בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ברית מילה  
מתכוננים לבריתה  
 
 הנה מגיעה הנסיכה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
ברית מילה  |
 
נירית צוק, הורים וילדים, ifeel

לידת בת הפכה זה מכבר לאירוע השווה בחשיבותו ללידת בן, ולכן גובר הצורך לשלב במסיבה גם טקס חגיגי עם תוכן ומשמעות. לפניכם רעיונות למסיבה לרגל הולדת הבת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רגע אינטימי לפני כל ההמולה
 רגע אינטימי לפני כל ההמולה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
שבוע לאחר הלידה של מאיה, אחייניתי הטרייה, החלה ההתלבטות איזו מסיבה לערוך לרכה הנולדת. באופן אישי, לא הבנתי על מה בכלל המהומה. כשאני ילדתי את בתי לפני כעשר שנים, ההתלבטות היחידה היתה האם לערוך מסיבה או לא. השיקול העיקרי בעד מסיבה היה לחסוך את נחילי האורחים שמגיעים בזה אחר זה הביתה, ומרגע שנפל הפור העניין הושלם. כלומר: שוכרים אולם, מזמינים אורחים וקייטרינג, משמיעים ברקע מוסיקת מעליות נחמדה ונגמר הסיפור.

כשתיארתי את הפשטות הזו בפני אחי ואשתו הם הביטו בי המומים. ההתלבטות העיקרית שלהם, כך הסבירו לי, היא באילו תכנים למלא את האירוע. נלהבים הם העלו בפניי אפשרויות כמו: האם לחלק לאורחים בשמים, להעביר את הילדה מיד ליד בשרשרת נשים או לפצוח בריקודים, ואני חשתי מבוכה על כך שאין לי מושג על מה הם מדברים. אז עטיתי על פניי את הפרצוף המבין שלי, מלמלתי "אהה", וגם "כן, כן", והנהנתי בראש במקומות המתאימים.

כשחזרתי הביתה ניגשתי מיד למחשב ונכנסתי לאינטרנט כדי להתעדכן במה שהשתנה בעשור האחרון בתחום האירועים לרגל הולדת בת. הופתעתי מהגילויים. בעיקר הפתיעה אותי העובדה שהיום נערכים אירועים מיוחדים ומלאי מחשבה לחגיגת הולדת הבת. במילים אחרות, אם פעם היה צריך להיוולד לכם בן כדי להצדיק אירוע מושקע ובעל משמעות טקסית, הרי שכיום גם כבודה של הרכה הנולדת מונח במקומו. אם אתם ממש רוצים, אתם יכולים לקרוא לזה פמיניזם.

"בשנים האחרונות הולכת וגוברת המגמה לערוך לבנות טקס קבלת פנים משלהן", אומר הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר מכון "עתים", העוסק בטקסי חיים יהודיים. לדבריו, בחברה המודרנית הנוכחית יותר ויותר משפחות מבינות כי לידת בת היא אירוע השווה בחשיבותו ללידת בן, וכי ציון לידתה של התינוקת והצטרפותה לחיק המשפחה והחברה על ידי עריכת טקס חגיגי ומשמעותי הוא צעד מתבקש. "משפחות רבות מחפשות דרכים מסורתיות וייחודיות לציון האירוע. הטקסים המסורתיים, ובראשם הטקס 'זבד הבת' זוכים לעדנה מחודשת, בעיבודים ושילובים שונים ובקרב עדות שונות".
 

מהו "זבד הבת"?

 
ד"ר דב הרמן, מחבר הספר "מעגל החיים בבית היהודי" (הוצאת פרולוג) ומרצה ליהדות באוניברסיטת בר אילן, מסביר כי הסיבות לתופעה נובעות מתהליך חברתי תרבותי שגרם לשינוי ביחס לאישה ובמעמדה בחברה. "זהו תהליך חברתי כלל עולמי שהחל בתנועת הנאורות (Enlightenment) בחברה המערבית, ובמסגרתו הלכה וגדלה הדרישה לשוויון בין המינים, בפרט עם הופעת התנועה הרפורמית בגרמניה בתחילת המאה התשע עשרה. כתוצאה מכך, מעמד האישה השתנה והיא תופסת מקום חשוב בחברה היהודית", הוא מסביר.

