בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונת ילדים 
ביספנול A 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) תנו לי את הבקבוק, אני רעב   
תזונת ילדים |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

במרץ 2009 פעל חרם צרכנים בארה"ב שגרם למשרד הבריאות להוריד שישה מבקבוקי התינוקות שהכילו ביפיסונל A בשל סכנה בריאותית, מדוע משרד הבריאות הישראלי חושב אחרת? יצאנו לבדוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תחליף לא מועיל של אסטרוגן
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תחליף לא מועיל של אסטרוגן   
בחודש מרץ 2009 ששת היצרנים הגדולים של בקבוקי תינוקות בארה"ב הודיעו שלא ימכרו יותר בקבוקים המכילים ביספינול A, בעוד בארצנו הקטנטונת – היצרנים הנ"ל כן מוכרים. מהו ביספינול A, מהי עמדת משרד הבריאות ולמה יש גם מי שטוען שלא מומלץ להשתמש בו?

ביספינול A הוא כימיקל המשמש לייצור של פלסטיק פוליקרבונט שקוף, והוא אחד מ-50 המוצרים המובילים המיוצרים בתעשייה הכימית, שגורף הכנסות בסדר גודל של 6 מיליון דולר ביום בארה"ב, כך מספרת שי דור, מנהלת מותג B-free Plus.

עוד מספרת דור, כי בשנות השלושים של המאה העשרים, קרוב ל-30 שנה לאחר שהוכן במעבדה, המדענים גילו כי ביספינול A יכול לשמש כתחליף לאסטרוגן. רק ב-1953 גילו כימאים כי ניתן להשתמש בביספינול A לצורך ייצור הפלסטיק העמיד פוליקרבונט והכימיקל הלך והפך שכיח בתהליך הייצור של מגוון מוצרי צריכה. הבעיה היא שבעת תהליך הייצור לא כל הביספינול A נתפס בקשרים הכימיים ושאריות החומר עלולות לדלוף, בייחוד כשמחממים את הפלסטיק (שטיפה במדיח הכלים, חימום במיקרוגל, עיקור וכו') או כשהוא נשרט.
 

מזיק לבריאות

 
"כיום ביספינול A נמצא בשורה ארוכה של מוצרי צריכה שכיחים, כגון מכלי מזון למיקרוגל, מכסים בפנסי מכוניות, עדשות למשקפיים, תקליטורים, בציפוי הפנימי של פחיות מתכת ועוד. אבל השימוש הבעייתי ביותר הוא במוצרי תינוקות: בקבוקים, מוצצים, נשכנים, צעצועים ועוד", אומרת דור.

עוד היא מספרת שבשנת 1998 גילתה הגנטיקאית פטרישיה האנט במקרה כי ביספינול A עלול להיות מסוכן לבני אדם. בעקבות ממצאיה, ד"ר פדריק וום סאל ועמיתיו ערכו מחקר ראשון בנושא שקשר את החשיפה לכימיקל לירידה בספירת הזרע ובאיכותו. "ביספינול A הוא חומר רעיל", קובעת דור, "כשהוא נמצא בגוף הוא יכול לפעול כתחליף להורמון הנשי אסטרוגן, להתערב בתהליך האיתות הנורמאלי שהוא הכרחי לגוף בריא, להתפתחות ולתפקוד האדם".

על פי דור, ספרות מחקרית ענפה מדווחת על השפעות בריאותיות מזיקות מחשיפה לביספינול A אפילו ברמות נמוכות מאוד. מחקרים מראים כי ביספינול A יכול לשנות את ביטויים של כמה מאות גנים ולהשפיע על רקמות מסוימות. "החוקרים קשרו בין חשיפה לביספינול ברמות נמוכות לבין מספר מדהים ומזעזע של בעיות בריאות, כולל סרטן השד והערמונית, השמנה, היפראקטיביות, סוכרת, שינויים במערכת החיסונית, ספירת זרע נמוכה וגיל התבגרות מוקדם (המחקרים נעשו על חיות ועל בני אדם)".
 

