בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
אלבום התמונות שלי  
 
 כך היו חיינו     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רביד פלג

כיצד תעצבו אלבום תמונות למשפחה המתרחבת? שני אלבומים מעוצבים לבחירתכם, האחד למשפחה הדיגיטלית והשני לזו שאוהבת לדפדף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האצבע על ההדק, הסובייקט על הכוונת והתמונות נורות להן בצרור. מרגע שהגיח לעולם, צובר העולל הקטן מלאי של תמונות, המפארות את תיקיית המחשב בבית ולעיתים גם את שומר המסך בעבודה. אם להודות באמת, הצילומים החלו עוד כשהיה בבטן התופחת. חווית הדפדוף לא משה מאצבעותינו, ואין כמו מבט חטוף, או ממושך, באלבום של תמונות ילדות. כיצד נוכל להפוך את שפע התמונות האגורות על המחשב, לכדי אלבום צבעוני, מעוצב לתפארת? שתי מעצבות מציגות שתי שיטות שונות כיצד לתעד בעיצוב את חייכם.
 

עבודת יד

 
לגזור, לשזור, לבחור, להדביק. יש איזשהו חופש ושפע יצירתיות בשלל תמונות צבעוניות המונחות על השולחן, ממתינות לשיבוץ נכון על גבי דפים. עינת קסלר, מעצבת אלבומי ילדים ותינוקות, מעניקה לתמונות את הכבוד הראוי. "ראשית יש לבחור את נושא האלבום", מסבירה עינת. "הנושא מעניק לאלבום את הרוח שלו, את הסדר של הכנסת התמונות. נושא יכול להיות 'ציוני דרך בשנה הראשונה', או 'הפעם הראשונה ש..', 'חודשי השנה' (כעין יומן לתינוק כולל פרטי התפתחות על פי מועדם) ואף 'אלבום א'-ב'', שכל עמוד יעוצב לפי אותיות האלף-בית ויכלול תמונות תואמות למילים. לדוגמא באות א' – המילה 'אמבטיה' ותמונות של התינוק באמבטיה בפוזיציות וזמנים שונים; האות ב' – המילה 'בריכה' או 'בלגן' ותמונות מתאימות. באות ה' – הורים, באות ו' - 'וורום-וורום' ותמונות של הילד נוסע בכלי תחבורה שונים, או בנסיעה למקומות שונים. כמובן שניתן להחליט על אלבום כרונולוגי, ללא נושא מנחה ייחודי. הנושא מקל הן על בחירת התמונות והן על סידורן".

בין פרגמנט לאמריקה

לאחר בחירת הנושא, יש לבחור את האלבום. עבור אלבום מעוצב אין משתמשים באלבומי הכיסים או באלבומי הדפים ה'דביקים', אלו הורסים את התמונות בשל החומציות שבהם. קיימים מספר סוגי אלבומים בשוק, אותם ניתן לרכוש, יחד עם כל שלל האביזרים והקישוטים, בחנויות מקוונות באינטרנט. אלבום אחד הוא אלבום דפים חלקים, המופרדים ביניהם בנייר פרגמנט. אלבומים אלו מגיעים בגדלים שונים ובמספר עמודים קבוע, כלומר אין אפשרות להוסיף עמודים על פי הצורך. הסוג השני הוא 'אלבום אמריקאי', שכל עמוד שלו הוא כעין כיס ניילון עבה ואיכותי, ובתוכו בריסטול (עליו מדביקים את התמונות והעיצוב). האלבום האמריקאי מצויד בברגים ולכן מאפשר תוספת של דפים על פי הצורך. לשם העיצוב של האלבום דרושים, מלבד האלבום והתמונות, גם סכין חיתוך וסרגל מתכת – לחיתוכיך ישרים, מספריים, דבק מיוחד לעיצוב אלבומים והדבקת תמונות (שאינו חומצי ואינו פוגע בנייר או בתמונה) ואבזרי קישוט על פי בחירתכם (דפים צבעוניים, מדבקות, חותמות, כפתורים, סרטים וכדומה)".
 

תמונה נכונה

"כשהאלבום והנושא בידינו, עלינו לבחור את התמונות. רצוי לבחור בתמונות המוצלחות והטובות ביותר. תמונות מגוונות של מצבים שונים, כמו גם חלקי גוף שונים. לא רק תמונות של פנים, אלא גם כפות ידיים, רגליים. סיטואציות שונות וייחודיות כמו רגע של פיהוק, של עיטוש, שינה, תמונות של מגוון מצבי הרוח (בכי, חיוך), תמונות של התינוק עם קרוביו, משפחה, הורים, אחים, סבים וסבתות. תמונות של שלל הפעילויות שלו, גן משחקים, אמבטיה, אכילה, עגלה, זחילה וכדומה".
 
