בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
המדריך למחלות ילדים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לא לכל המחלות יש חיסונים   
בריאות המשפחה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

הכירו את מחלות הילדים הכי נפוצות: שעלת, חצבת, צהבת, אדמת ואבעבועות רוח. מפני איזו מחלה כדאי להתחסן ואיזו כדאי לעבור?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבריאות הפיזית והנפשית של הורים לתינוקות וילדים מושפעת לא אחת ממצבם הבריאותי של הקטנים. חשוב לדעת להבחין במצבי מחלה שמחייבים טיפול רפואי ותשומת לב מיוחדת, כדי שלא לפספס או להזניח ולגרום להחמרה. כדי לעשות קצת סדר, לפניכם מדריך למחלות ילדים שכיחות, סימנים וסימפטומים אופייניים לכל מחלה, ובמידת האפשר, מה ניתן לעשות. העיקר שנהיה בריאים.
 

אבעבועות רוח

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הקפידו על שמירת נוזלים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הקפידו על שמירת נוזלים   
מחלה הנגרמת על ידי נגיף (וירוס) הוריצלה ומאופיינת בשלפוחיות מלאות בנוזל שקוף. המחלה מועברת על ידי מגע עם השלפוחיות, או עם הפרשות מדרכי הנשימה, ונחשבת מדבקת מאוד. לכן, מאחר והסיכוי להדבקה בין אחים גבוה, וכך גם בין ילדים השוהים באותו גן, מומלץ לבודד את הילד החולה בתקופת ההדבקה. תקופת ההדבקה היא יממה לפני הופעת הפריחה, ועד הגלדת השלפוחיות.

הפריחה מתפתחת במשך כ- 3-4 ימים, תחילה בגוף, ובהדרגה מתפשטת אל הראש והגפיים. במקרים קשים, נפגעות גם הריריות בחלל הפה ומערכת העיכול. תחילה תופיע הפריחה ככתמים אדומים, אך תוך זמן קצר יופיעו שלפוחיות מלאות בנוזל צלול, שיהפוך עכור תוך כ- 24 שעות. לאחר פקיעת השלפוחית, נוצר גלד המלווה בתחושת גירוד עזה. בצורתה הקלה, המחלה מופיעה ללא חום ומעט נגעים, אך בצורה קשה יותר, עלול להיות חום גבוה, ומספר רב מאוד של נגעים. החום נמשך כ- 3-4 ימים, והמחלה עצמה חולפת תוך שבוע, עד עשרה ימים.

הקושי העיקרי במחלה זו הוא הגירוד העז. כדי להקל על הגירוד, ניתן למרוח תחליב קלמין, או להכניס את הילד לאמבט של מים פושרים. ככלל, מומלץ למנוע במידת האפשר את הגירוד, כדי להמנע מזיהום משני והצטלקויות. אם הופיעו אודם ונפיחות סביב השלפוחיות, או אם הופיעו שלפוחיות בעיניים, או אם החום אינו יורד ומלווה בשיעול, יש לפנות בהקדם לקבלת טיפול רפואי מתאים. במקרים קשים במיוחד, ניתן לטפל במחלה באמצעות תרופה אנטי-ויראלית.
 

אדמת

 
מחלה נגיפית (ויראלית) קלה בדרך כלל, שלרוב תחלוף מאליה ללא טיפול, תוך 3 ימים. המחלה מאופיינת בפריחה ורדרדה-אדומה בהירה, עם נגעים עגולים, מרובים, וצפופים.
הפריחה האופיינית לאדמת מתחילה בפנים ומתפשטת במהירות לכל הגוף. כפי שהפריחה מתפתחת במהירות, כך גם היא גם נעלמת. אדמת עשויה להיות מלווה בחום של כ- 38 מעלות צלזיוס, וכן בהגדלה של בלוטות הלימפה בצואר ובעורף.

נגיף האדמת גורם למגוון פגיעות בעוברים (בין היתר, גרימת מומים במערכות הראייה והשמיעה), ולכן המחלה מסוכנת לנשים הרות. חיסון לאדמת הוא חלק משגרת החיסונים במדינת ישראל, וניתן לכל התינוקות בגיל שנה, ושוב בגיל 10.
 
