בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
אין עשן בלי אש 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מה יכול להרגיע אותך חוץ מסיגריה?   
בריאות המשפחה |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

190 בני אדם מתים בשבוע אחד בישראל, בשל עישון סיגריות. יש כאלה שמצליחים להיגמל בעזרתו של המודע, התת מודע, ויש נותרים מרחפים בין שבילי העשן. אספנו את מיטב שיטות הגמילה, העיקר שתתחברו למה שיעזור לכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) באיזו בועה אתם חיים?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) באיזו בועה אתם חיים?   
נכון שיש כאלה שמתעוררים בוקר אחד ומחליטים לזרוק את הסיגריות לפח, אך יש גם כאלה שחווים תהליך ארוך בללמוד להתרגל לחיים בלי. על תחליפי ניקוטין, תרופות, חוגי גמילה מעישון ואפילו ניקוי ההילה.

עישון הוא גורם המוות מספר אחד שניתן למנוע. בגלל עישון מתים בישראל 190 אנשים בשבוע. כן, קראתם נכון, בשבוע. ועוד לא דיברנו על המחלות שבדרך. כמו בכל גמילה, הדרך יכולה להיות ארוכה ומפותלת. במיוחד עבורכם אספנו מספר דרכים לגמילה מעישון:
 

תחליפים ותרופות

 
על פי האגודה למלחמה בסרטן, אמנם יש מעשנים המסוגלים להיגמל מעישון בכוחות עצמם ובעזרת הדרכה התנהגותית בלבד, אך יש גם מעשנים הזקוקים לטיפול תרופתי תומך בכדי להתגבר על ההתמכרות. האמצעיים התרופתיים המשווקים בארץ מתחלקים לשני סוגים:

תחליפי ניקוטין - מדובר במוצרים המכילים ניקוטין במינון זה או אחר. כאן מופיעים המדבקות, המסטיקים והמשאף (שמות מסחריים בארץ: (Niquitin, Nicitinel Nicorette). תחליפי הניקוטין מקלים על ההימנעות מעישון בכך שהם מספקים תחליף, לפחות חלקי, לניקוטין שהתקבל קודם לכן מהטבק שבסיגריה, וכך מפחיתים את תסמיני הגמילה, וכן שומרים על האיזון הנפשי. זאת כיוון שהם מאפשרים למעשן להגיע למצב הרוח שהפיק מעישון סיגריות ולרמת הריכוז שהורגל אליה. עם זאת אין להשתמש בהם במקביל לסיגריות (סכנת הרעלה) וכן יש לשים לב שהנגמל לא מחליף את הסיגריות בהתמכרות חדשה. מסיבה זו ממליץ עמוס טפלא, פסיכולוג, מטפל במכורים לעישון ומנחה סדנאות לגמילה מעישון מטעם האגודה למלחמה בסרטן, להשתמש במדבקות. זאת כיוון שלמסטיקים ולמשאף אפשר להתמכר אבל למדבקות-לא. מחקרים מצביעים על כך שאנשים המשתתפים בחוגי גמילה מעישון, מכפילים את סיכוייהם להצליח בתהליך הגמילה אם הם נעזרים בתחליפים אלו במהלך הגמילה. חשוב להדגיש שלתחליפי הניקוטין יש מעט תופעות לוואי ומעט התוויות נגד, עם זאת למרות שניתן לרכושם ללא מרשם רופא, מומלץ להתייעץ עימו לפני תחילת השימוש.

תרופות שלא על בסיס ניקוטין - Varenicilne tartrate (שם מסחרי- Champix- צ'מפיקס), Bupropion hydrochloride (שם מסחרי Zyban- זייבאן). מדובר בשתי תרופות שלא מכילות ניקוטין, הנועדו להוריד את הצורך הפיזיולוגי (וכתוצאה מכך את הכמיהה) לעשן, וכן לסייע בהפחתת תסמיני הגמילה. בעוד שהזייבאן במקורה פותחה כתרופה אנטי-דיכאונית, הצ'מפקיס פותחה למטרת גמילה מעישון - למנוע את ההנאה שבעישון. כאן בניגוד לתחליפי הניקוטין אפשר להמשיך לעשן במהלך השימוש בתרופות, אך בכדי לרכושן יש צורך במרשם רופא ומטבע הדברים, יש תופעות לוואי והתוויות נגד. מחקרים מראים כי גמילה המשלבת טיפול ושינוי פסיכולוגי/התנהגותי במקביל לשינוי פיזיולוגי המתקבל באמצעות הטיפול התרופתי, היא גמילה מוצלחת.
 

