בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
בלוז לשיגרה  
 
 חלומות של אתמול     צילום: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 

הילד מתקשה לקום בבוקר ומסרב בכל תוקף לפקוד את הגן? כך תחזרו לשגרה אחרי החופש הגדול

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 החופש הגדול כבר מאחור, הימים הראשונים של השיבה למסגרות תופסים את מקומם ומציבים את מרבית ההורים מול הצורך להחזיר את הילדים לתלם. שגרת החופש שונה בתכלית מזו של שנת הלימודים, אף הילדים שבקרו בקייטנות עד תום החופש, חווים את החזרה לשגרה במלוא עוצמתה. כיצד יש לתכנן את החזרה לשגרה? האם עדיפה הסתגלות הדרגתית? כיצד נכון ללוות את הילדים בתקופת המעבר? אילו תהפוכות צפויות? איזו אסטרטגיה הורית היא זו שתפיק את התוצאות הטובות ביותר? על הדרך הנכונה בחזרה לשגרה עם מירי קובלסקי, מטפלת זוגית ומשפחתית, ת.ל.מ. ירושלים - שלוחת מודיעין, המרכז לטיפול פסיכולוגי יעוץ ואבחון.

 
חולמים על החופש הבא?
 חולמים על החופש הבא? 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 

 המאחרים לשובההיגיון הבריא מביא הורים רבים להשליט מעט יותר סדר, ארגון ומסגרת זמן כבר בימיו האחרונים של החופש הגדול. עם זאת, לא כל ההורים והילדים מצליחים לעמוד במשימה, הדורשת סדר יום מוקפד, כבשנת הלימודים, עוד בימי החופש העולזים. "מומלץ תמיד לבצע את המעבר משגרת החופש לשגרת שנת הלימודים באופן הדרגתי", מסבירה קובלסקי. "באופן כללי, ככל שהתהליך יהיה הדרגתי יותר, כך ההסתגלות תהיה טובה יותר. עם זאת, כולנו בני אדם, ופעמים רבות אנו נוטים לפעול ב'רגע האחרון'. אלו שהגיעו לתחילת השנה, כשסדר היום טרם הונהג, עלולים להיתקל בקשיי יקיצה של הילדים, קשיים בארגון לעת בוקר ולקראת שעת השינה, אך גם אלו, באופן הדרגתי עשויים להתמתן, עם הקפדה על זמנים וסדר יום. בקרב ילדי הגן, ניתן לפעמים לראות בלבול, שאותו ניתן להפיג על ידי מתן הסברים, המלווים במעשים. למשל, להסביר שמחר בבוקר קמים מוקדם לגן ובמקביל להכין יחד את הבגדים אותם הילד ילבש ביום המחרת. מעשה זה גם מקל על ההתארגנות וגם נותן לילד אפשרות לחזות את שעתיד לקרות". צמצום ההנאההחופש הגדול גדוש בפעילויות מהנות, שלרוב נגדעות באחת עת מתחילה שנת הלימודים. ילדים רבים, בעיקר הגדולים שביניהם, עלולים לחוות את הנתק באופן קשה ולחוש 'מופסדים'. "אני מניחה כי מרבית ההורים מסבירים לילדים את ההבדל שבין החופש לימי הלימודים. גם באופן אינטואיטיבי ילדים יודעים כי בחופש מבלים במידה אינטנסיבית יותר מאשר בימים של שנת הלימודים. יחד עם זאת, הטכנולוגיה של היום מאפשרת לילדים להמשיך וליהנות מפעילויות מהן נהנו בחופש, לדוגמא תוכניות טלוויזיה אהובות המשודרות בשעות שאינן תואמות את שגרת הלימודים. אחת ההצעות שלי היא להנהיג שגרת הקלטה של אותן תוכניות, שבשל תחילת שנת הלימודים, אי אפשר לצפות בהן. כמן כן, ניתן לעשות ברשת האינטרנט שימוש דומה, כשכל מה שנגיש ומסייע לדחות את הצפייה, עדיף כמובן על האופציה של הוויתור. כך ניתן כבוד לתחביביו ורצונותיו של הילד, לצד שגרת גן/לימודים נאותה".  


