בערוץ
 
 
 
 
 
 
קישורים שימושיים
 
 
בריאות האישה 
דליפת שתן 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) רטובה ודולפת?   
בריאות האישה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

כיצד תוכלו לצמצם את דליפת השתן בתקופת ההיריון? נעלו עקבים גבוהים, גשו לטיפול פיזיותרפי ושללו דלקת זיהומית בדרכי השתן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בריחת שתן בהריון היא תופעה שכיחה, במיוחד בקרב נשים ולדניות. יחד עם זאת, מדובר בתופעה מטרידה, מביכה, ומלחיצה. אם מדובר בבריחת שתן על רקע זיהומי, יש לקחת נשימה עמוקה, להירגע, ולחכות לתום משכב הלידה עד שהתופעה תחלוף מאליה.
 

זרימה טבעית

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) גם את סובלת מאותה בעיה?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) גם את סובלת מאותה בעיה?   
נשים בהריון שני, שלישי, או יותר, מתלוננות לא אחת שכל אפצ'י, שיעול, או מאמץ מינימלי, גורם להן מבוכה לא קטנה. אמנם פרטית וצנועה, אך מבוכה. במה דברים אמורים? ובכן, בתלונות שכיחות על בריחת שתן במהלך ההריון. בכדי להרגיע, נדגיש ונאמר כי באופן כללי, תופעה של בריחת שתן אצל נשים אינה נדירה, בכלל הגילאים. ד"ר מיכאל פרידמן, מנהל המכון לבריאות האישה בקופ"ח מכבי בחיפה, ורופא ראשי במחלקת נשים בבית החולים רמב"ם, מסביר כי התופעה קשורה במבנה רצפת האגן, כיס השתן, והשופכה. אצל כל אישה, כאשר שלפוחית השתן מלאה, תיתכן בריחת שתן שאינה פתולוגית.
 

מי תסבול מדליפת שתן?

 
בקרב נשים ולדניות, ובעיקר אצל אלו אשר נמצאות בהריונות חוזרים ותכופים, רצפת האגן מוחלשת בשל ריבוי הלידות, והרקמות רפויות. בהריון ראשון, התופעה פחות שכיחה. עם התקדמות ההריון, הרחם הגדל לוחץ על שלפוחית השתן, ולכן, כ- 25-40% מהנשים בהריון עלולות לסבול מבריחת שתן בעקבות מאמץ. על אף שכיחותה, התופעה מלחיצה, מביכה, ולעתים אפילו דוחה עבור הנשים. אצל חלק ניכר מהן, תופעה של בריחת שתן נקשרת עם תופעות של זקנה ומצבים סיעודיים.

עליה ניכרת במשקל, ריבוי לידות, וכן גיל מתקדם, הם כולם גורמים שמחמירים את התופעה. מעניין לציין כי למרות שלידות מוגדרות כפקטור ידוע ומרכזי האחראי לצניחת רצפת האגן, טרם הוכח באופן מחקרי כי לידה קיסרית מקטינה את מקרי מספר צניחת הרחם, בהשוואה ללידה נרתיקית. ד"ר פרידמן מסביר כי במהלך ההריון, אין בעצם הרבה מה לעשות כדי לטפל בתופעה. יחד עם זאת, אישה הרה אשר מתלוננת על בריחת שתן, חשוב לחפש אצלה באופן מיידי מצב של זיהום בדרכי השתן, מאחר וזיהום עלול להתבטא באמצעות בריחת שתן. חשוב להפנות את האישה בהקדם לביצוע תרבית שתן, מאחר וזיהום בכיס השתן עלול לגרום לסיבוכים כמו לידה מוקדמת או התכווצויות. גם אם האישה אינה מתלוננת על צריבה, חום, או תכיפות ודחיפות במתן שתן, מדגיש ד"ר פרידמן, חשוב תחילה לשלול מצב של זיהום, ורק אז לקחת נשימה ולהרגע, מאחר ומדובר אך ורק בבריחת שתן אופיינית להריון. כמו כן, חשוב להבחין האם אכן מדובר בבריחת שתן, או בהפרשה וגינאלית מרובה, מאחר ובהריון, רקמת הנרתיק מאד עסיסית ונוטה להפרשה מימית, שהיא בעצם 'הזעה' של הוגינה (בריחת נוזלים דרך הרירית הבצקתית). במהלך השליש השלישי להריון, חשוב לברר כי לא מדובר בירידת מים מוקדמת.
 
