בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
קט קונטרול  
 
 מי בעד חיסול הטרור?    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

הילד שלכם רוצה לעשות הכל לבד ובדרך שלו, להחליט מה משחקים ולאן כולם הולכים, ומה לא מתחשק לו לעשות? אם יש לכם ילד שתלטן, הכתבה הזו בהחלט בשבילכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמיד חשבתי שילדים אוהבים לשלוט בטריטוריה האישית שלהם וזה בסדר. כשביתי בת השלוש וחצי נכנסה למעגל החברות הביתית, כלומר, כל שני וחמישי היא מארחת ומתארחת, קצת נלחצתי. במפגשים הראשונים, שעוד היו חדשים גם לי, היא רצתה שהכל יעשה בדרך שלה, לא מוכנה לחלוק עם אחרים את משחקיה, בחרה מתי יאכלו, מתי יצפו ב-DVDהחדש וכו'. עם הזמן היא למדה לשתף והפנימה. עניין השתלטנות שהכיל בתוכו גם אלמנט של רכושנות היה מאחורינו. עד שהגיעה חברה חדשה, שתלטנית ביסודה. קובעת את החוקים, פותחת מקררים Uמאיימת שתלך הביתה אם לא ייכנעו מיד לדרישותיה. ובתי, שעד לפני כמה רגעים הייתה שתלטנית קטנה בעצמה, החלה להתרפס בכניעות לרגליה. טבעי? אולי לילדים. העניין נראה מוזר בעיניים מבוגרות ואפילו תמוה. מדוע שתרצה להיפגש שוב ושוב עם הכובשת התורנית?
 

קשת של התנהגויות

כולם אחרי
 כולם אחרי 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
אורית גודקאר, פסיכולוגית חינוכית מדריכה, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בתחנת ת.ל.ם, סמינר הקיבוצים, עוצרת אותי ממחשבותיי הדטרמיניסטיות ומכניסה אותי הישר אל עולמם של הילדים. שתלטנות, לדבריה, היא ביטוי אפשרי אחד לסוג התנהגות, שאחרים יכנו דומיננטיות, כריזמה, כוחניות, או מובילות חברתית. "יש כמובן גם הבדלים דקים ומשמעותיים בין התנהגות שתלטנית או כריזמה חברתית. לכן, קשה להכליל ולשים בסל אחד את כל הילדים וכל סוגי ההתנהגות. יהיו ילדים שיפגינו צורך לשלוט באחרים, להכתיב התנהגות או להשליט את רצונם. יהיו ילדים שבאופן טבעי חבריהם יעריצו וינסו לחקותם או יאמצו באמצעות חיקוי את הדפוסים של הילדים הדומיננטיים או הכריזמטים. חלק מההתייחסות שלנו להתנהגות, תהיה תלוית קשר - עד כמה ההשפעה שלילית, עד כמה היא נוקשה וגורפת, עד כמה היא מותאמת לצרכים ולרצונות של הילדים האחרים, ועוד משתנים".

לא בטוח שיש דרך לאפיין באופן כולל את כל ההתנהגויות השתלטניות, או שיש מאפיין מובהק יחיד, מבהירה אורית. בהתאם, קיים קושי לשים את האצבע על חסרונות או יתרונות של הילד השולט משום שקיימים הבדלים משמעותיים בין כריזמה, שמופגנת בצורה נעימה, ובין שתלטנות כוחנית, שהופכת ילד לכפוף לילד אחר.
 

השולט הטוב ביותר

 
במקרים מסוימים, מציינת אורית, כי שתלטנות, או הנטייה לדומיננטית, מתפתחת בעקבות דפוסים שהילד לומד מחיקוי הוריו או לומד כדפוס הגנתי. חולשה מסויימת או ערך עצמי נמוך, יובילו אותו לאמץ דפוסי התנהגות שיציגו אותו כחזק, בולט ובעל נוכחות. "התנהגות זו מספקת לו צורך חיוני מבחינה רגשית של הכרה מהסביבה ביכולותו, התפעלות, תשומת לב, או הערצה במקרים מסוימים. כך החלק החלש בעצמי של הילדים הללו מוחבא היטב מתחת להתנהגויות השולטות והחזקות לכאורה".

חוזק מתוך חולשה

במצבים אחרים, מציינת אורית, התנהגות זו מבטאת חרדה מפני מצבים של אובדן שליטה או של אי ודאות. "התנהגות שתלטנית מאפשרת לילדים לחוש בטחון וידיעה מה צפוי לקרות, מה שמרגיע במט את החרדה בקירבם. יש מקרים בהם ניכר בילד שהוא פשוט "נולד מנהיג" או מנהיגה, אך לטעמי אלו מיעוט של המקרים. בדרך כלל יש רכישה של התנהגויות לאורך ההתפתחות, או חיזוק של נטיות קיימות, והחלשת נטיות אחרות (למשל, ביישנות, או הססנות)".
 
 

כיצד תופסת החברה את הילד השולט?

בזכותי, יהפוך החלום האמריקאי שוב למציאות
 בזכותי, יהפוך החלום האמריקאי שוב למציאות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"התפיסה של החברה מושפעת מגורמים רבים: מי השותפים האחרים, ומה מידת הדומיננטיות שלהם, מה יחס הדמויות המבוגרות, הורים או אחים בוגרים, גננת ומורה, מדריכים או מטפלים. ישנם מצבים בהם יש תחרות עזה על תשומת הלב, ואז ילדים שתלטנים וקולניים יותר יתפסו את המקום בקלות. בחברה אחרת, בה האווירה פחות טעונה, יהיה מקום לילדים ביישניים או שקטים יותר. לעיתים, ילדים אחרים יחושו שהילד השתלטן משרה עליהם בטחון, או שהם שואפים לחזק את מעמדם בקבוצת השווים באמצעות קירבה והידמות לילדים הדומיננטים. לעיתים המשיכה נובעת גם מתכונות נוספות של הילדים הללו: ילדים יפים, נבונים, היודעים לייצר עניין בשל עולם דמיון עשיר, או בשל יכולת להנהיג ולהוביל משחקים. קיימים מצבים בהם חברים דומיננטים יכולים לתת לילדים תחושה טובה וגם הנאה. הכל תלוי בטיב הקשר וצרכי הילדים".

מכאן נראה כי ילד שולט לא יהיה בהכרח המנהיג הבא, ייתכן כי זו הדרך שלו ליצור סביבו חברה טובה ואוהדת, יתכן והוא ראה את ההתנהגות הזו בביתו, ומתאים לו לחקות אותה, וייתכן כי החברים שלו מפרגנים לו על השתלטנות הבולטת. גם אם ילדינו הוא השתלטן הקטן וגם אם חברו הטוב ביותר הוא כזה, במידה ואין השפלה רגשית או פגיעה ואין תלונה מצד הילדים שלכם, אולי כדאי לנו לתת להם לבחור את אופיים האישי, כמו גם את החברים שלהם, ולא להתערב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by