בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יחסים  
נמרה בעבודה, חתולה בבית 
 
  צילום: אימג`בנק/GettyImages    
יחסים  |
 
אידי אוריאל | ifeel, Cosmopolitan

את נחשבת מנהלת אסרטיבית, ואז את מגיעה הביתה ונמסה כמו חתלתולה קטנה ומתפנקת ליד הגבר שלך... בדקנו למה אנחנו מתנהגות אחרת בעבודה ובבית, ואיך כדאי לשמור על איזון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש אנשים שחושבים שאת הטיפוס הכי רגוע בעולם - שלווה, שקטה, כמעט נחבאת אל הכלים. אותם אנשים יופתעו אולי כשיראו אותך בעבודה - שם את נמרה אסרטיבית, אומרת את מה שאת חושבת בלי לעשות חשבון לאף אחד, ובשום אופן לא מוותרת על העקרונות שלך.
 
 
איך ייתכן שבתוך בחורה שקטה ועדינה נמצאת מישהי כל כך חזקה ואסרטיבית? זה לא פיצול אישיות אלא הצדדים השונים שבאישיותך, שכל פעם אחד מהם לוקח פיקוד. כמה בחורות סיפרו לנו מה גורם להן להתנהג אחרת בעבודה, היכן הן מרגישות מוערכות יותר, ולמה כדאי להראות לבן הזוג גם את הצדדים האחרים שלנו.
 

אותנטית רק בבית

אור, 32, עובדת סוציאלית, שקטה ומופנמת כשהיא לא בעבודה: "העבודה שלי דורשת כוח נפשי רב. אני לא יכולה להיות מופנמת, אני צריכה להיות נמרה ולהילחם. בעבודה אני הולכת עם האמת שלי עד הסוף כי אין לי מה להפסיד. בבית לא ממש הבינו למה אני רוצה להכניס את עצמי לסוג כזה של עבודה, ובגלל האתיקה המקצועית לא יכולתי לדבר יותר מדי על מה שאני עושה. בעבודה מסתכלים עליי כעל סוג של אלה, בבית אני מרגישה שמתייחסים אליי כמובנת מאליה.
 
 
כל מקרה שאני עוסקת בו בעבודה נכנס לי לנימים ולנשמה ומשהו מאוד אמיתי יוצא ממני החוצה, משהו שלא ידעתי שקיים בי. אני אחראית על תחומים קשים מאוד, כולל הוצאת ילדים ממסגרת משפחתית שלא מתאימה להם, התמודדות עם המשפחות, עם כאב של ילדים. זו עבודה שיכולה לקרוע את הלב וצריך המון כוח נפשי בשבילה".
 
לא נשאר כח לחייך בבית
 לא נשאר כח לחייך בבית 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 
יפעת, 32, קוצ'רית ומנהלת משאבי אנוש, מתארת את הנטייה להתאמץ פחות בבית: "בבית אני לא רוצה לעבוד, אני רוצה לנוח. אני רוצה להפסיק לתת ולהתחיל לקבל. בעבודה את נותנת את כולך, את מקבלת משכורת ויודעת שמצפים ממך ואת כמובן מצפה מעצמך. בבית אני מרגישה שלא יקרה שום דבר הרסני אם לא אעמוד בציפיות. בעבודה אני מלאת מוטיבציה ומרץ, חייכנית וגם הפידבקים מדהימים. כשאת יושבת מול אדם ועוזרת לו להתמודד עם משבר או להבין לאיזה כיוון הוא הולך, את יכולה לשנות לו את החיים בעזרת השילוב בין אימון אישי ובין משאבי אנוש. בבית אני יותר שקטה ואין לי כוחות לחיוכים. המרץ נגמר".
 
עירית לוי, מאמנת לשלמות פנימית, מקימת חברת Love coaching, המתמחה ביצירת זוגיות, טוענת שייתכן שתחושת הפריחה וההעצמה שאנחנו מקבלות בעבודה לא תמיד אמיתית: "אם בעבודה את מרגישה הכי טוב בעולם ובבית לא, האם זה אומר שאת באמת פורחת? אולי הפריחה היא ניסיון להרשים, להרגיש מושלמת, ודווקא בבית את יותר אנושית ואמיתית? אולי רק בבית את מרשה לעצמך להיות אותנטית? צריך לשים לב לדינאמיקה בבית; מערכות היחסים הקרובות אלינו לוחצות על נקודות רגישות רבות. תמיד קל יותר לייעץ לחברה מאשר לעצמך מכיוון שמערכת יחסים רחוקה יותר דורשת פחות אנרגיה".
 
