בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
בצער תלדי בנים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) נולדו ללדת?   
בריאות האישה |
 
איה הוד

איה הוד פוסחת על האמירה התנ"כית הקדומה ומזכירה לנו שגופינו הנשי נועד ללדת. אינו זקוק לחומרי הרדמה מקומיים בכלל ולאפידרול בפרט. בעד ונגד האפידורל. האם גם אתן כבר לא חושבות על הכאב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) היכנסי למוד שונה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) היכנסי למוד שונה   
נשים רבות מבוהלות ומפוחדות לפני לידה, בעיקר אם זו הראשונה שלהן. יש לנצח את התמודדות עם הפחד, לא פחות מהתמודדות עם הכאב והלידה עצמה, שיכולה להיות פשוטה יותר אם תנטרלו את כל הפחדים כולם. קיימות שיטות המאפשרות כניסה לשקט, שמלמדות איך לנשום את הכאב החוצה, לדבר אל עצמך ברוגע, לדמיין את התהליך באופן מושלם וזורם, להיעזר במה שהטבע העניק לנו כדי לעבור את זה בשלום ועם כמה שפחות כאבים.

נשים שילדו בבית סיפרו שהן אהבו את הידיעה שבבית אין להן את האפשרות לקבל אפידורל. מבחינה פסיכולוגית, ידיעה זו גרמה להן להיכנס ל"מוד" שונה והחלטי, מתוך מחשבה שאין דרך אחרת והן צריכות לעבור את הלידה באופן טבעי. אין ספק שלידה טבעית היא המומלצת ביותר, כן- זאת עם הכאבים והצירים, כמו פעם. נשים רבות שחוו שתי לידות ויותר עם ובלי אפידורל, מספרות שלידה טבעית עדיפה ושההתאוששות היתה הרבה יותר מהירה. אך לעיתים, הצורך הבסיסי האנושי להפסיק את הכאב, מבלי לחשוב על דבר מעבר לכך, הוא חזק מהכל.
 

כמה שזה כואב

 
ידוע לכל, ש"סף הכאב", הוא גורם מאוד אישי. ישנן נשים שלא מסוגלות לעמוד ולו בכאב הקטן ביותר, גם בלי שום קשר להריון. יש נשים שטוענות: "אצלי, כל כאב ראש הכי קטן, הוא מיגרנה". נשים אלו אינן בהכרח בעלות מראה שברירי, דווקא נשים בעלות מראה עדין, עשויות להתגלות כבעלות סף כאב גבוה במיוחד, היכולות לעמוד בכאב הלידה יחסית בקלות, בעזרת ההכנות הנכונות. וכמובן שקיים גם המצב ההפוך. מעבר לסף הכאב, ששונה אצל כל אישה, יש לזכור שישנם אלמנטים רבים נוספים, פיזיים, נפשיים ומנטלים, המשפיעים על רמת הכאב. למשל, תינוק גדול, תהליך לידה איטי ומתיש במיוחד, סיבוכים בלידה, רמת המתח או הפחד והמצב הנפשי של היולדת, תנוחת הלידה עצמה ועוד. רוב האלמנטים הללו נשלטים על ידינו ויש אפשרות להיעזר בדרכים טבעיות כדי להקל על כל התהליך. בין עם על ידי צמחי מרפא, חומרים הומיאופתיים, קריסטלים ופרחי-באך בעלי תכונות מרגיעות ומזרזות לידה, ועד שיטות מגע שונות ולימוד נשימות, מדיטציה ודמיון מודרך להתמודדות עם החששות, הפחדים והכאבים.

קיים מגוון דעות רב בקרב נשים, החל מנשים שמצהירות: "אני לא צריכה כלום, זה לא עד כדי כך כואב, רק המחשבה על תופעות לוואי אפשריות מאפידורל, גורמת לי להעדיף את הצירים" - ועד כאלה שאומרות: "אין מצב שאני אסבול את צירי הלידה. האפידורל הוא אחת ההמצאות הגאוניות של המאה".
 

