בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
המלצות 
ילד אלטרנטיבי  
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) טיפול שהוא גם חוויה   
המלצות |
 
לימור סימון, ifeel

שיטות טיפול באמצעות בע"ח, ספורט או מים, עשויות לסייע לילדים הסובלים מבעיות פיזיות, מבעיות קשב וריכוז ומבעיות נפשיות והתנהגותיות אחרות. טיפול שהוא גם חוויה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פינת ליטוף, שחייה, רכיבה על סוסים, טיפוס על קיר ופעילויות פנאי מהנות אחרות, הפכו בשנים האחרונות לחלק ממכלול טיפולים אלטרנטיביים לילדים עם בעיות שונות, החל מבעיות ראייה, דרך טונוס שרירים נמוך ועד קשיי קשב וריכוז. "בשנים האחרונות, יותר הורים משלבים יחד עם הטיפול הקונבנציונלי בבעיה של הילד גם טיפול אלטרנטיבי, שמציע מגוון רחב ואיכותי של דרכי טיפול בילדים", אומר הנוירולוג ד"ר מרדכי כהן.

"יש לא מעט ילדים שהתחילו בטיפול כזה או אחר, ואחרי תקופה של חצי שנה הגיעו אליי כילדים אחרים, והטיפול התרופתי בהחלט הופסק או הופחת. אצל אחרים זה בא במקביל".
 

על איזו שיטת טיפול אתה ממליץ?

 
"זו שאלה שאי אפשר לענות עליה, כי כל ילד מתחבר לתחום אחר: יש ילדים שהשהות במים מיטיבה איתם והאפקט מהיר יותר ויעיל יותר מטיפול אחר, יש ילדים שהחיבור לבעלי חיים עושה להם את זה. באופן כללי אני חושב שכל טיפול כזה יכול לגעת בכל ילד. גם ילד שנרתע מבעלי חיים, ממים, מטיפוס או מסוסים - נפתח לזה בקצב שלו והאפקט בהתמדה משיג את התוצאה".

אז איך תבחרו את הפעילות המתאימה לילד שלכם? האם סוסים, ארנבים או שחייה יפתחו לו את הכישורים הלקויים ויסייעו בהתמודדות עם הבעיה? יצאנו לבדוק את האפשרויות השונות.
 

מטפס על הקירות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החל מגיל 3 חודשים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החל מגיל 3 חודשים   
אור בת השש מגיעה אל המרכז לספורט טיפולי בחולון בחיוך גדול, היא מתרוצצת במרחבי הדשא ומחבקת את גלי ירקוני, מנהלת המרכז. ירקוני מלטפת את ראשה, מתעניינת בבובה שלה ומלהיבה אותה בפעילות הספורט שהכינה עבורה.
אור נולדה עם לקות ראייה ואת שנותיה הראשונות בילתה בבתי חולים. "אור התקשתה מאוד בתפקוד המוטורי, יכולתה הוורבלית היתה נמוכה ביותר, הקואורדינציה בעייתית וכך גם האוריינטציה במרחב", מספרת אמה, רונית. "לאור היתה בעיה להביע רגשות ורצונות ולתקשר עם אנשים. עקב האשפוזים הרבים, היא פיתחה פחד מפני מבוגרים. זו ילדה ראשונה שלנו והמצב שלה לווה בהרבה פחדים מצדנו, איך היא תסתדר במרחב של מסגרת. לפני כשנתיים הופנינו למרכז לספורט טיפולי בחולון, ומכאן החל תהליך מאוד ארוך, שבסופו של דבר בנה את האישיות שלה מההתחלה. קיבלתי ילדה חדשה".

"הספורט הטיפולי הוא כלי ייחודי, הנותן מענה טיפולי מצוין לילדים עם צרכים מיוחדים", מסבירה ירקוני. "במהלך הטיפול מתמודד הילד עם קשייו ומקבל כלים המסייעים לו להתמודד. למשל, ילד המתקשה בתכנון ובהתארגנות לומד דרך הפעילות הגופנית לבצע משימות פסיכומוטוריות בדרגת קושי עולה, תוך רכישת כלים ואסטרטגיות למידה. עם הזמן הוא לומד להשתמש באסטרטגיות אלה גם בבית הספר ובבית. כל הפעילויות והמתקנים המשמשים בספורט הטיפולי מותאמים לקשייו של הילד, כך שבמסגרת התהליך הוא לומד להתמודד איתם ולבצע מיומנויות הנדרשות ממנו".
 
 

ילדים רבים מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, איך המרכז יכול לעזור להם?

