בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
יום השחפת העולמי 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מחלת ריאות קטלנית   
בריאות המשפחה |
 
לימור גריף

לרגל יום השחפת העולמי שחל היום (24,3,09) - על סימני המחלה, אחוזי התמותה בישראל ודרכי ההדבקה - האם למהגרים הזרים אשמה נכבדת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסוף שנת 2007 נרשמו בישראל 397 חולי שחפת חדשים (שיעור של 5.5 ל –100,000 נפש), לעומת 386 חולי שחפת חדשים שהתגלו בשנת 2006 (שיעור של 5.4 ל – 100,000 נפש).
לרגל יום השחפת העולמי שחל היום, (24 למרץ 2009) כדאי שנדשדש קצת בהיסטוריה של המחלה המדבקת הראשונה בשכיחותה הגורמת למוות ברחבי העולם.
 

על המחלה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) יותר מ - 8 מיליון מקרים בשנה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) יותר מ - 8 מיליון מקרים בשנה   
ב- 24 במרץ 1882, הודיע ד"ר רוברט קוך (Dr. R. Koch) על גילוי החיידק הגורם למחלת השחפת Mycobacterium Tuberculosis)). המחלה גרמה בתקופה ההיא למוות של אחד מכל שבעה אנשים באירופה ובאמריקה. למרות התקוות הגדולות שליוו את גילוי החיידק, מתו משחפת מאז ועד היום לפחות עוד 200 מיליון בני אדם בעולם. שחפת היא עדיין המחלה המידבקת הראשונה בשכיחותה הגורמת למוות בעולם (כ- 1.7 מיליון מקרי מוות מדי שנה).
משנות ה- 80 אנחנו עדים לעליה בתחלואה בשחפת במדינות מפותחות ובשאר העולם. בשנים האחרונות מעריכים כי יש יותר מ-8 מליון מקרים חדשים בכל שנה (בסוף שנת 2006 דווח על ידי ארגון בריאות העולמי על 9.2 מיליון מקרים חדשים). ב- 1993 הכריז ארגון הבריאות העולמי בפעם היחידה בתולדותיו על מחלת השחפת כעל מצב חירום עולמי (Global Emergency). בארץ, כמו בעולם, מתייחסים בכובד ראש למגמות אלה. עקב העלייה בשיעור השחפת בארץ, ב-ֹ1996 שר הבריאות בהסתמכות על פקודת בריאות העם (1940), הגדיר את השחפת לפי לשון החוק "כמחלה מדבקת מסוכנת". ומשנת 1997 פועלת בישראל, התכנית הלאומית למיגור השחפת המתבצעת בשיתוף פעולה עם כל ארבע קופות החולים, באמצעות לשכות הבריאות ובפיקוח המחלקה לשחפת ואיידס. לב התוכנית הוא מתן טיפול בהשגחה ישירה בכל חולי השחפת בישראל.
 

דרכי טיפול

 
על מנת להגיע לריפוי מלא, יש צורך בנטילה סדירה ומלאה של מספר תרופות אנטיביוטיות במשך לפחות 6 חודשים. טיפול כזה יביא לריפוי מלא ביותר מ- 90% מהחולים. יש לציין, כי לפני עידן הטיפול האנטיביוטי, כמחצית החולים בשחפת מתו מהמחלה. כל הפסקה או אי-השלמת הטיפול המלא עלולים לגרום לחידוש המחלה ולהמשך הפצת חיידקי השחפת. טיפול בלתי סדיר מביא להתפתחות זנים עמידים לתרופות וסיכון להפצתם. על מנת להבטיח את השלמת הטיפול אצל החולה והיענות טובה, השיטה המועדפת והמומלצת ע"י ארגון הבריאות העולמי והמאומצת ע"י משרד הבריאות, היא שיטת טיפול בהשגחה ישירה (DOTS). התכנית מאפשרת טיפול בהשגחה ישירה בכל החולים בישראל.
 
 

מערך הטיפול בארץ

על מנת להבטיח מיומנות בטיפול ולאפשר ריכוז משאבים, נקבעו תשעה מרכזים לאבחון וטיפול בשחפת (מלש"חים). בנוסף, שתי מחלקות ארציות הוכשרו לאשפוז חולי שחפת: בי"ח שמואל הרופא בבאר-יעקב ובי"ח זיו בצפת.

מהי שחפת עמידה? כאמור, נטילת טיפול לא סדיר בשחפת עלולה לגרום להופעת זנים של חיידק שאינם מגיבים (עמידים) לחלק מן התרופות העומדות לרשות המטפל. לאחרונה, הופיעו ברחבי העולם דיווחים על בידוד זן חיידק שחפת עמיד לרוב התרופות הקיימות כיום, ועל כן האפשרויות הטיפוליות בחולים המודבקים בחיידק זה מוגבלות. המחלקה לשחפת ואיידס בשיתוף המעבדות הארציות לשחפת והמרכזים לאבחון וטיפול בשחפת, עוקבים אחר ההתפתחויות בנושא בעולם ובישראל. מערך הטיפול בשחפת הקיים בישראל מבטיח מתן טיפול בהשגחה ישירה לכל החולים, והבטחת שלום בריאות הציבור.
 

זהירות מהגרים

בשנים האחרונות אנו עדים להגעתם לישראל של מהגרים מבקשי מקלט מאפריקה דרומית לסהרה, בעיקר דרך הגבול עם מצרים. הערכת משרד הפנים היא שבשנתיים אחרונות הגיעו כ- 15,000 איש. מבחינה רפואית שירותי בריאות הציבור הוציאו שני חוזרים המתייחסים הן להיבטים בריאותיים של קליטתם הרפואית והן להנחיות למניעת שחפת בקרב עובדים הנחשפים בצורה משמעותית במסגרת עבודתם. צוות המחלקה לשחפת ואיידס פעל יחד עם גורמים תוך משרדיים וגורמים חיצוניים על מנת להתמודד עם האתגרים החדשים אלה.

באדיבות: משרד הבריאות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by