בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
ניצולי שואה חולים יותר? 
 
בריאות המשפחה |
 
לימור גריף

יום השואה 2009. דו"ח הקרן לרווחה: כיום יש 233,700 ניצולי שואה בישראל, והגידול בהיקף הניצולים הנזקקים יימשך עד 2015, מה מצבם הבריאותי, הנפשי והחברתי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניצול שואה בטקס בירושלים
 ניצול שואה בטקס בירושלים   
ניצולי השואה סובלים מבעיות ייחודיות, שהן תולדה ישירה של השואה, בעיות המלוות אותם כל היום והלילה, מפרות את שלוותם, ומתעצמות עם השנים. מדובר בבעיות פיזיות, בריאותיות, מצוקות נפשיות או חרדות והגרוע מכל בדידות והעדר רשתות תמיכה משפחתיות וחברתיות, כאלו שיכולות היו להמתיק ולו במעט את חייהם הקשים.

מדו"ח מחקר שבוצע עבור הקרן לרווחת ניצולי השואה על ידי מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל בראשות הגב' ג'ני ברודסקי, העוסק בהיקף אוכלוסיית ניצולי השואה בישראל וצרכיהם, עולה כי המספר העדכני של ניצולי השואה החיים בישראל כיום נאמד בכ-233,700 נפש, מהם 217,200 אלף חיים בקהילה והיתר (16,500) חיים במוסדות.

לפי אומדני הסקר, בשנים הבאות מספר הניצולים ילך ויקטן ובשנת 2015 נאמד בכ-143,900 נפש ובשנת 2025 בכ-46,900. יתרה מכך, אוכלוסיית הניצולים מזדקנת: בסוף שנת 2008 כ-7% היו מתחת לגיל 70 ו-45% בגיל 80 ומעלה; בשנת 2015 כשני שלישים יהיו בני 80 ומעלה. לאור הגידול הצפוי בבני 80 ומעלה בקרב כלל אוכלוסיית ניצולי השואה בישראל, החוקרים מעריכים כי תחול עלייה גם בהיקף הצרכים של הניצולים.
 

ניצולי שואה חולים יותר

 
מדיווחי הניצולים שהשתתפו בסקר עולה כי הם סובלים בשכיחות גבוהה מבעיות הבריאות הבאות: יתר לחץ דם (57%), מחלות לב (39%), כאבי גב וצוואר כרונים (40%) ודלקת מפרקים (26%).

במסגרת המחקר בוצע סקר צרכים בקרב ניצולי השואה המקבלים סיוע מהקרן לרווחת נפגעי השואה. הקרן לרווחה פועלת מאז תחילת שנות ה-90 ואחד מתחומי הסיוע העיקריים המסופק דרכה הוא תוספת לגמלת הסיעוד הניתנת על-ידי המוסד לביטוח לאומי במסגרת חוק ביטוח סיעוד. זכאים לתוספת זו קשישים התלויים לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. אחוז הניצולים שזכאים כיום לתוספת גמלת סיעוד מהקרן הוא 8% (כ-17,000 ניצולים). על פי התחזיות שערכו החוקרים, אחוז זה צפוי להגיע ל-14% (כ-18,000 ניצולים) לקראת שנת 2015 ולהגיע לכדי רבע (כ-9500 ניצולים) לקראת שנת 2025.
 

מצב רגשי חברתי

הסקר בחן בין היתר את מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים המקבלים סיוע מהקרן ומצא כי באוכלוסיה זו יש שיעור גבוה של ניצולים החשים בדידות בתדירות גבוהה (כ-40%), ואחוז דומה של ניצולים שמתקשים לצאת מביתם לצרכי סידורים וקניות. רוב הניצולים דיווחו על תדירות נמוכה של יציאה לפעילויות תרבות או בילויים.

הסקר גם עמד על תנאי הדיור של הניצולים ומצבם התזונתי. כ-20% מהניצולים המקבלים סיוע מהקרן, סובלים מקור בימות החורף וממחסור בציוד לחימום הדירה וכרבע מרגישים כי יש להם מספיק מזון אבל לא תמיד מהסוגים שהם רוצים. כ-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון. יחד עם זאת, הסקר מצא כי הקשישים המקבלים סיוע מהקרן מרגישים כי נחוצה להם מאוד תמיכה בתחומים הבאים: סיוע כספי (50%), מטפלת או תוספת שעות מטפלת לצרכי עזרה ברחצה, הלבשה ואכילה (30%).

יו"ר הקרן לרווחה לנפגעי השואה מר זאב פקטור: "נתוני המחקר מלמדים כי בשל ההזדקנות, צרכי ניצולי השואה הנזקקים עדיין הולכים וגדלים עד שנת 2015, המודעות לצרכי ניצולי השואה אמנם גדלה משמעותית בשנתיים האחרונות והקרן הצליחה להעלות את היקף הסיוע לניצולים בלמעלה מ-100%, אך מתפקידנו לוודא שהמודעות תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לכל הניצולים הנזקקים".

מנכ"ל הקרן לרווחה לנפגעי השואה יהושע דה גופר: "הקרן תמשיך לפעול יחד עם ועידת התביעות ומשרד האוצר על מנת לתת מענה לצרכים ההולכים וגדלים של ניצולי השואה הנזקקים. ניתן כיום להצביע בסיפוק על הגידול באמצעים שאנו יכולים להעמיד לטובת ניצולי השואה הנזקקים, אך לצערנו עדיין אין בידי הקרן היכולת לתת מענה לכל צרכי הניצולים הנזקקים".

מספר הניצולים שקיבלו סיוע מהקרן לרווחה לנפגעי השואה 2005-2008 (באלפים):
 
 
 
ניצולי השואה שונים מכלל אוכלוסיית בני גילם בדיווח על בעיות במערכת הקרדיו-ווסקולרית, אשר שכיחים יותר בקרב ניצולי השואה. התופעות מתוארות גם בספרות המדעית העוסקת בהשלכות ארוכות הטווח של זוועות השואה.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by