בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
גן ילדים 
אמא באה לגן 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) לא צריך להיפרד בדמעות   
גן ילדים |
 
רביד פלג

גן עם אמא הוא פתרון אידיאלי עבור אימהות שלא מוכנות "לשחרר" את עולליהן, או כאלו שמתקשות להעביר את משכורתן כולה, לטובת גן הילדים. למי מתאים גן שכזה? האם הוא מערער את ביטחונו של הילד ומה יהיה לכשיעבור לגן רגיל, בו הורים לא משוטטים בכל פינה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמהות הישראליות הצטרפו אף הן למסלול הריצה למרחקים ארוכים, הן מניקות לאורך חודשים רבים ונשארות עם ילדיהם בבית לפרקי זמן שנמדדים בשנים. עבורן ועבור אלה הבוחרות שלא להכניס את הילדים למסגרת חינוכית בשנים הראשונות לחייהם, הושאלה שיטה המקובלת מזה שנים ברחבי העולם, העונה לשם 'גן עם אמא'. על אילו צרכים עונה שיטה זו? מהם מאפייניה? למי היא מתאימה והיכן טמונים יתרונותיה? על הגן שבו אין צורך להיפרד מאמא בעיניים דומעות, עם אתי זהר, מנהלת 'גן עם אמא' במרכז החוגים 'מחוגים'.
 

תנאי שטח

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מה תעשו כשתחזרו הביתה?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מה תעשו כשתחזרו הביתה?   
צרכים משתנים מובילים לשינוי, כך למעשה ניתן להבין את הופעתן וצמיחתן של מסגרות חינוכיות חלופיות, המאפשרות התערות חברתית ופעילות מותאמת גיל, ללא הצורך להיפרד מדמות אהובה ומנחמת. "מסגרות של 'גן עם אמא' מתאימות לכל אלה, שמסיבות שונות החליטו שלא לשלב את הילדים במסגרות חינוכיות בגילאים צעירים", מסבירה זהר.

"יש אמהות שמסיבות כלכליות בוחרות להישאר עם הילדים בבית. המיתון שפקד את ארצנו, הוליד גל של אמהות מפוטרות. בהינתן קושי משמעותי לחזור למעגל העבודה, ישנן אמהות הבוחרות שלא להכניס את ילדיהם למסגרת חינוכית בתשלום ומגדלות אותם בבית.
"נוסף על כך, מחירם הגבוה של הגנים הפרטיים מהווה, לעיתים קרובות, כמחצית מן המשכורת הממוצעת המוצעת לנשים, המותירה אמהות רבות בלבטים קשים באם לצאת לעבוד או להישאר בבית עם הילדים. לצד אוכלוסיה זו, ישנם הורים הבוחרים להיות אמונים ובקשר הדוק עם חינוך ילדיהם בשנים הראשונות. הידיעה כי תקופה זו היא המשמעותית ביותר בהתפתחותו השכלית, מוטורית, רגשית וחברתית של התינוק, מביאה את ההורים לבחור שלא להפקיר את חינוך ילדיהם בידיים זרות".
 

תיווך מרכזי

 
ילד ואמא הולכים לגן – ביחד. בשונה מן הגנים הרגילים, אמא נשארת ומהווה גורם תומך לרך בשנים. התיווך המתאפשר הוא בבחינת צורך מהותי עבור הילדים הקטנים בראשית התפתחותם. "ילדים בשנה השנייה לחייהם רק מתחילים לרכוש את רזי השפה. מטבע הדברים הם זקוקים לתיווך רב של המבוגרים, על מנת ליצור קשרים חברתיים תקינים. במסגרת של גן עם אמא, מגיעים הילדים עם הדמות המטפלת, הנכונה לתווך ביניהם ובין קבוצת השווים בהתאם לצורך. חשוב להבין, כי בהעדר דמות מתווכת, שמסבירה ומסייעת להתמודד במטלות החברתיות, פעמים רבות לומדים הילדים כי אינטראקציות חברתיות נסמכות על שימוש בכח: 'אני רוצה את הצעצוע הזה, כדי שיהיה שלי אני חוטף אותו'. הילד שממנו נחטף הצעצוע נותר עם תחושת תסכול קשה. מסגרת של גן ילדים ובה מספר מצומצם של דמויות בוגרות, איננה מאפשרת את התיווך שנכון לילדים בגילאים כה צעירים".
 