קבוצת הסיכון הגדולה ביותר

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אולי שווה לוותר ולהניק?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אולי שווה לוותר ולהניק?   
לדברי דור, תינוקות הניזונים אך ורק משתייה מבקבוק העשוי פוליקרבונט חשופים במיוחד לכימיקל. כמו-כן, מסת גופם הזעירה חושפת אותם לרגישות גם במינונים נמוכים יותר ומרבית הבעיות הקשורות לחשיפה לביספינול A בגיל הרך, יתבטאו רק שנים לאחר חשיפה.
אם כן, לא שווה לבדוק מהי עמדת משרד הבריאות הישראלי? לדבריה של דור, משרד הבריאות טרם נקט עמדה בנושא הביספינול. לטענתם, "הדוחות שפורסמו עד כה מוגדרים כטיוטות ואינם סופיים. משרד הבריאות עוקב אחרי גופים רגולטוריים גדולים בעולם ויעדכן את הנחיותיו בהתאם". יחד עם זאת, משרד הבריאות מגדיר את הבקבוקים העשויים מפוליקרובנט כבטוחים רק כאשר הם שלמים, ללא שריטות, קרעים, סדקים, ואינם בלויים. כמו כן, לפי הנחיות משרד הבריאות אין לשפוך מים רותחים לבקבוקים ויש להחליף את הבקבוק מידי שנה. למידע נוסף על הנחיות משרד הבריאות.
 
 

מה בנוגע לבקבוקים חדשים?

חמוטל יצחק, מנכ"ל חברת גולדן- הארט המשווקת את בקבוקי HEART (ללא ביספינול A), מספרת על מחקר שהתפרסם לפני מספר חודשים, שטוען שגם כשמדובר בבקבוקים חדשים (המכילים ביספינול A) שאינם שרוטים - עדיין הבקבוקים אינם בטוחים לשימוש. "המחקר השווה בין בקבוקי תינוקות חדשים לבלויים והראה כי גם בקבוק חדש לגמרי שאינו שרוט ואינו בלוי, פולט פי 55 ביספינול A כשמכניסים אליו מים רותחים, לעומת כשמכניסים אליו מים קרים. כלומר, גם כשהבקבוק הוא חדש לגמרי עדיין הוא פולט את הכימיקל ברמה גבוהה מאד כשמשתמשים בנוזל חם".
 

מה חושבים בעולם?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) התינוקות בישראל שונים מהתינוקות בארה"ב?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) התינוקות בישראל שונים מהתינוקות בארה"ב?   
דור מספרת שקנדה היתה המדינה הראשונה להוציא את הביספינול משימוש. ב-17 באוקטובר 2008, הודיעה ממשלת קנדה כי תאסור יבוא, מכירה ופרסום של בקבוקים לתינוקות העשויים מהחומר פוליקרבונט ומכילים את הכימיקל ביספינול A. ב-6 במרץ, 2009 ששת היצרנים הגדולים של בקבוקי תינוקות בארה"ב הודיעו שלא יימכרו בקבוקי המכילים ביספינול A יותר בארה"ב. (ביניהם: Playtex, Gerber, Evenflo, Avent America, Dr. Brown and Disney First Years). מהלך זה בארה"ב נבע בעיקר מחרם הצרכנים ולחץ של ההורים האמריקאים ושל רשתות השיווק שמוכרות את הבקבוקים על החברות עצמן. בישראל ימשיכו למכור לצרכנים בקבוקים המכילים את הכימיקל, גם של ששת היצרנים הללו. "בינתיים ה-FDA ממשיך לטעון כי הביספינול A הוא בטוח, בהתבסס בעיקר על שני מחקרים שמומנו על ידי תעשיית הכימיקלים", מסכמת דור.

מחברת מדיצ'י (משווקת בישראל את בקבוקי B-free) נמסר: "לצערנו, אין תקנים ופיקוח מוסדר בעולם על איכות החומרים מהם מיוצרים בקבוקי תינוקות. לאחר הלחץ שנוצר בארה"ב ובעולם סביב מחקרים וגילויים אחרונים אשר חשפו את רעילות וסכנת החומר, הורדו מהמדפים בקנדה ובארה"ב בקבוקים העשויים מהחומר פוליקרבונט המכיל את הכימיקל ביספינול A, בי פרי הייתה הראשונה להניף את דגל "ללא ביספינול" לפני כעשור בישראל, וכל מוצריה עשויים מחומרים בטוחים שאינם מכילים את הכימיקל המסוכן".

