בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
היריון ולידה 
אמא חזקה 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) אל תחששי לספר מה עובר עלייך   
היריון ולידה |
 
לימור גריף

לידתו של תינוק חדש מולידה אמא חדשה, שמתמודדת לראשונה עם שינויים הורמונליים, רגשיים, ובעיקר גופניים. לפני שתצאי למלחמת גוג ומגוג בין הגוף לנפש, הנה כמה כלים שיעזרו לך לטפל בעצמך, כדי שתוכלי להתחזק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא תמיד מדובר באהבה ממבט ראשון
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא תמיד מדובר באהבה ממבט ראשון   
הלידה מאחוריך, את מניקה, מתרגלת לרעיון האמהות, סובלת מחוסר שינה כרוני, שינויים הורמונליים, חוסר שקט נפשי, וצריכה בה בעת להוות דוגמא ומופת, ולשאת על כתפיך את דגל האמהות המצטיינת. רגע לפני שאת נודדת עם מחשבותייך למטלה הבאה ברשימה. הגיע הזמן לטפל גם בעצמך.

ד"ר רוני לוי, מנהל חדרי הלידה ומיון יולדות, במרכז הרפואי קפלן, מסביר שהתקופה שאחרי הלידה מלווה בשינויים גופניים ונפשיים, שקשורים לשינויים הורמונלים שעובר גוף האישה, ליחסים עם הבעל וליחסים עם העולל הצעיר. "מבחינה גופנית, האם מתמודדת עם כאבים מתפרים או חתך של ניתוח קיסרי, לעתים קרובות טחורים או כאבים של הרחם המתכווץ". ההנקה גם היא משימה ממש לא פשוטה, מסביר לוי, לעתים זה בא בקלות, ולעתים מאד מתסכל. "איבוד הדם בלידה, יחד עם חוסר שינה, גורם לנשים להיות חלשות ומסוחררות. רוב הנשים חוששת לגזרה, ומתי ישובו לפעילות ספורטיבית".

כנסי לקצב

לגבי כמות ואופי הפעילות הספורטיבית, יש להתחשב בצורת הלידה. ד"ר לוי ממליץ לאחר ניתוח קיסרי, לחזור לפעילות ספורטיבית אחרי חודשיים, ולאחר לידה רגילה תוך שבועיים שלושה, בהתאם להרגשה הכללית. לאחר לידה רגילה, הדימום הוגינלי עשוי להימשך עד 3 שבועות. אחרי ניתוח קיסרי, הדימום נמשך לעיתים עד 5 שבועות. יש לשים לב שהדימום נחלש מדי יום, ולאחר שבוע, בד"כ לא יופיעו קרישי דם.
 

חזקה כמו ברזל

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מופיע עד עשרה ימים אחרי הלידה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מופיע עד עשרה ימים אחרי הלידה   
נשים רבות מסרבות להכיר במציאות, שהן אינן נשות הברזל אחרי הלידה, לא פיזית ולא נפשית. להפך, טוען ד"ר לוי, נשים רבות תזדקקנה לתוספת ברזל למשך חודש אחרי הלידה, מה שתלוי ברמת ההמוגלובין לפני הלידה, ובמידת הדימום בלידה. בשל העומס הרגשי ובעיקר הבלבול הזמני, נשים רבות מפספסות את נטילת הברזל, וחשות בחולשה עצומה.

האם זה נכון שאת מאבדת יותר קלוריות בהנקה?

בואו נשים את מיתוס שריפת הקלוריות בעת ההנקה על השולחן. ההפסד העיקרי בזמן ההנקה הוא של נוזלים, ולכן חשוב לשתות הרבה. ישנו גם איבוד קלוריות בתהליך יצירת החלב, טוען ד"ר לוי, אך אין זו כמות גדולה של קלוריות וקשה למדוד אותה. "נשים מניקות צריכות לאכול מאוזן, ולשתות הרבה, בדיוק כמו אישה שלא מניקה".

דיכאון מסורתי

דכדוך לאחר לידה מופיע אצל כ- 50% אחוזים מהנשים, במהלך עשרת הימים שלאחר הלידה. לדבריו של ד"ר לוי, הוא מתבטא בנטייה למצב רוח ירוד, רגישות יתר, חוסר מנוחה, דאגנות, בלבול, כעס כלפי הסובבים, ירידה בתאבון ונדודי שינה. כמו כן עשויות להופיע תנודות חדות במצב הרוח עם נטייה לבכי, לעתים קרובות ללא סיבה נראית לעין. "הסימפטומים בדרך כלל מגיעים לשיא עוצמתם בין היום השלישי והחמישי לאחר הלידה, וברוב המקרים חולפים מעצמם תוך יומיים שלושה". יש לציין כי הדכדוך נגרם גם בשל העייפות והמתח סביב הלידה, והמפגש הראשון עם התינוק - המעמת בין הציפיות והמציאות, אך גם להתנהגות ויחס הבעל לאשתו, יש תפקיד חשוב.

