בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
כמה עולה לחיות בריא? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם הבריאות עולה לכם ביוקר?   
בריאות המשפחה |
 
איה הוד, ifeel

כמה פעמים שמעתם את המשפט "לחיות בריא זה עסק יקר"? כמה פעמים הסכמתם איתו? לפניכם דרך אחרת לראות את הדברים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הרוחניות תמיד תורמת?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הרוחניות תמיד תורמת?   
שולי היא הקופאית בסופר הקבוע שלי. מידי פעם בעת התשלום בקופה אנחנו מחליפות כמה משפטים. היא כבר מעורה ויודעת מה המקצוע שלי ויודעת מה אני עושה. יום אחד אמרה לי שולי: "איה, בלי להעליב, כן? אני חייבת להגיד לך שאני לא מבינה למה זה צריך לעלות כל כך יקר ללכת לטיפול טבעי כדי לטפל במחלות ולחיות בריא יותר. לחיות בריא זה עסק יקר מאוד!".

יכולתי באותו רגע לספר לה שהמציאות אותה היא רואה דרך העיניים שלה, נראית שונה מאוד, ואולי אפילו ההפך הגמור, מאיך שהיא נראית דרך העיניים שלי, אך לא עשיתי זאת. לא הרגשתי שהיה מקום שם להכיל את התשובה שלי אז שמרתי אותה לביקור הבא שלי בסופר.

המציאות על פניה מכתיבה לנו שלחיות בריא עולה לנו המון כסף. מי שרוצה לחיות בריא צריך להיות עשיר ובעל אמצעים. ואני באה לספר לכם שזה לא נכון - בלשון המעטה.
 

לעצור לבדוק, לעצור לחשוב

 
מדובר על קונספט שיווקי מטעה, שאנחנו טועמים ממנו ומואבסים על ידו הרבה מאוד בשנים האחרונות. לימדו אותנו לשמוע ש"לחיות בריא זה דבר יקר" אך האם מישהו באמת עצר לבדוק את הנושא ולהשוות אותו?

נכון, בשנים האחרונות, הטיפול הטבעי חדר עוד יותר למציאות שלנו, ועליו פורחת תעשייה שלמה שיודעת לעשות כסף... אך האם מישהו עצר לרגע לחשוב, להיות יצירתי, להתאמץ, לקחת אחריות על הבריאות שלו ולהבין שישנם דברים שאפשר לעשות מבלי שזה יעלה כל כך הרבה? איך שאני רואה זאת, מדובר בעניין של השקפה, של דעה שמישהו מכר לנו, ואנחנו הציבור החלטנו לאמץ ולהפוך זאת לעובדה. אך אין דבר רחוק יותר מן האמת אם יוצאים מההסתכלות הצרה ובוחנים זאת לעומק בהסתכלות רחבה. אז האם ללכת למטפלים ולחיות בריא זה באמת עסק יקר? התשובה שלי היא לא בהכרח! ואסביר: קיים כאן ממד של בחירה. הבחירה ללכת על כל ה'טרנדים' והטיפולים היקרים, או הבחירה להגדיל ראש, להיות יצירתי, לקחת אחריות ולמצוא דרכים לחיות בריא יותר מבלי לרוקן את הכיס.
 

רווח מול הפסד בטווח הארוך

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רפואה מונעת מתחילה בספורט
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רפואה מונעת מתחילה בספורט   
אני מאמינה כי לחיות בריא חוסך ומשתלם מכל בחינה אפשרית. גם אם ההוצאה הנוכחית מרגישה לכם גבוהה, בהסתכלות על התמונה הרחבה יש אנשים המשכילים להקדים תרופה למכה ולראות כמה כסף הם חוסכים לעצמם בעתיד רק במניעת מחלות, אשפוז, נטילת תרופות, הידרדרות המחלה, הפסד של ימי עבודה ועוד.

כאמור, מבט על התמונה הגדולה אומר, שללכת למטפל על מנת לקבל הכוונה לחיות בריא יותר, בטווח הארוך חוסך הרבה ומשתלם מכל בחינה. מדינות רבות החלו להבין שיותר משתלם להן כלכלית לאפשר תקציב גדול ויקר יותר עבור טיפולים מניעתיים, מאחר שאוכלוסיה בריאה עולה למדינה בסופו של דבר פחות. ולכן הן החלו לשים דגש רב יותר על רפואה מונעת. אך עדיין לא מספיק.
 
 

מה עולה יותר?

האם אין אנשים שנאלצים לרכוש תרופות שאינן מוכלות בסל התרופות? או לגשת לרופא באופן פרטי? האם הרפואה הפרטית הקונבנציונלית אינה יקרה? מדוע אם כך, דווקא כל מה שקשור ברפואה המשלימה וחיים בריאים, קיבל שם של "יקר" יותר בעיני הציבור?