פחד אוטומטי

לאלה שנוקטות עמדה נחרצת ומתנגדות - אני בעדכן לחלוטין. אך בקשתי אליכן, אל נא תייסרו עצמכן, ואל נא תאשימו ותכו עצמכן במידה וזה לא הסתדר כפי שרציתן. אם ביקשתן אפידורל בזמן הלידה אין טעם בהכאה עצמית, אשמה או כעס עצמי, זה לא מוביל לדבר. המשיכו הלאה וזכרו שתמיד ניתן לקבל עזרה מקצועית על מנת להתמודד עם דברים - פיזית ונפשית. לנשים המחליטות מראש על אפידורל, מברכות עליו ואינן מוכנות להתנסות כלל בכאב, הייתי רוצה להמליץ לא להחליט באופן נחרץ. קראו מחקרים, דברו עם נשים אחרות, הקשיבו לעצמכן וזהו מהיכן נובעים הפחדים. אם החלטתכן תישאר בעינה, לפחות זה יהיה ממקום של ידע ולא פעולה "אוטומטית".
 
 

הכירי את האפידורל

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עם אפידורל תקבלי תינוק יותר ישנוני
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עם אפידורל תקבלי תינוק יותר ישנוני   
אפידורל הינו חומר מאלחש המונע את תחושת הכאב והצירים. מקור השם "אפידורל" אינו החומר עצמו, אלא המקום האנטומי בעמוד השדרה אליו מזריקים את החומר הנקרא "החלל האפידוראלי" - זהו אזור המכיל את נוזל המוח ואת חוט השדרה. החלל האפידוראלי מאוד דק , לכן צריך מרדים עם ידיים מיומנות, ומצד האישה נדרש איפוק מוחלט וחוסר תזוזה בכדי שהחומר המיועד יגיע למקום הנכון. האפידורל מרדים את חצי הגוף התחתון, הכולל את הגפיים התחתונות ואת העצבים המובילים אל האגן והרחם. לא רק שאין תחושה באזור זה, אלא גם אין יכולת תנועתית למשך הלידה.
 

עניין של טיימינג

אם תחליטי לקבל אפידורל, תצטרכי לחתום על טופס מיוחד בו את מאשרת זאת. בטופס תמצאי גם את כל רשימת הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מזריקה אפידוראלית. קיימת הסכמה בקרב רופאים שלא להזריק אפידורל לפני שמתחילה לידה פעילה, אך עדיין קיים ויכוח לגבי הזמן הנכון להזריק. דעה אחת טוענת, שיש להזריק אפידורל רק לאחר פתיחה של 5 - 3 סנטימטרים, כדי שהאפידורל לא יעכב את הלידה. לעיתים עבור יולדת שהחליטה על שימוש באפידורל, ההמתנה הזאת היא כמו נצח. הדעה השנייה טוענת, שההזרקה תעשה החל מהרגע שבו מתחילים הכאבים. בדרך כלל נהוג להזריק לאחר פתיחה של ‏ארבעה סנטימטרים בצוואר הרחם, או במידה ורמת הכאב בלתי נסבלת. במידה והפתיחה כמעט מלאה והלידה עומדת להסתיים, לא ניתן לבצע זריקה אפידוראלית מאחר שהשפעת החומר דורשת זמן.
 

המלצה רפואית

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לוקחת את הלידה בהומור
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לוקחת את הלידה בהומור   
נאמר לנו, שרופאים ממליצים על אפידורל במקרים מאוד מסויימים כגון, הריון רב עוברי, לידת עכוז בדרך טבעית, לידות ‏ואקום או מלקחיים ובניתוחים ‏קיסריים אם היולדת לא רוצה בהרדמה ‏כללית. אך המציאות שונה: כמעט כל אישה המבקשת אפידורל, תקבל אותו ואף יותר מכך, בבתי החולים אינך צריכה לבקש - יציעו לך אותו מיד.

כיצד מתבצעת הרדמה אפידוראלית והאם הזריקה כואבת? ההרדמה האפידוראלית נעשית בכמה שלבים וכל הסיפור לא אמור לקחת יותר מ 15-10 דקות. די למנוע ירידה בלחץ הדם של היולדת מחברים אותה לאינפוזיית נוזלים תת ורידית. המרדים בודק את מבנה גב היולדת ומחפש אחר מקום מתאים להחדרת המחט. האישה נשכבת בתנוחה עוברית על צידה, נעשה חיטוי מקומי של האזור בגב, מוזרקת זריקת הרדמה מקומית תת-עורית, עם מחט דקיקה מאוד וכמעט בלתי מורגשת, ‏באזור אליו יוזרק האפידורל. עקב כך, זריקת ‏האפידורל לא אמורה לכאוב, אך מניסיון, נשים רבות סיפרו לי שחוו כאב חזק בזמן הזריקה. לכן, אין תשובה וודאית. אני מניחה שהדבר תלוי בגורמים רבים, כולל במיומנות של הרופא המרדים. בזמן הזרקת האפידורל אסור ליולדת לזוז.‏ הרופא מחבר במקום המחט קטטר (צינורית דקה) שמאפשר ‏להוסיף עוד אפידורל במידה שיהיה צורך ללא דקירה מיותרת נוספת של המחט.

