בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
כיצד תחשבי נכון את הביוץ? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) ממתינה בכל חודש לשלושה ימי הביוץ   
בריאות האישה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

מהו ביוץ, מתי הוא מתרחש וכיצד תוכלי לזהות אותו במטרה להיזהר או להיכנס במתכוון להירון? על שגרתה הטבעית של הביצית, למה היא כל כך מורכבת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זהירות אני מבייצת
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זהירות אני מבייצת   
הביוץ הוא התקופה הפוריה במהלך המחזור החודשי. זהו הזמן שבו חל שחרור של ביצית (במקרים מסוימים, יותר מביצית אחת) מהשחלה. ביוץ יכול להתרחש באחת משתי השחלות, ולעתים, אך ורק בשחלה אחת (למשל אצל נשים בעלות שחלה אחת בלבד). בכל חודש, לאחר שהביצית מבשילה בשחלה, היא משתחררת ויוצאת דרך החצוצרה, במסעה אל הרחם. יחסי מין סמוכים למועד הביוץ מגדילים את הסיכוי להרות. במהלך כל מחזור חודשי, הסיכוי להרות, בקרב זוגות צעירים ובריאים, עומד על כ- 20%. כ- 85% מהנשים שינסו להרות, יצליחו בתוך שנה. כדי להרות, רצוי לקיים יחסי מין במשך יום-יומיים לפני הביוץ המשוער, ועד כ-24 שעות לאחריו. הזרעונים מסוגלים לשרוד במשך 48-72 שעות, אולם הביצית שורדת אך ורק במהלך יממה אחת לאחר הביוץ. לכן, חשיבות התזמון.
 

כיצד תחשבי את מועד הביוץ?

 
כדי לחשב את מועד הביוץ, חשוב לוודא את תדירות המחזור החודשי של כל אישה. בהנחה שהמחזור נמשך 28 יום והוא סדיר, ניתן לספור אחורנית 12-16 יום. אצל נשים עם מחזור הנמשך 28 יום, הביוץ יחול ביום ה-14. אם בשלושת החודשים האחרונים הופיע המחזור מדי 30 יום, 26 יום ו- 28 יום, אורך המחזור הממוצע הוא 28 יום, ולכן ניתן להעריך כי הביוץ יתרחש סביב היום ה- 14 לערך. חשוב להדגיש כי זהו חישוב סטטיסטי בלבד, אשר אינו מזהה את מועד הביוץ במהימנות יתרה, בשל השונות בין אורכו של מחזור אחד למשנהו. לכן, מומלץ לנשים לשים לסימנים אופייניים המתרחשים בגופן סמוך למועד הביוץ.
 

סימנים מוקדמים לביוץ

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם את חמה יותר?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם את חמה יותר?   
שינויים בריר המופרש מהנרתיק – במהלך המחזור החודשי חלים שינויים ברמות האסטרוגן (הורמון המין הנשי המופרש מהשחלה) שמתבטאים בשינויים בכמות ובצמיגות ההפרשה הרירית מהנרתיק. לקראת הביוץ, ההפרשה הופכת צלולה, גמישה, וחלקלקה. יש נשים הטוענות שלקראת הביוץ, ההפרשה מזכירה להן חלבון של ביצה. השינויים באופי וצמיגות ההפרשה חלים כדי לאפשר לזרע הגבר לשחות בקלות במעלה צוואר הרחם והחצוצרה, ועד למפגש עם הביצית בעת ההפריה. לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה הופך לגופיף צהוב המפריש פרוגסטרון שגורם להפרשה רירית מועטה. הירידה בכמות ההפרשה, מטרתה למנוע את חדירת הזרע לרחם. פרוגסטרון הוא הורמון מין נשי המופרש בעיקר מהגופיף הצהוב בשחלה לאחר הביוץ, ובמהלך הריון, גם משליה. פרוגסטרון אחראי לעיבוי רירית הרחם לפני ההריון, ועל כן מופרש בשבועיים האחרונים למחזור. במידה והאישה אינה מייצרת מספיק פרוגסטרון עלולה להתרחש הפלה, מאחר והעובר אינו יכול להשתרש ברירית הרחם.

