בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
השומר אחי אנוכי? 
 
 סכנה ברורה ומיידית     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
הורים וילדים  |
 
יעל-שחר שריד, הורים וילדים, ifeel

באיזה גיל אפשר לתת לילד להשגיח על אחיו, מתי חשוב שנהיה בסביבה, ומה אומר על זה החוק? דברים שחשוב לדעת לפני שמשאירים את הילד עם אחיו הקטנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הורים רבים רואים בילד או בילדה הבוגרים שלהם שמרטפים טבעיים, ומטילים עליהם את האחריות לשמור על האח הצעיר. אבל גם אם אתם נמנים עם ההורים שממעטים לעשות זאת, חשוב שתדעו שפעם אחת בלבד יכולה להיות יותר מדי, כיוון שהיא עלולה לשאת אחריה תוצאה מזוויעה.

לפני כחודשיים טבעה תינוקת באמבטיה בזמן שאחותה בת השלוש-עשרה השגיחה עליה. האחות הגדולה עזבה לרגע את התינוקת וניגשה לחדרה, ובזמן הקצר הזה התרחש האסון. זהו רק מקרה אחד, מצמרר ונורא, מתוך אסונות רבים, ומלבדם ישנם עוד אלפי מקרים שהסתיימו ללא אסון רק בנס.
 

אסון ברגע אחד

האחריות תמיד מוטלת עליכם
 האחריות תמיד מוטלת עליכם  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
מי מאיתנו לא היה נוכח במעמד שבו אם רוחצת את שני ילדיה, האחד מהם גדול יותר, ויוצאת לרגע מחדר האמבטיה כדי להביא מגבת? מי מאיתנו לא השאירה ילד בן שבע להשגיח על אחיו התינוק לכמה רגעים, ויצאה להביא דבר מה מהשכנה? גם המצב שבו אב קופץ, רק לרגע, כדי להוציא כסף מהכספומט ומשאיר את בנו בן השש להשגיח על אחיו התינוק במכונית הוא שכיח למדי. מצבים בהם ילד משגיח על אחיו הקטן בזמן שאמם מנסה לנמנם הוא שכיח עוד יותר.

לפני כמה חודשים טיילנו בספארי עם אמא לילדה בת שמונה, שהניחה לבתה להוביל את העגלה עם אחותה התינוקת בעודה הולכת לצידן. אלא שבשלב מסוים פקעה סבלנותה של הילדה הגדולה והיא החלה לדחוף את העגלה במרץ, מבלי להבחין באבן גדולה שעמדה לפניה. הסיטואציה הסתיימה בעגלה שהתהפכה ובתינוקת שרועה על שביל האספלט. אין טעם לספר על דפיקות הלב שחוותה האם באותם רגעים ועל רגשי האשם שהגיעו מיד לאחר מכן.

למחרת ביקרתי אצל חברה שהשאירה את בתה בת השש יחד עם בתה בת השלוש בבריכת שחייה מתנפחת על הדשא, והתפנתה כדי לבשל במטבח. בעודה מסבירה לי שהיא מקפידה לטגן ללא נוכחות בנותיה בסביבה בגלל הסכנה הרבה שמלווה באש, היא בכלל לא העלתה בדעתה שסכנה לא פחותה אורבת לבתה הקטנה בבריכה הביתית המאולתרת.
 

הזנחה לא מודעת

 
בחופשת הקיץ, אחים גדולים נקראים למשימת השמרטפות לעיתים תכופות יותר. השעות הארוכות שבהן האחים מבלים יחד, מחוץ למסגרת, מובילות באופן טבעי לסיטואציות שבהן האח הגדול משגיח לזמנים קצובים על אחיו הקטן. לכן זהו בדיוק הזמן לעשות בדק בית ולשאול את עצמנו האם אנחנו נוהגים כראוי. באיזה גיל ובאילו מצבים מסוגלים אחים בוגרים למלא את המשימה להשגיח על האח הקטן? באילו מקרים חשוב לאתר מבוגר אחראי למשימה? ומה אומרים החוק וההנחיות לציבור, שמתברר שרוב ההורים בכלל אינם מודעים לקיומם?

