בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
רפואה הוליסטית 
נשימה מעגלית 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) יש הנושמים מן החזה ויש הנושמים מן הבטן, מה עובד טוב יותר?   
רפואה הוליסטית |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

בזמן מצוקה אישית הנשימה מהווה מקור כוח מרכזי, מכוון, תומך ומשחרר. אנו נולדים עם דפוס נשימתי מובהק ונכון, אך עם הזמן, גם הנשימה שלנו מתקלקלת. למה לנו לתקן אותה? הנה לכם כמה סיבות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתח, עייפות, עצבנות, קושי בריכוז וביצירתיות יכולים להיגרם משינויים בדפוסי הנשימה. טיפול בנשימה מודעת יכול לעזור בין היתר למיגרנות, להתמכרויות, לתחושה בדלות החיים ואפילו לריפוי טראומת הלידה. כדאי שתכירו את הנשימה המעגלית.
 

מלחמת הישרדות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) צורך אלמנטרי ותו לא
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) צורך אלמנטרי ותו לא   
אנחנו יכולים לשרוד ללא מזון במשך שבועיים, ללא שתייה כשלושה ימים, לחיות בתנאי קור קיצוניים ללא הגנה כשלוש שעות, אך מעבר לשלוש-ארבע דקות ללא נשימה אנחנו לא יכולים לחיות. מעבר לתפקיד ההישרדותי, לנשימה יכולת לרפא. לפני 10 שנים הגיעה לישראל שיטת הריפוי - נשימה מעגלית. מאות רבות של מטפלים בארץ חוו ולמדו את השיטה החדשה, שהתפתחה בארה"ב לפני כ-40 שנה.
 

אזנו את עצמכם

 
"כשהנשימה שלנו רצופה ורגועה חילוף החומרים ומערכת החיסון במיטבם ואנו חשים מאוזנים ובשיא תפקודינו", כך מספרת מיכל ניסן, מוסמכת ברמת מאסטר בנשימה מעגלית מטעם Integration Cconcepts - מיסודה של קרול למפמן ארה"ב, עוסקת בחינוך וטיפול מעל 25 שנה. עוד מסבירה ניסן כי כל חוויה שאנחנו חווים משפיעה מיידית על צורת הנשימה שלנו. כל דבר שקורה מזרז, מאט, מרחיב, מצמצם ואף מקפיא את הנשימה. לטענתה, ייחודה של הנשימה טמון ביכולתה להגיע לכל תא ותא ולעורר תכנים חסומים. נשימה מלאה ורציפה מעוררת את האש הפנימית ואת מקורות הריפוי הטבעיים שנמצאים בכל אחד ואחד ויוצרת חוויה חדשה של ריפוי ואיזון. "הטיפול בנשימה המעגלית נעזר בטכניקות שונות של נשימה מודעת. הטיפול משחרר חסימות פיזיות, מנטאליות ורגשיות, שיוצרות מתחים וקשיים הפוגעים באיכות חיינו".
 
 

אתה חי כפי שאתה נושם- ולהיפך

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מה קורה מתחת למים?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מה קורה מתחת למים?   
למרות שתהליך הנשימה הוא טבעי ואורגני, לכל אחד דפוס נשימה אישי. ביוגרפיית חיינו משפיעה ישירות על דפוס הנשימה. "חלק גדול מקשיי ההתנהגות מקורם בחוויות לידה וילדות מוקדמת. כבר כילדים צעירים מאוד, אנחנו לומדים לדכא ולהסתיר את רגשותינו ה'פחות פופולריים' כדי להגן על עצמנו. ההסתרה מלווה במאמץ של כיווץ שרירים ועצירת הנשימה. בו זמנית נוצרות אמונות פנימיות המתייחסות לרגשותינו ולעולם שסביבנו", אומרת ניסן ומציעה לנו לבדוק מה אנחנו עושים כיום כשאנו מנסים לעצור את הדמעות או לווסת התפרצות כעס, מה קורה לנשימה שלנו, מה אנחנו חשים בגופנו ומה אנחנו אומרים לעצמנו.

ניסן טוענת שכבר מילדותינו פיתחנו שריוני גוף, שיכולים לשנות באופן כרוני את נפח ותבנית הנשימה שלנו. יש בינינו הנושמים לחזה בלבד. אחרים לבטן. יש השואפים תחילה לחזה ואחר-כך לבטן. יש הנושמים נשימה רדודה ולא סדירה, ויש ברי מזל שזכו לשמור את מעגל הנשימה של התינוק: שואפים לבטן אחר-כך לחזה ובסוף המעגל נושפים החוצה בהרפיה.
 

