בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד 
מגמגמים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) דברים שהגדולים לא יבינו   
בריאות הילד |
 
לימור גריף

זה נשמע חמוד בהתחלה, הילד מגמגם כמה מילים שנשמעות מצחיק, כל המשפחה נהנית והילד מרגיש מסמר הערב. אך מתי הגמגום הזה עלול להפוך לבעיה של ממש? ולמה זה בדיוק קורה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה בהחלט חמוד בהתחלה (צילום:sxc)
 זה בהחלט חמוד בהתחלה (צילום:sxc)   
גמגום הוא דיבור שאינו רציף, בדרך כלל מקוטע, שיכול לחזור כמה פעמים על אותה המילה באותו המשפט. לכל אחד יש רגעים של גמגום, מסבירה יעל זק, קלינאית תקשורת ממרכז מעוף. "יש להבחין בין גמגום התפתחותי שקורה כמעט אצל כל ילד לתקופה די קצרה, לבין גמגום נרכש". הגמגום יכול להופיע לראשונה בגילאים שבין 2-6. הוא יכול להיעלם ואף לחזור בגיל מבוגר יותר, בואו נסיר דאגה, אצל 75% הוא חולף מעצמו.

חוסר שטף

ילדים רבים סובלים מגמגום שבא לידי ביטוי כחוסר שטף. לדבריה של זק, חוסר השטף מקורו בדיבור מרוח, מהיר, חזרה על מילים, סיקול או משיכת אותיות. לא פעם אנו שומעים את הקטן חושב על מה שהוא רוצה להגיד: א, א, א, ורק אז משחרר בטבעיות את דבריו לאוויר.

מתי יש לשים לב לבעיה?

"כאשר מתווספים לחוסר השטף הטבעי עוויתות בפנים שמתבטאות כקושי בדיבור, מיתרי הקול נשמעים סגורים, לעיתים גם היד או איבר אחר עשויים לזוז בזמן הדיבור ומופיעות תנועות לוואי שאינן מוכרות ואינן מתאימות כלל לילד. לעיתים קורה שילדים נרתעים בשל הגמגום ואף נמנעים לגמרי מהדיבור עצמו".

כיצד יכול הגמגום לפגוע?

כשמדובר בילדים בטווח גילאים שבין שנתיים לשלוש, הגמגום אינו מהווה מכשול. הבעיה צצה בגילאים מעט יותר גדולים כאשר החברה בה נמצא הילד, בודקת, מתקנת ומבקרת. על פי גבולות הכנות בעולמם של ילדים, נוכל לומר גם שהחברה שופטת ומעמידה ילדים קטנים במקום די מביך, בעודם נוטים לצחוק על הפגום. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו כי גמגום שאינו מטופל בזמן יכול להתפרש בגילאים מאוחרים יותר כבדידות, כהרגשת ניכור ואי שייכות, ובעיקר פגיעה בזהות ובכבוד העצמי של האדם.
 

גברים מגמגמים יותר

 
לרוב איננו יודעים מהי הסיבה לגמגום ואין מחקרים שהעידו כי קיים מקור תורשתי לתופעה. אך הסטטיסטיקה קובעת כי גמגום שכיח פי שלושה אצל גברים. בשפה הרפואית מאפיינים גמגום כתוצר של תפקוד המוח בזמן דיבור ועיבוד שפה שונה מהרגיל. זק מתארת את הגמגום כתהליך שבו המוח מזהה כי אנחנו עומדים לטעות, ומכאן נוצר חוסר שטף ותקיעה. גמגום התפתחותי יכול לנבוע מילדות תוך כדי למידת השפה, מה שלרוב עובר. יש הטוענים כי גמגום יכול להופיע על רקע נוירולוגי, טראומתי או רקע משפחתי. לדבריה של זק, לעיתים מספיק מרכיב טראומטי קטן שיכול לעורר את לקות השפה.

אופן הטיפול

הטיפול הראשוני בילד מגמגם נעשה בהדרכת ההורה. "איננו מודיעים לילד שהוא נמצא בטיפול בבעיית גמגום, מתפקידה של הסביבה ליצור אווירה תומכת גם לדיבור וגם לתקשורת".

זק ממליצה לנו כמה כלים התנהגותיים בעודנו מזהים גמגום:

דברו בתור, אל תתפרצו לדברי הילד, אל תשלימו עבורו את המילה, התאפקו ותנו לו לסיים.
דאגו שהסביבה תתמוך בכל המישורים האפשריים: חברים, גן, אחים ומשפחה קרובה. הדגימו דיבור נכון – דברו בתנועות והברות חלקות והגו נכון את המלים. דברו בצורה רכה, שוטפת, הילד שלכם ינסה בדרכו הטבעית לחקות אתכם. הראו לו שזה מצליח גם לכם. בעיקר נסו לדבר בצורה שאינה מלחיצה, מאומצת או צועקת. התרכזו בדבריו של הילד, תנו לו להרגיש שאתם מתעניינים במה שיש לו להגיד, גם אם אתם כרגע מאוד עסוקים.
 

טיפול ארוך טווח

לאתר מוקדם ולמנוע בעיות מאוחר (צילום:sxc )
 לאתר מוקדם ולמנוע בעיות מאוחר (צילום:sxc )   
עוד מוסיפה זק כי הטיפול בגמגום אינו קבוע ואף יכול להיות ארוך טווח. הוא אינו טיפול פשוט והמטופלים זקוקים להמון מוטיבציה ורצון לשנות. זק מתארת את יסודות הטיפול כהרגלים מוטורים שיש לאחדם. "ככל שהמוטיבציה לטיפול תהיה גבוהה, הפרוגנוזה תהיה מהירה יותר".

לסיכום, נראה כי גמגום הוא תופעה טבעית שלרוב חולפת מעצמה. כמו כל שלב בהורות, עלינו להיות קשובים ועם האצבע על הדופק. זק ממליצה לנו לא להלחץ טרם עת ולהתייעץ עם הגננת, יש לה אינדיקציה להשוואה והיא יכולה לתת לנו מושג לגבי בעיית הגמגום של הילד. בכל מקרה יש לשים לב לסימנים הלא שגרתיים ובמקרה והם צצים, לגשת ולבדוק את התופעה שעשויה להשפיע לא מעט על עתידו של הילד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by