בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
מהי ביופסיה? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מפחיד יותר מבדיקת דם רגילה?   
בריאות המשפחה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

גילוי של גוש חשוד לעולם ילווה בלחץ, חשש, ואי נעימות. המחשבות רצות קדימה. מה זה? האם מדובר בגוש שפיר או ממאיר, או אולי זו בכלל סתם ציסטה? כל מה שרציתם לדעת על תהליך הביופסיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) דגימת תאים פשוטה למדי
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) דגימת תאים פשוטה למדי   
השלב הראשון לאחר גילוי של גוש חשוד בבדיקה ידנית של רופא או בבדיקה עצמית, תתבצע ביופסיה - דגימת תאים או דגימה של הרקמה למטרת בדיקה ציטולוגית או היסטולוגית. גושים שאינם ניתנים למישוש, יבדקו באמצעות ביופסיה בהכוונת אמצעי הדמיה.

גילוי של גוש חשוד לעולם ילווה בלחץ, חשש, ואי נעימות. המחשבות רצות קדימה. מה זה? האם מדובר בגוש שפיר או ממאיר, או אולי זו בכלל סתם ציסטה? ובכן, השלב הראשון לאחר גילוי של גוש חשוד שלרוב יתגלה בבדיקה ידנית של רופא או בבדיקה עצמית, תהיה דגימת תאים או דגימה של הרקמה, המכונה בעגה הרפואית, ביופסיה.
 

אבחנה ראשונית

 
זהו המקום להסביר כי גידול סרטני מתחיל בשינוי במבנה הדנ"א בתאי הגוף. שינוי זה, המכונה מוטציה, גורם לתאים להתרבות באופן בלתי מבוקר, כך שנוצא צבר, או גוש של תאים. גוש זה הוא הגידול הסרטני. חשוב לציין כי לא כל גוש הוא ממאיר, וכי קיימים גם גושים שפירים, כגון ציסטות, שהן גושים מלאים בנוזל, או ליפומות, שהן גידולים שפירים ברקמות השומן.

פרופסור משה מיכוביץ', מומחה בכירורגיה כללית, מסביר שגוש שניתן למישוש והגישה אליו יחסית קלה, אפשר לדגום עם מחט ולשלוח לבדיקה. אם התגלה הגוש בבדיקה ידנית, כך שניתן לחוש אותו מחוץ לגוף באמצעות מישוש, ניתן לבצע את הביופסיה בו במקום. אם אין אפשרות לחוש את הגוש מבחוץ, יהיה צורך באמצעי הדמיה על מנת לבצע את דגימת התאים או הרקמה. האופציה הנוחה ביותר היא ביופסיה תחת אולטרא סאונד. כדוגמה, ציסטה בשד שנמצאה בבדיקה על ידי מישוש, ניתן לדקור ולשלוח לבדיקה. במקרה כזה אין צורך באמצעי הדמיה על מנת לאתר את הגוש.

על מנת לדגום גוש שלא ניתן למישוש יש צורך בסיוע והכוונה של אמצעי הדמיה, כגון אולטרא סאונד, CT או MRI. המקרה השכיח יותר היא בדיקת הממוגרפיה, לגילוי מוקדם של סרטן השד. גילוי של גוש חשוד בבדיקת ממוגרפיה יגרור אחריו ביופסיה בהכוונת ממוגרפיה, בהנחה שלא ניתן להדגים את הגוש באמצעות אולטרא סאונד של השד. בבדיקה זו, הכוונת המחט מבוצעת על ידי שני צילומי ממוגרפיה, אשר קובעים את מיקום הדגימה. במקרה שהודגם ממצא חשוד בבדיקת תהודה מגנטית (MRI), ניתן לבצע דגימה בהכוונת ה- MRI. לעתים, גם אם הגוש החשוד לא זוהה תחילה על ידי אולטרא סאונד, יתכן מצב של חזרה על הבדיקה, מתוך ידיעה ברורה כי הגוש קיים באזור הנבדק, וכך ניתן יהיה לזהות אותו, ולדגום כנדרש. מקרה נוסף בו עלול להתעורר צורך בביופסיה הוא במהלך ניתוח, אם נמוש או נראה ממצא חשוד. גם במקרה כזה, תוך כדי הניתוח, ניתן לדגום ולקחת ביופסיה מהממצא.
 

