בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה 
באיזה אחוזון התינוק שלך? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) האם הוא אוכל מספיק?   
תינוק בא הביתה |
 
רביד פלג

מרגע לידתו של תינוק חדש הוא מתחיל להימדד וקצב גדילתו "נשפט" על פי אחוזון הגדילה בו הוא מצוי. הידעתם שסטיות בגובה הן קריטיות יותר וסטיות בהיקף הראש הן מאד משמעותיות? על אחוזונים, רצף הנדודים ביניהם, וגם קצת גנטיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עת מגיע הביקור הראשון בטיפת חלב, מתחיל המסע ההשוואתי. כל תינוק נבדק, מושווה וממוקם באופן יחסי לקבוצת התייחסות הדומה לו במספר מאפיינים. תכופות נלקחים המדדים השונים וההורים זוכים למידע הממקם את ילדיהם מעל לממוצע, מתחתיו, או מחוץ לטווח הנורמה. 'עקומת הגדילה', המבטאת את תחום הנורמה של הגובה והמשקל, לעומת הגיל, מאגדת נתונים סטטיסטים של תינוקות שנולדו וגדלו בארה"ב, ומיושמת גם על ילדי ישראל. מה משמעותם של האחוזונים? האם חשוב לשמור על המיקום היחסי לאורך ההתפתחות? האם דין תינוקות יונקים כתינוקות הניזונים מתחליף חלב? ומה ההבדל בין בנים לבנות? טיול בינות האחוזונים, עם דליה שלומי, אחות טיפת חלב, מנחת קבוצות הורים בתוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון.
 

תינוק סטטיסטי

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אכילת המוצקים תוריד אותו באחוזון?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אכילת המוצקים תוריד אותו באחוזון?   
אתם שבים הביתה בידיים מלאות, האוצר הקטן יצא לעולם, כשהוא מצויד בנתוני פתיחה ראשוניים: משקל הלידה, גובה ביום הלידה והיקף ראשו. כדי לבחון האם העולל הצעיר תואם את קבוצת השווים ואיננו יוצא מן הכלל, נבחנים נתוניו אל מול נתונים של רבים כמותו. "עקומת הגדילה, מאפשרת למקם כל תינוק שנולד אל מול תינוקות אחרים, בני מינו וגילו. העקומה שהתקבלה, מהווה את ה-100%, כשניתן לבחון כל מדד של כל תינוק ביחס לתינוקות האחרים מבחינה סטטיסטית, כלומר, אם גובהו של תינוק נמצא באחוזון ה-5 של עקומת הגובה, ניתן לומר כי הוא ועוד 5% מאוכלוסיית התינוקות באותו הגיל נמצאים בגובה המסוים. 95% מהתינוקות בגילו גבוהים ממנו".
 

נתונים זרים

 
"כל נתון שניתן למדוד אותו בערכים מוחלטים, ניתן לייצר ממנו עקומה. בפועל המדדים שנבדקים הם: גובה, משקל והיקף ראש. מצאו כי אלה חיוניים כדי להעיד על התפתחות תקינה ונורמטיבית של התינוק". עקומות הגדילה בהן משתמשת מדינת ישראל, הן עקומות הגדילה משנת 2000, של המרכז הלאומי לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC). מעולם לא הוכנו עקומות גדילה המבוססות על גדילה של ילדים ישראליים לשימוש קליני. עקומות אלה הן עקומות 'ייחוס', המשוות את הגדילה של הילד הפרטי לגדילה באוכלוסייה מסוימת. משרד הבריאות הישראלי מציין כי נעשו השוואות גדילה של ילדי ישראל מול העקומות הללו, והן נמצאו מתאימות ככלל. "באופן כללי, חריגה מן הנורמה עלולה להעיד על בעייתיות, אבל, לעיתים החריגות נובעות מעצם העובדה, שעקומות הגדילה בהן עושה שימוש מדינת ישראל, מבוססות על נתונים סטטיסטיים של אוכלוסיית תינוקות מארצות הברית. עד לתיקון שנערך בשנת 2000, לא מעט תינוקות ישראליים מצאו עצמם מתחת לאחוזון".
 
 

לוקיישן לוקיישן לוקיישן

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) באיזה מיקום אתה נמצא היום?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) באיזה מיקום אתה נמצא היום?   
החשיבות של המיקום על גבי האחוזונים איננה בערך האחוזון בו ממוקם הילד, כי אם בשמירה על המיקום לאורך הזמן. "יש להבין ולזכור כי לכל ילד הנתונים האישיים שלו, יש ילדים רזים וארוכים שיהיו באחוזון 95 בגובה ו-35 במשקל. יש ילדים שיהיו נמוכים בגובה וממוקמים באחוזון גבוה במשקל. הוריאציות רבות ושונות. מה שחשוב הוא, שכל ילד לאורך הגדילה, ישמור, פחות או יותר, על המיקום באחוזונים. באופן יחסי, אנחנו מצפים שילד, שנמצא על אחוזון 50 בגובה, יישאר על אחוזון 50 בגובה, כשסטייה פתאומית של כ-2% לאורך תקופה של חודשיים שלושה, תדרוש בירור והגעה להבנות".
 