"אצל ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, הטיפול נעשה בעזרת קיר טיפוס. ילד עם הפרעת קשב יתקשה לטפס על קיר טיפוס טיפולי, שכן יכולת ההתארגנות שלו נמוכה. על פי רוב הוא ינסה ויכשל מבלי להפיק למידה כלשהי מניסיונותיו. בתיווך המטפל, הילד לומד לתכנן את המשימה שאותה הוא נדרש לבצע, ורק אחר כך לבצעה בפועל. לאורך זמן הילד לומד להשתמש בכלים שרכש, ואף להעבירם למשימות אחרות".

איזה מענה נותן הספורט הטיפולי להפרעת תקשורת?
"ילד המאותר עם לקות תקשורת יאופיין לרוב ביכולת תקשורתית מילולית/פיזית נמוכה, קושי ביצירת קשרים חברתיים, חוסר עניין בפעילויות חברתיות וכדומה. באמצעות הספורט, הילד יונחה לבצע משימה תנועתית המחייבת אותו ליצור קשר עין עם המטפל.
בהדרגה תוארך המשימה ותוביל לקשר עין ארוך יותר; לאחר שייווצר קשר עם המטפל, יצורף לפעילות ילד נוסף שעבר תהליך דומה. התקשורת ביניהם תיבנה סביב משחק, מיומנות מעולם הספורט והתנועה, כמו משחק כדור או מסלול מוטורי אותו עליהם לעבור תוך שיתוף פעולה ביניהם".

במרכז הספורט הטיפולי ציוד ומִכשור רב, כגון אומגה (להתמודדות עם קושי בניתוק מהקרקע, חשש מגובה), קיר טיפוס (לשימוש בילדים בעלי טונוס שריר נמוך, ילדים עם הפרעת קשב המתקשים בתכנון והתארגנות, ילדים עם קושי רגשי), ערכות שיווי משקל, סולם חבלים מתנדנד, צלחות תלויה, צלחת מבוך ועוד.
 

מהו משך הטיפול במרכז?

"תלוי בילד. אחרי האבחון והתאמת הטיפול אנחנו נפגשים עם ההורים ומתאמים ציפיות. חשוב שההורים יהיו מעורבים בכל מה שנעשה עם הילד, שיהיו ערים לקושי שלו, שיהיו שותפים לתהליך, כי התהליך לא נפסק במרכז אלא ממשיך בבית. טיפול יעיל מצריך לפחות שנה, אבל שוב, זה תלוי בחומרת הבעיה ובשיתוף פעולה".
 

כמו דג במים

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שילוב של טיפול ומשחק
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) שילוב של טיפול ומשחק   
יניב בן החמש נכנס למרכז הלימודי לשחייה בקאנטרי דקל תל אביב כשעל גבו תיק גדול ובו מגבת, קרם הגנה ובקבוק מים. הוא נפרד בנשיקה מאמו ורץ לעברה של אילנה לם, מנהלת המרכז, שאוספת אותו בחיבוק ומבקשת ממנו להתארגן לשיעור. כעבור חמש דקות יניב כבר בתוך המים, צולל ומקפץ לפקודת המדריכה, שוחה עשר ברכות בלי לעצור ועובר לתרגילי כוח ושחרור במים.

"בשלב מוקדם יחסית הבחנו שקצב ההתפתחות שלו שונה. כל הנושא של מוטוריקה עדינה וגסה היה מאוד מסורבל, ההתמצאות במרחב לקתה בחסר, היו לו קשיים בדיבור, הוא לא תיקשר עם בני גילו וגם לא עם מבוגרים. הוא אובחן כמי שנמצא על רצף האוטיזם", מספרת אמו. "כהורים צעירים לילד ראשון קיבלנו את זה קשה, אבל במקביל הבנו שנצטרך לחיות עם זה ושעלינו לעשות הכל כדי להקל על יניב.

"ניסינו הרבה טיפולים, עד שלפני כשנה המליצו לנו על הידרותרפיה. ידענו שזה משהו שיכול לעשות לו טוב, מאחר שיניב מאוד מחובר למים. החשש היה איך הוא יגיב להוראות, איך הוא יתקשר עם המנחה. זה לא קסם שעובד אחרי יום, אבל לאט לאט ראינו את השינוי. הוא למד לשחות וחגורת הכתפיים שלו התחזקה. דרך התרגילים במים הוא למד לתקשר עם המדריכה. פתאום הוא הביע רצונות, התחיל לקחת אחריות - החל מלהגיע למקום עם התיק על גבו וכלה בלהיפרד מאיתנו. בעבודה בקבוצה הוא למד לתקשר עם ילדים, לזרוק כדור במים ולקבל חזרה. המים מאוד מרגיעים אותו ואני מרגישה שנולד לי ילד חדש".