תהליך הבדיקה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סריקה מערכתית
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סריקה מערכתית   
פרופסור מיכוביץ' מבחין בין שני סוגים של ביופסיה. ביופסיה עם מחט עדינה (FNA, fine needle aspiration) שמטרתה הוצאה של תאים בודדים לבדיקה תאית (ציטולוגית), וביופסיה עם מחט ליבה (גסה) (CNB, core needle biopsy), שתבוצע במקרה של גוש סולידי, ממנו יוצא צילינדר דק של רקמה, אשר תשלח לבדיקה (היסטולוגית). בדיקה ציטולוגית תיבדק תחת מיקרוסקופ, ותוכל לסייע בקביעה האם מדובר בגידול, אולם בדרך כלל לא את סוגו המדויק של הגידול. למטרה זו יש צורך ברקמה עצמה ובמבנה, ותאים בודדים אינם מספקים.

משך הזמן עד לקבלת תשובה נובע מתהליך העיבוד של הדגימה ומשיקולים טכניים. תהליך עיבוד הרקמה וסוגי הצביעות השונות אורכות זמן, אומר פרופסור מיכוביץ'. צביעות פשוטות דורשות דקות, ואילו צביעות מיוחדות דורשות 24 שעות ואף יותר.
 
 

תוצאות הבדיקה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) גם במקרים כאלו עשויה להתגלות תשובה שגויה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) גם במקרים כאלו עשויה להתגלות תשובה שגויה   
תוצאות בדיקה ציטולוגית רגילה יתקבלו תוך שעתיים-שלוש. במקרה של בדיקה היסטולוגית מהירה, בדיקה המכונה חתך קפוא (Frozen Section), שבה החתך מוקפא ב- -32 co ונצבע מיד לאחר מכן, תתקבל תשובה תוך מספר דקות. בדיקה זו מבוצעת תוך כדי ניתוח, על מנת להעריך, למשל, האם גידול הוצא בשלמותו, או שבשוליו נותרו תאים סרטניים. בבדיקה מהירה, האיכות המתקבלת לא תמיד טובה. על מנת לשפר את איכות הדגימה, יש לבצע קיבוע בפורמלין, אולם תהליך זה אורך כ- 24 שעות, ורק לאחריו תתבצע הצביעה. במקרה זה תתקבל תשובה תוך כ- 48-72 שעות. בדיקה זו איכותית יותר. אולם בכל מקרה, מדגיש פרופסור מיכוביץ', תוצאה של ביופסיה רגילה לא צריכה לארוך 3 שבועות.

כשמדובר בסרטן השד, בבדיקת ביופסיה במחט עדינה קיימת אפשרות של כ- 0.5% לקבלת תשובה חיובית שגויה (false positive). במקרה כזה, תתקבל תשובה הקובעת כי ממצא הוא סרטני, בעוד שמדובר בגוש שפיר. ככלל, אם קיים גידול סרטני, הסבירות לאבחנו באמצעות ביופסיה עם מחט עדינה היא כ- 95%. ואולם, התוצאה המתקבלת לאחר ביופסיה היא בדרך כלל חד משמעית, מסכם פרופסור מיכוביץ'. אם בכל זאת קיים ספק, תתקיים התייעצות בין שני פתולוגים, ובמידת הצורך ניתן לחזור על הדגימה.
 

האם היא מפחידה?

ביופסיות יערכו לרוב בהרדמה מקומית, ללא צורך באשפוז, ויבוצעו על ידי רופא מומחה בכירורגיה כללית. אם יש צורך בחתך בעור לשם הדגימה, בסיום הפעולה יבוצעו פרפרים על מנת לסגור את החתך, ומקום הביופסיה יחבש. ביופסיה ניתוחית תבוצע בהרדמה כללית, המחייבת צום, ובדיקות דם מתאימות. מאחר ומדובר בפעולה חודרנית, חשוב ליידע את הצוות הרפואי על כל בעיה רפואית קיימת, ולהפסיק את השימוש בתרופות נוגדות קרישת דם כעשרה ימים לפני הפעולה (מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל).

בתוצאה המתקבלת יזוהה סוג התאים מהרקמה שנבדקה, ויקבע האם מדובר בממצא שפיר או ממאיר. כמו כן, כחלק מהממצאים ניתן לזהות תהליכים דלקתיים ברקמה. במידה והממצא סרטני, יבוצעו בדיקות נוספות של הרקמה שנלקחה, על מנת לתכנן את המתווה הטיפולי המתאים בהמשך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by