בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
שימו גבול לחופש 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) הנאה וגבולות   
הורים וילדים |
 
רביד פלג

החופש הגדול כאן ואתם כבר ממוטטים. כיצד תשלבו הנאה עם גבולות? כיצד תימנעו מגזרת השעמום? כיצד תשמרו על המזומנים בין כל הדרישות ל'בילויים'? טיפים וכללי מסגרת לחופש עם גבולות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחוזי הלחות בשיא, השמש נמתחת אל קצה גבול היכולת וה'גן סגור'. נדמה כי סוף העולם קרב והעונש הנורא מכל הוטל. הורים רבים תרים אחר המתכון, אשר ידאג להביאם אל סופו של החופש הגדול כששפיותם וגופם אחד הם. בין אם מדובר במספר יממות או חודשים שלמים, יש להיערך לקראת הימים ה'נוראים', כדי שאלה יטבלו במקסימום הנאה ומינימום נזקים. איך משלבים הנאה עם גבולות? כיצד נמנעים מגזרת השעמום? כיצד שומרים על המזומנים בין כל הדרישות ל'בילויים'? טיפים וכללי מסגרת לחופש עם גבולות עם גדי רוזן, מאמן משפחתי, זוגי ואישי.
 

בוקר, קדימה בוקר

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תשמרו כוחות לשארית החופש
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) תשמרו כוחות לשארית החופש   
המטרה של כל ההורים זהה, לחצות את החופש הגדול עם שק של חוויות טובות ושארית כוחות לשנה החדשה. איך עושים כן מבלי להשתגע? מחשבים ומתכוננים ויפה שעה אחת קודם! הימים הראשונים של החופש הגדול עלולים להטעות גם את הותיקים שבהורים, לכן יש לזכור כי האופוריה המלווה את ראשית החופש, עתידה לחלוף עד מהרה, מבלי להותיר קווי דמיון בין המלאכים שזה עתה הלכו לישון ל'תובענים' הקטנים שאך הקיצו. כדי לשמור את השיגעון מחוץ לגבולות המשפחה, יש מקום רב לשגרה, גבולות והכוונה. "חשוב לשמור על מסגרת גם בחופש הגדול", מסביר רוזן, "שכן בהעדר שכזו יתכן איבוד שליטה על כל המתרחש. לאחר מספר ימי התרגלות ופורקן, חשוב להגדיר שעות שינה, השכמה, מחשב, טלוויזיה, בילוי וכדומה, כדי שהילדים, ואף ההורים, לא ילכו לאיבוד בתוך החופש הארוך.
"נוסף על כך מומלץ ניתן להכין מראש מצבור פעילויות ותוכניות שיקלו לעבור את החופש בשלום. תכנון שבועי מבעוד מועד יתמודד עם תגובות כמו 'מה עושים היום?'. ניתן לבנות בנק של רעיונות ומתוכו לתכנן 'תוכנית שלד' לכל שבוע שכולל בתוכו גם זמן פנוי ללא תוכניות. הרעיונות אינם חייבים להיות מאד יצירתיים, יחד עם בילויים במקומות רחוקים ניתן לתכנן הזמנת חברים, יציאה לפארק או גן ציבורי, ביקור בעבודה של ההורים וכדומה".
 

הנאים השכנים בעיניך?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זה החופש שתמיד חלמתי עליו
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) זה החופש שתמיד חלמתי עליו   
אם עד כה לא השקעתם ביחסים חברתיים בתוך השכונה ועם החברים והמכרים אשר מחוצה לה, זה הזמן לעשות כן. מגוון פתרונות זולים וחביבים טמונים בעברה השני של הדלת ממול. "ילדים אוהבים מאד לישון מחוץ לבית, אצל חברים, מכרים ובני משפחה, בדורות האחרונים הם אף מקדימים לעשות כן. אם בנמצא משפחות שההורים סומכים עליהם ונכונים לשלוח את ילדיהם אליהם כשלבם שלם, לינה אצל חברים ומכרים היא אופציה נפלאה לחופש הגדול. לינה מחוץ לבית מאפשרת להורים חופש משל עצמם והנאה מערבים שקטים בבית. יש לשים לב כי לפעמים האירוח כרוך במחיר ההדדיות, ואל להורים להיות מופתעים כשבן הדוד או החבר הרחוק יתדפק על דלתם לחילופי משמרות".
 
