בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האם  
שפעת החזירים - הנחיות לנשים הרות  
 
 לוקחות נשימה     צילום: רויטרס    
בריאות האם  |
 
אמא נענע 10

משרד הבריאות מפרסם הנחיות לנשים הרות ומניקות בכל הנוגע לשפעת החזירים. מהם הסיכונים? כיצד תדעי כי נדבקת? האם קיימים סיכונים לעובר וכיצד רצוי לנהוג?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר משרד הבריאות פרסם לאחרונה הנחיות והסברים לנשים הרות הנמצאות בקבוצת סיכון לחלות בשפעת החזירים ולסבול מסיבוכים כתוצאה מהשפעת. גם אם מדובר בהיסטריה חולפת או סיקור תקשורתי חסר פרופורציות, לא מזיק להצטייד במעט מידע.
 

האם כל הנשים בהריון נמצאות בקבוצת הסיכון?

גשי להיבדק בהקדם
 גשי להיבדק בהקדם  
 צילום: רויטרס  
 
נשים הרות בטרימסטר השני והשלישי להריונן ובארבעה השבועות הראשונים של משכב לידה נחשבות בסיכון גבוה יותר לתחלואה ולסיבוכי השפעת, בעיקר נשים בטרימסטר השלישי להריונן.

מהם תסמיני ההמחלה?

מדובר בתסמיני מחלה דמוית שפעת (חום, כאבי גרון, נזלת, שיעול, וכאבי שרירים).

האם עלי לפנות מיד לרופא?

הריונית הסובלת מהתסימינים המוזכרים, מוטב כי תפנה מוקדם ככל האפשר לעזרה רפואית, לצורך ניטור והשגחה צמודים למקרה אפשרי של הופעת סיבוכי המחלה. לאחר בדיקה והערכת מצב האישה, יוצע לאישה טיפול אנטי ויראלי. ישנה חשיבות גדולה למתן טיפול בשלבי המחלה המוקדמים
ב-48 השעות הראשונות מרגע הופעת התסמינים במניעת סיבוכים עתידיים ובקיצור משך המחלה.

האם אוכל לקבל טיפול תרופתי?

ניתן לטפל בנשים הרות בתמיפלו או ברלנזה, אך קיים מידע רב יותר על הבטיחות של תמיפלו באישה הרה ולכן תמיפלו הינה תרופת הבחירה. במידה ויש בחילות והקאות ישנה עדיפות לרלנזה.
 

במידה ונידבקתי, האם השפעת יכולה לעבור לעובר?

 
לא ידוע בשלב זה האם נגיפי השפעת מועברים דרך השילייה לעובר, אך נגיפים אלו אינם נחשבים לטרטוגנים (חומר, תרופה או נגיף הגורם לפגמים התפתחותיים בעובר). עם זאת, ישנו קשר בין מחלות חום של האם (כמו שפעת) לסיכון מוגבר של מומים מולדים. שימוש בתרופות להורדת חום במהלך הטרימסטר הראשון להריון כדוגמת פרצטמול עשויות להפחית סיכון זה.

האם אוכל להמשיך ולהניק למרות המחלה?

מומלץ להמשיך להניק תחת טיפול אנטי-וירלי, היות ולחלב אם יתרונות אנטי-זיהומיות והוא מכיל מינונים נמוכים מאוד של תרופות אנטי-וירליות. אישה מניקה יכולה ליטול הן תמיפלו והן רלנזה.

מה ניתן לעשות במידה ותינוקי מפתח חום?

יש להתייחס לתינוק כבעל סיכוי להידבקות בשפעת עד 7 ימים אחרי ירידת החום אצל אמו. במידה ולתינוק המפתח חום תסמינים דמויי שפעת, מחלות רקע הגורמות לו להימנות על קבוצת הסיכון הוא יידגם ויקבל טיפול בהתאם לנוהל משרד הבריאות, דהיינו טמיפלו וכמו כן טיפול מקובל בחום בילוד.
 
 

כיצד אוכל להימנע מלחלות במחלה?

- לשטוף ידיים עם מים וסבון, לעיתים קרובות, ולנגב היטב במגבות נייר חד פעמיות אחרי.
- לשטוף ידיים לפני האוכל, לפני טיפול במזון, לאחר יציאה מהשירותים, לאחר מגע עם רוק והפרשות אף, לאחר שיעול ועיטוש ולאחר מגע עם טישו משומש. שטיפת ידיים לעיתים תכופות מקטינה את הסיכוי להדבקה. ניתן להשתמש גם בתכשיר ניקוי על בסיס אלכוהול.
- להימנע מלגעת באף, בפה ובעיניים בידיים לא שטופות וכך למנוע את העברת הנגיף.
- לכסות את הפה והאף בעת שיעול ועיטוש, אך לא בעזרת כף היד, אלא להשתמש בטישו ולזרוק לפח. אם אין טישו בהישג יד, יש לכסות את הפה בעזרת הזרוע או השקע הפנימי של המרפק.
- להימנע משימוש משותף בכלי אוכל.
- לשמור על ניקיון משטחים בבית לצידי המיטה, שירותים, צעצועים, ידיות (ע"י ניגובם עם חומר חיטוי ביתי בהתאם להוראות היצרן.
- בנוסף, יש לצמצם מגע ככל האפשר עם אנשים חולים, בפרט חולים בתחלואה נשימתית.
נגיף השפעת מדבק בטיפות של דרכי הנשימה וכן במגע ידיים.
 

במידה וחליתי, האם אוכל להניק ולטפל בתינוקי לאחר הלידה?

אם הסובלת משפעת חזירים, יכולה להמשיך להניק ולטפל בתינוקה כל זמן שהיא חובשת מסיכה כירורגית או תחליף כגון צעיף (שמכסים את הפה והאף כיאות ושומרת על היגיינת הידיים). האם צריכה להמשיך באמצעי הגנה אלו עד שיעברו 24 שעות לאחר ירידת החום. במהלך האישפוז לאחר הלידה, עדיף שהתינוק יהיה בחדרה של האם, בביות מלא כולל לילה, ושהעריסה ועדיף אינקובטור, אם בנמצא, תהיה במרחק של מטר לפחות מראשה של האם, במידת האפשר. חלב אם לא נחשב כמקור להעברת הנגיף ואין בעיה להניק בזמן לקיחת הטיפול האנטי-וירלי בטמיפלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by