שקט פנימי

מתח, עייפות מתמשכת, עצבנות, קושי בריכוז וביצירתיות יכולים, על פי ניסן, לנבוע כתוצאה משינוי כרוני בדפוסי הנשימה שלנו. "אנו עלולים להרגיש מותשים מהמאמץ המתמשך של ההדחקה, ובכך נאפשר לרגשות של כאב, כעס, תסכול וחרדה לשלוט בחיינו". לדבריה, במצב כזה של חולשה נפשית מתמשכת אנו מתרוקנים מחיוניות נפלאה שהיא מקור החיים והביטוי הפנימי של האש שבתוכנו. אנחנו מחלישים את יכולותינו לחוות את מגוון הרגשות ואת החיים במלואם. לכן יכולה הנשימה המעגלית לטפל במצבי לחץ וחרדה, קשיי נשימה, טראומות פיזיות ורגשיות, התמכרויות, קשיים בקשרים בינאישיים, בעיות שינה, הפרעות אכילה, מיגרנות ותחושה של דלות חיים, כמו כן הנשימה מאפשרת לנו גם להעצים את השמחה ולהגיע לשקט פנימי.
 

כיצד תנשמו נכון?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מסע גילוי אישי
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מסע גילוי אישי   
הטיפול מתבצע בחדר טיפולים. ולעיתים גם במים בבריכה טיפולית. המטופל נושם ברצף, נשימה מחוברת ומודעת. במהלך הטיפול הגוף מתחיל להגיב לשינוי ברמת החמצן ולאנרגיה ששוטפת אותו. תהליכים גופניים מתחילים להתעורר, רגשות חסומים יכולים לעלות וזיכרונות עולים אל המודע. תפקידו של המטפל הוא לעורר מודעות והבנה לתכנים שעלו, והוא עושה זאת בדממה, במילים או במגע קל.

"בטיפול, הנשימה מפגישה אותנו עם מקור הקושי, מטפלת בו ומשחררת את המטען הרגשי שנשמר בתוכנו. מתוך כך ניצור גם אמונות חדשות שיתמכו בשינוי הרצוי לנו כיום", אומרת ניסן ומוסיפה כי הנשימה מאפשרת לנו גם להתמקד ולהגיע להבהרות ולתובנות בנושאים חשובים מחיי היום יום.
 

ריפוי טראומת לידה

ניסן מספרת שהדבר הבא בנשימה המעגלית הוא ריפוי טראומת הלידה בתינוקות, בילדים צעירים ובמבוגרים. הטיפול מתבצע בבריכה טיפולית, משום שהטיפול במים החמים (34 מעלות) יכול לעורר תחושה נעימה של חזרה לרחם. לדבריי ניסן, מחקרים רבים הנעשים בתחום הפרה נטלי והפרי נטלי (בתקופה שלפני הלידה ומיד לאחריה, מוכיחים את ההשפעה הרבה שיש למהלכי ההיריון והלידה על חיינו ועל התפתחותנו כאדם. כך, למשל, תינוק שנולד בניתוח קיסרי - בשל מצוקה עוברית ולא בניתוח אלקטיבי, כל חייו יכול להאמין ולצפות שבעת צרה תמיד יגיע כוח חילוץ, לחילופין הוא יכול לחפש בכל סיטואציה את הדרך הקלה ביותר, או למשל, תינוק שנולד כפג והושם באינקובטור - במהלך חייו עלול לחוות זמן באופן שונה, ובמערכות בינאישיות להתנהל ממקום של פחד מתמיד מנטישה.
במהלך הטיפול במבוגרים, המטופל נתמך על ידיו של המטפל כשראש המטופל במים (אל תדאגו, הוא נושם עם שנורקל).

מטרת הטיפול בילדים ובתינוקות צעירים, היא לרפא קשיים שמקורם עשוי להיות בתהליך ההיריון ובלידה (אל דאגה כאן לא נושמים עם שנורקל, התינוק/ילד צף על המים בתמיכת המטפל, כשההורים נוכחים במים). כאן הטיפול במים יכול להועיל לכל מצוקה מדווחת של האם ו/או של התינוק למשל, תינוקות שברחם חבל הטבור היה כרוך סביב צווארם, לידות ארוכות במיוחד שהיו כרוכות בסבל רב לאם ולעובר וירידת מים זמן רב לפני הלידה. התינוק יכול לבטא סימני מצוקה אלה בהימנעות מקשר עין, ביקיצה פתאומית משינה בבכי ללא סיבה ברורה, בהימנעות ממגע או מהחזקה, בטונוס שרירים רך מאוד של ידיים ורגליים, בפחד יוצא דופן ממים, בהתנגדות חד משמעית מהעברת בגד מעל לראש או אפילו בחבישת כובע. הטיפול בילדים ובתינוקות מתרחש לאחר מפגש עם ההורים, והתהליך במים בנוי ממפגש אחד או שניים האורך 20-30 דקות. אז ממה אתם חוששים קודם? מנשימה עמוקה או משהייה ארוכה מתחת למים? כמו תמיד - כדי לטפל בעצמנו, עלינו להתמודד עם כמה פחדים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by