בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
בלבול חושים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מתרחקת מכל מה שפורח   
בריאות המשפחה |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

התנגדות ללבישת בגדים תחתונים, בררנות באוכל וקושי בהשתתפות באירועים מרובי משתתפים, יכולים להעיד על תגובתיות יתר על רקע ליקוי בוויסות החושי. מהו הליקוי? איך מאבחנים אותו? ולמה סביר להניח שגם אם אתם (או ילדיכם) חושבים או אפילו אובחנתם ככאלה - רוב הסיכויים שאתם לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קשיים בשיתוף פעולה בפעילויות טיפול וטיפוח (כמו רחצה, שימוש בקרם, גזירת ציפורניים, העדפות ביגוד מגבילות, קושי בלבישת שכבות ביגוד והתנגדות ללבישת בגדים תחתונים), קשיים באכילה (כולל קשיים בבליעת מוצקים, בחירת מזון על פי מרקמו ואכילה ללא העדפה), קשיים בהשתתפות באירועים מרובי משתתפים (התרחשויות כמו ימי הולדת וחגים, חתונות ואירועים משפחתיים) התנסות לא מתאימה בגני משחקים (כולל שימוש אקסטרימי במתקנים או לחילופין חשש רב וצורך בליווי מבוגר בשימוש בהם) – כל אלה יכולים, בין היתר, להעיד על תגובתיות יתר.
 

בסיס נוירולוגי

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מרגישה הכי טוב בקרבת פרחים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מרגישה הכי טוב בקרבת פרחים   
עיבוד חושי(סנסורי) הוא מונח מקיף המתייחס לדרך שבה מערכת העצבים מנהלת את המידע שנכנס לגוף באמצעות החושים. זהו התהליך שבאמצעותו אנו תופשים הודעות חושיות מגופנו ומסביבתנו, מפרשים אותן ומארגנים את תגובותינו כלפיהן. "יש אנשים שמתקשים לבצע חלקים מסוימים בתהליך זה, ואנו מזהים זאת כליקוי כאשר יש להם קשיים תפקודיים", אומרת שרון שני גונן, מרפאה בעיסוק ופסיכותרפיסטית, ומסבירה שכיום סבורים שליקויים בעיבוד חושי נובעים משונות נוירולוגית, שיכולה להיות מולדת או תוצאה של פגיעה במערכת העצבים.
 

אל תחפפי לי את הראש

 
ישנם סוגים שונים של ליקויים בעיבוד חושי, ביניהם גם קשיים בוויסות חושי המתבטאים בתגובתיות יתר. ליקוי בוויסות חושי (SMD) מאופיין בחוסר יכולת לווסת ולארגן את הרמה, העוצמה והמהות של התגובות לקלט חושי, בדרך מדורגת ומסתגלת, רוצה לומר, תגובות ילדים הסובלים מהליקוי תתאמנה במהותן לגילם ולהתפתחותם, אך תהיינה רבות עוצמה, תתחלנה מהר ותיגמרנה לאט. למשל, ילד שמגיב בצעקות ובכי לחפיפת ראש. עצם ההסתייגות מהחפיפה יכולה לאפיין ילדים רבים, אך עוצמת התגובה ומשכה תהיינה חריפות יותר אצל ילד הסובל מתגובתיות יתר. "תגובות כמו ליקוק אנשים אחרים, או אכילת צבעי גואש ודבק לדוגמא, לא יכולות לנבוע מתגובתיות יתר, שכן גם אם נפחית את מספר הפעמים שהן מתרחשות ואת עוצמתן, עדיין מהות הפעולה אינה נורמטיבית בשום שלב התפתחותי או גיל. זוהי למעשה שאלה משמעותית העוזרת באבחנה מבדלת".
 
