בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
התינוק קורא לך 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) כמה זמן תחזיקי פוריה?   
בריאות האישה |
 
לימור גריף

התופעה הקיימת במדינות מערביות בעולם, גם בישראל: 30% מהנשים ינסו להיכנס להיריון מעל גיל 35, והן תעבורנה מעל שנה עד שתצלחנה במשימה. 15% לא יצליחו להיכנס להריון גם לאחר תקופה של שנתיים. על המהפכה המשגשגת ואימהות לא כל כך צעירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) קריירה חשובה יותר מזוגיות?
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) קריירה חשובה יותר מזוגיות?   
השאלה מתי להיכנס להיריון, אכן תלויה בנו. יש לנו את הכוח להחליט, אך יש בידינו גם ממצאי זמן תלויי גיל שקובעים, מתי זממנו תם. כיום, בשל התפתחות העידן הטכנולוגי הפורה והחדש, יכולות נשים רבות להיכנס להיריון, גם אחרי גיל 35, אף אחד לא מבטיח להן שהטיפול יהיה קל, אך מי שבוחרת להשקיע את חייה בקריירה ולהתבסס, עוברת מהמורת דרך לא קלה.

נשים המשקיעות את שנות העשרים שלהן בבניית הקריירה ודוחות את זמן בניית המשפחה קוראות תיגר על הטבע ומתמודדות בשלב מאוחר יותר עם בעיות אחרות כמו פוריות, קשיים להיכנס להריון, הפלות ועוד. ר' מנהלת שיווק ומכירות, בת 39 נמצאת בשבוע 7 של הריונה לאחר שנתיים של טיפולים. הרקע המשפחתי ממנו הגיעה גרם לה להתפקח ולהבין כי הדוגמא של אישה תלותית שכל חייה כרוכים אחרי אלו של בעלה ושל משפחתה, לא נכונים עבורה. ר' גדלה בבית עם אב אלים וקשה ועם אמא שקיבלה את מרותו כי לא הייתה לה ברירה אחרת. את הבית עזבה בגיל 12 לטובת משפחה מאמצת. היה לה ברור שהיא יכולה לחיות חיים טובים יותר מאלו של אמה אם היא תבנה את החיים שלה בצורה נכונה ולא תהיה תלויה בבן זוגה. ר' התחתנה לראשונה בגיל 26 (והתגרשה לאחר מספר שנים), יודעת בוודאות שהיא לא מביאה ילדים לעולם בשנים הקרובות. גם כאשר נכנסה להריון בטעות, עשתה הפלה כי האופציה להביא ילד לא הייתה רלוונטית כל עוד היא לא ביססה את עצמה.

ר' רצתה למצות את החיים החדשים שיצרה לעצמה. היא טיילה בעולם, השקיעה בקריירה ולפני שלוש שנים, בגיל 36, נשואה בשנית, החליטה שהגיע הזמן להקים משפחה. "נדהמתי לראות שזה לא כל כך פשוט. ההגיון תמיד אמר לי שהריון יכול לחכות ויש דברים שכדאי לעשות לפני שמביאים ילדים לעולם. מבחינה מסוימת הסתכלתי על משפחה כמשהו שימנע ממני לממש את החיים כפי שאני רואה אותם ולא פחות חשוב, לא היה נראה לי סביר להביא ילד לפני שאני מגיעה למעמד מקצועי וכלכלי ראוי, אך לא עלה על דעתי שיהיה כל כך קשה להיכנס להריון. בבדיקות התברר שהכל בסדר אצלי ואצל בעלי מבחינה פיזית, ושהבעיה נעוצה רק בגילי המתקדם. עלו בי מחשבות נוראיות של חוסר בטחון לגבי בן זוגי. אולי לא ירצה אותי מאחר ואיני פורייה, אולי נאלץ להיפרד".