השפעה יעילה? כ-10 דקות ‏לערך מסיום ההזרקה, האפידורל מתחיל את השפעתו, הנמשכת כשעה עד שעה וחצי למינון אחד. במידה והלידה מתמשכת, מוסיפים דרך הקטטר מנה נוספת באופן ידני או באמצעות ‏משאבה שתוכנתה לעשות זאת בערך כל שעה באופן אוטומטי.
 

אפידורל - למי לא?

- ראשית - למי שאינה מעוניינת.
- לפני שמתחילה לידה פעילה.
- סמוך לסיום לידה.
- לנשים עם בעיות מבניות ו/או עיוותים בגב ובעמוד השדרה.
- למי שיש פריחה, דלקת או זיהום עורי בגב, פצעים על הגב.
- בעבר שללו אפידורל למי שהיה קעקוע באזור מפחד של החדרת העופרת לתוך הגוף. אך היום אין עם זה בעיה.
- נשים עם טרומבוציטופניה - מיעוט טסיות דם ועקב כך רמת קרישה נמוכה בדם.
- נשים הנוטלת תרופות נוגדות קרישה, כולל אספירין ולא עשו הפסקה לפחות שבוע לפני הלידה. ביצוע הרדמה ‏אפידוראלית בנשים הנוטלות אספירין עלול לגרום ‏לדימום בעמוד השדרה ולהוביל לנזק בלתי הפיך.
- נשים עם אלרגיה לחומר ההרדמה.
- נשים הסובלות ממחלות של מערכת העצבים.
- נשים המגיעות במצב קיצוני של חוסר נוזלים.
 

יתרונות האפידורל:

- לידה קלה, מהירה וללא כאבים.
 

חסרונות האפידורל:

- ירידה בלחץ הדם ובעקבות זאת, תחושה לא נעימה וחולשה - הזרקת האפידורל גורמת להרפיה של שרירי דופן כלי הדם.
- עלול להיווצר מצב של הרדמה חלקית בלבד, או בצד אחד של הגוף.
- יתכן מצב של רעד בלתי רצוני, צמרמורת.
- היולדת מוגבלת ביכולת להתנועע - אישה בתהליך הלידה מרגישה צורך לשינוי תנוחות בתהליך. הדינאמיות הזו והיכולת לנוע חשובות. עם זריקת אפידורל הלידה הופכת לפסיבית.
- הצירים עלולים להיחלש בעקבות השימוש באפידורל ויתכן שיהיה צורך במתן חומר זירוז (פיטוצין), שעלול להשפיע על דופק העובר.
- יולדת שקיבלה אפידורל אינה מרגישה בצורך ללחוץ, או אינה מצליחה ללחוץ כמו שצריך. מצב זה עלול לגרום לעובר לשהות זמן רב מידי בתעלת הלידה ולהוביל לצורך בהתערבות בלידת ואקום או מלקחיים.
- יכולים להופיע כאבי ראש עזים.
- כאבים או רגישות באזור ההזרקה, גם שנים לאחר הלידה.
- פעולת ההזרקה ‏דורשת מיומנות גבוהה. הזרקה למקום ‏הלא נכון עלולה לגרום לסיבוך קשה ואף לשיתוק פלג גוף תחתון.
- ישנם מקרים בהם הרופא המרדים לא מצליח לחדור לחלל ‏האפידוראלי ואז או שנעשה ניסיון שני במקום אחר בגב התחתון או שלא ניתן לבצע את ההרדמה כלל.
- אפידורל עלול לגרום לכאבי גב מתמשכים אחרי הלידה, לאיבוד תחושה בדריכה על כפות רגליים, איבוד תחושה בירך ובאזורים נוספים בפלג גוף תחתון.
- חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן - בדרך כלל מתמודדים עם מצב זה על ידי שימוש בקטטר.
- אפידורל עלול לגרום לתחושת ניתוק ובלבול ולנתק את האם מהתינוק ברגע הכי קריטי.
- נשים מדווחות שההתאוששות לאחר אפידורל קשה יותר מאשר לידה ללא אפידורל ושלעיתים, השפעת האפידורל מתפוגגת וחוזרים להרגיש בבת אחת כאבים.
 