סכנת דיכי

מצב חמור מכך הוא הדיכאון לאחר לידה, אשר פוגע ב-10 עד 15 אחוזים מהנשים היולדות. האבחנה מתקבלת, אם האפיזודה הדיכאונית נמשכת לפחות שבועיים, כאשר ברוב המקרים נמשכת ההפרעה מספר חודשים. אם האישה לא מטופלת, היא עלולה להימשך שנה ויותר. לדבריו של ד"ר לוי, הסימנים השכיחים הם תחושת עצבות או מועקה ממושכת, איבוד עניין בפעילויות שקודם לכן היו מהנות, קושי בריכוז ובקבלת החלטות, עייפות מתמשכת, פעילות יתר או האטה פסיכו מוטורית. סימפטומים נוספים הם הפרעות בשינה ובאכילה, מחשבות חוזרות על מוות או על התאבדות, תחושות אשמה, כישלון או חוסר ערך. בנוסף, האם עלולה לגלות חוסר עניין בתינוק, לפחד להיות עמו לבד, להתעסק עמו באופן מוגזם, וכתוצאה מכך לפגוע במנוחתו.

הדגישי לעצמך כי יש לך בעיה

עוצמת הדיכאון אינה אחידה, בחלק מהמקרים, טוען ד"ר לוי, האישה במועקה, לא נהנית מהטיפול בתינוק, והאמהות הופכת בעבורה לדבר טכני. לעתים היא אף מתלוננת כי אינה אוהבת את התינוק, אך ממשיכה לתפקד. במקרים קשים יותר, האישה מתקשה לקום מהמיטה ולתפקד בהורות ובבית. הסכנה לתינוק כרוכה בהזנחה פיזית, דחייה או חסך רגשי, ורק במקרים חמורים עלולה להיות סכנה ישירה ומיידית לחייו. נשים אלו צריכות לפנות לפסיכיאטר או פסיכולוג, ולשקול טיפול מיידי בכדי למנוע את החמרת מצבן.
 

חשק מיני?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם את יכולה לחשוב על סקס?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) האם את יכולה לחשוב על סקס?   
לידה מעמידה את האישה באתגרים רבים ואף קשים. ההתמודדות תלויה גם בערכי האישה, אבל גם בתמיכת הסביבה הקרובה. עידן מיליצר, סקסולוג, מטפל זוגי ומשפחתי, פסיכותרפיסט התנהגותי וקוגניטיבי, מסביר כי רוב הנשים אינן חשות צורך ודחף מיני, שבועות מספר לאחר הלידה. הסיבה העיקרית לכך היא תשישות. קיים גם מרכיב הורמונלי, ובמידה והלידה הייתה קשה ומייגעת, תהיה הימנעות מיחסי מין מלאים עקב חשש מהריון נוסף. "באופן כללי, ניתן לחזור לקיים יחסי מין מלאים מהרגע שהאישה מפסיקה לדמם אחרי הלידה. רצוי שהדבר יעשה רק לאחר בדיקת רופא, שנעשית בד"כ כ- 6 שבועות לאחר הלידה, אלא אם מדובר בניתוח קיסרי".

כמו כן, נשים רבות סובלות מיובש בנרתיק כתוצאה מירידה באסטרוגן והורמונים אחרים, תופעה העלולה להימשך עד שישה חודשים. בנוסף, ירידה במתח השרירים באזור הנרתיק, עלולה ליצור ירידה בתחושה בזמן יחסי מין, וירידה בעוצמת האורגזמה. "באופן כללי, רוב הנשים מתחילות לחוש תשוקה תוך מספר חודשים לאחר הלידה. במידה והליבידו אינו חוזר לאחר חצי שנה ויותר, יש מקום לפנות לייעוץ מקצועי".
 
 

וממה בכל זאת להימנע?

 
"חשוב לדעת, (ואין זו המצאה של בנות המין הנשי), שיש להימנע מיחסי מין אוראליים של הגבר לאישה, משתי סיבות עיקריות: האחת, על מנת למנוע דלקת בנרתיק וברחם, והשנייה, קיים סיכון שהגבר ינשוף אוויר לנרתיק, העלול להגיע לכלי הדם ברחם, ולגרום לתופעה קשה הנקראת air embolism. כל השאר מותר ורצוי, וכל המרבה הרי זה משובח".

יולדות יקרות, טפלו בגופכן והקדישו לו את כל הנדרש, אך זכרו כי גם הגבר עובר שינויים פסיכולוגיים וחברתיים, המעמידים בפניו אתגר ממש לא קל. תשומת הלב עוברת ממנו לתינוק, מה שעלול לגרום לו להרגיש דחוי ובודד. שתפו אותו, הכניסו אותו אל מדורת השבט החדשה שלכם. ידוע כי השינויים הפיזיים כמו גם הרגשיים קשים מנשוא, אך אין ספק שהזמן הוא מרפא נהדר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by