בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
חינוך מיני מוקדם 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) ככל שתקדימו לחנך כך ילדכם יצאו נשכרים   
הורים וילדים |
 
רויטל קיבק ארמה, red

מתי מתעוררת חדוות המיניות הפיזית ומתי מתעוררת חדוות המיניות הנפשית של ילדינו? היכן עומד החינוך המיני בישראל, איפה אנחנו עומדים ואנא מועדות פני דור הילדים המתבגרים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מיניות מתחיל מרגע הלידה ולעולם אינה עוצרת
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מיניות מתחיל מרגע הלידה ולעולם אינה עוצרת   
לדברי דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית, מומחית באבחון וטיפול בילדים ונוער, מיניות הינו מונח כללי, המשקף חלק ממרכיבי אישיותו של האדם וגיבוש הזהות המינית והעצמית שלו. "כשמדברים על מיניות, אין הכוונה רק לאיברי המין וחדוות המיניות, אלא להיבטים ביולוגיים, רגשיים ואינטלקטואליים. מיניות מתחילה מרגע הלידה, ומלווה אותנו בשלבי החיים השונים. כבר בגיל צעיר, ילדים לומדים לזהות אם הם בנים או בנות ומתעוררת בהם סקרנות לגבי חלקי גופם. הם מגלים כי גירוי איבר המין מעורר הנאה. הם גם לומדים לשחק עם ילדים אחרים במשחקים כמו רופא ואחות או משפחה. משחקים אלה מהווים חלק מההתפתחות הפסיכו-חברתית של הילד".
 

חינוך מיני בישראל

 
במשך שנים רבות רווחה, בארץ ובעולם, מחלוקת בנוגע לגיל שבו נחשפים ילדים למידע אודות חינוך מיני. כיום הגישה הנפוצה היא שחינוך מיני מהווה כלי לצמצום התנהגויות מסוכנות כגון קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה. לכן הנהיגו תוכניות מתוכננות ומאורגנות המותאמות לשלב ההתפתחותי של הילד. בארץ הנהיג משרד החינוך תוכנית שנקראת "כישורי חיים" המתייחסת למגוון נושאים התפתחותיים על פי שכבת הגיל. התוכנית מותאמת גם לסוג האוכלוסייה, אם זה חינוך ממלכתי, ממלכתי-דתי או חינוך מיוחד. בדרך כלל מתחילים בכיתה א' כאשר בכיתות היסוד (א'-ב') התכנים הם אני וגופי, איך נולדים ילדים, איך לשמור על גופי. בכיתות ג'-ד' לומדים על חברויות, סטריאוטיפים של בנים ובנות והכרת המשפחות השונות. בכיתות ה'-ו' עוסקים בנושאים שקשורים להתפתחות גופנית, נפשית וחברתית ולהתבגרות מינית. בחטיבת ביניים מתייחסים לנושאים כמו אהבה, חיזור, חברות, פרידה, מה מותר ומה אסור, מהי הטרדה. ולבסוף, בתיכון משוחחים על יחסי מין- שיקולים, דילמות, החלטות, הריון, הפלה, זהות מינית, מחלות מין ועוד.
 

האם אנו רחוקים מבריטניה?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) התפקיד יעשה טוב יותר מצד אנשי החינוך
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) התפקיד יעשה טוב יותר מצד אנשי החינוך   
ילד בן 13 שהופך לאבא מעלה תמיהה. בתגובה, הודיעה ממשלת בריטניה כי החל מספטמבר 2010 יונהגו במוסדות החינוך שיעורי חובה בנושאי מין ויחסים, וחינוך להימנעות מסמים ואלכוהול, כבר מגיל חמש. "על פי התוכנית, ילדים בגיל חמש ומעלה ילמדו על חלקי גוף וטכניקות רבייה של בעלי חיים. בגיל שבע ילמדו על גיל ההתבגרות ועובדות החיים ומגיל 11 ילמדו על מגע מיני, הפלות והעברה של מחלות מין.

בישראל מתעניינים במין מגיל 14. "אין לנו נתונים מדויקים לגבי גיל התחלת קיום יחסי מין" טוענת אלוני ומוסיפה, שהדבר תלוי כמובן באוכלוסיות השונות. "ישראל היא מדינה מאד הטרוגנית, הכוללת עליה ממדינות שונות, אשר להן מסורת ורקע תרבותי-עדתי מאוד מגוון. בשטח, ניתן לראות שבגילאי 14-16 קיימת כבר התעניינות מינית, אשר הולכת וגוברת בתיכון ובגיל הצבא".

עוד היא מוסיפה כי במחקרים שנערכו בארה"ב, הסתבר שרק חלק קטן מההורים משוחחים עם ילדיהם על מיניות, ואת רוב המידע ילדים רוכשים מהתקשורת ומהחברים. "מה שחשוב הוא להתאים את החינוך המיני, השפה, מידת החשיפה וסוג המידע לגיל הילד. בעבר, התוכניות לחינוך מיני נתנו ידע רב, מתוך הנחה שזה יגביר זהירות. תוכניות מאוחרות יותר דיברו על עמדות ותפיסות כי הנורמות החברתיות משתנות עם השנים. היום ילדים חשופים לתכנים מיניים מגיל מאוד צעיר, בפרסומות ובתוכניות טלוויזיה. לכן, עדיף שלא להתעלם מהנושא.
למיטב ידיעתי התוכנית של משרד החינוך מאד מתאימה מבחינת התכנים שלה לשלבים ההתפתחותיים של הילדים, ומאפשרת התייחסות רצינית ומקיפה לנושא של חינוך למיניות וחיי משפחה".
 
 

ידע מפחית סיכונים

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הדור הבא יותר זהיר
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הדור הבא יותר זהיר   
מחקרים כבר מצאו כי ידע על מיניות מפחית סיכוי של צעירים להיות מעורבים ביחסי מין מוקדמים ובהתנהגויות סיכוניות, כמו למשל קיום יחסים בגיל צעיר מדי או ללא אמצעי מניעה. אלוני מבקשת לציין שחינוך למיניות כולל ערכים שחשוב שההורים ינחילו לילדיהם, על פי התפיסות והעמדות הערכיות שלהם. לדבריה, ברגע שהורים משוחחים עם ילדיהם על ערכים כמו פרטיות, אינטימיות, חברות וסובלנות הדדית, בחירה חופשית, עצמאות ושוויון בין המינים, הם כבר מכינים את הילד למיניות וחיי משפחה. "נושאים נוספים הם למשל, איך לכבד נורמות בבית שקשורים לפרטיות ואינטימיות. כך למשל, אפשר לומר לילדים בגיל ארבע או חמש שמתרחצים באמבטיה: 'אמא עומדת לידך, אבל אתה רוחץ את האיברים האינטימיים לבד', או 'לא להסתובב עירומים בבית', 'חשוב לסגור את הדלת בשירותים', וגם להסביר איך להתחבק ולנשק דודים". המטרה בגיל הצעיר היא להעביר מסר של פרטיות, היכולת לעמוד על הזכויות, לבטא רגשות ורצונות – מה נעים לי ומה לא נעים. נושא נוסף שמהווה נדבך חשוב בחינוך למיניות הוא הפתיחות והתקשורת בנושא המיניות. כלומר מסבירה אלוני, חשוב שהורים ידגישו לילדים שהם פתוחים לשמוע ושהילד יכול לספר דברים או לשאול שאלות. "מכיוון שגיל ההתבגרות הולך ומקדים, היום ישנם ילדים בני תשע או עשר שהם בשלים ובוגרים, שחשוב לדבר איתם על התפתחות גופנית ועל בשלות רגשית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by