עוד מספרת ר': "אחרי שנה של נסיונות התחלנו בטיפול של הזרעות. לאחר שני נסיונות שלא הצליחו, עברנו לטיפולים של הפריית מבחנה. התהליך מלווה בהזרקות של הורמונים בבטן. "מהיום הראשון של המחזור ובמשך 10 ימים ואף יותר הייתי מזריקה "גונאל אפ" ו"מנגון" בבטן פעמיים ביום. בטיפול הרביעי יכולנו להמשיך לשאיבת הביציות שנעשית בהרדמה מלאה ומשם החזרת העובר לרחם, טיפול המלווה בהזרקות וכדורים שתפקידם לעזור לרחם לקבל את העובר. הטיפולים לא קלים כלל והאכזבות רבות. אי-אפשר להסביר את ההתרגשות משיחת טלפון בה מודיע לך הרופא שההריון נקלט. תקופה כל כך ארוכה של מתח וציפייה מסתיימת בשיחת טלפון אחת כשלאחריה העולם נראה ורוד ויפה כל כך".
 

האם רגעי המשבר שווים את הדחייה?

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) בשלה ומוכנה לגדל תינוק
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) בשלה ומוכנה לגדל תינוק   
ר' מספרת כי חוותה לא מעט רגעי משבר במהלך הטיפול. "כמובן שעלתה בי המחשבה שאולי לא הייתי צריכה לעשות הפלה ואולי הייתי צריכה לחשוב על הקמת משפחה בגיל מוקדם יותר, אך היום אני שלמה עם ההחלטות שלי. אני מביאה תינוק לעולם בשלב בחיי בו אני מבוססת, עצמאית, חוויתי מה שרציתי לחוות והכי חשוב, בשלב זה של חיי אני רוצה תינוק יותר מהכל, לא מקננת בי יותר התחושה שאולי הוא ימנע ממני לעשות דברים אחרים".
 

רפואה תומכת

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) חופשי זה לגמרי לבד
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) חופשי זה לגמרי לבד   
ד"ר אלי גבע מומחה לפוריות ואנדוקרינולוגיה של הפוריות, מומחה למיילדות וגניקולוגיה מספר: "בקדמה בה אנו חיים היום הרבה נשים, בשונה מדורות קודמים, דואגות לקריירה והקידום המקצועי שלהן לפני שהן חושבות על בניית משפחה. נתון זה הוא אחד מהגורמים העיקריים לריבוי טיפולי פוריות שמספרם עולה מדי שנה. 30% מהנשים המגיעות לגיל 35 ומעלה ומנסות להיכנס להריון יאלצו להעזר בטכנולוגיה רפואית. למרות הקשיים, אפשר להבין את המעגליות הנצחית בה נמצאות הקרייריסטיות. משפחה מול קריירה היא התלבטות של הדור הנוכחי, כאשר רגשות אשם מלוות אותן בכל בחירה שהן יעשו. גם אם הן מודעות לבעיות הצצות בגיל מאוחר יותר, הקרייריסטיות סומכות על הרפואה המודרנית שתבוא לעזרתן ומתעלמות מהעובדה כי לטבע חוקים משלו".

עוד מוסיף ד"ר גבע כי טיפול באי פוריות דורש למעשה מבט הוליסטי. ישנן סיבות שונות לאי פוריות, חלקן לאו דווקא רפואיות ולכן גם הפתרונות כוללים היבטים רפואיים, חברתיים, רגשיים ועוד. לדוגמא ר', הוא מספר - מעבר לבעיה הרפואית עקב הגיל המאוחר בו החליטה להכנס להריון, היא גם סבלה ממתח נפשי קשה. בסופו של דבר, לאחר טיפולים שונים, בין השאר טיפולים בהפריה חוץ גופית עם גונאל F, היא נכנסה להריון. עבורנו הרופאים, בכל מקרה כזה, מדובר בהצלחה גדולה".

העולם משתנה ואיתו גם הטכנולוגיה הרפואית. היום אנו נמצאים בשלב בו האישה יכולה לקבע את הגיל הביולוגי שלה ולממש הריון מתי שתבחר, זאת על ידי טיפול הורמונלי בגונאל אפ לדוגמא והקפאת ביציות שיוחזרו לרחם בעתיד, אף מעל גיל 45. המעגל בין העצמה נשית להעצמה אמהית לעולם לא עוצר. הוא רק נדחה לשלב מאוחר יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by