמנות לדן לעזור לאחיו, ורוני נהנה מיחס דואג מצד אחיו הגדול, דבר שבוודאי קירב ביניהם.
 

גמדים קטנים

מקהלה משפחתית עליזה
 מקהלה משפחתית עליזה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
במשפחה שבה מספר ילדים, ניתן להיעזר באחים הגדולים לשמור על הקטנים, לשחק אתם, להביא להורים מוצץ, חיתול וכדומה או כל פעילות אחרת, בהתאם לגילו של הילד. אני מאמינה שכולם יוצאים נשכרים מעזרתו של הילד הגדול, שזכה עקב כך לחיזוקים והערכה, הילד הצעיר זכה לדאגתו של אחיו והמשפחה כולה יצאה נשכרת בעקבות שילוב הכוחות. אני ממליצה להיעזר באחים הגדולים במידה, לא להגזים וכמובן שגם לא לכפות, כדי לא להמאיס את הילדים אחד על השני. בעזרת הערכה, מילים טובות וחיזוקים נוכל להוביל את ילדנו לקחת חלק פעיל ולעזור לנו באופן משמעותי.

לסיכום, עלינו לפרגן ולעודד כל מצב של עזרה הדדית, התחשבות ונכונות לחלוק. אם אנו נפנה את הזרקור לאירועים אלה, הדבר יעודד את ילדנו לנהוג כך יותר ויגביר את תחושת השותפות והאחדות. כמו כן, גם לדוגמא אישית יש כמובן חשיבות. אם אנו כהורים עוזרים, משתפים וקרובים לאחינו והורינו, אנו מעבירים מסר חשוב לילדנו ובעצם מהווים עבורם דוגמא לדרך שבה אנו מאמינים. אווירה טובה בבית, חוויות משותפות ועידוד התנהגויות חיוביות בין הילדים, תעזור לנו לחזק את מסר האחדות.

מיכל סבן - הדרכה ויעוץ להורים בגובה העיניים
עוד במדור - מיכל מייעצת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by