בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סוכרת  
לא רואים ממטר - המחלות המובילות לעיוורון  
 
 כך ניתן למנוע עיוורון     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages.com    
סוכרת  |
 
חגית מוסקוביץ ישעיהו

שלוש מחלות עיקריות מובילות לעיוורון במדינת ישראל. למרבה הפלא, טיפול מוקדם יכול למנוע זאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיוורן באחוזים גבוהים החל מגיל 65
 עיוורן באחוזים גבוהים החל מגיל 65  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

לפי ההגדרה, עיוור הוא מי שלוקה באחת משלוש המגבלות הבאות: היעדר ראייה מוחלט, חדות ראייה מירבית של 3/60 בעין הטובה ביותר (גם בעזרת משקפיים) ושדה ראייה שאינו עולה על 20 מעלות בעין הטובה ביותר. עפ"י נתוני משרד הרווחה, נכון לשנת 2007 חיים בישראל 26,630 עיוורים הזכאים לתעודת עיוור על פי הקרטריונים הנ"ל. בכל שנה מתווספים לאוכלוסיית העיוורים 1800 עד 2000 זכאים חדשים, כ-65% מהם למעלה מגיל 65.

שלושת הגורמים העיקריים לעיוורון בישראל הם ברקית, ניוון המאקולה וסוכרת, בדיקות סקר לאיתור שלוש המחלות הללו בתוספת טיפול מוקדם, יפחיתו באופן משמעותי את מספר העיוורים החדשים בישראל.

ברקית

ברקית היא הסיבה המובילה לעיוורון בישראל, רוב העיוורים כתוצאה מהמחלה (76%) הם מבוגרים מעל גיל 65. ואכן נתונים אלו מאששים את הידוע כי שכיחות המחלה עולה עם הגיל. טיפול במחלה יכול בהחלט למנוע אותה, למרות שאין סימנים מזהים לפני התפרצות המחלה ואין בנמצא בדיקה בודדת שיכולה לאתרה, אך ישנן דיקות סקר אמינות שיכולות לאתר אותה בשלביה הראשונים.

 

ניוון המאקולה

לטמון את הראש בחול פירושו לעצום את העיניים
 לטמון את הראש בחול פירושו לעצום את העיניים 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

הגורם השני לעיוורון בישראל אחרי מחלת הברקית. 12.3 אחוזים מכלל העיוורים בישראל התעוורו בגללה, ובדומה למחלת הברקית, גם כאן מדובר באוכלוסייה הבוגרת. 85% מכלל העיוורים שהתעוורו כתוצאה מהמחלה הם מבוגרים מעל גיל 65.

סוכרת

הגורם השלישי לעיוורון במדינת ישראל, מהווה 11% מכלל הסיבות לעיוורון. גם כאן בדומה למחלת הברקית, ניתן למנוע את המחלה ע"י איבחון מוקדם וטיפול מונע, שעיקרו הורדת רמת הגלוקוז בדם כדי להפחית את התסמינים והופעת הסיבוכים. חלק מתהליך הטיפול הוא ירידה במשקל, פעילות גופנית וע"י כך איזון רמות הסוכרת בדם. הסיכוי של חולה סוכרת לאבד את ראייתו הוא פי עשרים מאשר אדם שאינו סובל מן המחלה.

בצקת ברישתית העין כתוצאה מדליפת נוזלים ניתנת לטיפול ע"י צריבה בלייזר, בשלב מתקדם של המחלה ישנה חסימה של כלי הדם וכתוצאה מכך צמיחה של כלי דם חדשים החוסמים את הרישתית. גם כאן צריבות לייזר בכל שטח הרשתית יכולות להביא לעצירת התהליך ולהצלת הראיה. בשלב הסופני מופיעים דימומים קשים בעומק העין יחד עם היפרדות הרשתית. בשלב זה, נותר רק לסלק את הדימום באמצעות ניתוח.

 
רואים את הנולד ונבדקים קודם
 רואים את הנולד ונבדקים קודם  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 

ד"ר שמואל לוינגר, מנהל רפואי של רשת מרפאות "עיניים" ויועץ בכיר בבית החולים "ביקור חולים", ממליץ כיצד ניתן למנוע ולטפל בגורמים המרכזיים המובילים לעיוורון:

"בכל שלושת הגורמים ניתן לעזור, בעיקר ע"י גילוי מוקדם וטיפולים חדשניים כמו זריקות אביסטן, לתוך העין שסופגות את הבצקת וטיפולי לייזר. כמו כן, מצאו כי קיים גורם תורשתי במחלת AMD (ניוון כתוצאה מגיל). ישנו סיכוי של חמישה אחוזים להעביר את המחלה לילדים ולכן יש צורך במעקב".

"ניתן לעקוב אחר השינויים החלים ברישתית ע"י בדיקה פשוטה מאד. נותנים למאובחן דף משובץ ומבקשים ממנו לסגור לסירוגין את אחת מהעיניים בכל יום ולעשות כן במשך שבוע ימים. עין בריאה תראה פסים ישרים, עין שחלים בה שינויים ברישתית כתוצאה מניוון המאקולה יהפכו הפסים גליים".

בדיקת לחץ תוך עיני מגיל ארבעים

"כל אחד צריך לבדוק את הלחץ התוך עיני החל מגיל ארבעים, במידה ולהורים יש גלאוקומה, יש לעשות כן כבר מגיל שלושים. בדיקת הלחץ התוך עיני היא בדיקה פשוטה המתבצעת אצל רופא העיניים. גלאוקומה אינה נחשבת למחלה עד שהיא פוגעת בעצבים ובשדה הראייה, ולשם כך צריכות לחלוף שנים רבות. בבדיקות פשוטות ניתן בהחלט לאבחן מוקדם יותר ולמנוע סיבוכים".

"בכל הקשור לסוכרת, יש צורך בטיפול מניעתי ומעקב. נמצא קשר חזק מאד בין איזון נכון של הסוכר ופגיעה בעיניים. חשוב להיבדק אחת לשנה, לשמור על דיאטה ופעילות גופנית. לאחרונה פורסם כי פעילות גופנית יכולה להוריד את הלחץ התוך עיני".

"פעם היו מחכים שהקטרט יהיה בשל, אך מספיק שיש הרעה בראייה בנהיגת לילה, יש ללכת לאבחון ולבדוק את הצעדים הבאים. כיום נכנסים לניתוח אחרי רבע שעה ויוצאים בלי תפרים ובלי וכיסוי ומיד יכולים לראות. הניתוח הפך להיות אמבולטורי ורוטיני מאד. אופציה נוספת היא להחליף את העדשה בעדשת מולטיפוקאל שמאפשרת אפילו להוריד את משקפי הקריאה."

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by