שני, 30, מספרת: "אני עובדת עם ילדים לקויי למידה ובעלי בעיות מוטוריות שונות. בעבודה אני הכי סבלנית בעולם, יש לי המון כוחות ואנרגיות לילדים. זאת עבודה מאתגרת מאוד, וכשילד מצליח בזכותך את מרגישה שהזזת הרים, שאת הבחורה הכי חזקה ביקום. בעבודה אני רכה, סבלנית וקשובה לצרכים של הילדים, ובבית אני גמורה מהנתינה ולכן אני לא כל כך סבלנית ולא כל כך נעימה".
 

רכה בבית, אגרסיבית בעבודה

ביץ' בעבודה, מאהבת בבית
 ביץ' בעבודה, מאהבת בבית 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 
כל הבחורות שהתראיינו לכתבה מסכימות שהן מתנהגות אחרת בבית ובעבודה. בניגוד לשני, יש כאלה שדווקא בבית מפגינות רוך וחום ובעבודה הן אגרסיביות יותר. האם הסיבה היא כי צריך להיות ביץ' כדי להצליח? או אולי בחורות אסרטיביות שעומדות על שלהן פשוט זוכות מיד לתווית הלא מחמיאה?
 
גל, 30, אומרת שלפעמים אנחנו צריכות להתנהג בביצ'יות: "אני עובדת באותה חברה כבר כמה שנים והייתי חברה של כולם עד שקיבלתי קידום. כשהפכתי למנהלת צוות הרגשתי שגם ההתנהלות שלי צריכה להשתנות. אני תקיפה וסמכותית יותר, וההתנהגות הזאת דורשת ממני יותר אנרגיה, לכן הבית הוא המקום שבו אני יכולה לחזור להיות מצחיקה, שטותניקית, רכה ומחבקת יותר".
 
ורדה שילה, מומחית לתקשורת עסקית בין תרבותית אומרת שבעולם המודרני בחורות נכנסות לשוק העבודה כשהן מודעות לדרישות להתנהג אחרת: "יש כאלה שההתנהגות השונה שלהן בבית ובעבודה מאפשרת להן לשנות את הסטייט אוף מיינד; הן יענו אחרת לטלפון וידברו אחרת עם האנשים סביבן. בעבודה את סמכותית יותר, וכדי להעביר את המסר הזה את מתלבשת, מדברת ומנהגת אחרת מאשר כשאת יוצאת לבלות או סתם קוראת ספר בבית".
 
שילה מציעה לא לשחק ולא לעשות הצגות: "כשאת נשארת עצמך וההבדל בין הבית לבין העבודה הוא תוצאה של מסר שאת רוצה להעביר, לא צריכה להיווצר בעיה. לא רק מה שאת אומרת חשוב אלא גם למי את אומרת את זה, ולכן דפוסי ההתנהגות משתנים".
 

מלכה רק בעבודה

עינב, 29, מדריכת ריקוד לילדים, מספרת שבעבודה היא מלכה: "הבנות שמגיעות אליי יודעות שאני אתן להן את הנשמה. אני לא מתעסקת רק בריקוד אלא גם בדרך ארץ - אני לא מרשה להן לדבר לא יפה אחת לשנייה וכבר הוצאתי ילדה משיעור שלי כי צחקה על אבא של ילדה אחרת. אני קשוחה אבל גם הכי חמה ואוהבת בעולם, ולכן הן מגיעות דווקא אליי. הקשיחות שלי מעמידה אותן במקום והרכות שבי מבהירה להן שאני עושה את זה מאהבה ולא מרוע. הן מתלבשות כמוני, מתחילות לדבר כמוני ומשתדלות לרקוד כמוני".
 
"בבית, לעומת זאת, אף אחד לא מסתכל עליי ולא מעריך אותי בצורה כזאת. זה מובן מאליו שאני שם. כולנו צריכות שיעריכו אותנו, וכשזה לא קורה או כשמקבלים אותנו כמובן מאליו אנחנו נותנות פחות. בבית אני יכולה להיות עייפה וחסרת סבלנות, לבקש שיעזבו אותי בשקט ולהגיד שאין לי כוח לצאת לבלות או להשקיע באף אחד. בעבודה אני מגייסת את כל הכוחות שיש בי".
 

