בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה 
שעותיו הראשונות של התינוק 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מה עברת בשעותיך הראשונות?   
תינוק בא הביתה |
 
יעל שחר שריד, ifeel

יולדות שתינוקן נמצא בתינוקייה, מחסירות לא פעם את האפשרות ללוות אותו לבדיקות הראשונות. אילו בדיקות וטיפולים עובר התינוק בשעות הראשונות לחייו ולמה כדאי שהאב ילווה אותו בזמן הזה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שעות חייו הראשונות של הרך הנולד עוברות עליו בחדר הטיפולים במחלקת היילודים שבבית היולדות. כאן הוא יקבל חיסון ראשון וטיפול רפואי, ויעבור בדיקת רופא ראשונה בשעה שהאם מתאוששת מהלידה. גם האבות לרוב מרגישים שהם צריכים לנוח לאחר הלידה, ויוצא כי לרוב הינוקא הקטן עובר את הבדיקות והטיפול הראשוני לגמרי לבדו, בזרועותיה של אחת האחיות.

רוב היולדות, בעיקר בלידה הראשונה, נותנות את הדעת לנעשה בשעות הראשונות של התינוק שלהן רק אחרי שהן כבר שוחררו מבית החולים. במקרים שבהם האב לא ליווה את התינוק לאותן בדיקות ראשונות, הן מרגישות שיש להן מעין "חור שחור" לגבי הזמן שעבר מהלידה ועד שקיבלו את התינוק אליהן בחדר היולדות, לאחר המנוחה
 

טופס הבדיקות וטופס הסירוב

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא רק שקילות ומדידות
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא רק שקילות ומדידות   
מי שבחרה בביות חלקי או מלא, תלווה את התינוק לכל הבדיקות והטיפולים, תרגיע אותו בעת הצורך, תוכל לשאול את האחיות והרופאים כל שאלה שעולה בדעתה ולפקח על כך שהכל מתבצע כמו שצריך, בהתאם להנחיות בית החולים.

מי שבחרה שהתינוק שלה יהיה בתינוקייה עלולה להפסיד חלק מהבדיקות ולא להיות שם עבור הרך הנולד, בזמן שהוא עובר את הבדיקות הללו. ואם האב לא נמצא עם התינוק ומרגיע אותו באותם רגעים, יכול בהחלט להיווצר מצב שבו כמה יילודים מחכים יחד לבדיקות הרפואיות, ומכיוון שהאחות השוהה איתם לא יכולה להרגיע בו-זמנית כמה תינוקות בוכים, יוצא שחלקם שוכבים בעריסות בודדים וחסרי אונים. אז מה בעצם קורה עם התינוק מיד לאחר הלידה? ועד כמה חשוב שהיולדת או האבא ילוו את התינוק לאותם טיפולים? ומה הרופאים ממליצים?
 

בוכה כל הדרך אל אמא?

 
לא כולם תמימי דעים לגבי נחיצות ההתערבות ההורית בשעות הראשונות לחיי התינוק. ד"ר דניאל לובין, מנהל היחידה לטיפול המקצועי ביילוד בבית החולים "שיבא" בתל השומר, מציג תמונה אידיאלית שלפיה אין תינוקות בוכים בהמתנה לאותן בדיקות. "חשוב לציין שהיילודים מגיעים ליחידת הקבלות אחרי הנקה ראשונה בחדר לידה (כאשר הלידה אינה בניתוח קיסרי - י.ש), וזה תורם לא מעט לשלוותם בשעות הראשונות לחיים", הוא אומר, ומוסיף שאם תינוקות בוכים, מרימים אותם עד שהם נרגעים. "לרוב, התינוק מגיע למחלקת ילודים בדרך כלל בליווי האב, כאשר האם מתאוששת מהלידה. נדיר כיום שהתינוק לא מלווה על ידי ההורה".

בעבר התינוק היה מקבל טיפולים ללא ידיעת ההורים, ואילו כיום מקובל בכל בתי החולים שבעת הרישום לחדר הלידה ההורים מקבלים שני טפסים: טופס עם פירוט הבדיקות והטיפולים שהתינוק יעבור מיד אחרי לידתו, וטופס על סירוב לביצוע הבדיקות. טופס הסירוב נמסר להורים בשלב מוקדם מכיוון שהפעולות נעשות מיד עם הגיע היילוד ליחידת הקבלות, ולכן ההודעה חייבת להיות מוקדמת מאוד. בטופס כתוב שאי סירוב מתקבל כהסכמה וכי סירוב מחייב הודעה. הנוהל הזה הוא בהנחיית משרד הבריאות והוא מנוסח באופן ברור לחלוטין. "האם רשאית לסרב לביצוע טיפול, בדיקה או חיסון, או לבקש שיבוצעו במועד אחר", מסביר ד"ר לובין.