השפעות האפידורל על התינוק

כמעט בכל מקום אפשרי שחיפשתי, קראתי שלאפידורל אין כל השפעה על הילוד מאחר והוא אינו מגיע למחזור דמו, אך מאידך, תינוקות שנולדו לאם אשר קיבלה אפידורל בלידה מגיעים לעולם ''עצלנים'' יותר ומתקשים מאוד לינוק. לפני מספר שנים, צפיתי בסרט דוקומנטארי בערוץ המדע, שבו עקבו אחרי נשים יולדות והשוו את התנהגותן והתנהגות תינוקן בלידות טבעיות לעומת לידות עם אפידורל. בסרט נצפו התינוקות, לאימהות שקיבלו אפידורל, הרבה פחות ערניים ולא ינקו במרץ כפי שצריך להיות באופן טבעי. האפידורל פגע ב- Bonding (הקשר הראשוני) בין האם לתינוק שהוא קריטי וחשוב מעין כמוהו, והקשה על תחילת ההנקה. התינוק נראה מסומם ואיטי. מחקר אוסטרלי שנערך בקרב 1,280 נשים, מאוניברסיטת סידני, הראה בפירוש בעיות בהנקה בעקבות השימוש באפידורל.

עוד נראה כי נשים שילדו עם אפידורל היו בעלות סיכון הגבוה פי שניים להפסיק את ההנקה אחרי פחות מחצי שנה. למעלה מ- %70 מהנשים שילדו ללא משככי כאבים הניקו במשך חצי שנה לעומת %50 מהנשים שקיבלו אפידורל או פיטוצין בלידה. החוקרים שיערו שהגורם לכך הינו מרכיב הפנטניל הנמצא באפידורל.

בלידה טבעית התינוק נולד מאוד ערני עם מבטים ערניים וסקרניים ובמצב רגוע. באופן אוטומטי הוא מנסה מיד לינוק (במידה ולא לוקחים אותו מהאם). הטבע היה מספיק חכם כדי ליצור מצב זה, מאחר ולהנקה מיידית יש השפעה פיזיולוגית גם על האמא: בזמן ההנקה מופרש החומר אוקסיטוצין שמסייע לכיווץ הרחם לצורך הוצאת השלייה. כאשר אין יניקה, האם מקבלת עוד פיטוצין לדמות את פעולת הצירים והתכווצות הרחם על מנת שהשלייה תצא בשלום.
 

הו יש לך כוח

בכל אישה טמון הידע איך ללדת. הגוף והטבע חכמים מספיק כדי לדעת מה לעשות בכל שלב ואיך לסייע לאם להתמודד עם הכאב. נשים רבות מכנות את האפידורל "סם הפלא" ולא מפסיקות לשבח אותו. תשאלו כל רופא מרדים, כמה פעמים ביום הוא שומע יולדות משתפות אותו בשמחתן על ההמצאה המופלאה הזו ועל כמה הן אסירות תודה על החומר. אך ככל שעובר הזמן, יותר ויותר עדויות קשות על תופעות לוואי ועל סכנת חיים, שוברות את מחסום השמחה. האפידורל אינו חומר הרדמה מקומי, כפי שכולם חושבים. השפעתו היא על מערכות רבות בגוף. הוא עלול לפגוע בקצב הלב, בפעילות הריאות, לגרום להתרחבות או התכווצות של כלי הנשימה וכתוצאה מכך לתגובות אלרגיות קשות. איני מציעה להעלימו מחדרי היולדות, אך כן לשקול את הבעד ונגד הפרטיים שלכן.

התפתחות העולם המערבי פגעה אנושות בביטחון של נשים בגופן וביכולת שלהן ללדת באופן טבעי. הכאב בלידה הפך למשהו מאיים ונוראי שצריך להכחידו ושאישה לא יכולה לעמוד בו.
התערבויות רפואיות לא הכרחיות בלידה, כולל אפידורל, לוקחות מנשים את ההזדמנות לגדול, לצמוח ולהתפתח בכל מובן ולחבר את האישה לגופה ומהותה. זוהי מתנה יקרה שניתנה לנו ואנו פוסחים עליה בהינד עפעף. זכרי, אפשר גם אחרת. וההחלטה תמיד תישאר שלך.


איה הוד - נטורופתית מוסמכת, חברה באגודה הישראלית לנטורופתיה ולתזונה טבעית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by