 

אדמדמת

מחלה ויראלית נפוצה אצל ילדים עד גיל 5. המחלה מאופיינת בחום גבוה שעלול הגיע ל- 41 מעלות צלזיוס, במשך 3-4 ימים. בדרך כלל, למחלה אין ממצאים אופייניים נוספים. על אף החום הגבוה, מצבם הכללי של הילדים בדרך כלל טוב. לאחר ירידת החום תופיע פריחה עדינה בצבע ורדרד-אדום בהיר, שמתפשטת מהחזה אל הפנים והגפיים. הפריחה נעלמת תוך 24 שעות. סכנת ההדבקה במחלה חולפת עם הופעת הפריחה. בשל החום הגבוה האופייני למחלה זו, וכן גילם הצעיר של הילדים, חשוב להקפיד על הורדת החום בצורה יעילה, כדי למנוע פרכוסי חום. ניתן להשתמש בתכשירים להורדת חום, וכן להכניס את הילדים לאמבטיות עם מים פושרים.
 

אימפטיגו

ובעברית - סעפת. מחלה הנגרמת על ידי חיידקים מקבוצת הסטרפטוקוק או הסטפילוקוק, ומאופיינת בפצעים עם הפרשה זהובה על הסנטר ובזוויות השפתיים, אולם הפצעים עשויים להופיע על פני כל הגוף. הפצעים גורמים לתחושת גירוד. במידה והילד יגרד, יתרחש פיזור של החיידקים על פני עורו, ומעגל ההדבקה ימשך. לכן, חשוב לאבחן ולטפל במחלה, כדי להפסיק את מעגל ההדבקה. הטיפול כולל חיטוי של העור, ובמידת הצורך, טיפול אנטיביוטי. במרבית המקרים, הזיהום החיידקי חודר לראשונה לגופו של הילד דרך שריטה, עקיצה, או סדק בעור.
 

אריתמה אינפקציוזום

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הורידו את חום הגוף והימנעו מפרכוסים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הורידו את חום הגוף והימנעו מפרכוסים   
מחלה נגיפית המאופיינת בפריחה, חום נמוך, וסימנים קלים בדרכי הנשימה העליונות. בשל סיבות היסטוריות, מחלה זו הוגדרה בעבר כ-'מחלה החמישית' (מתוך מחלות הילדים האופייניות). המחלה מופיעה בעיקר בגילאי הגן ובית הספר, חולפת מאליה, ולרוב אינה מצריכה טיפול.

הפריחה מופיעה לאחר ירידת החום, נמשכת כשבוע וחצי, והיא בעלת שלושה שלבים:
1. אודם עז בשתי הלחיים.
2. כעבור יממה, הפריחה מתפשטת לשאר הגוף.
3. תוך מספר ימים הפריחה מתחילה להתבהר, ממרכז הנגעים כלפי חוץ, ולכן מתקבל מראה של פריחה מרושתת אדום-לבן. עם הופעת הפריחה, המחלה אינה מדבקת יותר.
 

דיפטריה

זוהי מחלה חיידקית הפוגעת בדרכי הנשימה. חולים במחלה סובלים מחום גבוה, כאב גרון, וקושי בבליעה. סימן אופייני למחלה הוא קרום אפרפר המכסה את הלוע, ומתחתיו דימום.
אם אובחנה דיפתריה, יש צורך באשפוז וטיפול אנטיביוטי מתאים במתן תוך ורידי.

בעקבות החיסון נגד דיפתריה בגיל הינקות ובגיל בית הספר כחלק משגרת החיסונים במדינת ישראל, מחלה זו הפכה נדירה מאד בישראל, אולם בעבר, הדיפטריה היתה מחלה קשה, ואף קטלנית.
 

חזרת

מחלה על רקע ויראלי המאופיינת בחום, כאב שרירים, כאב ראש, וחולשה כללית. המחלה גורמת לפגיעה בבלוטות הרוק באזור הלחיים, ולכן תופיע נפיחות אופיינית בלחיים, המלווה באודם חיצוני. הנפיחות יכולה להיות חד- או דו-צדדית. החל מיום לפני הופעת הנפיחות ועד שלושה ימים לאחריה, המחלה מדבקת. הנפיחות עצמה עלולה להימשך שבוע ימים, ויותר. המחלה עצמה אינה קשה במיוחד. הקושי הגדול בחזרת הם הסיבוכים שעלולים להיגרם בעקבותיה, וכוללים דלקת קרום מוח ודלקת המוח, ואף דלקת באשכים, שעלולה לגרום לעקרות. כיום, חזרת כלולה אף היא בשגרת החיסונים במדינת ישראל.
 