"כיום מקובלות שתי צורות של ביות: ביות מלא - לאחר התאוששות האם מן הלידה, התינוק צמוד אליה במשך שעות היום והלילה; וביות חלקי - התינוק נמצא עם האם כשהיא מחליטה, והיא בוחרת מתי להחזירו לחדר היילודים, כשהיא רוצה לישון, לנוח, להתקלח או לאכול, וזקוקה להשגחה על התינוק. יולדות שבחרו בביות מלא מלוות את תינוקן לטיפולים ולבדיקות מכיוון שהוא צמוד אליהן. ההורים יכולים ללוות את התינוק לכל הבדיקות גם בביות החלקי, וכל בדיקה או טיפול מקבלים את אישור ההורים", הוא מסביר.
 
 

בדיקות סקר ורגישויות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם כדאי לכם לסרב לרחצה ראונה או חיסון?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם כדאי לכם לסרב לרחצה ראונה או חיסון?   
ברוב בתי החולים מתקיימים נהלים דומים בכל הקשור לטיפולים הראשונים הנעשים לתינוק. סיגלית להב, אחות אחראית במחלקת ילודים ופגים בבית החולים לנשים "ליס" במרכז הרפואי תל אביב, מפרטת: "כבר בחדר הלידה מקבלת האם דף מידע, שבו מפורטים כל הטיפולים הנעשים לתינוק. לא נעשה דבר לתינוק ללא חתימה של האם וללא הסכמתה. דף המידע כולל המלצות של משרד הבריאות ופירוט לגבי חיסונים ורחיצת התינוק. אך ההורים יכולים לבקש שלא לרחוץ את התינוק ויכולים לסרב לבדיקה או לחיסון". להב מדגישה כי הנוהג כיום הוא שבלי חתימת האם, לא יבוצע לתינוק דבר.
 

אב מלווה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם הוא יזכור את כל הבדיקות?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם הוא יזכור את כל הבדיקות?   
"אם האב מלווה את התינוק, הוא יכול לקחת אותו בזרועותיו ולהרגיעו בעת הטיפולים. בחדר הקבלה יש פינת המתנה שבה יכולים האבות לשבת עם התינוק. ברור שלאבות יש חלק חשוב בתהליך שעובר התינוק בשלב הזה, כי הם מתווכים בינו לבין האם כשהיא לא יכולה להיות ניידת", מסבירה להב, ומוסיפה כי גם אם חד-הורית זכאית שמלווה מטעמה יהיה עם התינוק בחדר הטיפולים. "חשוב לדעת שאם חד-הורית צריכה לתת הסכמתה למלווה, כדי שיענוד על ידו את הצמיד בחדר הלידה ויוכל ללוות את התינוק בשעות הראשונות לחייו".

ביום השני להימצאותו של התינוק במחלקת היילודים נערכת לו בדיקה לגילוי צהבת ילודים. ההליך לביצוע בדיקה זו שופר בשנים האחרונות, ובמקום בדיקת דם גורפת לכלל התינוקות, מבצעים את הבדיקה רק כאשר הצהבת הנצפית על העור היא ברמה המצריכה בדיקת דם.

ביום השחרור של התינוק מבית החולים נערכת לו בדיקת דם נוספת המכונה "בדיקת סקר". בדיקה זו מבוצעת לכל היילודים ומטרתה לבדוק את תפקודי בלוטת התריס ופנילקטונוריה (Phenylketonuria) - מחלה תורשתית העלולה לגרום להתפתחות פיגור שכלי, אפילפסיה ואוטיזם בגיל צעיר, אם לא מטפלים בה כראוי. ליילודים בני עדות מאזור הסהר הפורה - עיראק, איראן וכורדיסטאן, ומאזור אגן הים התיכון המזרחי - יוון ותורכיה, נערכת בדיקת דם לגילוי רגישות לפול. בנוסף, במהלך השהות במחלקת ילודים בבית החולים, התינוק עובר פעמיים בדיקת רופא, בעת הקבלה והשחרור. אם מתעוררת בעיות מסוימות היילוד נבדק בהתאם לצורך.


 
ומה לגבי תינוקות שבוכים בעת ההמתנה לביצוע הבדיקות והטיפולים? האחות להב מסבירה כי "שינת התינוקות הטובה ביותר היא אחרי הלידה, אך יש לפעמים בחדרי קבלה 17 או 18 תינוקות בו זמנית, וזה יותר מורכב. כאשר תינוק בוכה, אחות תיגש אליו, תכסה אותו או תשנה את תנוחתו עד שיירגע. בדרך כלל כאשר עושים זאת התינוקות נרגעים. בכל מקרה איננו נוהגים לתת מוצץ לתינוקות בשעות הראשונות אחרי הלידה כדי שלא לפגוע בהנקה ליולדות המעוניינות להיניק. כמו כן, איננו מציעים לתינוק מוצץ ללא אישור ההורים".

כדאי לדעת שאחרי לידה רגילה, כאשר הכל תקין אצל האם ואצל התינוק, היולדת יכולה לבקש להישאר עם התינוק גם בזמן ההתאוששות. "היולדת יכולה להישאר ליד התינוק במשך שעתיים לאחר הלידה ולעבור איתו למחלקת היולדות", מבהירה להב.

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by