 

הקש ששבר

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כבר מרשה לאמא להתקרב לשיערי
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כבר מרשה לאמא להתקרב לשיערי   
ילדים מסוימים שולטים רוב הזמן בנטייתם לתגובתיות יתר, בעוד שילדים אחרים מפגינים תגובתיות יתר כמעט באופן רציף. לעיתים המצב יראה כאילו במקומות מסוימים הילדים "לא מרגישים" ויכולים מצד אחד לסבול מגרייה חזקה, ומצד שני לייצר אותה בעצמם. בנוסף, תגובותיהם יכולות להיראות לא עקביות, כיוון שתגובתיות יתר תלויה מאוד בהקשר. "כיוון שקלט סנסורי נוטה להיות בעל אפקט מצטבר, מאמציו של הילד לשלוט בתגובותיו לגירויים סנסוריים עלולים להצטבר ולהתפרץ באופן פתאומי, בתגובה לגירוי פעוט לכאורה".

ניתן לאבחן ולטפל גם במבוגרים הסובלים מתגובתיות יתר, על-פי שני גונן, מדובר בליקוי הניתן לטיפול בקלות וביעילות רבה ביותר, ובשום פנים אין צורך להמשיך ולסבול ממנו לאורך זמן.
 

אבחון שגוי

אז אם הדברים הללו נשמעים לכם מוכרים, ואתם חושבים שאולי אתם או ילדכם סובלים מתגובתיות יתר על רקע ליקוי בעיבוד החושי, קחו בחשבון שכיום מדברים על שכיחות של 5% באוכלוסיה הסובלים מכלל הליקויים בעיבוד חושי. מתוכם, רק אחוז מסוים סובל מתגובתיות יתר, כך ששכיחות הליקוי אינה כה רבה כפי שנהוג לחשוב. שני גונן מסבירה שאחת הסיבות שבגללן חושבים שהליקוי שכיח, נובעת מכך שקשיים רבים ושונים יכולים לגרום לתגובת יתר לגירויים, ביניהם חרדה, פוסט טראומה, בעיות רפואיות ובעיות קוגניטיביות שונות, כמו גם קשיים התפתחותיים שונים כמו אוטיזם, ADHD ועוד.

"פעמים רבות, אנשים קוראים על תגובתיות יתר וחושבים שיש לילדיהם ליקוי בעיבוד חושי. קשה מאוד ואף בלתי אפשרי לאבחן ליקוי בוויסות חושי על סמך רשימת סימפטומים", למשל, מרבית האנשים באוכלוסיה אינם חובבים פתק בפנים החולצה, וילדים רבים נרתעים ממריחת קרם הגנה, חפיפת ראש וצחצוח שיניים. גם חוסר נכונות להתנסות ולגעת בצבעים ובדבק שכיחים אצל מגוון רב של ילדים בשל סיבות שונות ומגוונות.
 

ראו הוזהרתם

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כל ילד שני סובל מתגובתיות יתר
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כל ילד שני סובל מתגובתיות יתר   
שני גונן מזהירה שכדי לאבחן תגובתיות יתר ולטפל בה יש צורך בהתמחות מעמיקה, הקיימת כיום אצל מרפאות בעיסוק שהתמחו בגישת "חושים". מרפאות בעיסוק אלה מכירות את מגוון הליקויים הסנסוריים, אך חשוב מכך, הן יודעות לנתח התנהגות של ילדים ולהבין האם הקשיים שמעלים ההורים נובעים ומוסברים על-ידי ליקוי בוויסות חושי או לא, וכן הן מוליכות את ההורים לכיוון הנכון. "אם נטפל באופן שגוי בילד, נמנע ממנו את הטיפול המתאים והסיוע לקשייו. אנו יכולים שלא להועיל ואף להחמיר את מצבו". עוד היא מוסיפה כי כיום אנשים רבים מתיימרים לאבחן ולטפל בתגובתיות יתר, ולעיתים הורים מורידים מתכון מהאינטרנט ו'מטפלים' בילדם בעצמם. "לצערי, 'טיפולים' אלה אינם מסייעים מספיק לילדים, ואף יכולים לחבל בטיפול עתידי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by