חצבת

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) טדמת או אדמדמת - זו השאלה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) טדמת או אדמדמת - זו השאלה   
מחלת ילדים המאופיינת בפריחה שמתחילה בצוואר ומאחורי האוזניים, ומתפשטת במהירות לכיוון הפנים, הגפיים, ושאר הגוף. למחלה זו שלב מקדים הכולל חום דלקת עיניים, שיעול, ונזלת. הפריחה מופיעה לאחר מכן. עם התפתחות המחלה נוצרים אזורי פריחה רחבים ואדומים על גופו של הילד החולה, עיניו אדומות ודומעות, אפו נוזל, הוא משתעל, וסובל מהרגשה כללית רעה בשל החום הגבוה. היעלמות הפריחה מלווה בקילוף של העור, ירידה בחום הגוף, ושיפור במצבו הכללי של הילד. ככלל, הפריחה מתחילה להעלם מהראש, לכיוון הגפיים וחלקו התחתון של הגוף.

חצבת היא מחלה מדבקת ביותר, והחולים בה עלולים לסבול מסיבוכים קשים כגון דלקת המוח. כיום, החיסון לחצבת כלול בשגרת החיסונים במדינת ישראל. תינוקות מחוסנים בגיל שנה, וילדים מחוסנים שנית בגיל בית הספר.
 

טטנוס

זוהי מחלה הנגרמת על ידי רעלן המופרש מהחיידק קלוסטרידיום טטני (Clostridium Tetani) החודר לגוף בעקבות פציעה. המחלה עשויה לדגור בגוף חודשים רבים, לאחר הפציעה. בשל פגיעת הרעלן במערכת העצבים, המחלה מתבטאת בנוקשות של השרירים, עד כדי שיתוק של שרירי הגוף. הסימנים האופיינים למחלה הם קושי בלעיסה, בליעה ודיבור, וכן התכווצויות.

כיום, כחלק משגרת החיסון, מחוסנים ילדי ישראל בתקופת הינקות ובגילאי בית הספר כנגד טטנוס. יחד עם זאת, בכל מקרה של פציעה, יש להקפיד על חיטוי מקומי של הפצע, ואם חלפו יותר מחמש שנים מאז החיסון האחרון, להקפיד להתחסן שוב.
 

מחלת הנשיקה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מעט מאוד מחלות ילדים מובילות את בתי החולים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מעט מאוד מחלות ילדים מובילות את בתי החולים   
(מונו-נוקלאוזיס) - זוהי מחלה נגיפית (ויראלית), הגורמת לעליית חום הגוף, אולם אינה גורמת נזק. לרוב, תחלוף המחלה גם ללא טיפול. מחלה זו שכיחה בקרב בני נוער וילדים בגילאי בית ספר, ופחות בקרב תינוקות. הנגיף מועבר דרך הרוק והפרשות מדרכי הנשימה והלוע, ובכלל זה עיטוש או שיעול.

עם פרוץ המחלה, יתלונן הילד החולה על כאב ראש, עייפות, ותחושה כללית רעה. החום עשוי להימשך עד עשרה ימים, ועלול להיות מלווה בכאב ואודם בגרון, ונפיחות בבלוטות הלימפה. אצל חלק מהילדים עשויה להופיע פריחה אדמדמה על פני העור. חשוב להקפיד להוריד את חום הגוף באמצעות תרופות להורדת חום ואמבטיות פושרות, ולהקפיד על מנוחה מרובה. אין צורך בטיפול אנטיביוטי.
 

מחלת הפה והטלפיים

מחלה נגיפית (ויראלית) המאופיינת בהופעת כיבים בפה ובגרון, וכן בהופעת שלפוחיות בכפות הידיים והרגליים. ההדבקה נעשית על ידי מגע עם הפרשותיו של אדם חולה, כאשר המחלה עצמה תבוא לידי ביטוי כשבוע לאחר ההדבקה. הקושי במחלה זו נובע מהכיבים המסבים לחולים כאב רב, וגורמים לקשיים בבליעה, שתיה ואכילה. לכן, חשוב להקפיד למנוע התייבשות. כדי להקל על הכאב ניתן להשתמש במשככי כאב. אכילה של גלידה ומזונות קרים אחרים עשויים גם כן להקל מעט על תחושת אי הנוחות בעת האכילה.
 

