בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נשים  
אמהות בחרדה 
 
 חיים בצל הפחד     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
נשים  |
 
רביד פלג

"הגדול, בן השש, אפילו מבין שלא כדאי ללכת לחוגים אחר הצהריים, כי כיף יותר בבית עם אמא". כך מתארת אם לשלושה הסובלת מחרדה אחרי שהפכה לאם. מהי חרדת אימהות ומתי היא עוברת את הגבול?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ימיה ולילותיה של אם לשלושה אינם טובלים בשקט. הסיבה איננה טמונה ברעש שמקימים שלושה בנים צעירים, כי אם בזמזום התמידי השורר בראשה, המותיר אותה באימה מתמדת. סיפור המסגרת אינו יוצא דופן: זוג הורים, שלושה ילדים, עבודה, בישולים, כביסה, חוגים. אך התמונה שונה לגמרי, החרדה תופסת מקום של 'כבוד' סביב שולחן הסעודה המשפחתי. מהי חרדת אמהות? כיצד היא נראית? מתי החרדה הנורמטיבית הופכת למוגזמת? מהו הנזק שטומנת החרדה במחשכיה לילדי האם החרדה? מתי נכון וכדאי לפנות לעזרה?
 

הבית הבטוח

הכל יכול לקרות להם
 הכל יכול לקרות להם  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
שגרת יומה של ס' די קבועה וידועה מראש. עם בוקר מפזר בן זוגה את הילדים למסגרות החינוכיות, היא עצמה פוקדת את המשרד בו היא עובדת עד לשעות הצהריים. את האיסוף של מחצית היום היא עורכת, בודקת ובוחנת את הילדים על מלבושיהם, תקינותם הפיזית והרגשית. את אחר הצהריים מבלים הארבעה בדירתם. "אני מרגישה הכי בטוחה כשאני איתם בבית", היא מספרת. "אנחנו כבר רגילים לזה. גם הילדים רגילים. הגדול, בן השש, אפילו מבין שלא כדאי ללכת לחוגים אחר הצהריים, כי כיף יותר בבית עם אמא". הימים בהם מסתמנת יציאה מן השגרה מטלטלים את הספינה הבטוחה. "אם אחד הילדים פתאום חולה, ויש צורך ללכת לרופא, אני מארגנת את כולם שנצא ביחד. אני לא עומדת אל מול המחשבה שהם יישארו בבית בלעדיי, או שאחד מהם ילך לבדיקה שלא בנוכחותי. זה נראה לי טבעי לגמרי".

מפלצת ירוקה

איזו מחשבה נחבאת מאחורי החרדה? איזה מן אסון עלול להתרחש? "כשהם סביבי, אני יכולה לעזור להם. כך אני תמיד בהיכון לקראת הסכנה שאולי תבוא. המחשבה שיקרה להם משהו, כשאני לא לידם היא בלתי נסבלת. אני חושבת שבעיקר בגלל זה אני נשארת תמיד קרובה אליהם. בן הזוג שלי נטרף מזה, הוא מזמן רצה להזמין עבורנו חופשה בצימר ללילה או שניים. אני מוכנה לזה רק בתנאי שהילדים איתי. אחרת אני פשוט לא אצליח ליהנות, אני לא אהיה שקטה. יצא שיצאנו פעמיים לבלות בערבים בלי הילדים, ובשתי הפעמים כשחזרנו, לפחות ילד אחד חלה. אני לא עושה את זה יותר, לפחות עד שיגדלו".
 

נורמטיבי בקירוב

 
רב האמהות חוות מידה משתנה של חרדה הקשורה בילדיהם. חלקה אף טבעית ובריאה לבריות. "דניאל סטרן הצביע על התפקיד החיוני של החרדה האמהית, כמאפשרת כניסה לאחריות החדשה הנדרשת מהן, וגם כמצביעה על תהליכים תקינים, כל עוד החרדה נשמרת בעוצמה סבירה", מסבירה אורית גודקאר, פסיכולוגית חינוכית מומחית ומדריכה, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית בת.ל.מ. תל אביב, המרכז לטיפול פסיכולוגי, יעוץ ואבחון. ההבחנה בין דאגה או חרדה נורמטיבית לבין זו שאיננה כזו היא קשה מאד לביצוע, שכן החרדה האמהית מעצם טיבה היא סוג של חוסר נורמליות בשירות הנורמליות, באופן דומה לכך שבגיל ההתבגרות מתבגרים 'משתגעים' קצת וזה עדיין נחשב נורמלי. אמהות שחוות הורות, בוודאי לראשונה, מתקשות יותר להבין ולהעריך מה מתרחש ובאיזו מידה התגובה שלהן תואמת למציאות האמהית של אחריות עצומה לקיומו של אדם אחר, כמעט חסר ישע. חרדה קיומית מעבר לשנת החיים הראשונה היא ללא ספק קצת מופרזת".
 
