בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות  
הריון ללא הורמונים  
 
 פחות סיכון, פחות עלות     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
בריאות  |
 
ד``ר אריאל הורוביץ

שיטה חדשה מאפשרת לבצע הפרייה חוץ גופית ללא הורמונים, ופותחת צוהר לנשים המבקשות להביא ילדים לעולם, שעד כה לא נמצאו מתאימות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבשלה חוץ גופית של ביציות (IVM-In Vitro Maturation) הנה שיטה חדשנית ומבטיחה בתחום טיפולי הפריון וההפריה החוץ גופית. השיטה מבוססת על שאיבה של ביציות לא בשלות מזקיקים קטנים הנמצאים בשחלה במשך כל החודש, והבשלת של ביציות אלו במעבדה. בשיטה זו אין צורך בגירוי הורמונאלי.

הדיווח על לידת הילד הראשון בהבשלה חוץ גופית היה בשנת 1991. הביציות נשאבו משחלה של תורמת במהלך ניתוח גניקולוגי. לאחר ההפריה, הוחזרו העוברים לרחמה של אישה עם אי ספיקה שחלתית, והאישה הרתה וילדה שלישיה. בהמשך, השיטה התפתחה בעיקר לנשים עם מחזורים לא סדירים ושחלות פוליציסטיות. כיום, השיטה מיושמת במספר מרכזים ברחבי העולם, בהצלחה של עד 30-35% למחזור טיפול, אחוזים מעט נמוכים מאחוזי ההצלחה במחזור הפריה חוץ גופית רגיל הכולל טיפול בהורמונים. מנתונים שדווחו עולה כי שעור הביציות שמבשילות במעבדה באמצעות השיטה עומד על כ-90 אחוז, וכ-75% מהביציות שמבשילות מופרות. עד כה דווחו בעולם כ-1000 לידות של ילדים בריאים שנולדו בשיטה זו.
 

למי היא מתאימה?

עולם חדש נפתח בשבילן
 עולם חדש נפתח בשבילן  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
השיטה מומלצת כאמור בעיקר לנשים עם שחלות פוליציסטיות, מחזורים לא סדירים, נשים עם סיכון גבוה לגירוי יתר שחלתי או נשים שסבלו מגירוי יתר שחלתי בטיפולים קודמים (גירוי יתר שחלתי הנה מחלה הנובעת מטיפול בהורמונים, ומתבטאת באגירת נוזלים בגוף, בבטן ובריאות. במקרים קיצוניים יכולה לגרום לתסחיפים ואף למוות). השיטה מתאימה מאוד גם לנשים החוששות מנטילת הורמונים או נשים שלהן הוראת נגד לשימוש בהורמונים (למשל, נשים עם היסטוריה של פקקת, תסחיפים או קרישיות יתר). קבוצה נוספת הנה נשים חולות סרטן המעוניינות בשימור פוריות טרם תחילת טיפולים בכימותרפיה או הקרנות. בנשים אלו אין בד"כ זמן להמתין למחזור ולגירוי שחלתי, והבשלה חוץ גופית מאפשרת להתחיל טיפול באופן מיידי.

כיצד מיושמת השיטה?

קיימים מספר פרוטוקולים לטיפול ב-IVM, אך ככלל, ניתן לומר כי מדובר בטיפול קצר, הכולל מעקב אחר התפתחות הזקיקים ובדיקות דם כשלוש פעמים במהלך הטיפול. לקראת היום השמיני או התשיעי למחזור ניתנת זריקה לביוץ, והשאיבה של הזקיקים מתבצעת בסביבות היום העשירי. שאיבת הזקיקים דומה מאוד למה שמתבצע בטיפול הפריה חוץ גופית רגיל, ומבוצע באמצעות מחט המוחדרת דרך הנרתיק, כשהאישה מורדמת בהרדמה כללית. באם מתקבלות ביציות בשלות הן מופרדות ומופרות באותו יום. הביציות הבלתי בשלות עוברות להבשלה בתרבית, הכוללת הורמונים במינון נמוך, למשך 24-48 שעות עד להבשלתן. ברגע שמתקבלות ביציות בשלות, הן מופרות, והעוברים שמתפתחים מהם, מוחזרים לרחם כעבור שלושה ימים, בדומה לטיפול הפריה חוץ גופית רגיל.
 

יתרונות השיטה על פני קודמותיה:

 
יתרונות השיטה כוללים העדר צורך בשימוש בגירוי השחלה על ידי הורמונים, ונגזר מכך, טיפול קצר יותר, עלות טיפול נמוכה יותר, פחות פגיעה באורח החיים במהלך הטיפול, פחות תופעות לוואי, והיעדר סכנה לגירוי יתר שחלתי. בנוסף, אין צורך בהמתנה בין מחזורי הטיפול.

עד כמה בטוחה השיטה?

אמנם המידע הקיים בספרות עדין מוגבל, אך קיימות כבר מספר עבודות שעקבו אחר ילדים שנולדו בשיטה זו, והשוו לילדים שנולדו לאחר הריון טבעי, או בטכניקות אחרות של הפריה חוץ גופית. בכל עבודות אלו לא נמצא סיכון מוגבר למומים או הפרעות כרומוזומליות בקרב הילדים שנולדו לאחר טיפול בשיטה זו.

בארץ השיטה מיושמת בהצלחה במרכז הרפואי ע"ש שיבא, בתל השומר. ההריון הראשון בארץ בשיטה זו דווח מ"שיבא" כבר לפני שנה, ובזמן כתיבת שורות אלו כבר נולדו שלושה תינוקות בריאים, מטיפולים שבוצעו בעזרת טכניקה זו ביחידה להפריה חוץ גופית של המרכז הרפואי "שיבא".

ד"ר אריאל הורביץ, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית, המרכז הרפואי ע"ש ח. שיבא, תל-השומר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by