בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סקס בהריון ואחרי ליד 
סוף עידן הסקס  
 
 תנצרו את הרגע     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
סקס בהריון ואחרי ליד |
 
שלומית סאם - אקרמן

אם אתם זוג שמצפה לילד כדאי שתדעו - 74% מהיולדות דיווחו כי קיים קושי לחזור ולקיים יחסי מין לאחר הלידה. מתי ישובו אליכם חיי המין הסוערים? ד"ר דניאל דריי טוען "50% מהזוגות יחזרו לקיים יחסי מין טובים שנתיים לאחר הלידה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אם לשפוט על פי הסטטיסטיקה, ל-74% מן הזוגות ההריוניים בישראל יש סיבה לדאגה. לשם שינוי לא מדובר הפעם בסיבות הקשורות לבריאות העובר שלהם, אלא דווקא בהורים עצמם, בקשר ביניהם וליתר דיוק בפעילות המינית שלהם אחרי הלידה.

בסקר, שנערך במרכז לרפואה מינית בשיבא דיווחו 74% מן היולדות כי חיי המין שלהן נפגעו לאחר הלידה מה שהתבטא בעיקר בירידה בחשק המיני ובתחושת כאב בזמן יחסי המין. אז כנראה שלא משנה כמה פעילים ואיכותיים יהיו חיי המין שלכם, ברגע שאותו יצור קטן יגיח לעולם, רוב הסיכויים שיקח לא מעט זמן עד שתשחזרו שוב את אותו רגע מכונן בו הוא נוצר.

 

"סקס היה הדבר האחרון עליו חשבתי"

כדאי לשמור על פעילות סדירה, גם כשאין חשק
 כדאי לשמור על פעילות סדירה, גם כשאין חשק  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

שני וגיא, זוג בשנות ה-30 לחייו המתגורר במרכז, הם חלק מן הסטטיסטיקה. אחרי זוגיות של ארבע שנים בהן קיימו יחסי מין פעמיים בשבוע בממוצע, נכנסה שני להריון, מה שהוביל כמעט באופן מיידי לירידה בתדירות היחסים. "ארבעת החודשים הראשונים של ההריון היו ממש קשים, הקאתי בלי הפסקה, הייתי עייפה נורא וכל יום היה מסתיים בערך בשמונה בערב, אז כבר הייתי נרדמת על הספה", נזכרת שני, "סקס זה הדבר האחרון עליו חשבתי ואת האמת גיא גם לא כל כך ניסה. כשהתחלתי להרגיש יותר טוב, המצב אמנם קצת השתפר, אבל קשה לומר שחזרנו ל'תפקוד מלא'. מצד אחד היו שבועות שלמים ללא סקס, ומצד שני שבועות בהם חזרנו לימים הטובים של פעמיים בשבוע.

"היה לי כאב בזמן החדירה, שעד היום, שנתיים אחרי, אני מדי פעם מרגישה"

"אבל השינוי הגדול באמת הגיע אחרי הלידה. גיא כבר חזר לעבודה ולשגרה שלו ואני נשארתי בבית לבד עם הילד ולא היה לי רגע דל. אם לא הנקתי, אז כיבסתי ואם לא כיבסתי אז בישלתי. כל היום שלי סבב סביב הטיפול בילד ובבית, ולא היה לי רגע אחד לעצמי. הייתי עייפה וממורמרת וכמובן שהקימות בלילה גם לא תרמו לעניין. רק אחרי ארבעה חודשים עשינו סקס בפעם הראשונה וגם אז זאת הייתה פעם בודדת שלקח לנו בערך חודש נוסף לשחזר אותה שוב. למרות שהתפרים כבר התאחו והדימומים פסקו, ההרגשה לא הייתה אותו דבר. היה לי מן כאב בזמן החדירה שעד היום, כמעט שנתיים אחרי, אני מידי פעם מרגישה אותו. לצערי, גם היום קשה לי לומר שהסקס הוא חלק משמעותי בזוגיות שלנו ואני מודה שחלק גדול מזה הוא באשמתי. מאז הלידה יש לי כאבים בזמן החדירה ואני נהנית הרבה פחות, אם נוסיף לזה גם את האנרגיה שהעבודה והתינוק שואבים ממני, לא נשאר לי כל כך גם כוח פיזי לזה".

 

50% מן הזוגות חוזרים למיניות טובה, שנתיים לאחר הלידה

 

אז אמנם שני וגיא עוד לא חזרו לשגרה המינית שהייתה להם לפני הלידה, אבל לפחות במקרה שלהם יש עוד תקווה שכן. לדברי ד"ר דניאל דריי, רופא סקסולוג ומטפל זוגי, הזמן הממוצע בו חוזרים כ-50% מן הזוגות למיניות טובה הוא כשנתיים אחרי הלידה. "אין זוג שיחסי המין שלהם לא עברו בהתחלה איזשהו שינוי כתוצאה מהתרחבות המשפחה", מסביר ד"ר דריי. "אסור לשכוח שבלידה הגוף עובר סוג של טראומה, יש תפרים שצריכים להתאחות ודימומים שצריכים להיפסק, כך שבאופן טבעי אי אפשר לקיים מיד יחסי מין. אם מוסיפים לזה את העייפות הפיזית והנפשית של שני בני הזוג, נוצר מצב בו הסקס נדחק בקלות מחוץ למערכת היחסים. באופן כללי, פעילות מינית אפשרית רק אחרי 18 יום מתום הלידה, אך אם היו תפרים, לא מומלץ לעשות זאת לפני שחלף חודש וחצי. אם מדובר בלידה בניתוח קיסרי, כדאי להמתין בין חודש וחצי לחודשיים".