 

9 צעדים לאלבום בעבודת יד:

חלקו את התמונות לקבוצות
 חלקו את התמונות לקבוצות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
כשהנושא, האלבום והתמונות בידינו, אפשר להתחיל בעבודה:
1. סידור התמונות: סידור התמונות הוא נגזרת של נושא האלבום. יש לצרף 3- 4 תמונות לכדי סיפור, לדוגמא, 3 -4 תמונות אמבט, 2- 3 תמונות אצל סבתא וכד'. יש לחלק את כל התמונות שבחרנו לקבוצות קטנות –סיפורים קטנים, בתוך הנושא הראשי העיקרי.
2. עיצוב דפי האלבום: שלבי עיצוב הדפים הם זהים, חוזרים עלים בכל דף מחדש. לוקחים את 3 -4 התמונות של הסיפור הראשון, בוחרים מביניהם את התמונה היפה, המרכזית, היא תהיה תמונת המיקוד, היא מרכז העיצוב שסביבו יושמו שאר התמונות.
3. התאמת הצבעים: הצבעים המרכיבים את 3- 4 התמונות של הסיפור, הם אלו בהם נעשה שימוש בעיצוב הדף. כל חומר שישתלב בדף (סרט, קישוט, כפתור), יהיה ממשפחת אותם הצבעים.
4. רקע הדף: רקע הדף יכול להיות דף חלק בצבע אחד, או דף עם דוגמא צבעונית, חצי-חצי וכדומה. חשוב לזכור, שאסור שהרקע יהיה מקושקש מדי, על מנת שהתמונות לא ילכו לאיבוד בתוכו. הרקע צריך לתמוך בתמונות, ולא לקחת מהן את תשומת הלב.
5. מסגרת לתמונה: על מנת להבליט את התמונות, יוצרים לכל אחת או לחלקן, מסגרות. כיצד? קודם כל יש להדביק את התמונה על נייר/בריסטול בצבע נבחר, אחר כך חותכים מסגרת, כשגודל השוליים הוא כעובי המסגרת בה נחפוץ. חיתוך של קווי מסגרת ישרים מבוצע באמצעות סכין חיתוך וסרגל מתכת, לא באמצעות מספריים. הרגישו חופשי לחתוך את התמונות בצורות שונות, מלבן, מעוין, אליפסה.
6. הרכבת הדף: כשבידינו הרקע והתמונות ממסגרות, יש לשים את התמונות על דף הרקע, מבלי להדביק, עד שמוצאים את הקומפוזיציה הרצויה. חשוב לזכור להשאיר מקום לכיתוב או כותרת. כשהארגון של התמונות על גבי הדף משביע את רצונכם, הדביקו את התמונות בעזרת דבק המיועד להכנת אלבומים.
7. הטקסט: ניתן ואף רצוי לשלב כיתוב בעמוד המעוצב. אל תהיו 'יבשים' או 'דוקומנטריים', היו יצירתיים, ספרו את האווירה, השתמשו בציטוטים, פתגמים, חלקי שירים וכדומה, כך שיווצר עניין ונופח נוסף לעמוד. דוגמא לכותרת חביבה לדף תמונות אמבטיה יכולה להיות "מים, מים בששון".
8. קישוטים: מהו קישוט? כל מה שהוא לא התמונה ולא הרקע. מדבקות מיוחדות או רגילות, סול, סרטים, כפתורים ועוד. חשוב שהקישוטים לא יהיו עבים מדי, כיוון שאז נפח האלבום יהיה גדול ולא יאפשר סגירה). זכרו כי התמונות הם המוקד, הקפידו שהקישוטים לא יקחו מהם את הפוקוס.
9. סיימתם את הדף הראשון. במידה והדבקתם את התמונות על דף רקע נפרד, הדביקו כעת את דף הרקע (כשעליו התמונות) בתוך האלבום. אם אתם עושים שימוש באלבום אמריקאי, הכניסו את הדף הגמור לתוך עמוד ה'ניילון' של האלבום. עבור כל עמוד באלבום מבצעים שוב את כל הצעדים שלעיל.

טיפים שכדאי לזכור: גזרו והיפטרו מאובייקטים בלתי רצויים בתמונות (יד שנכנסה לפריים בטעות), ניתן ליצור חפיפה בין אלמנטים-בין תמונות, כשאין סימטריה יש יותר עניין. עשו שימוש בצבע, ולאו דווקא בצבעים הסטריאוטיפים לבנים ולבנות. שלבו מזכרות באלבום – תמונות אולטרא-סאונד, עותק של תעודת הלידה, צמיד בית היולדות וכדומה. יצירת עמוד אחד לשבוע פותרת את המשפט השגור "אין לי זמן".
 