 

חרדה מופרזת

ההשפעות על הילדים במרחק נגיעה
 ההשפעות על הילדים במרחק נגיעה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
קריטריונים שונים משמשים להגדרת חרדה כאיננה סבירה. "המדד הראשון הוא משך הזמן שנמשכת החרדה" מפרטת גודקאר, "כלומר, אם מדובר על מצב שאורך יותר מחצי שנה, יש מקום לבירור מעמיק יותר. המדד השני יהיה עד כמה החרדה מתפשטת על תחומי החיים הנוספים של האם, כלומר, האם היא מתקשה לתפקד במשימות חיים אחרות, כי החרדה מציפה אותה ואינה מאפשרת לה להתפנות לדברים אחרים. הקריטריון השלישי נוגע גם למידת הפגיעה בתפקוד הכללי והאימהי. למשל, אם האם אינה מסוגלת לצאת מהבית גם בשירות הילדים שלה, או אם אינה מסוגלת לישון בשל חרדה שמציפה, יש בעיה הדורשת התייחסות של אנשי מקצוע. המדד הרביעי, והכי פחות מהימן, הוא תגובת הסביבה. הסיבה שזהו לא ממד מהימן, היא שיש מידות משתנות של סובלנות בסביבות חיים שונות. יש למשל משפחות שמאד מעודדות חרדה אמהית, גם אם היא כבר עוברת את גבול הסביר. לעומתן, יש מקומות עבודה בהן כל גילוי ולו הקל ביותר של חרדה אימהית יגונה בעליל. ככל שהאם יותר מבודדת מאמהות אחרות, יקשה עליה להעריך את מידת החרדה שלה וגם לווסת אותה. קבוצת תמיכה היא חלק חיוני בהרגעה וויסות חרדות".

הערכת נזקים

החרדה האמהית קשורה כל העת לילדים. האם תתכן פגיעה ברווחתם כתוצאה מעודף דאגה? "ילדים לאם חרדה מדי עשויים לפתח התקשרות חרדה ולא בטוחה באימם. יש בכך בכדי להזיק להתפתחותם הרגשית לטווח הארוך. ילדים עשויים לקרוא את החרדה ולהגיב אליה בעצבנות ואי שקט בעצמם, מה שבתורו יזין עוד יותר את החרדה של האם כלפיהם, וכך הלאה, במעגל קסמים אכזרי וכואב לכל הנוגעים בדבר. בגיל מאוחר יותר, כשילדים לומדים ללכת ופונים לחקור את סביבתם, חרדת יתר של האם עשויה לעצור בעדם ולגרום להם לצמצם את מידת הסקרנות שיפנו כלפי הסביבה. לעיתים, תגובתם של פעוטות נוכח ניסיונות חוזרים של האם לשלוט בהם היא בהפעלת שליטת יתר משל עצמם, המייצרת עקשנות, מאבקי כוח וריבוי סערות רגשיות במשפחה. יש לציין, שאם החרדה היא סבירה, ילדים רבים יספגו אותה בלי שהדבר ייתן את אותותיו. אולם, חרדת יתר היא במפורש בעלת פוטנציאל להזיק להתפתחות התקינה".
 

אמא'לה הצילו

"אם מצליחים לזהות שיש חרדת יתר, מומלץ מאד לפנות לטיפול אישי לאם או להדרכת הורים. בייעוץ מקצועי ניתן לבדוק מקורות אפשריים לחרדת היתר ולחזק את האם בהתמודדות. לעיתים יהיה נכון אפילו לתת תמיכה גופנית, שתפחית את החרדה כשלב ראשוני, ותאפשר להתפנות בנחת לבירור המקורות למצוקה הזו. תמיכה גופנית יכולה להיות באמצעות תרופות מסוימות, או באמצעים גופניים אחרים, כמו דמיון מודרך, ביופידבק, פעילות גופנית סדירה, שינויים בתזונה, ורפואה אלטרנטיבית".

החרדה הטבעית לילדים כמו מחליפה את מקומו של העובר עם צאתו מגוף האם. כובד משקל האחריות על כתפיים בלתי מנוסות נותן אותותיו, עם זאת, פרק זמן סביר של כמחצית השנה אמור למתן את החרדות. לאחר שנת חסד אמורות ה'מפלצות' לשוב לארונן ובאם לא כך, כנראה שקצת הפרזנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by