פצעי חום

(הרפס סימפלקס בשפתיים) – נגיף ההרפס גורם להופעת שלפוחיות בשפתיים ובאזור הפה והאף, בדרך כלל בעקבות עליית חום הגוף, או ירידה בתנגודת הגוף (בעקבות מחלה, או בתקופות של לחץ או מתח). השלפוחיות הן אלו שמדבקות, ולכן חשוב להימנע ממגע עם אדם הסובל מפצעי חום פעילים. אצל תינוקות וילדים קטנים, חשוב להקפיד להרתיח מוצצים. בשלושת הימים הראשונים לאחר הופעת השלפוחיות, ניתן לטפל באמצעות משחה אנטי ויראלית. השלפוחיות פוקעות ומתייבשות תוך כשבוע עד עשרה ימים, ובאזור הפצע נוצר גלד.
 

צהבת

צהבת היא מאפיין של קבוצת מחלות ויראליות (נגיפיות) מסוג הפטיטיס. הצהבת היא הסימפטום, או ההצהבה המופיעה בעורו ובעיניו של החולה במחלה. המחלה עצמה מתבטאת בחום, חולשה, כאב בטן, בחילה, הקאה, ופגיעה בתאבון. סימפטום ההצהבה בעור יופיע לאחר מספר ימים.

צהבת מסוג A אורכת כחודש ימים, עד להחלמה מלאה במרבית המקרים. הטיפול במחלה הוא תומך (באמצעות תרופות להורדת החום ולשיפור ההרגשה). בהתאם להוראות משרד הבריאות, כל ילידי שנת 1998 ואילך מחוסנים כנגד צהבת A במסגרת טיפת חלב, בגיל שנה וחצי. ההמלצה כיום היא לחסן גם ילדים שנולדו לפני שנת 1998. החיסון ניתן בשתי מנות, במרווח של חצי שנה.

קיימת גם מחלת צהבת מסוג B, אולם זוהי אינה מחלת ילדים שכיחה. הדבקה תתכן מאם נשאית במהלך הלידה, או בעקבות מתן מנת דם נגועה. זוהי מחלה חריפה, כרונית, אשר עלולה לגרום לאי ספיקת כבד עד כדי הצורך בהשתלת כבד.
 

סקרלטינה

שנקראת גם שנית -מחלה הנגרמת על ידי רעלן המופרש מחיידק הסטרפטוקוק. המחלה מאופיינת בכאב גרון וקושי בבליעה, כאב ראש, וצמרמורת. תוך 48 שעות מפרוץ סימני המחלה תחל להתפשט פריחה אדומה, מבית השחי והצוואר, תעבור דרך המפשעות, עד כדי הופעת מרבד של הפריחה על פני כל גופו של החולה. הפריחה היא בעלת תחושה של חספוס בעור. עם חלוף המחלה, יחל קילוף בעור, אשר עשוי להמשך מספר שבועות. הטיפול במחלה זו הוא אנטיביוטי, בדומה לטיפול בדלקת גרון הנגרמת מחיידק הסטרפטוקוק.
 

שעלת

זוהי מחלה חיידקית חריפה בדרכי הנשימה, המאופיינת בהתקפי שיעול המחמירים בהדרגה. כיום, שעלת כלולה בשגרת החיסונים הנהוגה במדינת ישראל. יחד עם זאת, ילדים בני שנה ומעלה שחוסנו, עלולים בכל זאת ללקות במחלה. סימני המחלה הראשונים, שעלולים להמשך שבוע עד עשרה ימים, כוללים חום והצטננות, בדומה לכל הצטננות חורפית רגילה. עם ירידת החום, מתחילים התקפי שיעול שמחמירים בתכיפותם ובעוצמתם. התקפי השיעול נשמעים כרצף שיעול מהיר וקשה, שעשוי להסתיים בהקאה או בשאיפת אוויר קולנית. התקפים אלו יופיעו בעיקר בלילה, בעקבות פעילות גופנית, או תוך כדי ארוחה. התקפי השיעול עשויים להמשך מספר שבועות. חלק מהילדים עלולים להכחיל תוך כדי התקפי השיעול, אם אינם מספיקים לנשום כיאות.

הטיפול במחלה הוא אנטיביוטי, ובאמצעות מכייחים (חומרים המסייעים בהוצאת הליחה). כאשר המחלה מטופלת, לא צפויים סיבוכים, אולם בהעדר טיפול מתאים ותומך, יתכנו סיבוכים הכוללים דלקת ראות ופרכוסים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by