שתפי אותו

מה לעשות כשאת מגיעה הביתה אחרי יום מפרך, שבו נתת את כל נשמתך, ובבית את שומעת רק ש"זה לא הוגן שאין לך כוח לצאת, זה לא הוגן שאין לך כוח לסקס, זה לא הוגן שאין לך חשק לתת גם לי...", איך משיגים איזון? שאלת מיליון הדולר שבחורות בכל העולם שואלות את עצמן. בעבודה משלמים לך כדי להיות במיטבך אבל גם בבית מצפים ממך לכך. את לא יכולה לאכזב את הבוסים שלך, אבל כמה אכזבות יכול בן הזוג שלך לשאת?
 
 בעבודה משלמים לך כדי להיות במיטבך אבל גם בבית מצפים ממך לכך. את לא יכולה לאכזב את הבוסים שלך, אבל כמה אכזבות יכול בן הזוג שלך לשאת? 
אמיר, 30, מספר שגילה צדדים נוספים בחברה שלו כשראה אותה בעבודה: "החברה שלי היא מנחת קבוצות ומרצה. בבית היא מאוד 'אנמית'; מבחינתה אני יכול להחליט לאן יוצאים ומתי, מה אוכלים ומה עושים והיא זורמת, לא ממש אכפת לה. תמיד ראיתי את זה כחולשה '- קיבינימט, אין לך דעה משלך?!' באחד הריבים שלנו היא הציעה שאבוא לראות אותה בעבודה. הלכתי והייתי בהלם. היתה שם קבוצה של כחמישים איש וכולם הסתכלו עליה בהערצה עיוורת, היא דיברה וכולם היו מכושפים. כשניסו להתווכח היא העמידה אותם במקום והלכה עם זה עד הסוף. לא היה זכר לבחורה מהבית, היא היתה שונה, חזקה, עצמאית".
 
"בבית היא הסבירה לי שאחרי שכל היום היא מדברת עם אנשים על רגשות שלהם ועל המעשים שלהם, היא רוצה רק לנוח, לא אכפת לה מה נאכל ולא אכפת לה לאן נלך כי מבחינתה בבית מטפלים בה והיא לא צריכה לטפל באף אחד. היום הגענו לאיזון, כי הסברתי לה שזה לא הוגן שאת כל הכוחות שלה היא משקיעה באחרים ולי לא נשאר כלום. אם לא הייתי רואה את אותה אישה שעמדה מול כולם - לא הייתי מעריך ואוהב אותה כמו היום. היא מדהימה בעיניי".
 
בן, 26, מסכים עם אמיר: "החברה שלי היא הכי ברדקיסטית שאפשר - צוחקת ומשתוללת, עושה רעש ובלאגן. כשראיתי אותה בעבודה ראיתי מישהי אחרת לגמרי. היא עובדת עם ילדים ואיתם היא רכה, חמה ושקטה. הדהים אותי לגלות את זה. ביקשתי ממנה להביא קצת מזה הביתה בשבילי".
 
בן ממליץ להזמין את בן הזוג שלך להיות חלק מהחיים שלך גם בעבודה. "את יכולה לבוא הביתה ולקטר שאין לך כוח ואת עצבנית ומבחינתנו זה בגללנו, זה בגלל משהו שאנחנו עשינו, אבל אם תתני לנו להיות חלק ממה שאת עושה בעבודה, נבין יותר".
 
"נשים בעולם העבודה מרגישות צורך להיות שונות", מסבירה שילה. "לפעמים זה יוצר קשיים עם האנשים הקרובים אלינו. עם התפקיד מגיעה האחריות ואת צריכה להבין שזה בסדר להיות תקיפה ודעתנית כשצריך".

יש לנו המון תפקידים בעולם, ולפעמים קל יותר להפריד בין "האישה העובדת" ל"בת הזוג האוהבת" ול"חברה התומכת", אבל כל אלה הם תכונות וכלים העומדים לרשותך לא רק בעבודה או רק בבית אלא כל הזמן.לקבלת גיליון ראשון של מגזין COSMOPOLITAN במתנה

עוד ב-ifeel אהבה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by