בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד  
כשרים מלידה 
 
 מפרידים או מחברים?    צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages.com    
בריאות הילד  |
 
רביד פלג

האם נכון להפריד בין בשר וחלב ולהקפיד על כשרות מטעמים בריאותיים כאשר מדובר בילדים שלנו? האם יצטרך הגדי, גם הפעם, להישאר רחוק רחוק מחלב אימו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איסור מקראי פוסק כי יש להפריד בין אכילת בשר וחלב. מיני הלכות ופירושים מעניקים הסברים שונים באשר לסוגי הבשר, החלב, הבישול והאכילה. אוכלוסיית היהודים המאמינים ושומרי המסורת עורכים את ההפרדה עבור ילדיהם עוד בהיותם רכים, גם בהיותם חסרים את ההבנה שבמצווה. האם יש ממש באיסור גם מבחינה בריאותית? האם נכון שהאוכלוסייה החילונית, שאיננה שומרת הפרדה והרחקה, תערוך הפרדה עבור ילדיה מטעמי בריאות? תזונאית וגסטראונטרולוגית ילדים בוחנות את הסוגיה.
 

הפרד ומשול

האם מה שמקובל על כולם הוא הדבר הנכון?
 האם מה שמקובל על כולם הוא הדבר הנכון? 
 צילום: אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages.com 
 
הורים רבים מקפידים להזין את ילדיהם על פי המלצות משרד הבריאות, הנחיות האחיות בטיפת חלב ואנשי מקצוע שונים בתחום. עד מגיעים הילדים לגיל בו יזכו לטעום משולחנם של הבוגרים, עורכים ההורים את ההפרדות הנכונות להיכרות מומלצת עם המזונות השונים, הימנעות אפשרית מאלרגיה ועוד. לדוגמא, מטעמי בריאות ידועים אין נותנים לתינוק לטעום מן הדבש עד גיל שנה, ממעיטים ממזונות מתוקים וכדומה. האם יש טעמים בריאותיים להפרדה ההלכתית שבין אכילת בשר וחלב? "כל העולם הלא יהודי של ימינו, וחלקו של העולם היהודי אוכל בשר וחלב יחד", מתארת ד"ר איילה ירון, מומחית לרפואת ילדים וגסטרואנטרולוגית ילדים. "סביר כי היהדות, בצוויה, לא שגתה, שכן תנאי הסניטציה והקירור, שהתקיימו בעבר היו כאלה שהצריכו את ההפרדה ההלכתית. ככלל, מלבד צו זה, לא ידוע לי על מניעים בריאותיים להפרדה. באופן ספציפי, אין עדויות ומחקרים המעידים כי יהודים שמפרידים הם בריאים יותר מאוכלוסיה אחרת".

כל דבר בעתו

"נכונה העובדה כי עם הגיל והבשלות הפיזית, ישנה התפתחות ופעולה רחבה יותר של אינזימים שפועלים ומפרקים את המזון בגוף. לשם דוגמא, עת התינוק נולד, גופו וקיבתו אינם מסוגלים לעכל קורנפלור, פעולת פירוק זו מתפתחת עם הגיל. במובן הזה, נכון להציג לתינוק מזונות שונים לאורך התפתחותו, כפי שנהוג היום. עם זאת, אין כל בעיה לשלב אכילת בשר וחלב, כאשר התינוק מגיע לגיל שבו כבר נכון וניתן להציג את הבשר ואת החלב".
 

האם הגדולה

תמיד שמח במטבח
 תמיד שמח במטבח  
 צילום: אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages.com 
 
"אילו היה ממש בטענה כי מאחורי ההפרדה בין בשר וחלב ישנו טעם בריאותי, מעצמות על, שנוטות לערוך מחקרים בתחומים נרחבים, כדוגמת ארצות הברית, היו יוצאת בהנחיות שמורות להורים להפריד את תזונת החלב והבשר של ילדיהם על פי הגיל. ילדים אמריקאים, וילדי העולם בכלל, חיים וגדלים על ארוחות המורכבות ממזונות בשריים ושתיית חלב".

הגיון זהיר

יש שיטענו כי מאחורי צו הלכתי מצוי גם הגיון בריא. למרות העדר הוכחות חותכות לנזקים בריאותיים, שמסבה אכילת בשר וחלב יחדיו, ניתן לנסות ולבחון מנקודת מבט 'הגיונית', כיצד יכולה לפגום אכילה בו זמנית של חלב ובשר. "למרות העובדה כי בכל שלוש עשרה שנות עבודתי מעולם לא נתקלתי בסיבות בריאותיות להפרדה שבין חלב ובשר, אני נוטה לחשוב כי מאחורי מצוות רבות קיימת גם סיבה הגיונית", מבהירה טובה קראוזה, דיאטנית קלינית. "מתוך כך, אוכל להעלות מספר נקודות למחשבה. ראשית, ברזל וסידן אינם הולכים ביחד. בשר, כידוע, מכיל ברזל זמין לגוף, וחלב מכיל סידן. יתכן ומפגש של שניהם ביחד בעת ובעונה אחת איננו מיטיב עם הברזל וספיגתו היעילה בגוף. נוסף על כך, בשר מכיל זרחן, שכמות גדולה ממנו איננה טובה למשק הסידן בגוף. גופינו דורש קיומו של איזון עדין בין כמות הזרחן לכמות הסידן. יתכן ומפגש בו זמני בין שני סוגי המזון איננו מאפשר להפיק מכל אחד מהם את התועלת המקסימלית לגופינו. כל אלו כיווני חשיבה בלבד, כששוב, אדגיש ואומר כי מעולם לא נחשפתי או שמעתי על ההיגיון הבריאותי שעומד מאחורי ההפרדה שבין אכילת בשר וחלב".

מיני איסורים וטיעונים בריאותיים מורים לנו כיצד נכון וכדאי לגדל את ילדינו. הרי לנו תחום שעדיין נתון לבחירתנו האישית והעדפותינו. הורים רבים, חילוניים ככל שיהיו, עדיין מתקשים להניח על שולחן השבת חלב להרוות צימאון, אך הסטייק ללא ספק טובל במרקחת חמאה טרם עלייתו על הגריל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by