בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הנפש 
איזו פוביה הכי מתאימה לך? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) ממה את כל כך חוששת?   
בריאות הנפש |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

מדריך הפוביות שלפניכם סוקר כמה מן הפוביות המובילות ביותר. עכבישים, מים, מעליות, מקומות הומי אדם, לכלוך, מוסלמים, יהודים, אוכל - מה מפחיד אתכם? לקראת פסח - לא הגיע הזמן לעשות סדר בבלגן?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) זהירות מים!
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) זהירות מים!   
מעל 250 סוגים שונים של הפרעות חרדה פסיכיאטריות המוגדרות כפוביות ידועות בספרות. ביוונית, מקור המילה פוביה, היא הגדרה של פחד, ובמקרים קיצוניים, של שנאה או דחייה. ואכן פוביה, או בעברית, בעת - היא מצב נפשי של פחד מתמשך, מוגזם, ובלתי פרופורציוני לסכנה האמיתית הנשקפת ממקור הפחד, ממצב כלשהוא או מאובייקט נתון.

בספרות המקצועית, חרדה מוגדרת כתחושת סכנה ממקור לא מוגדר, שעשויה לכלול שינויים הכרתיים ורגשיים. בעיקרון, חרדה היא תופעה נורמלית. חרדה מוגדרת כפתולוגית כאשר עוצמותיה חריפות במיוחד, ומשבשות את הלך חייו התקין של הלוקה בה באופן קשה ובלתי מציאותי. בחלק ניכר מהמקרים, פוביה היא פחד משולל היגיון, אם כי לרוב זניח. אצל חלק מהאוכלוסייה, הפוביות עשויות להיות משמעותיות יותר, עד כדי התקפי חרדה, ופגיעה בחיי היומיום.

התקף חרדה על רקע פוביה נתונה יתפתח בנוכחות הגורם לפוביה (למשל, אדם החרד מדם עלול להתעלף בסיטואציה של בדיקת דם) ויאופיין בחרדה עמוקה, קוצר נשימה, דופק מהיר, מחנק, הזעה מוגברת, סחרחורת, ואף עילפון. הטיפול בפוביה מורכב משיטות הכוללות פסיכותרפיה וטיפול תרופתי, כאשר השיטות הנפוצות בפסיכותרפיה הן תרפיית חשיפה וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי. לפניכם מדריך קצר לפוביות שכיחות, יותר ופחות. את הסוגים העיקריים של הפוביות ניתן לחלק לשלוש קבוצות:
 

פוביות מגורם מסוים:

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) פחד ממקומות סגורים
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) פחד ממקומות סגורים   
אלו הן השכיחות ביותר, ונחשבות כפוביות מגורם פשוט. פוביות אלה שכיחות בעיקר בקרב נשים, וכוללות פחדים מפני בעלי חיים (בעיקר נחשים, עכברים, ועכבישים), פחד גבהים, פחד מטיסה, ופחד מבדיקות, זריקות, ודם. בקבוצה זו ניתן לכלול:

קלאוסטרופוביה - מושג המתאר חרדה או בעת ממקומות סגורים, ובכלל זה, חדרים סגורים ונטולי חלונות, מטוסים, או מעליות. אם ימצא את עצמו אדם הלוקה בקלאוסטרופוביה סגור במעלית או חלל קטן אחר, קצב ליבו יואץ, הוא עשוי להזיע, ולהתקף בחרדה בלתי רציונלית. הטיפול המקובל בקלאוסטרופוביה הוא טיפול התנהגותי במסגרתו נחשף המטופל באופן הדרגתי למושא הפוביה שלו (למשל, חדר סגור). הטיפול עשוי להיות ממושך. הצלחת הטיפול נמדדת ביכולת המטופל להתמודד עם חרדתו ולשהות בחללים סגורים באופן שיאפשר לו לנהל אורך חיים תקין, לעלות במעליות, לטוס במטוסים, ולשהות בחללים סגורים בהתאם לצורך.

היפוכונדריה - מושג המתאר פחד מוגזם, לעתים אובססיבי, ממחלות או בעיות בריאותיות שונות, ללא בסיס או רקע פתולוגי. מקור המושג ביוונית, בה שימשה המילה היפוכודריה לתאור כאב בטן בלתי מאובחן, סמוך לסחוס הצלעות, מאחר ו-'היפו' פרושו 'מתחת', ו-'כונדרוס' פרושו סחוס. בניגוד למרבית האנשים, הסבורים כי מצבם הבריאותי תקין, אלא אם אובחנו כחולים במחלה, ההיפוכונדר יוצא מנקודת הנחה כי הוא חולה, וכי מצבו הבריאותי אינו תקין. היפוכונדרים רבים רגישים מאד להלמות ליבם, או לרעשי העיכול של בטנם, ונוטים לפרש כל רחש קטן כסימפטום של מחלה קשה. חלק מההיפוכונדרים נוטים לאבחן את עצמם כלוקים במחלות רבות, על סמך סימפטומים אותם הם מאמצים מהסביבה. כמו כן, הם נוטים להעצים תסמינים קלים בהם הם עצמם חולים, ולכן כל כאב ראש עשוי להיות סימן לגידול ראש, וכל כאב בטן אינדיקציה לדלקת בתוספתן או לחסימת מעיים. במקרים מסוימים, היפוכונדריה עשויה להיות ביטוי להתעללות או טראומה נפשית.