יצא לי לדבר עם בחור צעיר בן 21 שנוטל תרופה חזקה לכאבי גב חזקים שמהם הוא סובל. לדבריו התרופה עולה לו 420 שקלים והוא קונה אותה בלי להניד עפעף. כאשר הצעתי לו טיפול טבעי יעיל מאוד, שמסייע לטפל בשורש הבעיה ועולה, פחות או יותר, אותו סכום, הוא ענה לי שזה יקר לו.

ודוגמא נוספת: התקשרה אליי לקליניקה אישה במצב קשה של דיכאון והתקפי חרדה. בעקבות המחלה היא לא יוצאת מהבית כבר ארבע שנים, לא יכולה לעבוד ונוטלת מספר תרופות פסיכיאטריות. בארבע השנים הללו היא יוצאת מהבית פעם בשבוע בלבד לגיחה קצרה של שעה לפסיכולוגית שלה, וזאת רק בגלל שהיא גרה בסמוך מאוד לביתה, אחרת גם לשם לא היתה יוצאת.

כשפנתה אלי לבירור פרטים נשמע שהיא מאוד מעוניינת ומאמינה שאוכל לעזור לה. התרופות גרמו לה להשמנה ולתופעות לוואי לא נעימות ולא הצליחו לאזן אותה לגמרי. יש כל כך הרבה דברים שאפשר לעשות במצב כזה כדי לנסות לסייע לאדם לחזור לאיזון, שלא ידעתי מאיפה להתחיל קודם. כאשר הגענו לדבר על עלויות היא נרתעה ואמרה שזה יקר לה מאוד. זה היה די תמוה בעיני שה- 800 שקלים אותם היא מוציאה כל חודש על התרופות (ההשתתפות של הקופה קטנה) ו- 520 שקלים שהיא משלמת לפסיכולוגית בכל שבוע לא נראים לה יקרים.
זה מחזיר אותי לעניין של השקפה, אמונות וסדר עדיפויות.
 

לחיות בריא בזול

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זוגיות טובה תשפר את בריאותכם
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זוגיות טובה תשפר את בריאותכם   
יש כל כך הרבה דברים שניתן לעשות כדי לחיות בריא יותר בלי להיכנס להוצאות מיותרות עכשיו או בעתיד, ואפשר להתחיל עם הדברים הבאים:

פעילות גופנית נמצאת בראש רשימת הדברים שמומלץ להתחיל לעשות כדי לחיות בריא יותר, וזאת עובדה מנצחת לכל הדעות. אך כמה באמת עושים משהו בנידון? בפעם האחרונה שבדקתי לא עולה כסף לצעוד, לרוץ או להתאמן בחוץ - בים או בפארק... מי אמר שצריך להירשם למכוני כושר ב- 5000 ₪ לשנה?

מזון בריאות, כגון קטניות, מהווה חלק חשוב מהתפריט הבריא. מטופלת שלי אפילו מכנה את הקטניות "מזון של עניים". אז לא תקנו "מאש" או "אזוקי" בבית הטבע בחבילות קטנטנות במחירים מופקעים, אלא תקנו שעועית ושפע קטניות אחרות בשוק, למשל.

מי שחושב, שלאכול בריא יקר יותר, כדאי שיבחן שוב עלויות - אף אחד לא אמר שצריך לקנות רק מזון אורגני, אפשר פשוט להתחיל בלא לאכול המבוגרים, פיצות, לאפות, בורקסים, גלידות, עוגות וממתקים.

אם תשוו עלויות והוצאות על המזון המוכן, הטבעולים למיניהם, הבשר, מוצרי החלב והמעדנים, הג'אנק פוד והמסעדות, אתם עשויים לגלות שכל אלה יוצאים הרבה יותר יקר מלרכוש ולהכין בעצמכם דגנים מלאים, קטניות, פירות וירקות. תתפלאו מה ההשפעה הכלכלית של דבר פעוט כמו זה.

ללמוד נשימות, הרפיה, דמיון מודרך. כל אלה, הם דברים שכל אחד יכול לעשות לבד כדי להעצים את איכות חייו, למנוע נזקים של סטרס, לחץ ודאגות ולחזור לאיזון.

לפעמים מספיקה פגישת הכוונה ויעוץ חד פעמי כדי לתת לאדם כלים לעשות למען בריאותו ולמנוע הוצאות עתידיות.

ויטמינים? מינרלים? בשביל מה לקנות כדורים? תתחילו לאכול בריא! מה שאפשר לקבל מהאוכל לכו על אוכל. אני לא קונה את הסברה שטוענת שהאוכל של היום לא מספיק - אף אחד לא מכריח אתכם לאכול ג'אנק חסר כל איכויות. אפשר לאכול מגוון, בריא ולקבל מה שהגוף צריך.

לצערי, כאשר חברות המזון מזהות צורך הולך וגובר במזון מסוים, הן מעלות את המחירים בעקבות עליה בדרישה, אך עדיין, לאכול בריא ולחיות בריא יוצא בסופו של דבר משתלם יותר.

לקבלת גיליון ראשון של מגזין מסע אחר במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by