 

 

תנו זמן

מישהו אמר שעון מעורר?
 מישהו אמר שעון מעורר? 
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
שינוי מצריך זמן, כך גם ההסתגלות במעבר מן החופש לשגרת הגן ובית הספר. ההתארגנות בבוקרו של יום לימודים ועבודה נעשית לעיתים תחת לחץ של זמן ומצריכה מיקוד וקשב רב. למרות הקושי להקצות זמן מספק להתארגנות הבוקר ולהסתגלות ממושכת למסגרת הזמן החדשה, מסתמן הכרח לעשות כן. "הורים רבים ממתינים בקוצר רוח לתום החופש הגדול ולכניסה המחודשת של הילדים למסגרות ולשגרה. חדוות החזרה לשגרה משכיחה לעיתים מן ההורה את העובדה כי זו מצריכה תקופת הסתגלות ממושכת, הנמשכת לרוב על פני כמה ימים ולעיתים כמו מופיעה 'באיחור' לאחר כשבוע. פעמים רבות הילדים נלהבים מן השינוי במשך הימים הראשונים, ולאחר מכן מופיעים קשיי הפרידה, ההסתגלות וכדומה. הורים שאינם משריינים די זמן עלולים להיתקל בקושי, כמו גם ילדיהם, שאינם מצליחים לקבל את הפניות והזמינות הדרושה להם. אחת הדרכים לתת מענה ממושך לצרכיו של הילד, היא לשריין קרובי משפחה או חברים, עימם הילד מרגיש בנוח, שיוכלו להיות שם בשבילו, בזמן שההורים שבו לעבודתם. לצד זאת, חשוב להקדים את ההתארגנות בבוקרו של יום, במיוחד בתקופת החזרה לשגרה, שכן זו עלולה לערוך זמן רב מן הרגיל, לכלול שאלות מצד הילדים ומתן הסברים מן ההורים. ככלל, עדיף שהשינוי והתהליך יהיה מלווה במילים והסברים, במיוחד עם ילדים צעירים, שלעיתים נתקלים בקושי רב יותר".

קושי ותסכול

ישנם ילדים שמביעים את הקושי שבחזרה לשגרה באופן מפורש, תוך סירוב עיקש לפקוד את הגן/בית הספר, לעיתים בשילוב בכי רם. ישנם אלו שמביעים את הקושי בדרך 'סמויה', אם על ידי רגרסיה ואם על ידי יקיצה תכופה מחלומות קשים. "כאשר ההורה מבחין בקושי מצד הילד, עליו לתת לקושי תוקף ומקום, אך אל לו להישאב לתוכו ולהזדהות עימו יתר על המידה. ראשית יש לשקף את התחושה של הילד: "אני מבין שקשה לך לקום בבוקר/ללכת לישון מוקדם/ללכת לגן החדש בו הילדים לא מוכרים לך", כשיש לעשות כן ללא כעס או פליאה. במקביל, במקום להילחץ ולחשוד שדבר מה איננו כשורה עם הגן שנבחר או בית הספר, יש להבין כי מדובר בתהליך שמצריך הסתגלות ומערב גם קושי לגיטימי ותסכול. רצוי שמשפטים כמו "כיף לך בגן", "בסוף אתה נהנה", "מה פתאום, זה לא נכון, המורה אוהבת אותך" וכדומה, לא יתפסו מקום, שכן אלה רק מבטלים את תחושתו של הילד ומותירים אותו לבד עם קשייו. יש להרגיע את הילד, לומר שמדובר בהתחלה וכל ההתחלות הם קשות, להסביר שבמשך הזמן התחושה תשתפר, כמובן, בהתאם לרמת ההבנה של הילד. אם הילד נתקל בקושי משמעותי, נוכח מורה בבית הספר, ילד מסוים, פרידה מן ההורה, ומביע מצוקה קשה, רצוי כן לערוך בדיקה מול הצוות החינוכי, לא לבטל את דבריו של הילד, אך גם לא להילחץ מהם ולגרות להקצנתם. חשוב לזכור כי כל אחת מהנפשות הפעולות (גננת, מורה, צוות חינוכי וכדומה), זקוק לטווח זמן כדי ללמוד, להתרגל, להסתגל, לכן חשוב לתת 'צאנס' גם לילד וגם לצוות החינוכי. פעמים רבות הדברים מסתדרים מאליהם עם הזמן, לכן יש לתת הזדמנות לצד פקיחת עיניים, התבוננות ובדיקה. דבר נוסף שחשוב לזכור הוא שתגובת ההורים לחזרה לשגרה פעמים רבות משפיעה על הילד, האמונה כי ביכולתו לשאת את השינוי ולהסתגל עשויה מאד לעזור ולתמוך בתהליך".

החיים מערבים מספר רב של מעברים, כל אחד שכזה מצריך התגייסות, כוחות וזמן הסתגלות. ככל שניטיב ללוות את הילד בתהליך, להאמין ביכולתו, להעניק לו את תשומת הלב והצרכים הבסיסיים הדרושים לשם התפקוד התקין, כך ימהר הילד להשתלב ולצלוח את החזרה לשגרה בשלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by