בהקשר זה נמסר מפיליפס אוונט: "פיליפס אוונט בישראל פועלת בהתאם למדיניות ולאסטרטגיה של פיליפס אוונט העולמית. פיליפס אוונט ממשיכה להציע ללקוחותיה מגוון רחב של פתרונות ואפשרויות לבחירתם. כל מוצרינו עומדים בתקנים חמורים ביותר ומאושרים על ידי ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי, כמו גם רשויות הבריאות האירופיות. ההודעה שיצאה ב-6 למרץ בארה"ב מאת 6 יצרני בקבוקים לתינוקות, כולל פיליפס אוונט, היא תוצאה של החלטה מסחרית יזומה שנבעה מירידת הביקושים בארה"ב למוצרי BPA".

עוד הם מוסרים כי סוכנויות רגולציה בינלאומית, האחראיות על הגנה ובריאות הציבור, כולל ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA), הרשת האירופאית לבטיחות מזון (EFSA), הרשת הבריטית לסטנדרטים במזון ומשרד הבריאות היפני, חקרו, בדקו והעריכו את פוטנציאל ההשפעה הבריאותית של הביספינול A. כולם הגיעו למסקנה, כי מוצרי פוליקרבונט, בטוחים לשימוש במזון ועומדים בכל הסטנדרטים שלהם. עוד על פיהם, משרד הבריאות הישראלי פרסם נייר עמדה, הקובע כי "אין סכנה בשימוש בקבוקי פלסטיק לתינוקות", וצריך להחליף את הבקבוקים אחת לשנה או כשהם בלויים, שרוטים או פגומים.
לדבריהם, חשוב לדעת שעד היום לא אושר בשום מדינה בעולם, חומר אחר מלבד פוליקרבונט ליצור בקבוקי תינוקות, ע"י הגופים המורשים: מנהל התרופות האמריקאי ה- FDA, EFSA ומכוני התקנים השונים.

בשל המהומה הרבה שנוצרה סביב הנושא בשל בדיקה שערך ארגון הירוקים בקליפורניה, נבדקו באופן עצמאי מספר מותגים בעולם (ביניהם avent). הבקבוקים נבדקו בתנאים קיצוניים שאינם סבירים בשימוש יום-יומי ( 80 מעלות צלזיוס למשך 24 שעות). לדבריהם, ברור כי תנאי הבדיקה אינם זהים לשימוש תקין ורגיל בבקבוקים וכי מדובר בקמפיין יח"צ המושתת על הפחדה של קהל ההורים מתוך אינטרסים מסחריים. "אוונט כחברה מובילה לאביזרי תינוקות בעולם, מחויבת לבריאות התינוקות ובוחרת לבדוק את מוצריה בבדיקות מעבדה קפדניות באופן שוטף. הבדיקה האחרונה נעשתה ב- 17.2.07 והתוצאות מראות שבשימוש רגיל אין פליטה של ביספינולA מבקבוקי אוונט".
 

מבחן המציאות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) על מי כדאי לסמוך?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) על מי כדאי לסמוך?   
אז איך תדעו באיזה בקבוק לבחור? אתם תחליטו (אולי הכי טוב להניק?), בינתיים ביררנו עם כמה חברות, חנויות ומשווקים האם הבקבוקים שתמצאו על המדף בארץ מכילים או לא מכילים ביספינול A. שימו לב - דור מלמדת אותנו שניתן לזהות את חומר הפוליקרבונט על ידי סימון הספרה 7 בתוך משולש חיצים המופיע על גבי המוצר.

B-FREE-
כל הבקבוקים לא מכילים ביספינול A

Heart-
כל הבקבוקים לא מכילים ביספינול A

Mam-
כל הבקבוקים לא מכילים ביספינול A

אוונט-
בקבוק קלאסי- מכיל ביספינול A
בקבוק גולד בצבע דבש- לא מכיל ביספינול A
בקבוק טמפו- שקיות חד פעמיות - לא מכיל ביספינול A

NUK-
סדרה חדשה- בצבע תכלת וורוד- לא מכיל ביספינול A
סדרה קודמת- בצבע שקוף- מכיל ביספינול A

פלייטקס-
שקיות פלייטקס- לא מכילות ביספינול A

לייף life-
מכיל ביספינול A

מה קורה בשילב?
ניפ- בקבוק 1 לא מכיל ביספינול A
טומי טיפי – מכיל ביספינול A
ביבי- מכיל ביספינול A
עוד נמסר מיח"צ שילב כי עוד כמה חודשים כל החברות הנ"ל יעברו לייצור ללא ביספינול A
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by