 

סבא בא

 
זמן איכות עם דור המייסדים לעיתים אינו רב בימות השנה, החופש הגדול מאפשר מפגשים תכופים יותר ואף עזרה מן הסבים והסבתות. "זה הזמן להיעזר בסבתא ובסבא. הורים רבים מברכים על קיומם של אלה במיוחד בחופש הגדול ונכונים לחזק את הקשרים בינם לבין הנכדים. ניתן לשלוח אליהם את הנכדים המתוקים למספר ימים, ניתן להזמין אותם הביתה, להיעזר בהם מדי פעם בחלקי ימים, כמובן בתלות למצבם הבריאותי ומידת הפניות שלהם. מרבית הסבים והסבתות נענים לזמן האיכות עם הנכדים, מה שמקל ומוסיף פעילויות לחופש הגדול".
 

מחיר החופש

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מבשלים ביחד
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מבשלים ביחד   
החום הגדול והמחיר הכבד של בילויי החופש הגדול אינם מאפשרים למרבית ההורים לבלות עם המשפחה תכופות מחוץ לבית. גם בין ארבע קירות, עם מזגן מצנן ניתן ליהנות. "אמנם נאמר כי אין מחיר לחופש, אך לבילויים הכרוכים בו יש גם יש מחיר ואף גבוה מאד. אני מציע להורים לערוך רשימה של פעילויות יקרות לצד כאלה שאינן יקרות, לשלב בין כולם ולאפשר גם זמן איכות של בית, בו ניתן ליהנות במידה לא פחותה.
"בין הפעילויות הפחות יקרות ניתן לשלב ביקורים בשפת הים, פעילויות חינמיות שמציעים מרכזי הקניות השונים, ביקור בבריכה עירונית, שלרב כרוכה בתשלום סמלי, ביקור בפארקים עירוניים וכדומה. את זמן השהות בבית ניתן להעביר בפעילויות יצירה מיוחדות, שתופסות פחות מקום בשגרת החול. ביקור בחנות יצירה מעלה שלל רב של חומרים, המאפשרים להעביר זמן איכות ופעילות עם הילדים, עבודה חופשית בחמר, בצק, חרוזים, קיפולי נייר, צבעי גואש ועוד, גם 'יהרגו' זמן וגם יפיקו תוצרים מהנים לילדים. עוד בין כתלי הבית ניתן לשחק משחקי קופסא, לצפות בטלוויזיה, לשקוע במשחקי מחשב ואף לאפשר זמן למנוחה. חשוב שלא להעמיס על הילדים פעילות יתר, אין צורך לתזז, להפעיל ולהריץ את הילדים, יש לאפשר להם גם רגיעה ו'בהייה חסרת תכלית' בתוך תלאות החופש הגדול".

אם להודות באמת, הרגע בו הפך החופש הגדול מנכסף וקורץ, למאיים ו'הורס', הוא הרגע בו הפכנו להורים. אם נרשה לעצמנו להיזכר בהמתנה קצרת הרוח לחופש הגדול בעודנו יושבים על ספסל הלימודים, נגלה כי גם אנחנו חיכינו, ציפינו וייחלנו לו באהבה גדולה. אם נרתום יחד את הזיכרונות, המזגן והסבים הנפלאים, נוכל להעביר גם את הארוך שבחופשים, בחדווה ובשלום. ומי שבוחר שלא להתמודד עם האימה, תמיד ימצא מקום באיזו קייטנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by