בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות אמא 
תשומת לב חולנית 
 
 האם המתעללת. נושאת עובר נוסף ברחמה   
חדשות אמא |
 
לימור גריף

לאור סיפורה של האם המתעללת מירושלים שהרעיבה את בנה בן השלוש, עד שהגיע למשקל של 7 ק"ג, יצאנו לבדוק מהי תסמונת מינכהאוזן, במי היא עלולה לפגוע, ומה הקשר שלה לתשומת לב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לזכות בתשומת לב דרך הילד (צילום:sxc)
 לזכות בתשומת לב דרך הילד (צילום:sxc)   
הברון מינכהאוזן נהג לספר סיפורים דמיוניים ויוצאי דופן, על שמו נקראת תסמונת מינכאוזן האיומה, מחלת נפש המאופיינת אצל לא מעט אנשים שהגיעו לחדרי מיון, כשהם מביימים מחלות כדי לזכות בתשומת לב רפואית, חמור מכך הן אמהות הגורמות לילדיהן לחלות כדי להיות במרכז העניינים.

תושבת ירושלים נעצרה בחשד שהרעיבה את בנה בן השלוש במשך כשנתיים, עד שהגיע למשקל של 7 ק"ג. מעצרה הוארך בבית משפט השלום בירושלים בחמישה ימים - זו הפעם השנייה. כנראה שאת סינדרום מינכהאוזן מייחסים לאותה אם מרעיבה, על אף שהסובלים מהתסמונת פוגעים בעיקר בעצמם. היא צולמה במצלמות בית החולים הדסה עין כרם, כשהיא מנתקת את מכשיר ההזנה מבנה ואף מחדירה לתוכו חומרים בלתי מזוהים. מדובר באנשים שמוכנים לזייף מפגעים בריאותיים בעצמם, במטרה לדרוש תשומת לב. זאת הדרך העדיפה עליהם לקבל אהבה. קשה לזהות את החולים במחלה, בדרך כלל החולים הם נתפסים כשהם מציגים מצבים רפואיים חריגים, כגון תת תזונה מחריד.

חולים מדומים

לדבריה של ד"ר נינה גיא, פסיכיאטרית מומחית, מנהלת מחלקת יום פסיכיאטרית, מרכז רפואי קפלן, פציינטים הסובלים מתסמונת מינכהאוזן, הופכים את הסימולציה של מחלות גופניות למרכז חייהם. הם אינם עובדים, מאופיינים על ידי התנהגות נפשית מופרעת, והתנהגות של פגיעה עצמית חוזרת, שמובילה אותם לאבחונים רפואיים מסכני חיים, טיפולים וניתוחים מרובים. לעיתים הם מתמכרים לתרופות שונות ובמיוחד למשככי כאבים. ד"ר גיא מכנה אותם כסוג של "גנבים" – גנבי תשומת לב והתייחסות. "הם מציגים עצמם כחולים, מספרים שקרים לגבי מחלות של עצמם ומשתמשים באחרים על מנת לזכות בתשומת לב, בהתייחסות ובטיפול בדברים שחסרו להם בילדותם".

מזריקות חומרים למפרק

התסמונת מופיעה לרוב בגילאים 20 – 30 , בנשים בין הגילאים 20 – 50. ד"ר גיא מציינת את המכלול הרחב של הסימפטומים שהתסמונת עלולה לייצר: גרימת דימומים, הזרקת חומרים שונים למפרק הירך ומורסות במפרקים, שעלולים ליצור בעקבות כך קשיים בהליכה ובכיפוף הברכיים. לעיתים, קיימות תלונות של סחרחורת וחולשה המתגלות בבדיקת דם כאנמיה חמורה. החולים המדומים נוטים לבלוע דם או לשים דם בשתן של עצמם, להזריק תרופות נוגדות קרישה או לבלוע רעל עכברים (שמכיל נוגד קרישה וגורם לדימומים פנימיים).

