בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
הקיטנה הביתית 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מעבירים את מגרש המשחקים לתוך הבית   
הורים וילדים |
 
מירב אמיתי-כהן, ifeel

אנחנו באמת אוהבים את הילדים שלנו, אבל איך מעבירים איתם 24 שעות ביממה, יום אחר יום, כל החופש הגדול? הנה כמה רעיונות לפעילויות בבית עם הילדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהיינו ילדים, ספרנו את החודשים עד לחופשת הקיץ המיוחלת. כעת, כשאנחנו הורים, אנחנו נלחצים כשהיא מתקרבת ושוברים את הראש מה אפשר לעשות חודשיים בבית עם הילדים.
אז אחרי שנגמרו כל הקייטנות, ביקרנו את כל החברים, היינו בקניונים ובאטרקציות לילדים ובזבזנו יותר משתכננו, אפשר לקפוץ לגן השעשועים השכונתי, לחוף הים או לחורשה הקרובה, ואפילו להישאר בבית. ומה עושים שם? לפניכם שפע רעיונות להפעלת הילדים.
 

בוקר (או אחר צהריים) של מים

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תנו להם לעבוד עם הידיים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תנו להם לעבוד עם הידיים   
זה יכול להיות בחצר הבית, במרפסת או על שפת הים, העיקר שהתוצאה תהיה כמה שיותר רטובה. קחו גיגית אם מדובר בתינוק או בפעוט אחד, או בריכה מתנפחת גדולה יותר אם מדובר במספר ילדים או בילדים גדולים יותר, מלאו מים ותנו להם להשתולל. אם רוצים להפוך את הסיפור למעניין יותר ניתן להכניס צבעי אמבט, צעצועי אמבט, אותיות או צורות שונות מסול (ניתן להכין לבד או לרכוש בחנויות צעצועים), וכן כלי קיבול שונים מפלסטיק.

נצלו את העובדה שהבריכה בחצר, כמו גם האמבטיה, היא המקום הקל ביותר לניקיון בבית, לכן אפשרו לילדים ליצור שם. תנו להם צבעי ידיים רחיצים ועודדו אותם לצבוע את הגוף כולו, תוך מתן דרור לדמיון הפורה. כשמסיימים, פשוט שוטפים. השתמשו בחצר או במרפסת, אם יש לכם, לעבודות היצירה המלכלכות יותר.
 

יצירות קיץ

 
גם אם אנו לא מזדמנים מדי יום לאזור הים, ניתן לייבא את אווירת החוף הביתה:
שבלונות - אפשר ליצור מוטיבים ימיים בעזרת שבלונות של צדפים, סוסוני ים, כוכבי ים ועוד. ניתן ליצור את הצדפים מגבס, דאס או חומרים נוספים המתקשים באוויר. לאחר הייבוש צובעים אותם בצבעי גואש. ליצירת מראה אותנטי ומרשים של צדפים, ניתן לצבוע בצבעי פנינה מבריקים.

ים כחול וחול - על בריסטול שחור, יציירו הילדים צורת גלים, יפזרו עליהם דבק פלסטי ויזרו חול צבעוני (קנוי) בצבעי כחול ולבן, ליצירת מראה של ים. למראה החול, מורחים בחלק התחתון דבק ועליו זורים חול בצבע חום בהיר. להשלמת התמונה ניתן לצייר דגים, לצבוע אותם בשלל צבעים, לגזור ולהדביק.
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) יוצרים ומתחפשים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) יוצרים ומתחפשים   
ועוד קצת חול - במקום לקנות חול צבעוני, תנו לילדים מלח שולחני רגיל שאותו ניתן לשלב גם במלח גס, ואת התערובת הזו צבעו בעזרת צבעי מאכל אבקתיים. התוצאה המתקבלת היא חול צבעוני שבו ניתן למלא בקבוקים בשכבות ססגוניות רבות.

דוגית שטה - זוכרים את ספינות הנייר של פעם? ובכן, יהיה נחמד להכירן גם לדור הצעיר, ועל הדרך להטמיע גם את ערכי השמירה על איכות הסביבה, כאשר נשתמש בחומרים ממוחזרים. לצורך העניין ניקח קופסאות נעליים או אריזות של דגני בוקר, מהן נגזור צורות של סירות. הילדים יוכלו לקשט את ספינתם במדבקות, פקקים, חתיכות בדים צבעוניים ועוד. בשלב הסופי תוכלו לערוך בגיגית, ברוב פאר, את השקת הבכורה של הצי החדש שיצרתם במו ידיכם.

אקווריום עבודת יד - נשפוך מעט צבע גואש בגוון אחד או שניים (אפשר עם נצנצים), לתוך שקית ניילון שקופה וחזקה. אפשר להוסיף גם מגזרות סול בצורות מהים כגון דגים, ברווזים או סירות. לאחר מכן נאטום את השקית בעזרת פיסות דבק רחבות. נכין מסגרת קרטון, נצבע ונאייר את חזיתה, ונדביק את השקית לצדה האחורי. הקטנטנים ישמחו להשיט את הספינות במגע אצבע, ושקיפות צבע הגואש תאפשר לראות את הדגים ה"שוחים" באקווריום המקורי.

מובייל - צדפים אמיתיים משפת הים או כאלו שיצרנו במו ידינו יכולים לשמש גם ליצירת מובייל מקורי. חוררו את הצדפים שיצרתם או הביאו מהים צדפים עם חור, השחילו בהם חוטי דיג (הנקנים בחנויות התחביב), עשו ביניהם קשרים במקומות המתאימים והביטו כיצד היצירה הנאה נעה בבריזה הקיצית לעת ערב.