"תהליך זה חדר גם לנושא שמחת הבת, כאשר בימי הביניים היו מנהגים שונים של מועד מתן שם לבת, אולם לא היה טקס מיוחד. יש מקורות המספרים שכאשר נולד בן חגגו 'שבוע בן', וישנן גרסאות הטוענות כי היה גם 'שבוע בת', אך אלה הן גרסאות עמומות. לעומת זאת, ידוע כי בחלק מהעדות בירכו על הולדת בן בזמן שעל הולדת בת לא בירכו כלל. למעשה, הטקס הראשון לחגיגת הולדת בת הופיע רק בתקופה מאוחרת יותר, בעת החדשה".

הטקס שעליו מדובר כונה "זבד הבת". מיכל ברגמן, מנהלת התוכן של מכון עתים, מתארת את מקור הטקס: "בחלק מקהילות המזרח בעת החדשה הונהג הטקס הזה, כאשר פירוש המונח 'זבד' הוא מתנה. פירוש זה עולה מפסוקי המקרא, כשלאה אמנו קוראת לבנה 'זבולון' ומסבירה את שמו: 'זְבָדַנִי אֱלֹהִים אֹתִי זֶבֶד טוֹב' (בראשית ל', כ'). מיד לאחר מכן מסופר כי 'וְאַחַר יָלְדָה בַּת וַתִּקְרָא אֶת שְׁמָהּ דִּינָה' (פסוק כ"א). המילה 'זבד' כורכת בתוכה את ראשי השמות 'זבולון' ו'דינה'".

"הטקס נערך בימים שלאחר הלידה, בבית הכנסת או בבית, בנוכחות התינוקת, הוריה והקהילה כולה. במהלך הטקס נקראה התינוקת בשם לפי נוסח ברכה מיוחד ונאמרו פסוקים ופיוטים העוסקים בבנות, בתודה ובברכה. התינוקת הולבשה בבגדים חגיגיים, ולרוב לווה הטקס בשירים ובמיני מתיקה מיוחדים. בחלק מקהילות המזרח שולב זבד הבת במנהגים ייחודיים נוספים, שהדגישו את ההגנה על התינוקת והיולדת ואת מרכזיות תפקיד המיילדת".

מתברר כי במהלך השנים הלכה וגברה המשמעות של הטקס הזה. "כיום, יותר ויותר הורים מבינים שמדובר בטקס חשוב", סבורה ברגמן. "מאחר שכל לידה מסמלת תקופת מעבר יחד עם התחלה חדשה, בטקס כזה יש תקווה, התרגשות ואופוריה, אך גם חשש. לכן, הורים רבים מחפשים היום תכנים שיוצגו ויוכלו להביע גם את חשיבות הטקס ומשמעותו וגם את מורכבות הרגשות".
 

טקס המאפשר ביטוי אישי

הכל תלוי בהורים
 הכל תלוי בהורים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ברגמן מזהה שתי קבוצות מרכזיות שמקיימות טקסים רשמיים שונים להולדת הבת: כאלה שנוטים לשמר מסורת מול כאלה שהם בעלי מודעות חזקה לשוויון בין המינים. "יש אנשים שממשיכים טקסים שהתקיימו במשך דורות, כמו אנשים מקרב יוצאי הודו המתגוררים במושבים שהקהילה משמרת בהם טקסים שהיו נהוגים בעבר. גם מקרב יוצאי גרמניה יש המשמרים את טקס קריאת השם, כמו גם את מועד קיום הטקס והמנהגים. מקרב קהילות ספרד יש המחיים את טקס 'זבד הבת'.

לעומת כל אלה, ישנם אנשים שהמודעות השוויונית שלהם מפותחת, והם גורסים שבדיוק כפי שלבנים חוגגים ברית, מן הראוי לחגוג לבת בריתה. במקרים אלה עולה השאלה מה הם יעשו בטקס ומי ינהל אותו. ישנם אנשים שמזמינים אדם חיצוני שינהל את הטקס, שיכול להיות רב, וישנם הורים שמנהלים את הטקס בעצמם. יש שלוקחים פסוקים ותפילות או מקריאים שיר שבו מצוין שם הילדה, יש כאלה שמשתפים אחים, ועוד".