אלבום דיגיטלי

מלבד אלבומים, הנעשים בעבודת יד, קיימת האפשרות לעיצוב אלבום דיגיטלי. "אלבום דיגיטלי היא אלבום שהעיצוב שלו נעשה על גבי מחשב, תוך שימוש בתמונות דיגיטליות, בתוכנה לעיצוב גרפי או תוכנה ייעודית לעיצוב אלבומים", מסבירה גלית גת, מעצבת אלבומי אירועים."יתרונותיו של האלבום הדיגיטלי בכך שהתמונות ניתנות לכל מניפולציה, להקטנה, הגדלה, חיתוכים בלתי שגרתיים, תיקון פגמים, כמו עיניים אדומות, שינוי גווני התמונה וכדומה. בנוסף, אין מגבלות לעיצוב המתאפשר בעריכת אלבום דיגיטלי, ניתן להשתמש ולהגיע כמעט לכל צבע, צורה, תוספות מעוצבות, טקסטים, עיטורים, שקיפות תמונות וטקסטים, כיד הדמיון הטובה. את האלבום הדיגיטלי ניתן לשמור על גבי המחשב ולשכפל עותקים בכמות בלתי מוגבלת. העיצוב מתבצע באופן חד פעמי וההפקה יכולה להיות רחבת היקף".

העיצוב הממוחשב

קיימים שני סוגים של אלבומים דיגיטליים. האחד, אלבום שניתן לעיצוב באופן עצמאי על ידי תוכנה המצויה ברשת האינטרנט. באלבום שכזה יש לבחור את התמונות הרצויות, את הרקע הרצוי, להוסיף כיתוב, לתוך תבניות הקיימות במאגר תבניות של התוכנה. השני, אלבום דיגיטלי מעוצב בהתאמה אישית, בו חופש העיצוב הוא רחב במידה רבה יותר, ייחודי ומותאם לדרישות הלקוח, ולרוב נעשה בידי איש מקצוע בתחום".
 

5 צעדים לאלבום דיגיטלי:

הימנעו מפריטים מעוצבים עבים שינפחו את האלבום
 הימנעו מפריטים מעוצבים עבים שינפחו את האלבום  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
1.בחירת התמונות: יש לבחור לתיקיה נפרדת את התמונות אותן רוצים לשלב באלבום. כדאי לבחור סדרות של 3- 5 תמונות שיש ביניהן קשר כלשהו: נושא, מיקום, פעולה וכדומה. הסדר באלבום יהיה כרונולוגי, על מנת להראות את התפתחות התינוק.
2. בחירת הרקע: חשוב שהרקע יתאים לתמונות. אפשר לקחת כל צבע או טקסטורה המופיעים בתמונה, ולהפוך אותם לרקע (עלים, עץ וכדומה). חשוב שהרקע יהיה מעניין בצבעוניות המקושרת לתמונות המושמות עליו.
3.טקסטים: ניתן להתאים את תוכן הטקסט לתוכן התמונות. ניתן לעשות שימוש בציטוטים, שירי ילדות וכל מה שמתאים לרוח התמונה. בנוסף יש לבחור את הסוג הגופן (פונט) וגודלו מתוך מלאי הגופנים הקיימים.
4.בחירת אלמנט קישוטי: אלמנט שכזה יכול להיות קו, פס דקורטיבי, אלמנט גרפי, ציור וכדומה. חשוב לוודא, שהקישוט יתאים מבחינת הצבעוניות לצבעי העמוד והתמונות.
5.מיקום האלמנטים בעמוד האלבום: יש למקם את התמונות על גבי הרקע הנבחר (רצוי לבחור תמונה ראשית עיקרית, ואליה תמונות נלוות), למקם את הטקסט ואת הקישוטים. חשוב להקפיד שישמר איזון בין האלמנטים שעל הדף – מחד לא ליצור עומס ומאידך גם לא חוסר.
 

טיפ טיפים:

ניתן לעבוד באלבום הדיגיטלי על דף בודד או על כפולת דפים. חשוב לזכור כי בסופו של דבר האלבום הוא יחידה אחת, לכן חשוב לשמור על קשר ורציפות לאורך האלבום, אם על ידי אחידות הגופנים, או בדרך הדגשת התמונות (המסגרות של התמונות, ההבלטה, הצללה וכדומה). חשוב שהתמונות יהיו ברזולוציה גבוהה, כך איכות ההדפסה תעלה. בעת עבודה על תמונה, חשוב לשמור שהיחס בין גובה התמונה לרוחבה יישאר זהה לתמונה המקורית (לא למתוח תמונה לכיוון אחד בלבד, או אז נוצר עיוות). כדאי לעבוד על ניגודיות ובהירות התמונה, על מנת לאפשר חדות מרבית. מומלץ לעשות הדפסת עמוד לדוגמה, שכן העמוד המודפס נראה שונה מזה המוצג על גבי המסך.

זהו, אזלו התירוצים. לא עוד תמונות אגורות בתיקיות צהבהבות, מהיום מוציאים את התמונות לאור. עמוד אחר עמוד, ללא חשש, עם המון סבלנות והחיוך המתוק יחייך אלינו גם בעותק מדופדף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by