בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונה 
חדש בתחום תזונת תינוקות 
 
 האם יגדלו אחרת?    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
תזונה |
 
רביד פלג

בניגוד להנחיות קודמות של משרד הבריאות בנוגע לחשיפת תינוקות למזון מוצק, הנחיות חדשות שעושות דרכן לישראל, גורסות בדיוק ההפך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חשיבות רבה ניתנת לתזונת תינוקות בשנים הראשונות לחייהם. מחקרים רבים תופסים מקום בתחום, מנסים להבין מהו התמהיל הנכון להשגת תינוק בריא ומשגשג. משרד הבריאות הישראלי מפרט הנחיות להזנת התינוק הבריא, המתעדכנות מעת לעת על פי המלצות ושינויים החלים בעולם. בעת האחרונה פרסם הארגון האירופאי לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בילדים, המלצות חדשות העשויות לשנות את ההנחיות כפי שהן כיום, ולהפוך את קערת הדגנים על פיה. באפריל 2009 עתיד להתקיים בארץ הכנס במדעי השלישי של מכון מטרנה למחקר ולקידום תזונת התינוק בישראל. מה עתיד להשתנות? האם ההמלצות החדשות תהיינה קלות לעיכול וכיצד עתיד להראות המעבר למזונות מוצקים נוכח ההמלצות החדשות?
 

הזהב הלבן

מזון מלכות - חלב אם
 מזון מלכות - חלב אם 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
מוסכם כי חלב אם הינו ההזנה המיטבית לתינוקות וטוב יהיה אם תהיה בלעדית עד גיל 6 חודשים (למעט תוספי ויטמינים או תרופות בעת הצורך). הצגת המזונות המשלימים להנקה (מוצקים) מקובלת בארץ, על פי הנחיות משרד הבריאות (נכון לאוקטובר 2007) החל מהחודש השביעי לחייו של התינוק. המלצות הארגון האירופאי תומכות אף הן בהנקה בלעדית בחצי השנה הראשונה, מתוך הנחה כי ההנקה מספקת עבור התינוק את כל צרכיו התזונתיים. תחליפי החלב נחשבים על פי הארגון כמוצקים, עם זאת, כיוון שתינוקות רבים ניזונים מפורמולות כבר בשבועות הראשונים לחייהם, ההתייחסות למזון זה לא תהיה כאל מזון משלים.

מזון מושלם

על פי הנחיות משרד הבריאות יש להציג את המזונות המשלימים הראשונים בחודש השביעי לחייו של התינוק, כשבשלב זה ישנו צורך בתוספת קלורית העולה בהדרגה עם הגיל. על פי ההנחיות כיום, ספיגת הברזל מחלב האם יורדת כשמזונות נוספים נספגים במעי, לכן שימוש מוקדם במזונות משלימים עלול להעלות את הסיכון למחסור בברזל. נוסף על כך, נטען כי מזונות משלימים לפני גיל ששה חודשים עלולים להעלות את הסיכון לזיהומים, השמנה, אלרגיות והתפתחות מחלות. לעומת זאת, הארגון האירופאי לגסטרואנטרולוגיה סבור כי חשיפה למוצקים צריכה להיעשות מוקדם מכך, בטווח שבין גיל 17 שבועות (לא לפי גיל זה) ולא יאוחר מ-26 שבועות, בטענה כי חשיפה למוצקים והמעבר למזון עשיר בפחמימות מעורר שינויים הורמונלים, שגורמים לשינויים והתאמת מערכת העיכול לסוג המזון אליו נחשפים.
 

אלרגיה

לא טומנים ידם בצלחת
 לא טומנים ידם בצלחת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
קיימים מספר מזונות הנחשבים אלרגניים. עד היום קיימת בישראל ההנחיה כי עדיף לדחות את הכנסתם של המזונות הנחשבים אלרגניים לתפריט התינוק. ככלל, מומלץ להציג לתינוק מוצר אחד בכל פעם, כדי לאתר ביתר קלות אם הוא גורם לתגובה אלרגית. משרד הבריאות מנחה להוסיף דייסות ודגנים המכילים גלוטן בתום החודש השישי לחיי התינוק, מוצרי חלב ניגר וגבינות בתום החודש התשיעי וחלב פרה או חלב חי אחר, דגים, חלבון ביצה מגיל שנה ואילך. מקובל לחשוב כי בשנת החיים הראשונה הסיכוי לרגישות גדול יותר, ופוחת ככל שהילד גדל. יחד עם זאת, בחינת ממצאי מחקרים שונים מעלה שוב לשאלה את השפעת דחיית הצגת המזונות כדי להימנע מאלרגיה, שכן לא נמצאו עדויות מספקות לכך שמניעה או דחייה של מזונות בעלי פוטנציאל אלרגני (ביצים, דגים וכד'), אכן מפחיתות אלרגיה באוכלוסיות שנחשבות בעלות סיכון לפתח אלרגיה ובאוכלוסיות שאינן בסיכון לכך. מחקר בתחום המחלה האוטואימונית – צליאק (כרסת), מעלה כי הצגת כמויות קטנות של גלוטן בעוד התינוק עדיין ניזון מהנקה, מורידה את הסיכון לצליאק. יתכן ונכון יהיה לשנות את מועד ואופן הצגת הגלוטן בכפוף לאופן הזנת התינוק במחצית הראשונה לחייו.

תינוק צמחי

על פי הנחיות משרד הבריאות, צרכיו התזונתיים של תינוק ניתנים לסיפוק גם באמצעות תפריט צמחוני, ובלבד שזה יהיה מתוכנן בקפידה על ידי דיאטן מוסמך. אולם, הארגון האירופאי לגסטרואנטרולוגיה מציין כי תינוקות הניזונים מתזונה המגבילה או מונעת לחלוטים מזון מן החי, נוטים לפתח תת תזונה ערכי, במיוחד כשהאם המניקה נמנעת אף היא ממזונות אלה. במקרים אלה יש לשקול תוספים, וככלל, תזונה צמחונית לתינוקות וילדים קטנים איננה מומלצת.

הנחות שונות שנחשבו כמסייעות כמונעות אלרגיה או מחלות אוטואימוניות, אינן הוכחו כנכונות. נוכח ההערכות החדשות יתכן ואנו נמצאים בפני שינוי בהצגת התפריטים לתינוקות בשנתם הראשונה לחייהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by