 

צמצמי דליפות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא קשור לכמות השתייה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא קשור לכמות השתייה   
כיום, בקורסי ההכנה ללידה, מוצעים לנשים תרגילים בשיטת פאולה, שמטרתם חיזוק ואימון שרירי רצפת האגן, כדרך לצמצם את הבעיה של בריחת שתן בהריון. הקושי, אומר ד"ר פרידמן, הוא בהתמדה ובביצוע של התרגילים. התרגול נוטה להימאס, ולכן בפועל, התרגילים אינם מבוצעים, ולכן אינם נותנים מענה לרוב הנשים בהריון. כקוריוז קטן ובכדי לסבר את האוזן, נספר כי נמצא שדווקא נעילת נעליים בעלות עקב גבוה מונעת מקרים של בריחת שתן. ככל הנראה, גובה העקב ושיפועו גורמים לשרירי ורצועות רצפת האגן להיות במתח מתמיד, אשר מחזק את רצפת האגן. אולם, הדבר טרם הוכח באופן מדעי.
 

במצב נוזלי

לאחר הלידה, מרחיב ד"ר פרידמן, במהלך התקופה המכונה משכב הלידה (ששת השבועות שלאחר הלידה), עלולה להתפתח בריחת שתן. גם בשלב זה התופעה שכיחה מאד, ומתרחשת בכ- 60-70% מהמקרים. בעבר, כאשר התאפשרו לידות נרתיקיות של עוברים גדולים (במשקל מעל 4 ק"ג), תופעה זו היתה שכיחה אפילו יותר. לאחר לידה נרתיקית של עובר גדול במיוחד, תיתכן ירידה בתחושה בשופכה, והאישה עלולה כלל לא להרגיש את בריחת השתן. עם הזמן, התחושה תחזור. כיום, למעט במקרים של אבחון שגוי, עוברים גדולים מיולדים בניתוח קיסרי, ולכן בעיה זו אינה שכיחה. גם במקרים של לידות מכשירניות (דוגמת ואקום או מלקחיים), המוגדרות כלידות טראומטיות, תיתכן פגיעה בשופכה אשר תגרום לבריחת שתן לאחר הלידה. כאמור, גם לידות אלו אינן שכיחות בימנו.

אם בכל זאת נוצרה בעיה, מה ניתן לעשות כדי לטפל? תחילה, אומר ד"ר פרידמן, צריך לחכות 6 שבועות לאחר הלידה, וברוב המקרים הבעיה תחלוף מאליה. במידה ולא, מומלץ לפנות לפיזיותרפיה אורו-גניקולוגית אינטנסיבית של רצפת האגן, שנמצאה כיעילה מאד לפיתרון בעית בריחת השתן. חשוב למצות אופציה זו לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח לתיקון רצפת האגן. באופן כללי, ניתוח יוצע בעיקר לנשים שסיימו ללדת, מאחר ולידה נוספת עשויה לפגוע בתוצאות הניתוח, אם כי לא בהכרח.

אם בכל זאת פונים לברירה הניתוחית, חשוב לציין כי ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית, במהלך אשפוז יום, ושיעורי ההצלחה עולים על 90%. הניתוחים המוצעים כיום מבוצעים בטכנולוגיית Tension Free Vaginal Tape, TVT, בהם מושחל סרט רשת סינטטי ברוחב 8 מ"מ מתחת לשופכה, כאשר ההנחה היא שהסרט מהווה 'רצפה' חלופית לשופכה.
 

הגיל עושה את שלו

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תוותרי על פיזיותרפיה לאחר הלידה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תוותרי על פיזיותרפיה לאחר הלידה   
בכללותה, מסכם ד"ר פרידמן, התופעה של בריחת שתן במאמץ, מחמירה ועולה בשכיחותה עם הגיל. לאחר גיל 50, כ- 50% מהנשים עלולות לאבד שתן במאמץ. ולכן ,חשוב להבין שלא מדובר במצב נדיר, מביך, או דוחה, ולפנות לקבלת טיפול מתאים. כאמור, לפיזיותרפיה האורו-גניקולוגית הצלחות רבות בפיתרון בעית בריחת שתן, אשר עשויים לבטל כלל את הצורך בניתוח לתיקון המצב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by