בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פינת הייעוץ של מיכל 
שומרי הסף 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) אמא לא יכולה כל הזמן לגונן   
פינת הייעוץ של מיכל |
 
מיכל סבן

מתפקידנו להגן על ילדינו, לשמור, להזהיר ולדאוג ששום רע לא יאונה להם. כיצד נעביר להם את המסר? בטח שלא דרך לחץ וחששות שאינם תואמים את המצב. למיכל סבן כמה עצות שימושיות: כיצד תגיעו ללב הילד, כך שגם תטמיעו בו את המסר, מבלי לשדר אימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד מהתפקידים החשובים שלנו כהורים הוא להגן על ילדנו. לדאוג שלא ירוצו לכביש, יצאו מהבית ללא השגחה, ידברו עם זרים, יכניסו את האצבע לתקע או כל פעילות מסוכנת אחרת. אנו חרדים לגורלם ולשלומם, אך עדיין נשאלת את השאלה כיצד נעביר להם את המסרים החשובים הללו מבלי להכניס אותם לחרדות ופחדים?

פעם הדברים היו נראים אחרת. במבט נוסטלגי לאחור נראה כי אנו גדלנו במציאות אחרת, העולם היה מקום בטוח יותר והאמנו כי ניתן לסמוך על המבוגרים. המסרים של הורינו היו כי בכל מצב ניתן למצוא מבוגר אחראי להיעזר בו. לעומת זאת, כיום התקשורת מלאה בפרסומים על פדופילים, אלימות, מבוגרים המתחזים לילדים באינטרנט וסכנות העורבות בכל פינה, קשה לנו להמשיך ולהאמין כי העולם מקום בטוח כפי שהאמנו בעבר.
ילדים שגדלים בסביבה בטוחה, סומכים ומאמינים בבני אדם, גדלים להיות מבוגרים הבטוחים בעצמם ובעולמם. עקב כך חשוב לנו ההורים להמשיך ולגדל את ילדנו מתוך אמונה כי עולמם הוא מקום בטוח, אך עם זאת להעביר להם את המסרים הנכונים בכדי שינהגו בזהירות הראויה כדי להבטיח את שלומם. המשימה בהחלט מורכבתL גם לחנך שיתייחסו בזהירות המתאימה וגם שימשיכו להאמין בעולם ובתושביו.
 

שננו את המנטרה

 
כולנו היינו רוצים לרפד את הסביבה עבור ילדנו, כדי שהמכה לא תכאב כל כך, העלבון לא יצרוב והמציאות המאיימת לא תעבור את סף הדלת. הריפוד אינו הכנה טובה לחיים, לא תמיד אנחנו נהיה שם בכדי להיות שומרי הסף ועל כן עלינו לצייד את ילדנו בכלים המתאימים להתמודד עם החיים.

אני רואה חשיבות רבה במתן הסברים והדרכה, בכדי שהמסרים יהיו משמעותיים עבור ילדנו עלינו לחזור עליהם שוב ושוב. "חוצים את הכביש רק אם נותנים יד לאמא או אבא", "לא לוקחים שום דבר מאדם שאיננו מכירים." המסר חייב להיות קצר, ברור, נאמר בתקיפות ובמידת האפשר, תוך מתן הסבר מנומק (כמובן בהתאם לגילו ומידת הבנתו של ילדנו). אם בכל פעם שנרצה לחצות את הכביש רק נאחוז בחוזקה בידו של ילדנו, ללא הסבר, סביר להניח שהוא ינסה ללא הרף להיחלץ מהאחיזה. ניסיון שעלול לצערנו גם להצליח. הדבר נכון גם עם כל פעולה אחרת (שיחה עם זרים, נעילת הדלת בבית, שיחות בצ'טים באינטרנט וכו'). האיסור לבדו אינו מספיק, בעיקר כי לילדנו המוכשרים יש את הכשרון הנדרש למצוא את הפרצה או לנצל שעת כושר. הדרך היחידה שהם לא יעשו מה שאסור זה רק אם הם יבינו את המסר ונצליח לגרום להם להבין, להפנים ולהאמין בו.

לאחר שבחרנו את המסרים החשובים לנו, אמרנו והסברנו, עדיין נשאלת השאלה איך נגרום להם להפנים אותם? מניסיוני ניתן לספר לילדנו על אדם אחר שקרה לו מקרה דומה, כאשר מדברים על מישהו אחר מרחיקים את הנושא מאיתנו, המגננות יורדות וקל לנו יותר להגיב. אפשר לספר על אמא אחת שפגשתי אתמול בסופר שהבת שלה עזבה את היד שלה ורצה לכביש או על ילד אחד שלמד איתי פעם בכיתה ויצא מהבית מבלי להגיד לאביו או אמו שהוא הולך, או על אבא אחד שהבת שלו לקחה סוכרייה מאיש אחד ברחוב, או כל סיפור אחר כראות עינינו. אין צורך לתאר סיפורי זוועה על מה שקרה להם, כן כדאי להתמקד בעיקר באיך נכון להתנהג ולהתעכב פחות על מה יקרה אם, אמרנו פעם אחת, הבהרנו מהי הסכנה וחשוב יותר להתעסק בדרך ההתנהגות המועדפת עלינו.

אפשר לשאול את הילדים מה כדאי לאיש ההוא מהסיפור לעשות ומה הדרך הנכונה עבורו, כמובן שהדבר יזכה את ילדינו הקט, בפרגון ותשואות. דרך נוספת היא להשתמש בספרים בנושא וכמובן לעודד כל התנהגות חיובית. עידוד ופרגון ניתן להעצים על ידי שיתוף הסביבה, לספר לאבא, אמא, סבתא, סבא, גננת או כל אדם אחר על כשרונו המדהים של ילדנו לחצות את הכביש באופן זהיר, אי פתיחת הדלת לזרים או כל דרך התנהגות חיובית אחרת. ככל שנעצים יותר את ההצלחות, ילדנו יבחרו בדרך ההתנהגות הנכונה. מצבים רבים בחיים מזמנים שיחה על הנושא אם זה במהלך צפייה בטלוויזיה, בסרט או משהו שרואים בחוץ. מתפקידנו לנצל הזדמנויות אלה להעמיק את המסרים החשובים לנו.

ככל שילדנו גדלים אנו משגיחים עליהם פחות, משך הזמן שהם לא תחת עינינו הפקוחה מתארך ואנו נדרשים לסמוך עליהם יותר. מניסיוני הדרך לעשות זאת היא להתחיל ולהסביר להם כבר בגיל צעיר יחסית, כיצד להגן על עצמם ואיך להתרחק מסכנות. ככל שהמסרים יהיו ברורים, עקביים וחד משמעיים נוכל לגייס את ילדנו לפעול על פיהם.

מיכל סבן - הדרכה וייעוץ הורים בגובה העיניים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by