 

גירוי ילד

חלק מהילדים הנשארים בבית אינם זוכים למנת הגירויים הדרושה להם כדי להתפתח בצורה האופטימלית. חלקם יוכנסו בשל כך לגן, כשאחרים יוותרו בביתם, אך חסרים את שבאמת דרוש להם. "פעמים רבות נשמע אמהות האומרות כי הן הכניסו את הילד למסגרת כי הן חשו שחסרים להם גירויים שהגן מספק, בין אם מדובר בגירויים מוטוריים ובין אם גירויים חברתיים. הרי שסיבה שכזו איננה מחייבת כניסה של הילד לגן ופרידה כפויה וכואבת מהוריו. גן עם אמא מספק כל מה שגן רגיל מציע, לרבות הגירויים המוטוריים והסביבתיים. ישנה פינת ציור, יצירה, משחק, בובות, חצר, סיפור וכדומה, ממש כשם שיש בגני הילדים המקובלים. כן יש לשים לב שלא כל מסגרת של גן עם אמא תוכל לענות על צרכיו הבלעדיים של ילד זה או אחר, לכן כדאי מאד לבחון את כל מה שנמצא בסביבה כדי למצוא את הגן שיתאים לטמפרמנט ולהתפתחות האישית של הילד".
 

יוצאים מהמסגרת

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אני נהנית, ואמא ברקע
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אני נהנית, ואמא ברקע   
ישראל מציעה מגוון לא קטן של אותן מסגרות 'חלופיות', הנבדלות זו מזו במגוון מאפיינים. "ישנן מסגרות שונות של גן עם אמא, כשהמאפיין הזהה בכולן הוא העובדה שהילד מגיע עם דמות טיפולית, שנשארת יחד איתו לאורך כל שעות הפעילות", מדגישה זהר.
"מלבד זאת", היא מוסיפה, המאפיינים נכונים להשתנות. ישנן מסגרות שפתוחות ופועלות כל השבוע, כשההורה יכול לבחור באילו ימים הוא מגיע, לעומתן מסגרות שפועלות פעמיים בשבוע בלבד. ישנן מסגרות שמשלבות טווח רחב של גילאים וכאלה שמצמצמות לשני שנתונים ואף פחות. ישנן קבוצות המתחילות בגילאי 6 חודשים ועד 4-5 שנים. לרוב, עבור הילדים הצעירים מדובר במפגש 'זורם', הדומה מעט יותר לפעילות של 'משחקיה'. לעומת זאת, בגילאי שנתיים – שלוש מדובר במסגרות של ממש, המשלבות פעילות מובנית, אכילה משותפת, סדר יום וחשיפה מבוקרת לגירויים. חלק מהמסגרות קרויות ומוגדרות 'גן עם אמא', חלק אחר, 'קבוצת משחק' ויש שמגדירים זאת 'חוג הכנה לגן'. הכללים והחוקים של כל מסגרת נקבעים על ידי מפעיל הגן וה'אני מאמין' שלו, לכן חשוב לבדוק מלכתחילה מהם הכללים של המסגרת, על מנת לבחור את זו המתאימה ביותר להורה וילד הספציפי".
 

דמות סמכותית

ניתן לחשוב כי נוכחותן של אמהות, יחד עם מפעילת הגן, יגרמו לבלבול תפקידים או סמכויות. אולם, מסגרת של גן עם אמא איננה אמורה לבלבל בין דמויות סמכות, חלוקת הסמכות והאחריות מובהרת מראש ונחלקת בין המלווים למפעילת הגן. "מרבית הגנים משאירים את הפן הטכני של הטיפול להורים או למלווה של הילד, כלומר, החלפת החיתול, הרווית צימאון ולעיתים אף האכלה, בעיקר של הקטנים ביותר. הגננת, שמפעילה את הגן, נשארת פנויה לחלוטין ואמונה על קיומן של האינטראקציות החברתיות בין הילדים.

"הגננת משקפת רגשות, מדריכה את ההורים להתנהגות נכונה, מלמדת את הילדים טכניקות חברתיות כמו לשחק על פי תור, או בשותפות, ומתמודדת עם כל הסיטואציות החברתיות. יש מסגרות בהן הגננת מבקשת מהאמהות להתרחק ולהשאיר את הילדים לבד, ויש מסגרות שמאפשרות קרבה של המלווה כל שעות הפעילות. לעומת ההורה, לגננת יש ראיה רב תחומית אודות הילד, היא מתבוננת ומעריכה את ההתפתחות המוטורית, הקוגניטיבית, הרגשית של הילד, ועל פי הערכתה יודעת אילו גירויים לתת לו ומתי. כמו כן היא מסוגלת להבחין מתי הילד מתקשה ובאם יש צורך בבחינה מקיפה והתערבות חיצונית. לעומת מפגשי בוקר עצמאיים של הורים ותינוקות, זו תרומתה הבלעדית של הגננת במפגשים מסוג זה".

נשמע ש'אמריקה' התגלתה בשנית. התינוק ההופך לילד, נכון לקבל את תשומת לב הדרושה לו, תיווך מקסימלי, שלל רב של גירויים מותאמים וקבוצת שווים להתרועע עימה. זאת ועוד מבלי לסבול את הפרידה הכואבת מן ההורה האהוב. אם התלבטות נוכח השנה הבאה היא מנת חלקכם, יתכן והפתרון מסתתר אי שם בסלסילת הקוביות שבגן עם אמא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by