"כאשר אנחנו מבקשים מאח בכור להיות אחראי על אחיו הצעירים, אנו מטילים עליו אחריות כבדה", קובעת פרופ' אתי גרנות, מנהלת חטיבת הילדים במרכז הרפואי קפלן ועורכת הספר "המדריך לרפואת ילדים" (בהוצאת דני ספרים). "גם כמבוגרים אנחנו מודעים לכובד האחריות כשאנחנו לוקחים ילד לחוף הים או חוצים איתו כביש, כיוון שהוא יכול לנתק את ידו מידינו וחייו יימצאו בסכנה. לכן, להטיל מטלות כאלה על כתפיו של אח בוגר זו בהחלט בעיה. הרי כולנו יודעים שאפילו אצל מבוגרים המנוסים בהשגחה על תינוקות וילדים קטנים, כמו גם אצל מטפלת מנוסה ביותר, עלולים להתרחש מצבי חירום".

תקופת הקיץ, סביבת הילדים עלולה להיות מסוכנת עוד יותר בשל העיסוק הרב במים, ולכן פרופ' גרנות מדגישה: "בסביבה כמו גיגית מלאה או בריכה מתנפחת שהושארה בחצר, אין להשאיר ילדים קטנים ותינוקות אפילו לדקות ספורות ללא השגחת מבוגר".

לדברי ד"ר עפרה ארן, מנהלת השירות הסוציאלי במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח-תקווה, לבית החולים מגיעים ילדים רבים שנפגעו כתוצאה מתאונות בבית. תאונות אלה נגרמות, אמנם, ללא כוונת זדון, אך לעיתים מדובר בהזנחה לא מודעת. ככל שיש יותר ילדים נחוצה, באופן טבעי, השגחה רבה יותר, וכאשר מדובר בחופשת הקיץ כל הילדים מחוץ למסגרת. בזמן שהורה עסוק בבית, אפילו עם אחד הילדים, הילד השני במשפחה עלול להיות "מוזנח". מצב אחר הוא של הורה אשר שוהה בעבודה מחוץ לבית, ומבקש מאחד הילדים להשגיח על אחיו הצעירים. לחילופין, הורה עשוי לבקש מבתו בת השמונה לקחת את אחותה בת החמש לשחק בגינה או בחצר.

הורים רבים רואים בבקשת עזרה מהילד הגדול היבט חיובי וחינוכי, היות והם מלמדים אותו להיות בוגר ולקבל אחריות. אולם הדבר נכון כל עוד ההורה יודע להעריך כראוי את היכולות של הילד הגדול יותר ואת הפיתויים והסכנות שבהם הוא יכול להיתקל. כמו כן, יש הבדל בין הטלת סמכות על האח הגדול בזמן שההורה שוהה יחד עם הילדים, לבין הטלת משימה המצריכה אחריות רבה בעת שההורה אינו נוכח במקום.
 
 

אך ורק בפיקוח הורים

ד"ר יעל לבנטל, יושבת ראש הוועדה לילד בסיכון במרכז שניידר לרפואת ילדים, טוענת שישנם לא מעט דברים שגם בנוכחות ההורים לא רצוי לתת לילד הבכור לעשות. "הורים חושבים שכאשר אח גדול מאכיל תינוק, למשל, זה נחמד. אבל תינוק עלול להשתנק ולהיחנק גם כשאחיו הגדול מגיש לו בקבוק", היא מדגימה.

במקרים של הזנחת ילדים כתוצאה מהשגחת האח הבוגר על אחיו הצעיר היא נתקלת לא מעט. "פעוט שהכניס לפה חלקים מצעצוע שאחיו הבוגר נתן לו בתום לב, או פעוט שנחנק מחלק קטן של משחק שאחיו הבוגר שכח על הרצפה".