עליה בחום הגוף – בעקבות הביוץ חלה עליה של כ- 0.4-1.0 מעלות בחום גופה של האישה. לא ניתן לחוש בעליה זו, אולם ניתן למדוד אותה בעזרת מד חום. עלית החום מתרחשת עם שחרור הביצית והעליה ברמות הפרוגסטרון. התקופה הפוריה ביותר חלה כיומיים עד שלושה לפני נקודת השיא בחום הגוף, ולכן חשוב לעקוב אחר השינויים במהלך כל החודש. על מנת לקבוע את מועד הביוץ באמצעות חום הגוף, רצוי כי האישה תמדוד את חום גופה בכל בוקר, במשך מספר חודשים, על מנת שתוכל להבחין בכל שינוי, קטן ככל שיהיה. מאחר ודיוקה של שיטה זו מוגבל, יש להקפיד על קיום יחסי מין במשך יומיים עד שלושה לפני מועד הביוץ המשוער, אם מעוניינים להשיג הריון.

כאב בבטן התחתונה – כ- 20% מהנשים מדווחות כי הן מסוגלות לחוש בביוץ. התחושה המדווחת היא כשל כאבי מחזור בבטן התחתונה, ויכולה להמשך בין מספר דקות ועד מספר שעות. הכאב נגרם בשל גדילת הזקיק והשתחררות הביצית, תהליך אשר גורם לגירוי מקומי ותחושת כאב לעתים.
 
 

בחינה מדויקת

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רוצה וודאות? גשי לרופא הנשים שלך
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רוצה וודאות? גשי לרופא הנשים שלך   
כיום, נשים המעוניינות לקבוע בוודאות גבוהה את מועד הביוץ, יכולות לרכוש קיטים לזיהוי מועד הביוץ בבתי המרקחת, שנמכרים ללא מרשם רופא. קיטים אלו מזהים את העליה בריכוז ה- LH, או הורמון הגופיף הצהוב (Luteinizing hormone) בשתן, מיד לפני הביוץ, ונחשבים למדויקים מאד. הקיטים מסוגלים להעריך את מועד הביוץ כ- 12-36 שעות לפני המועד עצמו. יחד עם זאת, גם הקיטים עלולים לתת תוצאה שגויה, מאחר וריכוז ההורמון LH עולה בדם גם אם לא חל שחרור בפועל של הביצית מהשחלה. במקרים מסוימים, ריכוז ההורמון עולה לפני השחרור בפועל של הביצית, ולכן הקיט יצביע על מועד שגוי.

אצל אישה שהמחזור שלה נמשך 28 יום, כדאי להתחיל להשתמש בקיט ביום ה- 11, למשך ששת הימים שלאחר מכן. אם המחזור נמשך בין 27 ל- 34 יום, הביוץ יחול בין היום ה- 13 ליום ה- 20. מקרים אלו, כדאי להתחיל למדוד ביום ה- 11, ולהמשיך עד היום ה- 20.

במידת הצורך, למשל אצל נשים העוברות טיפולי פוריות, יכול רופא הנשים לבצע מעקב אחר הזקיקים המתפתחים בשחלות בעזרת בדיקות אולטרא סאונד, המבוצעות במרפאה. הביצית תשתחרר מזקיקים אלו, כשיבשילו. זוהי שיטה אמינה מאד, אך מחייבת בדיקה או הפניה של רופא, וכן ביצוע מספר בדיקות אולטרא סאונד במהלך המחזור.

אם כשבוע לאחר המועד המשוער של הביוץ נמדדות רמות פרוגסטרון גבוהות בדם, זהו סימן לכך שאכן התרחש ביוץ. גם בבדיקת אולטרא סאונד יכול רופא הנשים להבחין בסימנים לכך שהתרחש ביוץ מהשחלה. אך ההוכחה האולטימטיבית לכך שהיה ביוץ הוא איחור בקבלת מחזור הווסת, והתפתחות הריון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by