 
 

חלק מהפיתרון: לקיים יחסי מין גם כשלא מתחשק

ומה הסיבה התירוץ שלכם?
 ומה הסיבה התירוץ שלכם? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

אז איך בכל זאת אפשר לשחזר את שגרת הסקס הסוערת והאינטנסיבית כמו בימים בהם המילה ספונטניות עוד הייתה רלוונטית? נראה שכמו כל דבר בחיים, גם לזה אין פתרונות קסם, אבל יש לא מעט דרכים לשיפור המצב. ראשית, טוען ד"ר דריי, בזמן ההריון, עוד לפני שהתינוק נכנס לחיינו, חשוב להקפיד לקיים יחסי מין. וכן, גם אם לא כל כך מתחשק. "הפעילות המינית לאחר הלידה מושפעת מאוד מן היחסים במהלך ההריון, אומר ד"ר דריי, "אם היא תצטמצם במהלך תשעת חודשי ההריון, הנתק לאחר הלידה יהיה גדול וקשה יותר לגישור. גם אם החשק המיני אינו גדול, מוטב לעשות זאת אפילו בצורה מכנית ומתוכנתת. לעתים עצם המגע, הליטוף, הקירבה מעוררים את החשק גם מבלי שהתכוונו.

חשוב לדעת: אל תעמדו מהצד הדרומי של האישה בזמן הלידה

עניין חשוב נוסף הוא נוכחות הגבר בחדר הלידה. נהוג להסתכל תמיד על האישה כעל מי שחוותה חוויה קשה וכואבת, אבל יש לא מעט גברים שהם 'נפגעי חדר לידה' לא פחות מן הנשים. הם אלה שרואים את הדם, את השתן, את זעקות הכאב, מה שמכניס אותם לעתים לטראומה שמקשה עליהם לחזור לתפקוד רגיל. לכן, אני לא אומר שמוטב לגבר להיות מחוץ לחדר במהלך הלידה, אבל הייתי ממליץ לו לעמוד ליד הראש של אשתו ולהחזיק לה את היד, אין צורך להסתכל על כל התהליך".

אישה שאינה מניקה תסבול פחות מירידה בחשק המיני

לא צריך את ההוכחות המדעיות כדי לדעת שאישה אחרי לידה היא לא הדבר הכי מאוזן הורמונלית. המתח, ההתרגשות וכל סערת הרגשות המלווה כמעט כל אישה לאחר הלידה באה לידי ביטוי גם בחשק המיני שלה, שלדברי ד"ר דריי יורד משמעותית ברגע שהיא גם מניקה. "הייצור המוגבר של הורמון הפרולקטין לאחר הלידה אמנם מסייע בייצור חלב, אך הוא גם גורם ליובש בנרתיק ולדיכוי החשק המיני. לכן סביר להניח שאישה שלא מניקה תחווה את אותם סממנים תקופה קצרה יותר.שלרגע לא ישתמע שאיני מעודד הנקה, אך אישה מניקה מוטב שתדע כי אם אין לה חשק מיני, זה לא מעיד על איזשהי בעיה, זהו מצב זמני שיסתיים ברגע שהיא תסיים להניק."

 

סתם תירוץ: גבר שירד לו החשק בגלל שאישתו שמנה או שהחזה שלה נפול

אחת התלונות הנפוצות של אישה אחרי לידה היא כמובן עודף המשקל והשינויים שעבר הגוף שלה, מה שמשפיע לא פעם גם על החשק לחשוף אותו ולקיים יחסי מין. אולם, גם אם הבטן כבר לא מתוחה כמו פעם והחזה מתחיל לפתח יחסים קרובים יותר עם הפופיק, מסתבר שאת הבעל זה לא הכי מטריד. "מחקרים הוכיחו כי בזמן הסקס התמונה שיש לגבר בראש היא של אשתו בזמן שהם הכירו, בייחוד אם הם הכירו בגיל צעיר", טוען ד"ר דריי, "במידה ולא מדובר במקרים קיצוניים בו האישה עלתה עשרות קילוגרמים, גבר שיעיד כי ירד לו החשק כי אשתו שמנה או בגלל שהחזה שלה נפול זה רק תירוץ. כמטפל אני יודע שאותה אימרה מעידה על בעיה הרבה יותר עמוקה בקשר ביניהם".

ילדתן בן? הדרך לחדר המיטות ארוכה יותר

גורם נוסף המשפיע על שגרת הסקס לאחר הלידה הוא לא פחות מאשר מין התינוק. נולד לכם בן? סביר להניח שהדרך לחדר המיטות תהיה ארוכה יותר. "כשמדובר בתינוק ממין זכר ההשפעה שלו על המיניות של בני הזוג קשה יותר, גם במהלך ההריון וגם אחרי הלידה", טוען ד"ר דריי, "בן נתפס שאיזשהו מתחרה של האב על ליבה של האמא, מעין מאהב קטן שדוחק את האב לפינה. כמובן שזה לא בשליטת ההורים, אבל תמיד עדיף שהילד הראשון יהיה דווקא בת, במקרה זה קל יותר לחזור למיניות טובה".

אז אם עדיין לא מצאתם את הפתרון לבעיה ובכל זאת אתם מייחלים לתרופת הקסם אולי כדאי שתמתינו עוד כמה שנים, אז לדברי הסקסולוג עידן מיליצ'ר, תאושר תרופת הפליבנסרין או בשמה העממי יותר ויאגרה לנשים שתעלה לכן קצת את החשק.

עוד כתבות במדור - סקס בהריון ואחרי הלידה >>

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by