בעיה נוספת שמעלה ד"ר לבנטל נובעת מכך שאחים צעירים נוהגים לחקות את אחיהם הבוגרים. "הילד הצעיר עלול לחקות את אחיו בדברים שאינם תואמים לגילו, ולסכן את עצמו. באחד המקרים, האח הגדול הלך על הליכון, והילד הקטן ניסה אף הוא לעשות זאת, אך נפל ונחבל באופן חמור בראשו".

לדברי ד"ר לבנטל, השגחת מבוגר נדרשת על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים עם בעיות מיוחדות, כמו בעיות בריאות או צרכים מיוחדים. "לאחים בוגרים שהם עדיין ילדים בעצמם, אין את היכולת להשגיח על ילדים כאלה".

ד"ר לבנטל אינה מבטלת את הצורך לפתח אצל אחים בוגרים מודעות לעזרה וחוש אחריות ולהשתתף במשימות שקשורות בטיפול באחיהם הצעירים, אולם היא קוראת לעשות זאת אך ורק בפיקוח ההורים. "ילדה בת 13 יכולה, למשל, להאכיל ילד בן שלוש בארוחת הצהריים", היא מדגימה.
 

התנהגות בשעת חירום

גם אם הם סופר אחראים
 גם אם הם סופר אחראים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
בבית החולים מאושפזים מדי שנה ילדים עם שברים וחתכים עמוקים כתוצאה מתאונות שהתרחשו ללא נוכחות ההורים, שעלולות היו להסתיים באסון נורא עוד יותר. דבר חשוב ביותר שעלינו, כהורים, להביא בחשבון הוא שגם אם הילד הבוגר שלנו יודע ויכול להעסיק את אחיו הקטנים, ספק אם הוא יידע כיצד לנהוג בשעת חירום.

ד"ר ארן מספרת על אחות בת תשע ששמרה על אחותה בת הארבע בגן המשחקים הסמוך לבית, ללא נוכחות האם. "האחות הגדולה השגיחה, אבל ממש השגיחה, על אחותה, אבל הקטנה נעמדה על המגלשה, מעדה ונחבטה בעוצמה בראשה. לבת התשע לא הייתה יכולת להגיש עזרה לאחותה, ובמצב כזה שתי האחיות הופכות להיות 'מוזנחות' - גם בהיבט המוסרי וגם בהיבט החוקי- כיוון שההורה הטיל על הילד אחריות שהוא לא מסוגל לקבל על עצמו".

מקרים מסוג זה לא חסרים, למרבה הצער: אמא שיצאה למכולת לכמה רגעים והשאירה שני אחים יחד בבית, בן שלוש ובן שבע, שהקטן בהם סגר בחבטה את הדלת על אצבעותיו ונחבל ואחיו לא ידע מה לעשות; אח ששמר על אחותו, ובכל זאת היא נפלה ממדרגות הבית שלא היו מוגנות בשער. מבחינה חוקית, כמובן, האחריות במקרים של רשלנות חלה על ההורים ולא על הילדים.

"ההזנחה לא נעשית מתוך כוונת זדון, אלא מתוך עייפות וטרדות של ההורים, אך את התוצאות הקשות, למרבה הצער, משלמים הילדים הנפגעים על לא עוול בכפם. הפגיעה במקרים האלה היא גם של האח שנפגע וגם של האח שמרגיש אשם היות ולכאורה גרם לאחיו להיפגע, למרות שהאחריות הכוללת אינה שלו אלא של הוריו", אומרת ד"ר ארן, ופרופ' גרנות מצטרפת לעמדתה: "במקרים כאלה נעשה עוול לאח הבכור, המבוגר בסך הכל בכמה שנים מאחיו, כיוון שההורים מטילים עליו אחריות הכבדה מדי לגילו הצעיר. ילדים קטנים לא צריכים להישאר בהשגחה של אחיהם, אלא בהשגחת מבוגר".

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by