הידרופוביה – הפחד ממים (ביוונית, הידרו), ובכימיה, מושג המתייחס לחומר שאינו מתמוסס במים, או דוחה מים. אנשים הלוקים בהידרופוביה שונאים להתרחץ, ומתנזרים באופן כללי ממגע עם מים.
 
 
פוביות שכיחות אחרות הן סינופוביה או קניינפוביה, שהן הפחד מפני כלבים, המטופוביה, פחד מדם, טריפנופוביה, פחד מזריקות, פוביה דנטלית, פחד מרופא השיניים (וכל מילה נוספת מיותרת), וארכנופוביה ואופידיופוביה, שהם הפחד מפני עכבישים ונחשים, בהתאמה.
 
 

אגורופוביה

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לא פוחדת מאף אחד, לא לא
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לא פוחדת מאף אחד, לא לא   
בעת חוצות, או פחד ממקומות פתוחים. אנשים הסובלים מאגורופוביה עלולים לפתח התקף חרדה כאשר הם יוצאים ממקומם הבטוח בבית, אשר יתבטא בתחושה פיזית רעה. חרדה על רקע אגורופוביה תתפתח בדרך כלל בתקופת גיל ההתבגרות. גם במקרה זה, הפחד ממקומות ציבוריים אינו פרופורציונלי לסכנה המציאותית. אנשים הלוקים באגורופוביה ימנעו מלצאת מפתח ביתם, מחשש לאסון שעשוי להתרחש בסביבה הומה. בעקבות זאת, אנשים אלו נוטים במיוחד לדיכאון והתבודדות.
 

פוביה חברתית

(צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) אמל'ה עכביש
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) אמל'ה עכביש   
במקרה זה מדובר בחוסר אמון בסיסי בבני אדם, או בחשש מפני מצבים חברתיים שונים, ופחד קהל. הסובלים מפוביות חברתיות יחששו ויתביישו בסיטואציה שבה עליהם לעמוד בפני קהל ולהישפט, כמו במקרה של הוראה, הרצאה, שירה בציבור, או קונצרט. החשש העיקרי של הלוקים בפוביות חברתיות הוא מפני התמקדות לפני רבים.

קסנופוביה - שנאת זרים. מדובר ביחס עוין מצד חברי קבוצה מסוימת כלפי חברי קבוצה אחרת. מקור המילה ביוונית, ומשמעותה המילולית 'פחד מהזר'. המונח קסנופוביה משמש גם לתיאור פחד או סלידה מזרים, כהגדרה כללית של גזענות, ולכן המושג קסנופוב משמש על דרך השלילה כדי לאפיין אדם שהוא גזען או בדלן. המושג קסנופוביה משמש בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית.

הומופוביה - פחד ורתיעה מהומוסקסואלים או לסביות. מקור המילה בחיבור בין המילים הומוסקסואל ופוביה. ההומופוביה מתבטאת באפליה, דחיה, שנאה, או זלזול, כלפי נטייתם המינית של הומוסקסואלים ולסביות, וכלפי גילויי חיבה בין בני זוגות מאותו המין. בשנת 2005 הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות של ארגון הבריאות העולמי, ומאז, מצוין ה- 27 במאי, 2005, כיום המאבק הבינלאומי נגד ההומופוביה.

יודופוביה - מושג נרדף לאנטישמיות, אשר נקבע על ידי יהודה לייב פינסקר, שהסביר את האנטישמיות כחרדה, או בעת, מפני יהודים. המושג נטבע על ידי פינסקר בשנת 1882, בחיבורו 'אוטו-אמנציפיה', שאף הגדיל לעשות וכינה את היודופוביה 'פסיכוזה תורשתית'. פינסקר סבר כי הפוביה מפני יהודים נגרמה משום שהעם היהודי מתהלך כ- "מת חי", כהגדרתו, בין העמים. הקמת המדינה היהודית אמורה הייתה לפתור את בעיית האנטישמיות, או כך לפחות סבר פינסקר. בהתאמה, אסלאמופוביה הוא מושג שמשמעותו פחד מהאסלאם, מהמוסלמים, ומתרבותם.

נכון שהמושג פוביה מעט מלחיץ ולא נעים, וכאן טעמנו ממנו רק על קצה המזלג, לכן נסיים בנימה חייכנית, ונקנח בפוביות הנגרמות מגורם מסוים, אולם עם קריצה. לקראת חג הפסח והנקיונות, נציין את המושגים אטאקסופוביה, ואוטומיסופוביה. הפחד מחוסר סדר או חוסר ניקיון, והפחד מלהיות מלוכלכים, בהתאמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by