קופסא ממקלות קרטיב - פעילות קיץ אהובה מימי ילדותנו. תזכורת: בקשו מהילדים לאסוף את מקלות הארטיקים שהם צורכים בימי החופש, או לחילופין (אם אין מספיק) רכשו חבילת מקלות כאלה בחנויות התחביב. הדביקו בעזרת דבק פלסטי את המקלות זה לזה וצרו קופסה, כולל מכסה כמובן. לאחר שהקופסה התייבשה, תוכלו לצבוע ולקשט אותה כאוות נפשכם.

מדענים צעירים - מכינים מראש קוביות קרח קפואות, כאשר כל ילד מניח את קוביית הקרח שלו בכוס שקופה. את הכוסות מעמידים בשמש על שולחן בחצר. לאחר עשר דקות מפנים את תשומת לב הילדים לכך שקוביות הקרח בכוס נמסו והפכו לנוזל. לאחר זמן מה שוב מפנים את תשומת לב הילדים לכך שהנוזל בכוס לאט לאט נעלם, ולמעשה מתאדה. אז אפשר להסביר לילדים על מצבי הצבירה השונים - קפוא, נוזל וגז.

קרטיב תוצרת בית - נחמד לשתף את הילדים בהכנת קרטיבים או גלידות [ראו מתכונים בהמשך]. כדאי לפתוח את הבוקר בכך, עוד לפני הפעילויות האחרות, כדי שניתן יהיה לטעום מהתוצאות הטעימות לאחר שהספיקו להתקרר היטב במקפיא.
 

טיולים ליד הבית

איריס זינגר, מנחת סדנאות לתינוקות מבנימינה, שם היא מגדלת את ילדיה על טהרת הטבע, מציעה לצאת לטיולים בסביבה הקרובה לנו ולגלות את הפרטים הקטנים שנעלמים מעינינו בשגרת היומיום. "גם הדרך לגינה שליד הבית יכולה לעבור בצורה חווייתית", היא מסבירה. "הילדים מדקלמים, שרים ומדלגים, זה בעצם הקטע המעניין יותר לפני ההגעה למתקני השעשועים, שהם האטרקציה העיקרית".

את התינוקות הקטנטנים מזמינה זינגר להניח במנשא ולצאת איתם לטיול רגלי, כי גם להם מגיע ליהנות מהטבע. את הדרך ניתן לעשות קצת יותר מעניינת על ידי שימוש בגוף. "אפשר לצעוד במקצבים שונים ולהניע אותו בצורה מגוונת, וכמובן לשיר לו שירים שונים. התינוק יחוש אז את הטבע באופן כמעט מוסיקלי", היא אומרת.
 

מה עושים כשמגיעים לגינה?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עוד יום של מסיבה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עוד יום של מסיבה   
תחת זכוכית מגדלת - גם בדרך לגינה וגם כשאנו כבר שם, ניתן לצפות בבעלי חיים זעירים ובשאר תופעות טבע מעניינות על פני הקרקע או מעליה, על גבי הצומח. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לצייד את הילד בזכוכית מגדלת. כך הוא יוכל לראות טוב יותר את כל החיים המופלאים המתנהלים מתחת לאפנו, ולהעריכם טוב יותר.

מייבשים פרחים - ניתן לקטוף פרחי בר, ללקט עלים של עצים ושיחים שונים, עדיף כאלה שמוצאים על הקרקע. כשמגיעים הביתה, מניחים בין ניירות עיתון ומכבידים מעל בעזרת ספרים, או שמניחים בינות דפי ספר עב-כרס. לאחר כשבוע-שבועיים הפרחים יבשים וניתן ליצור מהם תמונה יפה, סימניה לספר הקריאה ועוד.

תזמורת מן הטבע - בחורשה ניתן למצוא חומרים שונים שמהם אפשר ליצור מוסיקה, כמו מקלות מסוגי עץ שונים, עלים ואבנים בגדלים ומסוגים שונים. הילדים יכולים לחבר יחד יצירה מוסיקלית מ"כלי הנגינה" שברשותם, להתאמן ולהעלות הופעה חגיגית שתרשים את באי המקום. כך למשל ניתן להקיש בעזרת מקלות על חומרים שונים, לפצפץ את העלים ולנשוף לתוך תרמילים שמוצאים על הקרקע. התוצאה תפליא גם את הקטנים.

שרשרת של זרימה - אם התמזל מזלכם ובסביבת מגוריכם יש נחל כלשהו, תוכלו לערוך טיול משותף של הורים וילדים עד אליו. זינגר, העורכת טיולים כאלה של אמהות ותינוקות, מספרת: "אנחנו עומדות במי הנחל ושרות ביחד, מתנועעות לקצב המים ומתחברות לטבע, לעצמנו ולתינוקות שעלינו".

זרוק ככל יכולתך - אם אתם כבר באזור הנחל ואיתכם ילדים גדולים יותר, בקשו מהם לאתר אבנים או חלוקי נחל, וערכו תחרות זריקת אבנים לתוך המים. זינגר: "הסאונד של פגיעת האבן במים הוא מיוחד במינו. בנוסף לכך תוכלו למצוא את ההבדל בין הקול הנוצר מזריקת אבן אחת לשנייה, בהתאם לגודלה ולטיבה".

חפשו את המטמון - הכינו מראש פתקים ובהם רמזים כדי להגיע ל"אוצר" המוחבא באחת הפינות הנסתרות של הגינה או החורשה. בהגיעכם לשם, הטמינו את הפתקים וההפתעה במקומות שונים, והשתדלו שהילדים לא יראו זאת. ההוראות בפתקים יכולות להיות גם משימות שונות שהילדים צריכים לבצע ודרכן יכירו טוב יותר את סביבתם.

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by