מרכיבי השינוי

"תמונת מצב הגדילה, במחצית הראשונה של חיי הילד, נובעת מן המזון והכלכלה שהוא מקבל החל מן הרחם ומחוצה לו. בגיל חצי שנה, כמעט ללא יוצא מן הכלל, נראים שינויים בגרפים. אלו נובעים ראשית בשל הורמון הגדילה, שנכנס לפעולה החל מגיל חצי שנה, שנית בשל כניסת המזון המוצק לכלכלת הילד ושלישית, בשל החיפוש ש'עורך' הגוף אחר האחוזון הגנטי שלו. רק בגיל חצי שנה, המערכת המחליטה כיצד יבוא לידי ביטוי המטען הגנטי של הילד, נכנסת לפעולה. פעמים רבות בגילאים אלה נראית סטייה מן העקומה, שהיא בבחינת סטייה תקינה, בה הילד מקבל את המדדים שיאפיינו אותו גם כאדם מבוגר. כעבור חודשיים - שלושה של 'חיפוש' עקומת המשקל, מתרחשת התייצבות מחודשת. נוסף על השינוי שמאפיין את גיל חצי שנה, יש לשים לב לסוג התזונה של התינוק, שפעמים רבות משפיע על מיקומו בעקומה ובאחוזונים. נמצא כי תינוקות יונקים ממוקמים לרוב באחוזונים נמוכים יותר מתינוקות שניזונים מתחליף חלב וקצב העלייה במשקל אף הוא איטי יותר בקרב תינוקות יונקים. הדבר נובע לרוב מן העובדה שהסטטיסטיקה והעקומות מתבססות על תינוקות שניזונו מבקבוק, ולא מהנקה. לכן, אין להילחץ באם התמונה של תינוק יונק היא 'פחות טובה'. כשם שישנן עקומות מיוחדות לפגים, ישנן עקומות המותאמות ליונקים אך אלה עדיין אינן בשימוש נרחב בארץ".
 

סטייה משמעותית

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סטיות בגובה ובהיקף הראש הן החשובות ביותר
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סטיות בגובה ובהיקף הראש הן החשובות ביותר   
"סטיות במשקל הן שכיחות מאד, לעומתן, סטיות בגובה הן קריטיות יותר וסטיות בהיקף הראש הן מאד משמעותיות. לרוב, כאשר ישנה בעיה, זו נראית קודם במשקל ורק אח"כ בגובה. לדוגמא, באם לילד יש בעיית ספיגה, או מחלת צליאק, לרוב הבעיה תבוא לידי ביטוי בהרזיה ובשלב מאוחר יותר, באם לא אותרה הבעיה ולא טופלה, תבוא גם פגיעה בגובה. את הגובה ניתן לתקן עד גיל מסוים, לכם אם העיכוב מתגלה באיחור, ישנו סיכוי שמא הילד יאבד מפוטנציאל הגובה שלו. חשוב לדעת, כי גם באופן המדידה עצמה יתכנו שינויים שמשפיעים על הממצאים, לדוגמא, כאשר אחות אחרת היא זו שמודדת, כשמתחילים למדוד גובה בעמידה במקום בשכיבה, כאשר מאזני השקילה הם אחרים וכדומה, לכן יש לעקוב אחר השינויים לאורך זמן. היקף הראש הוא מאד סטנדרטי בקצב ההתפתחות שלו, שעומד על כסנטימטר אחד בחודש. עצירה בגדילה של היקף הראש היא קריטית ויכולה להעיד על בעיות שונות, כגון, עדות למרפס סגור ותפרים של המוח שאינם משאירים למוח מקום לגדול. גם במקרים של פיגור שכלי ישנה לפעמים עדות לעצירה בהיקף הראש, שמעידה על מוח קטן יותר. לעומת זאת, אם יש האצה בגדילת הראש, יש מקום לבדוק נוכחות של מים במוח והעדר ניקוז של נוזלי המוח. מדובר במשמעויות קריטיות שמצריכות טיפול מהיר ומיידי".
 

מלחמת המינים

"עקומות הגדילה מותאמות למין, כלומר, מראשית האחוזונים המצופים מן הבנים והבנות הם אחרים ולכן לכל מין יש את עקומות הגדילה שלו. לרוב הבנים גבוהים מן הבנות מראשית הדרך ועד סופה. לבנים גרפים בצבע כחול, ולבנות גרפים בצבע אדום".

הבדיקה והמיקום ביחס לאוכלוסייה זהה, היא חיונית וחיובית לשם בחינת הגדילה הנורמטיבית. עדכון והתייחסות מקסימלית למאפיינים האישיים של הילד, לרבות התזונה ממנה ניזון מראשית הדרך, היא הכרחית ורצויה. דוברת משרד הבריאות הישראלי מציינת כי קיימות עקומות גדילה, שפותחו על ידי ארגון הבריאות העולמי, ומתאימות לתינוקות הניזונים מחלב אם, כשהמחלקה לאם לילד ולמתבגר והמחלקה לתזונה שוקלים לעבור לשימוש בעקומות הללו כחלק מהמחויבות לעודד ולתמוך בהנקה וכן למניעת השמנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by