בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מבצע סבתא  
סבתא במנוסה  
 
 הנסיך הקטן     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
מבצע סבתא  |
 
רויטל קיבק ארמה , RED

האם לסבא וסבתא תפקיד מוגדר? האם הם "חייבים" לעזור לכם להתמודד עם מטלות השגרה, והאם הנכד הראשון לנצח יישאר הנסיך שלהם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סבא וסבתא מכירים אותנו ואוהבים אותנו מגיל אפס. כהורים, בעיקר אנו אוהבים לדעת, שהם זמינים לנו ומאפשרים לנו לנהל בצורה שפויהכמעט את מרוץ החיים המשוגע שלנו, שנע בין בית לעבודה. כשיש נכד אחד, חלוקת הזמן ותשומת הלב היא בלעדית. אך מה קורה למאזן הדינאמיקה המשפחתית כשנולד נכד נוסף? שיחה עם חיים עמית, פסיכולוג חינוכי ומטפל משפחתי, על המירוץ אחרי הסבתא, ועל יחסים הורים-אחים, שעלולים להיקלע למשבר.
 

הנסיך הקטן

טיפול צמוד
 טיפול צמוד  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
בסיס הביטחון שמציעים לנו סבא וסבתא הוא חיוני, מרחיב ומעצב את גבולות עולמנו. נכד ראשון נהנה מזמן איכות כמעט בלי גבולות וסוליסטיות מוחלטת במרכז המעגל המשפחתי. כל זה טוב ויפה, אך מה קורה כשמגיע הנכד השני? "כמו הילד הראשון עבור ההורים, כך הנכד הראשון עבור הסבתא והסבא. הוא מקור להתרגשות וגאווה, יחד עם מבוכה ותהיות לגבי תפקידם החדש", אומר חיים עמית. "כמו שההורים 'מתגלחים' בהורותם על הילד הראשון, כלומר לומדים דרכו כיצד להיות הורים, כך גם הסבתא והסבא לומדים את תפקידם החדש: עד כמה להיות מעורבים וכמה לשמור מרחק? כמה לפנק וכמה להציב גבולות, הן עם הנכד והן עם הוריו? עד כמה לשנות את שגרת החיים שלהם ולהתאימה לשינוי מול שמירה על עיסוקים ופעילויות החשובים להם?"

כיצד מתמודדים עם אובדן תחושת הבלעדיות?

"אין שום סיבה שדווקא לידת הנכד השני תביא לשינוי בדינמיקת היחסים עם הנכד הראשון", אומר עמית. "השינוי יבוא כתוצאה מתהליכים התפתחותיים טבעיים של גדילת הנכד הראשון, שמביאים לשינוי בתפיסה שלו את היחסים עם סבתא וסבא, ומאפשרים סוגים אחרים של פעילויות".
 

חזקו את תחושת השייכות

הכי קורב אליך, סבתא
 הכי קורב אליך, סבתא  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
לדברי עמית, אחד התפקידים החשובים של סבתא וסבא הוא עזרה להורים, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינת החלפתם הזמנית (חצי יום, יום שלם וכו'), והן מבחינת תמיכה רגשית ועידוד. "כשם שהורים צריכים להמשיך להעניק לילד הראשון את תחושת השייכות העמוקה למשפחה ולחזקה, כך בוודאי סבא וסבתא. דווקא משום שהם פנויים יותר מההורים, הם מסוגלים לראות גם את הצרכים של הילד הראשון. מכיוון שהם אינם עסוקים בטיפול בילד השני, הם יכולים להעניק לו את תחושת החום והאהבה, במקביל לשמחה עם הנכד הראשון. המנהג של קניית מתנות גם לילד הראשון ולא רק לשני, יכול מאוד לעזור כאן, לצד התייחסות רגשית והתנהגותית".

מוקשים מן העבר

כל לידה היא טריגר ביחסים בין-משפחתיים, מציפה ומעלה סימני שאלה ורגשות מודחקים. האם קשר שבין אחים/אחיות שהפכו להורים עלול להינזק כתוצאה מחלוקת זמן לא שווה בין הנכדים? "בהחלט. זו אחת המלכודות הגדולות ביחסים של סבתא וסבא עם ההורים. קינאות ישנות, כאבים ותיקים, עלולים לצוף ובחוזקה: תחושות קיפוח מול שאר האחים, כעסים על העדפה ועוד. במקביל, עלולים להתעורר קונפליקטים חדשים, כמו העדפה של נכדים אלו מול אלו. מאחר והזמן הפנוי של סבתא וסבא רב יותר מאשר ילדיהם, ומאחר שיש בידם הפריבילגיה להיות רחוקים, אך קרובים בעת הצורך, עליהם לחלק בחוכמה ובהגינות את זמנם בין הנכדים, ולהשתדל מאוד לא לקפח ולא להעדיף, בוודאי לא בצורה בוטה, אף אחד מהם. זה קשה, אך אפשרי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by