וזה לא הכל

רוב האנשים החולים בתסמונת מינכאוזן סובלים מהפרעת אישיות גבולית המתבטאת בחוסר יכולת להתמודד מבחינה תפקודית וחברתית. הם נוטים לאימפולסיביות, תחושת עצמי לא יציבה ולא מגובשת, נסיונות אובדניים חוזרים ו/או התנהגות של פגיעה עצמית חוזרת, מצב רוח לא יציב, הרגשת ריקנות כרונית, חוסר יכולת לשלוט על כעס, יחסים בין אישיים לא יציבים ועוד.
 

אמהות מתעללות

אהבה עם תנאים (צילום:sxc)
 אהבה עם תנאים (צילום:sxc)   
קיימת תופעה נוספת של התסמונת הנקראת "מינכהאוזן באמצעות שליח" והיא גורמת לאדם לפגוע באדם אחר, שבדרך כלל תלוי בו. מדובר בביטוי קיצוני של התסמונת ואף התעללות של ממש העלולה להסתיים בפגיעה חמורה ואף לגרום למוות. הסובלים מהתסמונת פוגעים בבני זוגם או חבריהם, על מנת לטפל בהם כדי להוכיח אחר כך את אהבתם ואת יכולות הטיפול המסור שלהם, במקרים אחרים פוגעים הורים בילדיהם, כדי לגרום לאשפוזם בבית החולים, מתוך צורך כפייתי לזכות בתשומת לבו של הצוות הרפואי או כדי לקבל את תשומת לב ילדיהם באמצעות יצירת תלות.

ילדות חסוכה

אריה טבעון, פסיכולוג קליני, מנהל מכון טבעון, מכנה את ההורה הלוקה בתסמונת מינכאוזן כמי שנוטה להורות חסוכה. "מדובר בהורה שעבר ילדות שונה, אולי היה מאומץ או שאחד מהוריו מת מגיל מאוד צעיר, ועל אף הקשר הרגשי שהיה לו עם בני המשפחה, התחולל במקביל קשר מאוד פגיע, על גבול הסדיסטי". טבעון מסביר, שלרוב אימהות נוטות ללקות בתסמונת זו, אך לא רק. התסמונת מעוררת דרישה של ההורה לתשומת לב דרך הילד. בעצם הוא משליך את עצמו על הילד ומשחזר את עצמו, במטרה מאוד לא מודעת לפתור את הבעיה, מה שבעצם מזיק מאוד גם לו וגם לילד. את החלק הלא משוחזר אצל ההורה, מכנה טבעון כחלק התוקפני ביותר, ההרוס, הכועס, שמכוון בדרך כלל אל ילד קטן, דמות שתלויה בו עד מאוד.

שני פנים לאהבה חולנית

הורה שלוקה בתסמונת, מתחלק באופן כמעט ברור לשני סוגים: האחד בעל עודף אהבה, מטפל כמעט משולם, והחצי השני, הוא חצי נסתר שפוגע באופן לא מודע כלל. גם לאחר שהאמא חוזרת לעצמה ומבינה ברמה האינטלקטואלית את שעשתה, היא עדיין לא מבינה ברמה הרגשית כלום, טבעון טוען – היא מנותקת מן הרגש.


להתעורר מהכחשה

בזמן העימות יכול להיווצר מצב מאוד כעוס וקשה, האם נמצאת במצב של הכחשה קיצונית ואט אט מתעוררת ומגלה את עצמה בתוך חלום רע שחלמה. היא מגלה שהילד שפגעה בו הוא הילד שלה, ובזמן המעשה הקשר האימהי שלה נמחק כליל. מדובר בהרבה יותר מן הצורך בתשומת לב, אומר לנו טבעון, האמא משחזרת התעללות פנימית שהיא עברה דרך הילד, ומדובר בחלק שקיים בתוכה והוא כלל לא מודע, לכן כשהיא מתאפסת מן התסמונת, היא נמצאת במצב מאוד מסוכן, לעיתים אובדני, דיכאון קשה, מצב כמעט פסיכוטי, שלרוב קשה לה להתמודד איתו. אך כמו כל תסמונת, הגלגל תמיד משנע את שיניו ואם היא לא מתמוטטת לאחר שהגילוי פוקד אותה היא עלולה לשוב ולחזור על מעשיה בהזדמנות הבאה.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by