לם מוסיפה: "הבעיה של יניב לא נפתרה, זה משהו שהוא יצטרך לחיות איתו, אבל דרך הטיפול במים הוא רכש כלים להתמודד עם החיים. השינוי ביניב הוא מאוד מהותי, כי כשהוא הגיע לכאן הוא היה ילד סגור, שלא תקשר עם אף אחד. באמצעות הקשר עם המדריך הוא נפתח וזה משליך אוטומטית גם על החיים בחוץ".
 

גמישות, יציבות והרבה כיף

לם, מטפלת מוסמכת להידרותרפיה, מורה לחינוך גופני ומתמחה בשחרור חרדות ממים אצל ילדים ומבוגרים, חיה ונושמת את מי הבריכה כ-20 שנה. "הידרותרפיה היא טיפול במים, שיקום במים לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים", היא מסבירה. "ההידרותרפיה כוללת טכניקות טיפוליות המתבצעות במים ומנצלות את יתרונותיהם: איבוד תחושת המשקל, קלות בתנועה, מרחב רגוע ומערסל, תוך מניעה של נזקים אפשריים".

"הטיפול במים משפר את טווחי התנועה של המפרקים, מחזק את השרירים, מקל על הנשימה ותורם להרפיה ולהפגת מתחים. היתרון הגדול של המים כסביבה שיקומית הוא, שהמים מתמקדים ביכולות ולא במגבלות. ההתנגדות לתנועה במים מאפשרת כבר בשלב מוקדם של השיקום לחזק את השרירים, לשפר יציבות ולהגדיל את הסיבולת באופן משמעותי".
 

אלו תכונות יש במים שכל כך מיטיבות עם המטופלים?

"המים מרפים את השרירים ואת הגוף כולו. הם תורמים לשיפור הגמישות בשרירים, לשיפור בזרימת הדם והחמצן לשרירים ולכלי הדם, לשיפור תפקודי הריאות והנשימה, להתמצאות במרחב. בנוסף, הם גורמים הנאה וכיף, שזה מאוד חשוב, בעיקר לילדים. ילד שמגיע עם בעיות של ויסות במרחב או ילד נכה, לא יכול ליפול במים ולקבל מכה".

כיצד הידרותרפיה יכולה לעזור למשל לבעיות קשב וריכוז?
"ילד עם בעיית קשב וריכוז בדרך כלל מתקשה בריכוז מתמשך במשימה או במשחק, אינו מסיים מטלות, נראה כאילו לא מקשיב, חסר מנוחה וכדומה. העבודה במים מקנה לו תחושה של שוויון. העבודה היא אחד על אחד, המורה בגובה התלמיד במים. המטרה היא ללמד שליטה עצמית, תוך לימוד מיומנות השחייה. הבריכה נתפשת כסביבה בריאה ולא כסביבה טיפולית. הילד לא מרגיש בה שונה. כאן אף אחד לא שופט אותו על הישגיו אלא להפך - מאדיר ומעצים את היכולות שלו".
 
דרך הטיפול במים מתגלים לא פעם קשיים, שהילד מרגיש בנוח לשתף בהם את המטפל. לם: "נוצרת קירבה ואינטימיות בין המטפל לילד. בזמן הטיפול ילדים משחררים תחושות ורגשות ורצונות. היה לנו מקרה קשה של ילד שהגיע בגלל טונוס שרירים נמוך ופחד ממבוגרים. במהלך הטיפול התברר שהוא מגיע מרקע קשה, וכאשר המדריכה ביקשה ממנו לעשות פעולה מסוימת הוא שאל: 'אם אני לא אעשה את תרביצי לי?', ומכאן התגלגלה ביניהם שיחה דרך התנועה במים, ונפתחה קופת שרצים גדולה מאוד, שהיוותה בסיס לרוב בעיותיו".

באיזה גיל מומלץ לשלוח את הילד לחוג שחייה?
"חמש וחצי-שש, בגיל הזה הוא בשל מבחינה מוטורית לקבל מרות והוראות ולהתחיל בתהליך של למידה. להידרותרפיה אין גיל".

איך לעזור לילד שפוחד ממים?
"לא לזרוק את הילד למים ולהגיד 'תתמודד', זה יוצר רק טראומה ומקבע אותה. צריך להתחיל בהדרגה ולאט לאט לנוע קדימה".

לקבלת גיליון ראשון של מגזין הורים וילדים במתנה
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by