חוגי גמילה מעישון

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תוורו קודם על הסיגריה של הבוקר
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תוורו קודם על הסיגריה של הבוקר   
כבר הזכרנו שהשתתפות בחוגי גמילה מעישון תורמת לסיכויי ההצלחה בגמילה. החוגים משלבים את המרכיב ההתנהגותי - רגשי, וכן את המרכיב הפיזיולוגי, כשלמעשה, מדובר בטיפול התנהגותי קוגניטיבי. לדבריי טפלא, בנוסף לחסכון בכיס, לטיפול הקבוצתי יתרונות נוספים: הנגמל רואה שהוא לא לבד בסירה, ובהמשך, העבודה הקבוצתית מצמיחה רעיונות משותפים, תמיכה, עידוד, אפילו תחרות מסוימת ובסך הכל נוצרת מערכת יחסים אישית של תמיכה הדדית.

בחוגי הגמילה מעישון, למשל, של האגודה, נערכים עשרה מפגשים הנפרשים על פני מספר שבועות במהלכם לומדים הנגמלים כיצד לשנות את הרגלי העישון (ביחד עם הקפה, מול הטלוויזיה, בזמן לחץ וכו'). הנגמלים לומדים לזהות את ההרגלים ואת תפקיד הסיגריה (בין היתר על ידי תיעוד זמני העישון, דבר שעל פי טפלא, לכשעצמו מוריד את כמות הסיגריות). בשלב שלאחר מכן, נבנית בהדרגה תוכנית להתמודדות עם ההרגלים ולא עם הסיגריות (למשל, לא לעשן מול הטלוויזיה), ובהקשר זה אגב ממליץ טפלא, לא להתחיל בלוותר דווקא על הסיגריה של הבוקר, זאת כיוון שכאן יש צורך פיזיולוגי, בשל ההפסקה הארוכה במשך הלילה שבה הגוף לא קיבל ניקוטין. כך לאט לאט הצורך הפיזיולוגי לניקוטין יורד (ממש כמו בדיאטה כשהקיבה מצטמקת). השלב הבא הוא שילוב של תחליפי הניקוטין או התרופות על פי הצורך (כמובן, בהפניית רופא), ולאחר מכן, לא שוכחים את ההתמודדות של החיים שאחרי הסיגריה, אימוץ הרגלי חיים חדשים ואיך לא להתפתות לסיגריה הראשונה. אגב למשתתפים בסדנא של האגודה ניתנים תמיכה וייעוץ טלפוני לכל החיים.
 
 

זבנג וגמרנו

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הכל אצלי בראש?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הכל אצלי בראש?   
בשוק היום תוכלו גם למצוא מכונים ומטפלים שטוענים שתוכלו להיגמל כבר לאחר הטיפול הראשון. כך תוכלו למצוא בין היתר, טיפול שינקה לכם את ההילה במכון אברמסון. על פי פרסומיהם, כשהאדם עובר ניקוי אנרגטי של ההילה, יש אפשרות לסלק את הגורמים להתמכרות, ולהכניס במקומם אנרגיות ריפוי המסייעות לתהליך הגמילה להסתיים תוך מספר ימים. הטיפול מתבצע על ידי אדם בעל יכולות אנרגטיות גבוהות, כאשר במהלך הטיפול המטופל נמצא במצב ערות ומודע לכל המתרחש סביבו.

שיטת אלן קאר מציעה לכם סדנא בת 6 שעות המשלבת פסיכותרפיה ודמיון מודרך, על פי פרסומיהם, ההתמכרות הפיזית קיימת אך אינה הבעיה האמיתית. הבעיה האמיתית היא ההתמכרות הנפשית והפסיכולוגית לעישון. השיטה מתמקדת בהבנת הסיבות מדוע אנו מעשנים למרות כל הסיכונים והחסרונות, ובהבנת מנגנון ההתמכרות לסיגריות וכן בהתמודדות עם הפחד והחשש של המעשנים, שלא יוכלו ליהנות מהחיים ולהתמודד עם מצבי לחץ ללא הסיגריה. השיטה מבוססת על שיחה בלבד.

פרט לטיפולי הבזק גם הרפואה המשלימה מציעה לכם דרכים להיגמל (דיקור, רפלקסולוגיה, הומיאופתיה). יש הטוענים שכספכם יוחזר לכם אם לא תגמלו, ויש שאומרים שאם תרגישו שאתם זקוקים לטיפול נוסף- אתם מוזמנים לשוב ולקבלו.

אז איך יודעים מה לבחור? כל כך הרבה שיטות, ואף יש כאלה שמפאת קוצר היריעה לא ציינו. אולי כל דרך שמתאימה לכם ושהתוצאה שלה היא שתפסיקו לעשן - היא דרך טובה? אתם תחליטו. שיהיה בהצלחה. ובמקרה שאתם מתלבטים אתם יכולים להתקשר ללא תשלום לטלמידע של האגודה: 1-800-599-995 אולי שמה הנדבק לסרטן - יעורר בכם, כלפי עצמם, איזושהי חמלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by