בחירת התכנים שימלאו את הטקס תלויה בעיקר בהורים. "המקורות שאנו מכירים מהעת החדשה שומרים על שלד מסוים ושאר הטקסים שסביבו הם גמישים, בעיקר מכיוון שבניגוד לחתונה או לברית מילה אין כאן דברים מובנים", מסביר ד"ר הרמן. "מבחינה הלכתית אין לטקס כל משמעות, ולכן אין מה שיפגע בשלמות הטקס ויש מקום לביטוי אישי".

למרות הגמישות הזו, בטקסים האלה ניתן למצוא כמה מאפיינים שחוזרים על עצמם. ברגמן מתארת: "יש כמה אלמנטים המשותפים לכל הטקסים, כשהבולט בהם הוא מועד הטקס. על פי רוב חוגגים שמונה ימים לאחר הלידה, בשבת הקרובה ללידה או לאחר 30 יום ממועד הלידה. בנוסף, הטקס מתקיים בשיתוף אנשים קרובים, בני משפחה וחברים, ולרוב יש בו עיסוק בשם הילדה. יש הבוחרים פסוקים מתאימים, הסברים על השם, ברכה או שירים הקשורים לשם, אבל בעיקר ניתן למצוא בטקס הזה גמישות רבה, כי ההורה יכול לבחור איך הוא רוצה שהטקס ייראה: ברכות כמו בברכת הכוהנים, ציטוט הקשור לבנות מתוך 'שיר השירים', ועוד".
 
 

סוגי טקסים

האם מתאים לי כל הבלגן הזה?
 האם מתאים לי כל הבלגן הזה? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
בחלוקה גסה אפשר לציין גם כמה מבנים קבועים שאופייניים לטקס. ברגמן מפרטת: "יש הבוחרים את הגרסה הנשית לברית המילה, ואז הטקס ייערך ביום השמיני לאחר הלידה, ייכללו בו 'קוואטרים' (מהמילה co-father, כלומר: אב משותף) - שושבינים שמלווים ומובילים את התינוקת על כרית אל הטקס, וכן 'סנדק' או 'סנדקית' שישאו את התינוקת על ברכיהם. כמו כן ייעשה שימוש בכיסא של אליהו הנביא או במקבילה הנשית שלו - הכיסא של מרים או דבורה הנביאה. בנוסף, ייאמרו מרבית פסוקי הברית תוך הסבתם ללשון נקבה, והתינוקת תבורך כי 'כשם שנכנסה בברית, כך תיכנס לתורה, לחופה ולמעשים טובים'. הבת תיקרא בשם, בנוסח המקובל בברית המילה.

"טקס אחר ייערך כקבלת פנים המורכבת מיחידות תוכן ומקורות. במקרים אלה מעצבים ההורים טקס מקורי לכבוד בתם, כדי לציין את בואה לעולם ואת כניסתה לקהילה ולעם. בדרך כלל יהיה הטקס בנוי מקבלת פנים לתינוקת, דברי הלל והודיה לאלוהים על פלא הלידה, קריאת שם לילדה אם היא טרם נקראה, הקראת פסוקים, אמירת ברכות לתינוקת, ברכת הגומל ליולדת, נטיעת עץ, סעודה, דרשות, נאומים, פיוטים, קטעי שירה ופזמונים המשובצים לאורך הטקס".

"אפשרות נוספת היא טקס חניכה הסובב סביב רעיון מרכזי, כלומר טקסי מעבר וחניכה המסמלים את שינוי הסטטוס של הבת ואת כניסתה בברית. טקסים אלו עשויים לשלב יחידות תוכן מתוך המבנים האחרים, אך הם סובבים סביב רעיון מרכזי וכוללים לרוב גם מרכיב פולחני, מעשי ואקטיבי המציין את המעבר".

בחלק השני של הכתבה: טקסים נוספים לזבד הבת, ובהם ברית מלח, ברית מים, ברית נרות וברית קהילה, על הכנת טקס אישי וטיפים להכנת טקס הבריתה.

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by